Bitki Akvaryumum

enginkoc34Çevrim Dışı

Özel Üye
İl: Gaziantep
enginkoc34Çevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 30 Mart 2008 21:46
Tatlı su puffer in bu kadar şirin olduğunu bilmiyordum.Gözleri bukalemun gibi dönüyor.Helikopter gibi hareket ediyor.
Bence balığı kimseye verme bitkisiz bir akvaryumda besle gerçekten çok şirin.Akvaryum ile ilgili yeni resimleri bekliyoruz.Yarışmaya katılacaktın diye hatırlıyorum ne oldu o iş?

Saygılar...
reis2008-04-17 22:30:11

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

mustafaerdogarÇevrim Dışı

Kıdemli Akvarist
[B]6033,1[/B] [C]3,2,38529[/C]
İl: Istanbul
Kıdemli Akvarist
Gönderim Zamanı: 17 Nisan 2008 20:26

Ahmet Murat Bey çok teşekkürler

Engin kardeşim biraz geç yazdım, bir süre unutulayım ve akvaryumun yeni haliyle döneyim istedim Big%20smile pufferı verdim baya oluyor, nanoda kirazlar var şuan, nanoyla ilgili gelişmeleride daha sonra aktaracağım.

Eveet uzun bir aradan sonra tankın yeni halini görüşlerinize açıyorum Big%20smile

Genel görünüm:

By mustafaerdogar

Sağ yan:

By mustafaerdogar

Sol yan:

By mustafaerdogar

Üstten görünüm

By mustafaerdogar

Aradan geçen sürede tank adeta evrim geçirdi. Birçok değişiklik yapıldı.

Bu değişikliklere öneri ve eleştirileriyle katkıda bulunan Batuhan Bayram, Yiğit Semerci, Hakan Kinci, Oğulcan Demirgan, Fatih Erdoğmuş, Engin Koç’ a  teşekkürler. Ayrıca değişim aşamasında yardımlarını esirgemeyen dostlarım Batuhan Bayram, Burak Toka, Yılmaz Sağ ve Yasin Tüfekçi’ ye da teşekkürü borç bilirim.Biliyorum hala bazı eksikler var, en başta soldaki aromatica’ ların uzayıp yüzeye ulaşması gerekli mesela, zamanla olacak şeyler elbet ama ben daha fazla bekleyemedim yayınlamak için Big%20smile Yeni hali içinde öneri ve eleştirilerinizi esirgemezseniz çok mutlu olurum Smile

Yapılan değişiklikleri sıralarsak:

-         Bitki türleri azaltıldı (Cryptocoryne spec. Indonesia, Echinodorus grisebachii, Echinodorus parviflorus “Tropica”, Glossostigma elatinoides, Hygrophila difformis, Hygrophila polysperma, Nymphaea zenkeri (lotus - red) çıkarıldı; Limnophilia aromatica ve Amannia gracillis eklendi)

-         Balık türleri azaltıldı (melekler ve SAEler çıktı; Otocinclus’lar eklendi (8 adet))

-         Kardinal tetraların sayısı arttırıldı (20 adet oldular)

-         Sol bölgeye kök eklendi, sağ taraftaki kök biraz yana çekildi

-         Yemleme günde 1 defa sabahları olacak şekilde azaltıldı.

-         Işıklandırma süresi 12 saate çıkarıldı. Artık ışıklar 07:00-13:00 ve 16:00-22:00 saatleri arası açık

-         CO2 saniyede 2 kabarcığa çıkarıldı (yine sürekli açık)

-         Gübreleme haftada 3 kez her seferinde 20 ml NPK, 10 ml  Seachem flourish şeklinde verilmeye başlandı.

Su değerleri ise şöyle: 

Sıcaklık: 26,5 0C
pH:  6,7 – 7,0
KH: 6
CO2: 20 - 40 mg/lt
GH: Ölçmedim
Nitrat: 5 ppm
Fosfat: 0,75 ppm (ortalama)
Demir: 0,1 ppm (ortalama)

Burası akvaryumun durduğu evin hol kısmı:

Penceresi olmaması ve sadece odalardan gelen ışığı az miktarda alması, yerlerinin parke değil fayans olması (:D) burayı seçmemdeki nedenler. Tabi sadece sandalyeye oturup izleme durumuda dezavantaj.

Sizlerle daha önce paylaşmadığım akvaryumun alt kısmı:

Gördüğünüz gibi sağ tarafta filtre ve diğer malzemeler, sol tarafta ise su değişimi başta olmak üzere çeşitli alanlarda kullandığım yedek tankım bulunuyor 50*40*40 cm ebatlarındaki bu tankı her hafta 65 lt su ile doldurup burada hazırladığım suyu akvaryuma aktarıyorum. Bu tankın kendi iç filtresi, ısıtıcısı ve suyu ana tanka basmak için kafa motoru bulunuyor. Ayrıca hava motorundan gelen horumlada burada havalandırma işlemini yapıyorum.

Burada da CO2 tüpü ve kabarcık sayacının bulunduğu, akvaryumun yan tarafı:

Akvaryumun 3 yanıda fon ile kaplı, dolayısıyla bu bölümde fonu bir miktar kesmem gerekti.

Buda ben ve akvaryumum Big%20smile

Aslında bu fotoyu koymayı düşünmüyordum ama daha önceki yazışmalar yüzünden koymaya karar verdim. Hem buluşmalarda da görenler beni tanımış olur Big%20smile

Ve yakın plan fotolar:

Kardinal tetralar (malesef hepsini ortaya çıkarmayı başaramadım L)

By mustafaerdogar

Oldukça gelişen Microsorum pteropus (Java Fern)

By mustafaerdogar

Tabanda Lilaeopsis brassiliensis (altta) ve Blyxa aubertii (üstte) kullandım.

By mustafaerdogar

Otocinclus affinis

By mustafaerdogar

Şimdilik bukadar, makro çekimler devam edecek..

mustafaerdogar2008-04-29 11:09:41

burakÇevrim Dışı

Özel Üye
burakÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 17 Nisan 2008 20:35

Kanka süper, gerçekten tank evrim geçirmiş ve gerçek çizgisini bulmuş.İlerkeyen zamanlarda gelişimi devam eden bitkilerin senin budaman ve yeni şekilleri sayesinde dahada süper olacağına eminim.
Tankın geneli ve düzenin çok hoş, bitkilerin ve balıkların ayrı güzeller.

Bu arada poz verdiğin resimde çok afilli çıkmışın be kanka. Big%20smileBig%20smileBig%20smileBig%20smileBig%20smile

Sen benim tankı gördün,Batuhan abinin tankında gördük ama Batuhan abi ve ben senin tankı görmedik,gelişimin tamamlanmasını beklediğini biliyorum ama dayanamıyorum kanka artık.ClapClapClapClapClapClap

Bu arada Maşallah.

burak2008-04-17 20:40:05

BUGRACAGATAYÇevrim Dışı

Özel Üye
BUGRACAGATAYÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 17 Nisan 2008 20:37
Merhaba; 

Elinize emeğinize sağlık tankınızı yakından takip ediyorum Mustafa bey gerçekten çok başarılı bir tank bende yeni bir bitkili akvaryum kurdum inşallah aynı başarıyı yakalarım.

Saygılar...
reis2008-04-17 22:29:43

ColdFishÇevrim Dışı

ColdFishÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 17 Nisan 2008 20:42
Mustafa yalan sölüyosun bu tank senin değil.LOLLOLLOL
Ne yapıp yapıp kendini montajlamışsın tankın yanına.LOLLOLLOL

Bu arada değişikliklerle tank gerçekten çok hoş olmuş. Şu senin Microsorum pteropus a bidaha hayran kaldımBig%20smile. Sözünü unutma haa LOL

Tankın son görünümünü yayınlamayı düşünmediğini sanıyordum, yarışmaya (ADA) katılmak için. Ama görünce şaşırdım yarışmadanmı vaz geçtin yoksa dayanamayıp yayınladında yarışmaya başka bir tank mı hazırlamayı düşünüyorsun?

Ayrıca Burak haklı, nezaman senin holde çay içiyoruzSmile, şöyle tankın karşısına geçip ?

Tekrar tebrik ederim arkadaşım, eline koluna emeğine sağlık. ClapClapClapClapClap 

ColdFish2008-04-17 21:02:46

BvarisliÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Bursa
BvarisliÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 17 Nisan 2008 20:51
 Evet Mustafa yalan söylüyorsun bu tank senin değil o resimdeki de sen değilsin zaten LOLLOL Hatta o evde senin değil :D:D:D

Uzaktan çekilmiş fotoğraf sanki usta bir ressamın elinden çıkmış mükemmel bir tablo gibi duruyor (yakından bişeye benzemiyor diyeceğimi bekliyorsan yanılırsın Big%20smile) Lilaeopsis brasiliensis e bayıldım gerçek ten çok güzel bir taban bitkisi ve tankında çok güzel durmuş. Ortalarda yarattığın boş alanda çok güzel bir görsellik sağlamış. Dolabın altındaki su hazırlama tankıyla da tam profesyonel işi bir akvaryum olmuş. Eline sağlık. Ne zaman çay içmeye davet ediyorsun beni Embarrassed

Kıdemli Akvarist
Kıdemli Akvarist
Gönderim Zamanı: 17 Nisan 2008 21:12
Burak çok teşekkür ederim  güzel sözlerin için Smile

[QUOTE=burak]
Bu arada poz verdiğin resimde çok afilli çıkmışın be kanka. Big%20smileBig%20smileBig%20smileBig%20smileBig%20smile

Sen benim tankı gördün,Batuhan abinin tankında gördük ama Batuhan abi ve ben senin tankı görmedik,gelişimin tamamlanmasını beklediğini biliyorum ama dayanamıyorum kanka artık.ClapClapClapClapClapClap
[/QUOTE]

Her zamanki halim kanka  Big%20smileBig%20smileBig%20smile

Artık bir zaman ayarlayıp davet edicem sizi haklısın geç bile kaldım Embarrassed

Buğra Bey çok teşekkür ederim, başarılı olacağınıza eminim zaten yanınızda Onur Bey var Smile

Bekir teşekkürler, tankı hala yarışmaya gönderme şansım var; dereceye girmedikten sonra bir problem olmadığını öğrendim. Nasılsa dereceye girecek bir tankta değil. Bakalım zaten bir iki değişiklik ve güzelleştirmede yapabilirim önümüzdeki bir ay içinde. Sizlerin önerilerinide almak için yayınladım bir bakıma aslında.

Bir buluşma günü ayarlayıp davet edeceğim inşallah ama sen öyle montaj falan dersen bende daveti unut derim Big%20smile

Barış bide beni gördün bana bile sen değilsin dedin ya daha artık sana bişey diyemiyorum Big%20smile Teşekkürler güzel sözlerin için , İstanbul' a  geldiğinde haber ver ben alırım seni bizim eve  Wink
mustafaerdogar2008-04-17 21:13:54

batuhanbayramÇevrim Dışı

Kıdemli Akvarist
[C]2,1,14686[/C] [B]2776,2[/B] [C]2,3,14686[/C]
batuhanbayramÇevrim Dışı
Kıdemli Akvarist
Gönderim Zamanı: 17 Nisan 2008 21:13

Tank gerçekten çok güzel oldu Mustafa. Özellikle bitkiler çok sağlıklı. Şu sol köşe ön tarafı hallettikmi tamamdır. Oraya düşündüğüm bitki çok güzel ve eminim sen de seversin ama sana o bitkiyi almak için sponsor lazım.LOL 

Ordaki gracilisler benim verdiklerim ise bendekiler gracilis değil o zaman. :) Fotoğraf çekerken bitkilere söyle fotosentezi durdursunlar. Fotoğrafı bozuyor.Dead

BUGRACAGATAYÇevrim Dışı

Özel Üye
BUGRACAGATAYÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 17 Nisan 2008 21:19

Merhaba

Teşekkür ederim Mustafa bey aslına bakarsanız bende konuyu acarken sizden ve bilgili arkadaşlarımızdan çok yardım ve ilgi göreceğimi düşünmüştüm ama bu onur varya bu onur LOLLOLLOLonun adını gören bu iş tamamdır diyip hiç bir şey yazmıyor galiba. Big%20smileBig%20smileBig%20smile
reis2008-04-17 22:28:21

Kıdemli Akvarist
Kıdemli Akvarist
Gönderim Zamanı: 17 Nisan 2008 21:32
Batuhan Abi teşekkür ederim, sol ön taraf için kafa yormamız lazım evet, bakarsın burada konuyu okuyup farklı fikirler sunanlarda çıkar, ufkumuz genişler Smile

Onlar senin verdiğin gracilisler evet, belki aralarında 1 - 2 dal Yasin Abi' nin verdikleride olabilir. Laftan anlasa bu bitkiler durdurtucam 2 dk lığına fotosentezi fotoğraf çekince devam etsinler Big%20smile bir ona birde şu kardinalleri ortaya dökmeye de çare bulmak lazım.

Buğra Bey, Onur Bey konuda bilgi ve tecrübe sahibi gerçekten. Kendi adıma, yazmasamda başlığınızı  takip ediyorum; yazmam gereken bir nokta olursa çekinmeden yazarım şüpheniz olmasın  Smile

BUGRACAGATAYÇevrim Dışı

Özel Üye
BUGRACAGATAYÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 17 Nisan 2008 21:35
        Teşekkür ederim mustafa bey tekrar söylemek isterim tankınızı hayranlıkla seyrediyorum ve tüm aile bireylerine göstermiş durumdayım.

ColdFishÇevrim Dışı

ColdFishÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 17 Nisan 2008 22:19
[QUOTE=mustafaerdogar]
Bekir teşekkürler, tankı hala yarışmaya gönderme şansım var; dereceye girmedikten sonra bir problem olmadığını öğrendim. Nasılsa dereceye girecek bir tankta değil. Bakalım zaten bir iki değişiklik ve güzelleştirmede yapabilirim önümüzdeki bir ay içinde. Sizlerin önerilerinide almak için yayınladım bir bakıma aslında.

Bir buluşma günü ayarlayıp davet edeceğim inşallah ama sen öyle montaj falan dersen bende daveti unut derim Big%20smile

[/QUOTE]

Yarışmada iyi bi derece getireceğine ben inanıyorum herşeyden önce, yada jüri bu işten anlamıyordur LOL.
Bu arada daha önce konuştuğumuz dizaynı değerlendirebilirsin, biraz sana iş çıkarabilir ama değecegine ben inanıyorum. Gerçi bu haliyle de muhteşem Thumbs%20Up.
Buluşma ve tankın karşısında çay partisi varsa, montaj vs. bütün sözlerimi geri alıyorum Big%20smile.

ColdFish2008-04-17 22:30:52

yigit kocbayÇevrim Dışı

Özel Üye
[B]3157,1[/B] [B]3947,2[/B]
İl: Ankara
yigit kocbayÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 17 Nisan 2008 22:33
Harika olmuş gerçekten.Elinize,emeğinize sağlık...ClapClap

ossanÇevrim Dışı

Özel Üye
[B]2136,1[/B] [B]2827,3[/B]
İl: Ankara
ossanÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 17 Nisan 2008 23:59
Güzel olmuş dicem ama bu güzel değil başka bişeyConfused
Harika görünüyor tankınız bitkilerin sağlığı, dizayn, berraklık süper.
Elinize sağlık harikaClap