Bemiks Kompoze

mussa_yagmurÇevrim Dışı

İl: Konya
mussa_yagmurÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 08 Aralık 2013 00:36
Arkadaşlar Bemiks Kompoze ampüllerinin discus lar üzerindeki etkileri yararları nelerdir kullanan arkadaşlar anlatabilir mi?

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

Bahadır AYDINLIÇevrim Dışı

İl: Kocaeli
Gönderim Zamanı: 08 Aralık 2013 01:35
Ben daha önceleri bu ampullerden kullandim ama canli doğuran kuyruk erimesi tedavisi için baliklarda eksik c vitamini takviyesi için güzel ise yariyor discusa birşey diyemem akvaryumcularda ffahiş fiyatlara satilan etkisiz antibiyotik letden daha iyi geldi baliklarima

LaLunaÇevrim Dışı

İl: Istanbul
LaLunaÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 08 Aralık 2013 08:12
Merhaba, ben de daha önce forumda okuduklarım doğrultusunda dün ilk defa kullandım. 150 Lt. canlı doğuran akvaryumum var. Bir ampül (2ml) kırıp döktüm suya.

İlacın fosforlu sarı gibi bir rengi var florasan altında ve bütün akvaryum sarımtırak bir renk aldı. Yaklaşık 12 saat geçti suyun rengi aynı. Balıkların keyfi yerinde sanırım ancak bu renk zaman içinde kendiliğinden geçecek mi, yoksa kısmi su değişimleriyle müdahale etmek mi gerekiyor, merak içindeyim.

Bu konuda tecrübelerinizi paylaşabilirseniz çok sevinirim.

Teşekkürler

YoKuSaÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Aydin
YoKuSaÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 08 Aralık 2013 08:20
Bemiks b12 ve b6 vit. eksikliğinde kullanılır. Çokta pis kokusu var. İçindeki renk maddesinden dolayı çökmez ve su değişimi yapsan iyi olur.

-doctore-Çevrim Dışı

Kıdemli Akvarist
[C]2,1,131352[/C]
İl: Samsun
-doctore-Çevrim Dışı
Kıdemli Akvarist
Gönderim Zamanı: 08 Aralık 2013 10:33
Bemiks ampulü discus için kullanıyorlar arkadaşım. Stres kaynaklı bir durum olduğunda, yer değiştirildiğinde veya düzenli olarak bakım için kullanan var. Tavsiye eden tecrübeli arkadaşlar da tanıdım. Reef akvaryumunda 15 günde 1 kullanıyordum. Disklerimde daha kullanmadım, ama açıkçası düşünüyorum.

İl: Kocaeli
Gönderim Zamanı: 08 Aralık 2013 10:38
Suyun renginin geçmesi bir haftaya yakin sürüyor su değişimi yapmayin zaten ilacladigimiz suyu boşa atmaktir

mussa_yagmurÇevrim Dışı

mussa_yagmurÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 08 Aralık 2013 18:37
[QUOTE=LaLuna]Merhaba, ben de daha önce forumda okuduklarım doğrultusunda dün ilk defa kullandım. 150 Lt. canlı doğuran akvaryumum var. Bir ampül (2ml) kırıp döktüm suya.

İlacın fosforlu sarı gibi bir rengi var florasan altında ve bütün akvaryum sarımtırak bir renk aldı. Yaklaşık 12 saat geçti suyun rengi aynı. Balıkların keyfi yerinde sanırım ancak bu renk zaman içinde kendiliğinden geçecek mi, yoksa kısmi su değişimleriyle müdahale etmek mi gerekiyor, merak içindeyim.

Bu konuda tecrübelerinizi paylaşabilirseniz çok sevinirim.

Teşekkürler
[/QUOTE]

Abi aslında yanlış yapmışsınız bu ilacı ışık kapalıyken kullanmamız öneriliyor. Şimdi şöyle anlatıyım discuslara mama hazırlarken mama listemde bu ilaçta vardı bir kaç arkadaş bu ilacın mamaya karıştırmak yerine akşam yatmadan önce kırıp verilmesini söyledi ve verdikten sonra ışığın yakılmamasını söyledi ışık yandığında ilaç etkisini yitiriyormuş.

Sadece bu kadarını biliyorum buraya konuyu açmamın amacıda bu ilacın discus üzerinde nasıl bir etkileri var neden kullanılıyor.

Oguzhan_otoÇevrim Dışı

Özel Üye
[B]3747,3[/B]
İl: Ankara
Oguzhan_otoÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 08 Aralık 2013 18:48
Bu ilaç hem yeme hemde suya eklenebilir,sakinleştirir eğer tankta stres varsa şartlar düzgünse gerek yoktur.Suyu hazırlamada da yardımcı olur.Suyu biraz sarartır bende ilk zamanlarda kullanmıştım.Faydasını gördüm.

ervinpasaÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Bursa
ervinpasaÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 08 Aralık 2013 23:52
Bemiksi yavru gelişiminde mamaya karıştırmak en etkili sonucu verir. Oran olarak 1 kg dana yüreğine 1 bemiks ampul. Yetişkinlerde sorun yoksa 3 ayda bir bu mamadan verilmesi daha uygundur. Tankta bakılan balıklar gerekli vitamin ve mineralleri sadece yemden ve sudan alırlar. Dolayısıylada su şartları çok iyi olmalı ancak bu genelde ihmal edilen bir durum olduğu için gelişim sürecindeki balıklara mamayla verilmesi daha etkili olmaktadaır.

mussa_yagmurÇevrim Dışı

mussa_yagmurÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 09 Aralık 2013 06:47
Teşekkürler usta.

BB9584Çevrim Dışı

BB9584Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 09 Aralık 2013 09:45
acıkcası arkadaşlar ben sera fişman b vitamini yer yer kullanıyorum.ama bemikside kullanmak istiyorum bende kararsız kaldım önerileriniz ne yöndedir ?

celalabayÇevrim Dışı

Özel Üye
celalabayÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 09 Aralık 2013 09:48
Merhaba arkadaşlar,

Bemiksi uzun süredir hem tropheus hemde Discus akvaryumumda kullanmaktayım. Discus için ev yapımı mamalarda kullanılması genelde tercih edilse de benim mamam olmadığı için yeme damlatarak kullanıyrum. Yeme damlatıp yemi balıklara verince en az su etkisi ile gidiyor. Diğer şekilde direk akvaryuma dökülmesini hiç tavsiye etmem. Ayrıca ne şekilde uygularsanız uygulayın, ışıkları kapalı olsun, loş bir ortam olsun. Işık altında vitamin etkileri azaldığını söylüyor uzmanlar. :)

Eğer tek seferde bir ampul kullanacaksanız Minimum 15 gün ara ile kullanın. Discuslarda su değişimi daha sık olsa da bakterisel ortama da etkisi olmakta. 

Sağlıklı balıklar dilerim. 

LaLunaÇevrim Dışı

LaLunaÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 09 Aralık 2013 11:37
[QUOTE=mussa_yagmur]
Abi aslında yanlış yapmışsınız bu ilacı ışık kapalıyken kullanmamız öneriliyor. Şimdi şöyle anlatıyım discuslara mama hazırlarken mama listemde bu ilaçta vardı bir kaç arkadaş bu ilacın mamaya karıştırmak yerine akşam yatmadan önce kırıp verilmesini söyledi ve verdikten sonra ışığın yakılmamasını söyledi ışık yandığında ilaç etkisini yitiriyormuş.

Sadece bu kadarını biliyorum buraya konuyu açmamın amacıda bu ilacın discus üzerinde nasıl bir etkileri var neden kullanılıyor.
[/QUOTE]
Merhaba, ben de akşam ilacı döktükten sonra ışıkları kapattım zaten. 12-14 saat kadar karanlıkta kaldı balıklar. Sarılık da yavaş yavaş geçmeye başladı şu anda.

Bu arada Discus özelindeki tartışmayı engellemek gibi bir niyetim yoktu, kusura bakmayın yanlış anlaşıldıysam. Sadece burada konuyu görünce kullanmak isteyen diğer arkadaşlara da hem renge etkisi hakkında bilgi vermek hem de sorumu sormak istedim.

Tekrar teşekkürler.

Cüneyt ERGÜNÇevrim Dışı

Kıdemli Akvarist
Cüneyt ERGÜNÇevrim Dışı
Kıdemli Akvarist
Gönderim Zamanı: 09 Aralık 2013 12:27
Merhaba,

Bemiks'i eğer doğrudan akvaryumun suyuna ekleyerek kullanacak isek, Musa beyin dediği gibi, ışıklar kapalı karanlıkta eklenmesi gerekiyor, ancak forumda bir çok defan doğrudan suya eklenen vitaminlerin avantaj/dezavantajları tartışıldı, bu konuda akademik bilgisi olan arkadaşlar doğrudan suya eklemek yerine yeme/mamaya karıştırılarak verilmesinin balıklar için daha faydalı olduğu yönde.

Diğer taraftan ben Azoo'nun Multiviamin'nini kullanıyorum zaman zaman yeme damlatıp, bir süre yemin iyice emmesini bekledikten sonra balıklarıma veriyorum, kapak iyice sıkı kapalı olarak, ışık almayan dolapta duruyor, ama ne kadar etkendir, ne kadar faydası oluyor vs. bence tartışmalı, yani demek istediğim kullandığım üründe ki, vitamin prepatının kallitesi nedir??? Ama yine de faydası olur düşüncesi ile özellikle bağışıklık sistemlerini güçlendirir/güçlü tutar niyeti ile veriyorum. 

Bence eğer imkan varsa multivitamin tarzında ve yeme emdirerek kullanmak daha makul diye düşünüyorum.

Saygılarımla.