Aymoly cinsiyet ayırımı

umutgunayÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Istanbul
umutgunayÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 09 Aralık 2012 13:00
[QUOTE=logarbaba]
Peki Karın yüzgeçi ve sırt yüzgeci neden ve nasıl uzun gözüküyor, bende o uzuvlara bakarak erkek demiştim... :) ;) 

Umarım en kısa sürede çiftleşme olur veya olmazda cinsiyetler net belli olur :))
[/QUOTE]

:) Balığın karakteri ile ilgilibir şey, erkeklere benzediği doğru ama erkek olsa sırt yüzgeci çok daha büyük olur:

Dişi:

Erkek:

Erkek:

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

ZiyaretçiÇevrim Dışı

Ziyaretçi
ZiyaretçiÇevrim Dışı
Ziyaretçi
Gönderim Zamanı: 09 Aralık 2012 17:05
[QUOTE=umutgunay] [QUOTE=logarbaba]
Peki Karın yüzgeçi ve sırt yüzgeci neden ve nasıl uzun gözüküyor, bende o uzuvlara bakarak erkek demiştim... :) ;) 

Umarım en kısa sürede çiftleşme olur veya olmazda cinsiyetler net belli olur :))
[/QUOTE]

:) Balığın karakteri ile ilgilibir şey, erkeklere benzediği doğru ama erkek olsa sırt yüzgeci çok daha büyük olur:

Dişi:

Erkek:

Erkek:

[/QUOTE]

Erkek diye düşündüğüm balık gönderdiğiniz 2. fotodakiyle birebir aynı.. 3. resimdeki ise çok çok oldun bir erkek ve farklı bir tür, kuyruğu ay gibi değil kesinlikle... siz ne derseniz diyin gönderdiğiniz fotolar çok yardımcı oldu ve bu doğrultuda 1 erkek 1 dişi aymolim var :)
Achilleus522012-12-09 17:06:45

umutgunayÇevrim Dışı

Özel Üye
umutgunayÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 09 Aralık 2012 17:30

:) arkadaşım ne diyim daha... İkisi de dişi, iyice bakın resimlere, erkek dediğiniz balığın anüs yüzgeci bildiğiniz bir yüzgeç şeklinde... Normal yelpaze gibi yani... Gonopod denilen erkeklik organı böyle olmaz. Bakın bu yakından çekilmiş hâli, sizin balığınızda bu var mı, yok

Bakın burada da gonopod'u açık ve net olan balıkların resimlerini paylaşıyorum:

Hâlâ erkek olduğunu düşünmeyin bence. Eğer ergenliğe yeni giren bir yavruysa öyle düşük bir ihtimal var ama erişkin bir dişiye benziyor.

SONERÇevrim Dışı

İl: Konya
SONERÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 09 Aralık 2012 18:26
Balığınızın biri erkek diğeri dişi kesinlikle.

muroÇevrim Dışı

İl: Zonguldak
muroÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 11 Aralık 2012 20:46
Bende erkek ve dişi diye düşünüyorum dişinin sırt yüzgeçi biraz yuvarlağımsı erkeklerdeki gonopod öyle olmaz haklısınız ama kesin erkek.

umutgunayÇevrim Dışı

Özel Üye
umutgunayÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 11 Aralık 2012 21:31
Arkadaşlar daha ne diyim ya, yavru verdiği zaman görürsünüz diyim... :)

muroÇevrim Dışı

İl: Zonguldak
muroÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 11 Aralık 2012 22:15
 <-- bakın bu erkeğin gonopoduda <-- bu balığınkine benzer muro2012-12-12 16:45:18

umutgunayÇevrim Dışı

Özel Üye
umutgunayÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 11 Aralık 2012 22:46
İyi de burada cinsiyeti tartışılan balığın resmi bu:

Gonopod var mı? Yok, Anüs yüzgeci var.
Sırt yüzgeci ve karın yüzgeci büyük olabilir ama bu onu erkek yapmaz.

Fearless38Çevrim Dışı

İl: Kayseri
Fearless38Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 12 Aralık 2012 00:29
2 balıkta dişidir net bilgisi olmayanlar yorum yapmasın lütfen

ZiyaretçiÇevrim Dışı

Ziyaretçi
ZiyaretçiÇevrim Dışı
Ziyaretçi
Gönderim Zamanı: 12 Aralık 2012 01:34
[QUOTE=Fearless38]2 balıkta dişidir net bilgisi olmayanlar yorum yapmasın lütfen [/QUOTE]

Öncelikle siz yorum yapmasaydınız iyi olurdu :) dişi yavruladı :) bir dişi ve bir erkek molim var :)

Arkadaşlar lütfen göz var nizam var, hem bana resim gönderiyorsunuz hemde ikisi de erkek yada ikisi de dişi diyorsunuz. Toplum olarak mantık yeteneğimizi mi kaybediyoruz acaba... Achilleus522012-12-12 01:35:27

umutgunayÇevrim Dışı

Özel Üye
umutgunayÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 12 Aralık 2012 08:57
[QUOTE=Achilleus52]bir dişi ve bir erkek molim var :)[/QUOTE]

Hemşerim, vallaha billaha o balık da dişi. İnanmıyosan bir tane erkek balık al da gör, 1 ay sonra erkek dediğin balık da yavrulamazsa burada "ben eşşeğim" diye konu açıcam :)

SaulosiÇevrim Dışı

İl: Ankara
SaulosiÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 12 Aralık 2012 12:41
1 dişi , 1 erkek tartışmaya lüzum yok.Yüzgeçler konuşuyor.

aslan_kralÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Kayseri
aslan_kralÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 12 Aralık 2012 14:48
          Son ana kadar bekledim bütün bence , sence diye yorum yazan arkadaşların yazılarını da sabırla okudum. Arkadaşlar yıllarımı bu işe verdim tam  22 yıl akvaryumculuk yaptım bununla da yetinmedim gittim bu işin eğitimini aldım. Balıkların anatomik yapısından tutunda fizyolojisi, hastalığı , iç organları ve dahası latincelerine kadar herşeyi öğrendim. Bunun yanında öğrendiğim bir şey daha oldu GERÇEĞİN BENCESİ SENCESİ OLMAZ. Gerçek tektir, yoruma kapalıdır. Allah aşkına artık bazı arkadaşlar bilmedikleri konular hakkında bence şöyle diye yorum yapıp bilgi kirliliğine neden olmasın. 
         Bunun dışında ben yorum yapamicam ve gerçeğin ta kendisini söyleceğim. Bu balıklar dişidir. Gonopoduna mı bakarsınız sırt yüzgecinden mi değerlendirirsiniz bilemicem artık ama ben bir balığa baktığımda o balığın cinsiyetini anlayabiliyorum. Genel anlamda hiç bilmeyen arkadaşlarımız bir balık dişi mi erkek mi diye ayırmakta zorlanıyorsa onlara bir tüyo vereyim güzel olan renkli olan ve gösterişli olan her zaman erkektir.
       Özellikle bu tür canlı doğuran balıklarda erkekler için sırt yüzgeci çok önemlidir. Çiftleşme merasimlerinde sıkça ortaya çıkardıkları bu yüzgeçleri bütün balıklara meydan okuma olarakta kullanabilirler...
aslan_kral2012-12-12 15:35:27

togephiÇevrim Dışı

Özel Üye
togephiÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 12 Aralık 2012 15:05
Bilmeyenler yorum yapmasın demek ne ilginç, forumlar da bilgi paylaşımı amaçlı değil süs olsun diye vardı zaten... Fikir belirtilemeyecekse, görülen söylenemeyecekse ne işimiz var burada? Tahmin olduğunu belirtiyorsak bencesi sencesi farketmez. Atarlı çıkışlar hoş değil!