Aymoly cinsiyet ayırımı

umutgunayÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Istanbul
umutgunayÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 12 Aralık 2012 15:14
Kubilay abi nasıl rahatladım bilemezsin.

Arkadaşlar, konunun başından beri söylüyorum, dişi olduğunu resimlerle çizimlerle anlatıyorum ama hâlâ erkek diyenler oluyor. O zaman  da konuyu açan arkadaş yanıltılıyor.
"bence erkek" diyenlerin yanında ben "% 100 erkektir, adım gibi eminim" diyorum. Bilgi kirliliği var mı yok mu, siz karar verin...

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

aslan_kralÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Kayseri
aslan_kralÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 12 Aralık 2012 15:45
       Tekrar söylüyorum sanırım anlaşılmamış bazı konular yoruma kapalıdır. Doğru tektir ve bu doğrunun bencesi sencesi olmaz. Bunun erkek olduğunu biliyorsam şu şu sebeplerden dolayı erkektir derim, dişiyse şu şu sebeplerden dolayı dişidir derim. Ama olaya bu bence erkektir diye de bir giriş yapmam. 
      Ben yıllarca bu iş için dirsek çürüttüysem, bu işi öğrenmek için okuluna gittiysem, dilekolay tam  22 yılımı akvaryumculuğa verdiysem müsaade edinde bilgi birikimimi en doğru şekilde aktarayım. Ben defalarca bilgi kirliliği konusunda yönetimi uyardım haddim olmadan. Özellikle genç arkadaşlarımız bildikleri bilmedikleri her konuya yorum yapma ihtiyacı hissediyorlar. Forumun amacı bence şöyle, sence böyle deyip insanları yanlış yönlendirmek olmamalı. Bana kalırsa forumun amacı bilmeyenlerin bilmek istediklerini bilen arkadaşlardan öğrenmeleri olmalı. Biz burada kimseye sormasın, merak etmesin demiyoruz. Sadece farazi durumlardan kaçınılması, varsayımlarla, olabilirliklerle,  ihtimallerle hareket edilmemesi gerektiği kanaatindeyim. 
       Umut Günay kardeşimin genç yaşta bu kadar bilgi birikimine sahip olmasını takdir ederken onun en sevdiğim yönünün bence sence demeden bildiğini ispatlamak için elinde her zaman dökümanlarının olmasıdır. Gerçek birdir ve Umut her zaman o gerçeği ispat eder. Ben bu arkadaşımızı otorite kabul ediyorum. Bu sebeple de yazdığı her yazının altına imzamı atarım. 
aslan_kral2012-12-12 15:51:14

Fearless38Çevrim Dışı

Fearless38Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 12 Aralık 2012 18:28
[QUOTE=togephi]Bilmeyenler yorum yapmasın demek ne ilginç, forumlar da bilgi paylaşımı amaçlı değil süs olsun diye vardı zaten... Fikir belirtilemeyecekse, görülen söylenemeyecekse ne işimiz var burada? Tahmin olduğunu belirtiyorsak bencesi sencesi farketmez. Atarlı çıkışlar hoş değil! [/QUOTE]

Bunda ilginç birşey yok bilmeyen emin olmayan biri yorum yaptığı zaman diğerlerinin kafasıda karışıyor 2 balıkta dişidir eğer erkek dediğiniz balık gerçekten erkek olsaydı alt yüzgeçlerinin arasında tüpçük olurdu konuda bu olayı anlatan net resimler koyulmuş inceleyin bazı canlı doğuranların böle alt yüzgeçleri uzun oluyor erkek görünümünde oluyor ama dikkatli incelerseniz dişidir 2 side

6 rakamıyla belirlediğiniz fotorafa net bir şekilde bakarsanız erkek dediğiniz balığını alt yüzgeçlerinin içi boştur net bir dişidir
Fearless382012-12-12 18:42:20

togephiÇevrim Dışı

Özel Üye
togephiÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 12 Aralık 2012 18:59
Eyvallah, bilmeyenler de forumdan defolsun gitsin, tahmin yürütmüyor sonuçta hiç kimse böyle forumlarda... Benim bahsettiğim sert tutumunuzken siz hala neler diyorsunuz... Forumlar bilgi paylaşımı amaçlıdır, net biliyorum der geçersiniz, namus meselesi haline getirmeye de gerek yoktur. Başkasının özgürlüğü alanında sizinki biter isterseniz profesör olun. Bilenlere(!) iyi paylaşımlar...

Fearless38Çevrim Dışı

Fearless38Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 12 Aralık 2012 19:27
Balık yavruladı demişsiniz muhakkak o balık siz almadan önce karnı doludur veya akvaryumunuzda başka bir erkek canlı doğuran vardı doğada 2 dişiden yavru alınması imkansız  bilmediğimiz emin olmadığımız bi konuda yorum yapmak bence doğru değil mesela ben bilmediğim emin olmadığım bi konuda kesin şudur kesin budur diye yorum yapmam konuyu açan arkadaşa sadece zararı olur yanlış bilginin

[QUOTE=togephi]Eyvallah, bilmeyenler de forumdan defolsun gitsin, tahmin yürütmüyor sonuçta hiç kimse böyle forumlarda... Benim bahsettiğim sert tutumunuzken siz hala neler diyorsunuz... Forumlar bilgi paylaşımı amaçlıdır, net biliyorum der geçersiniz, namus meselesi haline getirmeye de gerek yoktur. Başkasının özgürlüğü alanında sizinki biter isterseniz profesör olun. Bilenlere(!) iyi paylaşımlar...
[/QUOTE]

Sen beni yanlış anlamışsın arkadaşım istediğin yorumu yap ben kimseye defol git falan demedim kişisel bi hakaretim olmadı sadece kesin bilgisi olmayan arkadaşlar yorum yapmasın dedim diğer arkadaşlarında kafası karışıyor ozaman bende bilmediğim konularda her önüme gelen konuya yok şudur yok budur diye yazayım doğru resimlerde erkek gibi gözüküyor yanılmış olabilirsin diğer arkadaşlarda yanılmıştır ama o balığın erkek olması için erkek üreme organın olması lazım ama olmadığı için dişidir bukadar net
Fearless382012-12-12 20:54:44

SaulosiÇevrim Dışı

İl: Ankara
SaulosiÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 12 Aralık 2012 21:28
[QUOTE=aslan_kral]        Tekrar söylüyorum sanırım anlaşılmamış bazı konular yoruma kapalıdır. Doğru tektir ve bu doğrunun bencesi sencesi olmaz. Bunun erkek olduğunu biliyorsam şu şu sebeplerden dolayı erkektir derim, dişiyse şu şu sebeplerden dolayı dişidir derim. Ama olaya bu bence erkektir diye de bir giriş yapmam. 
      Ben yıllarca bu iş için dirsek çürüttüysem, bu işi öğrenmek için okuluna gittiysem, dilekolay tam  22 yılımı akvaryumculuğa verdiysem müsaade edinde bilgi birikimimi en doğru şekilde aktarayım. Ben defalarca bilgi kirliliği konusunda yönetimi uyardım haddim olmadan. Özellikle genç arkadaşlarımız bildikleri bilmedikleri her konuya yorum yapma ihtiyacı hissediyorlar. Forumun amacı bence şöyle, sence böyle deyip insanları yanlış yönlendirmek olmamalı. Bana kalırsa forumun amacı bilmeyenlerin bilmek istediklerini bilen arkadaşlardan öğrenmeleri olmalı. Biz burada kimseye sormasın, merak etmesin demiyoruz. Sadece farazi durumlardan kaçınılması, varsayımlarla, olabilirliklerle,  ihtimallerle hareket edilmemesi gerektiği kanaatindeyim. 
       Umut Günay kardeşimin genç yaşta bu kadar bilgi birikimine sahip olmasını takdir ederken onun en sevdiğim yönünün bence sence demeden bildiğini ispatlamak için elinde her zaman dökümanlarının olmasıdır. Gerçek birdir ve Umut her zaman o gerçeği ispat eder. Ben bu arkadaşımızı otorite kabul ediyorum. Bu sebeple de yazdığı her yazının altına imzamı atarım. 
[/QUOTE]

Kusura bakmayın ama 1000 bilsende 1 bilene danış diye bir söz var.
22 yıllık akvaryumcu olabilirsiniz ama emin olun ki sizin bilmediğiniz bazı şeyleri başka biri biliyor olabilir.(Ve yineliyorum balıklar 1 dişi 1 erkek) Yan yana koyup baktığınızda fark ortada zaten.
1419oguzhan2012-12-12 21:30:26

umutgunayÇevrim Dışı

Özel Üye
umutgunayÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 12 Aralık 2012 21:45
[QUOTE=1419oguzhan] [QUOTE=aslan_kral]        Tekrar söylüyorum sanırım anlaşılmamış bazı konular yoruma kapalıdır. Doğru tektir ve bu doğrunun bencesi sencesi olmaz. Bunun erkek olduğunu biliyorsam şu şu sebeplerden dolayı erkektir derim, dişiyse şu şu sebeplerden dolayı dişidir derim. Ama olaya bu bence erkektir diye de bir giriş yapmam. 
[/QUOTE]

22 yıllık akvaryumcu olabilirsiniz ama emin olun ki sizin bilmediğiniz bazı şeyleri başka biri biliyor olabilir.(Ve yineliyorum balıklar 1 dişi 1 erkek) Yan yana koyup baktığınızda fark ortada zaten.
[/QUOTE]

Doğru, bir bilene danışmak lazım. Burada da bilene danışılıyor ve cevap veriliyor. Kubilay Beyin bilmediği bir şeyi başkası biliyor olabilir, bu da doğru ama burada adam doğru olduğundan emin olduğu şeyi söylüyor. Ben de aynı fikirdeyim. Hatta o balık erkek çıksın, adımı değiştiririm. Siz neye dayanarak erkek diyebiliyosunuz onu anlamadım arkadaşım. O balığın dişi olduğunu kanıtlayan bir sürü şey gösterdik yazdık. Sadece sırt yüzgecine bakarak "bu balık erkek" demeniz yanlış. Ondan daha büyük yüzgeçleri olan dişi balıklarım da oldu. Canlı doğuranlar için GONOPOD'a bakmak %100 cevap verir. Hatta buyrun o zaman sizin tezinize cevap olarak fotoğraflar paylaşayım:

Buyrun bunlar erkek moliler;

Bu iki balık ise dişi:

Fearless38Çevrim Dışı

Fearless38Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 12 Aralık 2012 21:58
Aynen hocam sadece yüzgece ve balığın şekline bakmak bişey ifade etmez ben emin olmasan bukadar bu konuda ısrar etmem balıkta erkek üreme organı yok hala erkek diyorlar Fearless382012-12-12 22:00:16

SaulosiÇevrim Dışı

SaulosiÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 12 Aralık 2012 22:27
[QUOTE=umutgunay] [QUOTE=1419oguzhan] [QUOTE=aslan_kral]        Tekrar söylüyorum sanırım anlaşılmamış bazı konular yoruma kapalıdır. Doğru tektir ve bu doğrunun bencesi sencesi olmaz. Bunun erkek olduğunu biliyorsam şu şu sebeplerden dolayı erkektir derim, dişiyse şu şu sebeplerden dolayı dişidir derim. Ama olaya bu bence erkektir diye de bir giriş yapmam. 
[/QUOTE]

[/QUOTE]

Doğru, bir bilene danışmak lazım. Burada da bilene danışılıyor ve cevap veriliyor. Kubilay Beyin bilmediği bir şeyi başkası biliyor olabilir, bu da doğru ama burada adam doğru olduğundan emin olduğu şeyi söylüyor. Ben de aynı fikirdeyim. Hatta o balık erkek çıksın, adımı değiştiririm. Siz neye dayanarak erkek diyebiliyosunuz onu anlamadım arkadaşım. O balığın dişi olduğunu kanıtlayan bir sürü şey gösterdik yazdık. Sadece sırt yüzgecine bakarak "bu balık erkek" demeniz yanlış. Ondan daha büyük yüzgeçleri olan dişi balıklarım da oldu. Canlı doğuranlar için GONOPOD'a bakmak %100 cevap verir. Hatta buyrun o zaman sizin tezinize cevap olarak fotoğraflar paylaşayım:

Buyrun bunlar erkek moliler;

Bu iki balık ise dişi:

[/QUOTE]

Resimdeki balıklar fotoğraftakilerle aynı tür moli değildir.Arkadaşın paylaştığı moli türünde uzun kuyruklu dişi fotoğrafı varsa bekliyorum.Neye dayanarak söyledim.İkisini yanyana koyunca vücut yapılarından tut , herşeyi farklı.

umutgunayÇevrim Dışı

Özel Üye
umutgunayÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 12 Aralık 2012 22:31
Aynı tür olmadıklarını biliyorum ama bahsettiğim, dişi gibi görünen erkekler, erkek gibi görünen dişiler olabilir diyorum.
Bahsi geçen balığın fiziğinin ve yüzgeçlerinin erkekleri andırması yeterli değil, o güzel bir dişi.

SaulosiÇevrim Dışı

SaulosiÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 12 Aralık 2012 22:42
[QUOTE=umutgunay]Aynı tür olmadıklarını biliyorum ama bahsettiğim, dişi gibi görünen erkekler, erkek gibi görünen dişiler olabilir diyorum.
Bahsi geçen balığın fiziğinin ve yüzgeçlerinin erkekleri andırması yeterli değil, o güzel bir dişi.
[/QUOTE]

Şimdi tekrar baktım fizyolojik olarak 1 erkek 1 dişi var , biyolojik olarak birşey diyemediğim.Balığın kuyrul altı yüzgecinin orda rahmi var mı ona bakılmalı .

Fearless38Çevrim Dışı

Fearless38Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 12 Aralık 2012 22:48
Oğuzhan bey biz diyeceğimizi dedik yanlış bilmek size kalıyor taki ben bu balıkları uzun süre besledim her rengini her türünü emin olmasam ısrar etmem ama yanlış bilmek sizin tercihiniz saygılar Fearless382012-12-12 23:09:21

umutgunayÇevrim Dışı

Özel Üye
umutgunayÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 12 Aralık 2012 23:04
Sanırım direkt balığın üzerinde çizim yaparsam daha net anlatmış olurum diye düşündüm ve;

Fearless38Çevrim Dışı

Fearless38Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 12 Aralık 2012 23:08
[QUOTE=umutgunay]Sanırım direkt balığın üzerinde çizim yaparsam daha net anlatmış olurum diye düşündüm ve;

[/QUOTE]

Bu fotoğraflardan sonra inşallah balık erkektir diyen çıkmaz