Bitkili Akvaryumda Aydınlatma

akvaristanilÇevrim Dışı

İl: Izmir
akvaristanilÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 07 Eylül 2011 15:10

Birçok Hobicinin ortak sorunudur aydınlatma.Söz konusu bitkili akvaryumlar olduğu zamanda bazen haftalarca saatlerce günlerce araştırmamız gerekir.''Bitkili akvaryumda Aydınlatma''isimli forumda onlarca konu bulmak mümkün ama nedense tam çözülmüş bir sorun az rastlanır.Kimisi Konuyu açar günlerce kafa yorulur ama uygulamaya geçemez.Kimisi konuyu açar 1-2 ay sonra açtığı konuyu hatırlar yorum olmaz vs vs. Onlarca Hobici gibi benimde kendime göre problemim var.

Ne Olurdu bizimde böyle Aydınlatma sistemimiz olsa

Uzun lafın kısası Yardım arıyorum.Çok fazla Makale okudum kimisi sayfalarca kimisi kısacık ama ya o uzun sayfalarda kafa yorup daha çok kafam karıştı yada kısa yazılarda aradığımı bulamadım.Ne varki siz değerli akvaryum.com üyeleri var.

Derdim şudur.

70*25*37         Uzunluk*Genişlik*Yükseklik

75 Lt. Civarı Küçük ama sade bir bombeli bitkili akvaryumum var.

Yaklaşık 5-6 tür bitki 5-6 türden 30 kadar Balık barınıyor.

Bacopa
Saz

Crinum thaianum                  
Echinodorus bleheri
Sagittaria subulata

akvaryumumu 2 yıl önce Pet shoptan aldım.
İlk başlarda Mavi floresan vardı.Bitti ve beyaz aldım.Sadece 1 tane beyaz floresan ile devam ediyorum.Artık akvaryumun ışığı hem gözüme hemde çektiğim fotoğraflara çok kötü görünüyor.Ancak standart plastik kapak daha fazla floresan yerleştirmeme izin vermiyor.Bu yüzden kapağı modifiye etmek istiyorum.Yardımınızı bu iş için bekliyorum.14 yaşındayım ve bu yüzden fazla elektrik tesisatı işinden pek anlamıyorum.Kapağı yardımlarınızla Modifiye edip Balast T5 vs vs. gibi ekipmanlarla kullanmak istiyorum fazla kablo yığını olmadan kapağa koyulacak 1-2 düğme ile kontrol etmek 1-2 prizle 4-5 floresanı çalıştırmak istiyorum.

Akvaryumun üstü ve kapağın resimleri;

Kapağın iç kısmında kireç gibi birşey var orası ıslandığından dolayı silsemde bir süre sonra öyle oluyor.Belki bulaşık deterjanı gibi bir madde etki eder.

Kendime göre düşüncem şu yönde. Kapağın iç kısmına gelen büyük delikteki çıkıntıyı kesici bir alet ile kesip olabildiğince düz yapmak.Daha sonra akvaryum ölçüsünde cam kestirip camı kapağın iç kısmına yerleştirmek.Daha sonra Aliminyum folyo kaplayıp daha parlak yapmak.
En Sondada sizlerin yardımıyla elektrik tesisatını 4 tane T5 olarak düşündüm balast tır açma kapama tesisatıdır vs vs. Sizlerin yorumlarınızla önerileriniz ve görüşlerinizle hareket edip kapağın modifiyesini bitirmek istiyorum.

Şimdiden yardım eden etmeyen akvarist dostlarıma abilerime teşekkür ediyorum...

Saygılar.

.
akvaristanil2011-09-07 20:54:29

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

ScherwinÇevrim Dışı

İl: Istanbul
ScherwinÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 07 Eylül 2011 16:32
Merhaba,

Bitkileriniz çok gür görünüyor  fazla ışık istediğinizden emin misiniz?  
Işık gereksinimi üzerinde uzman değilim ancak öğrendiğim kadarıyla kaba bir hesapla;
Low Tech'de 75 Litre / 2 = 37,5 watt yeterli olur. Ancak High Tech'de ise yaklaşık 75 watt gerekli olur. Durumunuza uyan floresanı seçebilmek için ek bazı bilgiler gerekiyor. Mesela size 39 watt (low) veya 39 watt x 2 (high tech) T5 biçilmiş kaftan ancak bu floresanların düz olanları 85cm!

Parça I üzerindeki;
a ve b ve de x, y ve z eksenlerinin (kapak alanı hariç) ölçülerini yazabilir misiniz?

Parça II üzerindeki;
alpa, beta ve gamma eksenlerinin ölçülerini yazabilir misiniz?

a ve b eksenlerinin olduğu yerde şu an cam var mı?
Mevcut floresan, Parça II 'nin (kapak) üzerine mi monte edilmiş?

Selamlar...

akvaristanilÇevrim Dışı

akvaristanilÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 07 Eylül 2011 16:47

Teşekkür ederim :)

Akvaryumun hight tech olmasını istiyorum.Zaten birçok şey yeniliycem.CO2 tüpü vs .vs.
a=42 cm       b=5 cm    y=10 cm  z=4 cm

Parça II :    alpha=52 cm  beta=9 cm gamma yı tam anlıyamadım ama  kapağın yüksekliğiyse 0.5 cm

mevcut floresan Parça I deki a ekseninin oraya monte edili.

Yanlış anlamadıysam söylediklerinizi bu şekilde ölçtüm

Saygılar...

RabelahÇevrim Dışı

İl: Ankara
RabelahÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 07 Eylül 2011 17:18
Merhaba,
Aynı sorunu ben de yaşamıştım. İki alternatifim vardı:
1- Sylvania'nın 30 cm'lik florasanlarını kullanmak (grolux var ama diğer çeşitleri var mı, bilemiyorum)
2- Parça II olarak belirtilen bölümdeki x,y ve z ile gösterilen parçayı kesip, kapağın alt bölümünü kaplayarak (yani z ile belirtilen yüksekliği yok ederek) 45 cm'lik florasanlardan kullanmak.
Ben 2. seçeneği uyguladım. Eğer yardımcı olacaksa akşama fotoğraf ekleyebilirim.

Teşekkür Edenler: [T]176666,Müptela[/T]

akvaristanilÇevrim Dışı

akvaristanilÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 07 Eylül 2011 17:34
Yorumunuz için teşekkürler ama Parça II yi kesip kapağın altında kullanırsam üstü açık kalıcak yada hoş bir görüntü olmuyacak kendime göre uygun gelen Parça I deki a,y,z kısımlarını kesip içe doğru olan çıkıntıyı yok etmek daha sonra komple alt tarafı aliminyum folyo sarılmış cam ile sabitlemek hem dıştan bakıldığında hiçbir bozukluk olmaz hemde daha düz bir bölge açmış oluruz.Daha sonrada floresanları balastları gerekli malzemeleri temin edip yardımlarınızla tesisatı kurmak bana göre en doğrusu ama daha parlak fikirlere de gerek duyabilirim küçük ama kullanışlı floresanlara vs vs. bu konularda çok bilgili değilim :)

Slyvania yı araştırdım ve istediğim uzunlukta 55 cm lik T5 Grolux ler var.Ama kapağa ancak dediğim şekilde modifiye edersem uygulayabiliriz.

Kapağa
2x 55 Cm T5 Grolux 24 W
1x 60 Cm T5 Grolux 28 W

3 floresan olarak bunları buldum kapağa uyabilecek.

Yanına birtane adaha Fotosentez i arttırabilecek bir floresan önerirseniz kapağı yavaş yavaş modifiye etmeye başlıyabilirim.

Slyvania nın tanıtım kitapçığındaki bulduğum floresanlar

buda eğer düşündüğüm gibi bir modifiye olucak olursa yapacağım kapak dizaynı floresanların yerleri
elektrik sistemi belli olsun diye kablo çizdim nasıl bağlanacağını bilmiyorum aslında

RabelahÇevrim Dışı

İl: Ankara
RabelahÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 07 Eylül 2011 22:38
Galiba aynı şeyi söylüyoruz:

Bu işlemi yaptıktan sonra dış görüntüde bir bozukluk oluşmuyor.
Grolux ve aquastar bence mantıklı olan seçim.
Rabelah2011-09-07 22:39:48

yxxlÇevrim Dışı

İl: Sakarya
yxxlÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 07 Eylül 2011 23:32

Bende de 1m lik plastik kapaklı akvaryum vardı aynı sorunu bende yaşamıştım. Plastik kapaklarda florasanı üstten koymak için bir yer yapılmış, orayı keserek çıkardım. Serdar beyin fotoğraflarındaki gibi. Yalnız ben florasanların altına gelen kısma alüminyum folyo değil de ayna kestirip silikonla yapıştırdım ve gayet güzel oldu.

Cam yapıştırıp üzerini alüminyum folyo ile kaplayacağınıza direk ayna yapıştırın.

akvaristanilÇevrim Dışı

akvaristanilÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 07 Eylül 2011 23:45

Evet kısmen aynı bende Grolux düşünüyorum zaten T5

Floresan koyma yerini neyle kestiniz acaba bende kesicem fakat yanlış işlem yapmak istemiyorum.

ScherwinÇevrim Dışı

ScherwinÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 07 Eylül 2011 23:46
[QUOTE=Rabelah] Galiba aynı şeyi söylüyoruz:
..........
Bu işlemi yaptıktan sonra dış görüntüde bir bozukluk oluşmuyor.
Grolux ve aquastar bence mantıklı olan seçim.
[/QUOTE]

Ben de tam "Aynı şeyi söylüyorsunuz" diye yazacaktım  
Parça I yazacağınıza Parça II yazınca Anıl bey yanlış anladı  Bence çözümünüz gayet mükemmel ...

akvaristanilÇevrim Dışı

akvaristanilÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 07 Eylül 2011 23:49
Ah evet orda parça II yle parça I i karışmış mantıklı aslında ama neyle kesebilirim kapağın o bölümünü :)

yxxlÇevrim Dışı

İl: Sakarya
yxxlÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 07 Eylül 2011 23:56
Sanıldığı kadar zor değil kolay kesiliyor. Ben tırtıklı bir meyve bıçağıyla kesmiştim. Büyük maket bıçağıyla da kesebilirsiniz. Keserken yavaş ve düzgün kesmeye dikkat edin kaydırırsanız fazla kesilebilir.

akvaristanilÇevrim Dışı

akvaristanilÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 07 Eylül 2011 23:59
Çok teşekkürler ozaman yarın kesiyorum :)

ScherwinÇevrim Dışı

ScherwinÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 08 Eylül 2011 09:10
Kesinlikle kesmek için acele etmeyin! İş sıralamasında bunu en sonlara yerleştirmeniz lazım.
Nerde floresanlar, nerede balastlar! Bunları edinmeden, kaba taslak kapağın üstüne oturtmadan hiç bir yeri kesmeyin, telafi edilemez bir hata olabilir...

Tepede kullanılacak malzemeyi de gözden geçirmekte yarar var! Bir kere camı unutun! Çok ağır ve de riskli. Üstelik cam kullanıncaya kadar ayna deseydeniz reflektörün hası olurdu bir de aluminyum folyolar ile uğraşmazdınız! Ama ayna ve cam çok ağır malzemeler ve onlar ile çalışmak zordur.

Bence ya Serdar bey (Rabelah) gibi, tavanı sadece folyo ile kaplatıp bir tek floresan duylerini tutacak sağda-solda küçük masif destekler kullanın (gördüğüm kadarıyla) ya da bir levha koymak amacında iseniz kontrplak (kontraplak, konturplak) malzeme öneririm. Bunların tekne imalatında da kullanılan suya/neme dayanıklı versiyonları var. Normalde tüm evlerde dolap/gardoropların duvara bakan cephesi kontrplaktır. Temelde bir kural vardır: Tamamıyla aynı işi yapabilecek / aynı şekilde görünecek bir tasarımda ne kadar az malzeme kullanırsanız o kadar başarılı olur.

Serdar beyin yaptığı tasarımı iyi inceleyin. Bazı detaylar ve puf noktaları var. Masif destek olsun, kontrplak olsun bu malzemeleri ne şekilde asacağınızı da düşünmeniz lazım. O kesip atmayı düşündüğünüz parçaların bir bölümü belki bu amacı yerine getirebilecek çok değerli yüzeyler içeriyor olabilir!
Örnek olarak;

Belki yapacağınız bir tasarım ile sarı çizgiden değil de kırmızı veya mavi çizgiden kesmiş olsanız floresanları o kalacak yan yanaklara monte edebilirsiniz!?
Yada belki sadece yeşil çizgiden kesmek yeterlidir! Floresanlar ile su arasında makul bir mesafe kalıyorsa etkisi daha güçlü olur ayrıca yeşil daireler ile gösterdiğim yerlerden vida ile kontrplak veya floresan tutucularını (kapak içinde kalıyor) bir pul yardımı ile direk bağlamak için harika bir yüzeyi olur! (örnek veriyorum tabi).

Son Söz: Işık kaynağı malzemelerinizi (T5 floresan, Elektronik balast, [T5 sabit duy veya T5 serbest duy+floresan tutacağı], Kablolar) fiziki olarak elinize almadan, tedarik etmeden kesip biçme işine girişmeyin!

Dip not: Kesme yöntemini bir de Serdar bey yazarsa iyi olur. Bıçak veya maket bıçağı ile herkes düzgün kesemeyebilir. Belki bıçak ile bir yerini yarıp (veya testere ile bir köşeyi yarıp)  sonra bir iş makası (kırtasiye değil de daha kalın malzemeleri kesen bir makas) ile veya yarığa sokulan bir testere ile (daha kontrolludur) devam edilebilir.

Selamlar...  

Scherwin2011-09-08 09:27:58

akvaristanilÇevrim Dışı

akvaristanilÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 08 Eylül 2011 14:48
Önerileriniz için çok teşekürler.Ama şöyle birşey var.Camlar ağırlık yapabilir ama sonuçta kapağı ben taşımıyorum ve çokta sabitlemek için çok güzel yerler var.Önerileriniz iyi fakat şöyle birşey var.O kalın yeri kesmez de yanına monte edersem bir taraf ışık alıyor bir taraf karanlıkta kalıyor.3 yada 4 floresan kullanıcam fakat orayı kesmezsem 2 den fazla kullanamam ve kapağın boyu en fazla 28 w lık flo lara yetiyor.Ben 75-100 arası düşünüyorum.Ben dershanemin yanındaki Cousto Pet Market e gidip floresanları inceledim.Aradığım ve kapağa uyacak tek floresan var oda üst yorumlardaki Slyvania.Kontraplak iyi bir öneri bence her ikiside olabilir kapak yanımda olduğu içim üzerinde cm cm düşünme imkanım oluyor.Ve en iyisi kesmek kontraplak yada cam olucak her iki madde de normal ağırlıklarıyla düşmesi nerediyse imkansız hale gelebilir. Silikonlar Kapaktaki destekler vs .vs. birçok sabitleme avantajım var ve er yada geç sarı çizgiden kesilecek.Yinede bana destek olduğunuz için teşekkür ediyorum henüz birşeye başlamış değilim yeni ve daha cazip önerisi olan herkezi dikkate alıcam.Kesip Sistemi kurduğum zaman kapağın içine çapraz birde ayna koyucam ki yansıma 2 aliminyum folyoyla 3-4 kata çıksın.

teşekkürler Saygılar.