Betam yem yemiyor

AlimdngrkssÇevrim Dışı

İl: Osmaniye
AlimdngrkssÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 02 Haziran 2015 13:56
Merhaba arkadaşlar

Betam 2 gündür yem yemiyor. Yeminde herhangi bir değişiklik yapılmadı. Sadece farklı olsun diye bir çeşit daha yem aldım onu verdim ve ağzına aldı tükürdü. Sonra merak ettim her zaman ki yediği yemi verdim ona da aynısını yaptı. Yardımcı olursanız sevinirim.

Alimdngrkss2015-06-02 13:56:44

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

sopacı34Çevrim Dışı

Özel Üye
İl: Istanbul
sopacı34Çevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 02 Haziran 2015 15:50
Merhabalar 

Bettanızın yem yememesi için bir çok sebep olabilir. Kuru yem yemekten dolayı hazımsızlık çekiyor olabilir. Mevsim dönüyor bu çoğu zaman iştahsızlığa yol açabilir. Hasta olabilir vs. Şunu unutmayın Bettalar 1 haftadan fazla aç durabilirler. Mutlaka yemesi için hergün yem atmayın bu tam tersine suyunuzu kirletir ve su kalitesi düşer. 

Şu aşamada balığınıza 2-3 gün yem vermeyin. Her gün az az su değişimi yapın. Artık çok güzel dondurulmuş yemler var. Kan kurdu, Su piresi, sivrisinek larvası gibi yemlere hayır diyemez. bunların yanına artemia da çıkartıp vermelisiniz.

Akvaryumunuzla ilgili biraz daha bilgi verirseniz daha fazla yardımcı olmaya çalışabilirim. 

AlimdngrkssÇevrim Dışı

AlimdngrkssÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 02 Haziran 2015 16:17
13 küsür litrede ve bir cüce vatoz ile besliyorum. Henüz yeni aldığım için zayıf bir balık ve yem yemediği için bir hayli üzüldüm. Yardımlarınız için teşekkürler. Bu arada bir adet 300 l/h filtre var.

Alimdngrkss2015-06-02 16:23:47

sopacı34Çevrim Dışı

Özel Üye
sopacı34Çevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 02 Haziran 2015 16:26
Kardeşim güzel bir taç kuyruk güle güle büyüt. 

Bazı önerilerim olacak. 

1- Plastik bitkileri çıkart. Ufacık bir mango kökü alıp buna cüce anubias bağla. (nana petite diye geçer) 
2- Bettalar tamamen etçil hayvanlardır ve dediğim gibi 1 haftadan fazla aç kalabilirler hiç bir şey olmaz. 1-2 gün aç bırakın. İsterseniz yutabileceği kadar ufak minik sinek yakalayıp verebilirsiz, sineğe bayılacaktır.
3- Su değişimlerini aksatmayın, haftalık 1-2 litre su değiştirin
4- Bettalar çok dayanıklı hayvanlar olsalar da sıcak su severler. Yaz aylarında olduğumuz üşümez ama kış için ısıtıcı edinin. 

AlimdngrkssÇevrim Dışı

AlimdngrkssÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 02 Haziran 2015 16:42
Çok teşekkürler ama mango kökü buralarda yok. Satılmıyor. Canlı bitki desen kalmadı diyorlar. Bitkileri çıkarırsam çırıl çıplak gibi olacak. Su değişimini 4-5 günde bir yapıyorum. Isıtıcıyı da Eylüle doğru alırım. Tekrardan teşekkürler.

sopacı34Çevrim Dışı

Özel Üye
sopacı34Çevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 02 Haziran 2015 16:56
Deniz kabuklarını görmemiştim. Bettalar saklanmak için çok kabukları sevseler de, kabukların içine sıkışıp kalabilirler bir de PH ı yükseltirler. Minik mango köklerini ve canlı bitkileri internetten alabilirsin.  

AlimdngrkssÇevrim Dışı

AlimdngrkssÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 02 Haziran 2015 18:07
Abi birde balığın üzerinde beyaz beyaz benekler gibi bir şeyler var. Nokta gibi yüzgecinin üzerinde 4 5 adet. Bunun hastalık olabileceğini duydum. Sen ne düşünüyorsun? 

sopacı34Çevrim Dışı

Özel Üye
sopacı34Çevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 03 Haziran 2015 07:58
Kardeşim balık hasta olabilir net bir resmini çekebilirsen bir bakalım.

AlimdngrkssÇevrim Dışı

AlimdngrkssÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 03 Haziran 2015 08:01
Yüzgecinin üzerinde ve vücudunda küçük küçük beyaz benekler var. Kepek gibi. Mesut abi sağ olsun parazit yumurtası olabileceğini söyleyip bazı önerilerde bulundu. 2 kaşık tuzu bardağa koyup sıvılaştır sonra dök dedi. Yaptım İnşallah en kısa sürede iyileşir. Senin de önerilerin var mı? Şu an resim çekemem evde değilim.

mesutokÇevrim Dışı

Kıdemli Akvarist
mesutokÇevrim Dışı
Kıdemli Akvarist
Gönderim Zamanı: 03 Haziran 2015 08:47
Alim yüzünde gözümün alt tarflarında yanaklarındada sanki mantarımsı beyazlıklarmı var resimden yanılıyormuyum yoksa? Yarım pirinç tanesinden daha küçük yan yana düz beyaz sümüksü yapılarmı bunlar alttanda derisi gözüküyormu?

Ayağıdaki balığın sırtındaki beyazlığa bak öyle bir mantarımsı beyazlıklı var gövdelerinde yoksa?

mesutok2015-06-03 08:51:06

AlimdngrkssÇevrim Dışı

AlimdngrkssÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 03 Haziran 2015 09:00
Abi onun rengi öyleydi zaten. Resim açılmıyor ama ne demek istediğini anladım sanırım. Yinede bir incelerim ama onun rengi öyleydi zaten. Sadece kuyruğunda ve yüzgecinde ve vücudunda kepek gibi küçük benekler var. 

mesutokÇevrim Dışı

Kıdemli Akvarist
mesutokÇevrim Dışı
Kıdemli Akvarist
Gönderim Zamanı: 03 Haziran 2015 09:27
Bak aşağıdaki linki aç orada vatozun kafasındaki beyazlıklara bak öylemi? Columnaris belirtisi olabilir hastalık koyu renkli balıkları çok etkiliyor bu hastalık.

Bak sırt yüzgecinin altınabak beyaz sis gibi tabakaya bettada columnaris. Mausla resime tıkla büyük halini görürsün. Onlar her zaman öyle büyük olmaz bazı yerlerde dağınız toplu öğne başından biraz büyükte olabilir irilik değişik sümüksü beyaz bir yapı olur genelde alttanda pullar zayıfta olsa gözükür balığın dış yapısını kapsar sümüksü beyaz yapı.

Birde dün konuşmuştuk herhalde alt yüzgeçlerinde beyaz benek paraziti var diyordun yanılmıyorsan tabiki resimlerine bakmıştın hastalıklar konusunda beyaz beyaz tuz tanesi gii yuvarlak noktacıklar. Acaba bunlardan hangibi var iyi değerlendirmen lazım.

Beyaz benek Parazit: Resim üzerine mausla tıkla büyük halini gör.

Columnaris hastalığı için bu konudan faydalanabilirsin:

Beyaz benek paraziti ve birde göz fungusuna bak onlarıda aşağıdaki linkten bulabilirsin:

mesutok2015-06-03 10:02:04

AlimdngrkssÇevrim Dışı

AlimdngrkssÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 03 Haziran 2015 11:38
Teşekkürler abi eve gidince inceleyip teşhisi koyarım.

23fatihsahin23Çevrim Dışı

23fatihsahin23Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 05 Haziran 2015 16:34
[QUOTE=mesutok]Bak aşağıdaki linki aç orada vatozun kafasındaki beyazlıklara bak öylemi? Columnaris belirtisi olabilir hastalık koyu renkli balıkları çok etkiliyor bu hastalık.

Bak sırt yüzgecinin altınabak beyaz sis gibi tabakaya bettada columnaris. Mausla resime tıkla büyük halini görürsün. Onlar her zaman öyle büyük olmaz bazı yerlerde dağınız toplu öğne başından biraz büyükte olabilir irilik değişik sümüksü beyaz bir yapı olur genelde alttanda pullar zayıfta olsa gözükür balığın dış yapısını kapsar sümüksü beyaz yapı.

Birde dün konuşmuştuk herhalde alt yüzgeçlerinde beyaz benek paraziti var diyordun yanılmıyorsan tabiki resimlerine bakmıştın hastalıklar konusunda beyaz beyaz tuz tanesi gii yuvarlak noktacıklar. Acaba bunlardan hangibi var iyi değerlendirmen lazım.

Beyaz benek Parazit: Resim üzerine mausla tıkla büyük halini gör.

Columnaris hastalığı için bu konudan faydalanabilirsin:

Beyaz benek paraziti ve birde göz fungusuna bak onlarıda aşağıdaki linkten bulabilirsin:

[/QUOTE]

Abi Balık Hasalıklarında doktor gibisin Tebrikler Abi.

Beğenenler: [T]72854,mesutok[/T][T]174350,Alimdngrkss[/T]