Akvaryum Resimleri

PAVESEÇevrim Dışı

İl: Istanbul
PAVESEÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 01 Aralık 2006 09:03

Elbette ki Özen Hanım,

Benim bahsettiğim de bu. Yardımcı olmak...

Bu sitenin en önemli amaçlarından birisi de deneyimleri paylaşıp, yardımcı olmak olmalı zaten.

Yoksa, pek çok yerli ve yabancı kaynaktan teorik bilgi bulmak mümkün. Ama önemli olan bunları pratikte yaşayanlarla bir araya gelip paylaşabilmek.

Hele benim gibi yeni başlayanlar için bunun daha önemli olduğu anlaşılmalı.

Sizlerde biliyorsunuz ki pek çok insan, akvaryumculuğun ilk baştaki zorluklarından yılıp vazgeçme yoluna gidiyor. Ama başka insanların da bu sorunları yaşayıp, sonunda yapabildiğini görmek insana güç veriyor.

Bu bağlamda verdiğiniz cevabı çok yanlış buldum.  Bence buraya üye olan birisi için (hele forum özel üyesi olan - yani başkalarına tavsiye verebilecek güvenilirlik düzeyine erişmiş -) bunun bir  zorunluluk olarak değil de doğal olarak görülmesi gerekli.

Ama bu sözlerim sadece size değil tabii.

Başka pek çok o kadar gerekli olmayan konularda uzun uzun yazıp ta, gerçekten ihtiyacı olanlarla düzgün ilgilenmeyen forum moderatörleri ve forum özel üyeleri var.

Benim amacım zaten kimseye saldırmak değildi. Nitekim ben size birşey sormadığım halde siz su mercimeği ile ilgili fikirlerinizi yazmıştınız. Kim paylaşımda bulunsa beni mutlu ediyor.

Eminim bu pek çok başka insan için de geçerli.

Mesela bazı kişilere sordukları şeylerle ilgli, "şurada zaten yazıyor, burada zaten yazıyor" gibi şeyler denmiş. Pek çok forumu inceliyorum.

Ona bakarsanız burada hemen  hemen her konuda bilgi var. Ama o insanların ihtiyacı olan paylaşım, sıkıntılarını aktarabilmek. O zaman bu sitede sadece makale ve standart bilgiler bulunsun herkes onları araştırsın.

Ama mesele bu değil. Bunu anlamak o kadar da zor olmasa gerek.......

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

Özen GünayÇevrim Dışı

Özen GünayÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 01 Aralık 2006 12:52

Bazı ifadelerinizi kırıcı bulduğum için yazmak içimden gelmedi, sebebi budur. Konuyu uzatıp tartışmaya dönüştürmek istemiyorum.

Yine de aklınıza takılan bir şey olursa sorabilirsiniz.

PAVESEÇevrim Dışı

PAVESEÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 01 Aralık 2006 13:35

Özür dilerim. Kırıcı olabileceğimi hiç düşünmemiştim.

AtlanticÇevrim Dışı

Özel Üye
AtlanticÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 01 Aralık 2006 13:44

Sertaç Bey,

O kadar süre ışığın yanması yetersiz gelebilir. Yani sabah 9 da açsanız akşam 9 da kapatmanız tavsiye edilir. Ama otomatik zamanlayıcılardan alırsanız bu işi takip etmek zorunda kalmazsınız. Otomatiğe bağlanır yani. Ama dediğim gibi, deneyin. Bitki işinde başarılı olup olmayacağınızı öğrenmek sadece ve sadece denemeye bağlı. Eğer olmazsa sebeplerini araştırırsınız. İlk olarak ışık yetersiz diyebilirsiniz mesela. Normal şu anki sisteminize bir kök alın ve deneyin diyorum o yüzden. Bitkinin akvaryumunuza katacağı hava ve faydası tartışılmaz.

Saygılar,

onuruygunÇevrim Dışı

Kıdemli Akvarist
İl: Kocaeli
onuruygunÇevrim Dışı
Kıdemli Akvarist
Gönderim Zamanı: 04 Aralık 2006 13:53
Sertaç Bey;

Akvaryumunuz güzel olmuş. Gerçekten de hoş bir görünümü var. Yalnız kullandığınız dekorda dalgıç vb. eşyalar yapay bir görünüm vermiş. Tabii ki sizin göz zevkiniz. Kimsenin karışma hakkı yoktur. Eğer suya salınım yapmıyorsa, sizin de gözünüze hoş geliyorsa, balıklara zarar verecek sert ve sivri kenarları yoksa herhangi bir problem yaşamazsınız.

Java Moss küçük akvaryumlarda bol miktarda kullanılmamalı bence. Çünkü pislikleri ve yem artıklarını tutuyorlar. Bu da küçük akvaryumlarda su kalitesinde ciddi sorunlar oluşturabiliyor. Bu bitkiden alacaksanız dipte çok geniş alanlara yaymayınız.

Bitkilerin tutunması ile ilgili olarak, kum kalınlığının bitki türüne göre 3-5 cm arası olması size yetecektir.(Eğer bu akvaryumu çok fazla bitki ile doldurmayacaksanız.) Yeter ki kumlar aşırı ince olmasın. Yoksa kökleri boğar. Bitkili tank kurduğunuzda resimlerinizi görmeyi dört gözle bekliyorum.

Bitkili akvaryumlarda en iyi aydınlatma sabah, güneş ışığının da odaya girdiği saatlerdir. Böylece güneş ışığı ile aydınlatmanız aynı zamana denk geldiğinden akşamları balıklarınızın uyku sorunu olmaz ve iyi dinlendiklerinden hem stres azalır hem de balıklarınızın bağışıklık sistemi daha güçlü olur.

PAVESEÇevrim Dışı

PAVESEÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 05 Aralık 2006 11:18

Yeni bir konu açarak (Akvaryumun yeni hali (bitkili karma)) Akvaryumumun yeni halini gösteren fotoğrafı koydum. Daha yeni yeni bitkilendiriyorum.

Değerli yorumlarınızı sabırsızlıkla bekliyorum.