Beyaz Benek Hastalığı 3 firem var Ne Yapmalıyım

Bahadır32Çevrim Dışı

İl: Istanbul
Bahadır32Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 19 Ekim 2014 01:58
Fotoğraf:

Canlıdaki Belirtiler:Vucudlarında komple beyazlık-Renklerinde solma-Vucudunu kaşıma çabası

Akvaryum Kapasitesi (litre):320 lt

Akvaryumdaki Diğer Canlılar:Koi-Sılver Shark-Red tail catfish-Makrakantra-Ryukin-Vatoz-Japon-Ufak çöpçü-Ters yüzen çöpçü

Bilinen Tüm Su Değerleri (pH, sıcaklık, amonyak, nitrat):

Filitrasyon:2 adet dış filtre

İlaç Kullandıysanız İsimleri ve Miktarları: Metilen mavisi ilacına bugün başladım

Diğer Genel Bilgiler (Su değişim sıklığı, akvaryumda en son yaptığınız değişiklikler vb.) : 
Su değişiminde ani ısı değişimi ve ısıtıcı tertibatını geciktirmiş olmam :(

Bir kaç gündür balıklarım da bir tatsızlık vardı ancak işyerinde baktığım için yeterince dikkat edemedim.Ancak bu sabah 3 adet silver sharkımın ölümüyle hastalık tam olarak kendini belli etti.Özellikle ters yüzen çöpçüm çok kötü durumda.Sanki dış derisi soyuluyor gibi kötü durumda sonrasında ise kedi balığımın iyice yüzeyi beyazlamış durumda ve yem yemiyor şuan.Koilerim de de beyazlama var ancak onların şuan sıkıntısı yok yeme karşı gayet iştahlılar.
En son ters yüzen çöpçüyü akvaryumdan çıkartmak zorunda kaldı durumu iyice kötüleştiği için başka ufak bir akvaryuma koydum.
Akvaryuma metilen mavisini koyup,mavi tuzdan biraz atarak ısıtıcıyı açıp bırakıp gelmek zorunda kaldım.Akvaryumcudan yeni bir ilaç aldım.Her 100ltye 20 damla damlatılıyormuş ve 1 gün damlatılıp ertesi gün damlatılıyormuş ayrıca damlatıldığı gün balıklara yem verilmiyormuş.
Acil yardım ne yapmalıyım.Pazartesiye kadar müdahale şansım yok çünkü şirket kapalı.Ayrıca metilen mavisi ilacı yada başka bir ilaç kullandığımızda filtreleri kapatmalımıyız benim filtrelerim şuan çalışıyor.Ve hastalığı yenebilirsem sonrasında ne yapmalıyım.
Bahadır322014-10-19 02:01:17

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

patrickstarÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Antalya
patrickstarÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 19 Ekim 2014 10:29
Tariflerinize göre balıklarınızda beyaz benek değil columnaris hastalığı var. Tedavisi zor bir hastalıktır; bilinen akvaryum balıkları için bakteriyel hastalık ilaçları pek başarılı olamıyorlar. Son zamanlarda forumda terramycin merhem ile tedavilerle ilgili başlıklar paylaşıldı, bunları bir inceleyin, faydası olabilir; henüz kendim hiç uygulamadım bu nedenle detaylı bir bilgi veremiyorum. 
Ben daha önce japon balıklarında garantina kovalarında mikofish uygularken bir yandan da günlük hasarlı bölgelere batticon ve oksijenli su uygulayarak iki balık kurtardım; ancak bu yönteme de karşı çıkanlar mevcut.

mesutokÇevrim Dışı

Kıdemli Akvarist
mesutokÇevrim Dışı
Kıdemli Akvarist
Gönderim Zamanı: 19 Ekim 2014 12:24
Ana tanktan 2 günde bir 1/6 oranında su değişimi yapın, tüm filtreleri süngerlerini temizleyin, camları bir sopaya bez bağlayın içten tüm camları silin, sonra eczaneden terramycin melhem alın, sabah akşam balıkların yemlerine sürün atın bu melhem sürünmüş yemi 1 haftada böyle verin yesinler, colimnaris ve ağır bir mantarsada, kurtulacak balıkları kurtarır etkiyi 36 saat içinde görmeye başlarsınız. Verceğiniz yem oranına göre işte yeme ince bir tabaka sürün yeterli kormayın biraz fazla biraz az zararlı olmayacaktır balığa, ben bu şekilde kurtartım kendi balıklarımı colimnaristen. Terramycin melhem eczanede 4.5 TL falan.mesutok2014-10-19 12:24:58

Bahadır32Çevrim Dışı

Bahadır32Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 19 Ekim 2014 12:24
Columnariste yüzgeçlerde yapışma görülüyor.Ancak benim balıklarımda o şekilde bir belirti yok.Yüzeylerinde beyazlıklar ve bunlardan kurtulmao için üzerlerini kaşıma çabası var ancak ters yüzen çöpçüde durum daha ileri sanki.Derisi soyuluyormuş tarifi biraz yanlış oldu.Üzerinde sanki salgı bir katman var gibi.Bununda nedeni hastalığı bayağı geç fark etmiş olmam zannedersem.

mesutokÇevrim Dışı

Kıdemli Akvarist
mesutokÇevrim Dışı
Kıdemli Akvarist
Gönderim Zamanı: 19 Ekim 2014 12:26
Bu beyazlıklar kuz tanesi gibimi yoksa pamuksu sümüksü bir mantarlaşmamı bir konu ekleyim oradaki balkların üzerine bakın resimlere.

mesutok2014-10-19 12:27:06

Bahadır32Çevrim Dışı

Bahadır32Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 19 Ekim 2014 14:09
Resimlerdeki gibi değil balıklarım.Yüzgeçlerinde falan herhangi bir yapışma yada başka bir durum yok.
Ancak ters yüzen çöpçüde sanki siyah beyaz değil sümüksü gibiydi üzeri ancak diğer balıklarım bu şekilde değil üzerleri beyaz beyazdı.Net olarak pazartesi günkü duruma göre birşey söyleyebileceğim.
Bu arada ters yüzen çöpçünün durumunu kötü gördüğüm için akvaryumdan ayırmıştım.
Kedi balığında ise yem yememe ve üzerini bir yerlere sanki kaşınıyormuş gibi sürtme çabası var.
Koi ve japonlarımda ise sadece üzerlerinde beyazlamalar var yeme karşı gayet ilgililer yiyorlar.
Bahadır322014-10-19 14:11:01

EzekielÇevrim Dışı

İl: Ankara
EzekielÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 21 Ekim 2014 19:47
Biyoteknik markasının ichtyo ve mikofish ilaçlarını alıp tedaviye başlayın gün geçtikçe kayıp yaşarsınız

Bahadır32Çevrim Dışı

Bahadır32Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 21 Ekim 2014 22:04
Hafta sonu ne yazık ki ters yüzen çöpçümde öldü.Pazartesiden beri yoğun bir tedavi sürecindeyiz.Isıyı 31-32 dereceye kadar çıkarttım.Metilen mavisi ve bir ilaç daha kullanıyorum.Şuan balıklarım da iyileşme belirtileri var yeme karşı ilgililer.Ancak hala üzerlerinde ki beyazlıklar tam olarak temizlenmedi.Tedaviye 1 hafta kadar devam edicem sonrasında dip temizliği kumun üst katmanını alıp güzelce kaynar su ile yıkama ve filtrelerin elyaflarını değiştirme ve akvaryumun yarıya kadar suyunu değiştirme.İnşallah bu süreçte başka balık kaybım olmaz. Vieja2014-10-24 00:23:49

EzekielÇevrim Dışı

İl: Ankara
EzekielÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 21 Ekim 2014 22:50
Kumun yıkamanıza gerek yok tedaviyi 1 hafta devam ettirin. Her 2 günde % 20 su değişimi yapın tedavi sonunda % 50 su değişimi yapın son değişimde su ısısı ile akvaryum ısısı aynı olsun. Tedavi sonrası su sıcaklığınızı kademeli olarak düşürün. Normal sıcaklığa getirin. Geçmiş olsun. Keşke ilk gördüğünüz de tedaviye başlasaydınız kaybınız olmazdı belki.

Bahadır32Çevrim Dışı

Bahadır32Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 22 Ekim 2014 23:41
Bugün itibari ile balıklarımın üzerindeki beyazlıklar kaybolmaya başladı.Bugün dip çekimi yaparak çok az bir su değişimi yapıp bir süre filteyi çalıştırdım.Suyu ekledikten sonra tekrar metilen mavisi ekleyerek filtreyi kapattım.Dipten yaklaşık 1cm kumu alarak kaynar suda yaklaşık 1 saat bekleterek yıkadım.Sonrasında tekrar geri serptim.Bu arada akvaryumdaki taşlarıda çıkartıp dezenfekte ederek yerlerine yerleştirdim.Cumartesiye kadar suyun sıcaklığını 31 derede tutmaya devam edeğim.Sonrasında 25-26 dereceye sabitleyeceğim.Ayrıca cumartesi 2 filtrenin de elyaflarını yenileyip içindeki malzemeleri değiştirip akvaryumu normal düzenine döndüreceğim.
Bu arada kedi balığım iyileşti ki makrakantralarımdan 1 tanesini mideye indirmiş. 

mesutokÇevrim Dışı

Kıdemli Akvarist
mesutokÇevrim Dışı
Kıdemli Akvarist
Gönderim Zamanı: 24 Ekim 2014 09:59
Balıklar akvaryum içindeyken zemindeki kumu almak, sonra dolu akvaryuma kum dökmek suyu oldukça bozar hatta ölümcül hale getirir balıklar için, iç filtrenizi süngersiz kulanıp yahut sadece hava taşı kullanıp tedavi boyunca böyle bir yol izleyip,sadece metilen mavisi kullanmanız yeterli gelecekti bence. Hava taşı kullanmanın amacı ilacı emmez etkisini azaltmaz, hava taşı yoksa, iç filtre süngersiz kullanılabilir tedavi boyunca. Sonra hastalık geçince normale süngerli hale takılarak çevrilebilirdi.

Bahadır32Çevrim Dışı

Bahadır32Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 24 Ekim 2014 23:17
Yarın fitrelerin elyaflarını yenileyip %50 oranında su değişimi ve ısıyı 26 dereceye sabitleme yaparak akvaryumu normal düzenine döndüreceğim.