Cichlid(çiklet) hastalığı..

darXisÇevrim Dışı

İl: Eskisehir
darXisÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 15 Mart 2010 23:58
Hepinize merhabalar.Forumda sık sık karşılaştığımız "ille de cichlid olsun ister çamurdan olsun" mantığıyla ilgili sizi bilgilendirme ve de dar hacimlerde cichlid beslenmesinin sonuçları üzerine bir yazı eklemeyi uygun gördüm.Umarım faydası olur ve insanları bilinçsizce onlara işkence etmekten bir nebze olsun kurtarmış olurum.
İlk soru şudur:Neden cichlid?
Çünkü daha dayanıklıdır,canlıdoğuranlar hemen ölür,sarı prensesi,yunusu 50 60 cm'ye koydukmu işkence çeke çeke ölür.İşkence etmek ister misiniz?Elbette istemezsiniz ama "imkanınız" yoktur,balığın çektiği eziyet sizin maddi imkanlarınızla alakalıdır,sanki memlekette besleyecek başka balık kalmamıştır gibi cichlid alınır.Fakat aynı "imkanı olmayan" arkadaşımız ayda ortalama 4cichlid öldürüp 30 40 lira masraf yapmaktan çekinmez."Bu ne perhiz bu ne lahana turşusu?"dersiniz ama,sonunda bin pişman olup sitemizde Aglama içerikli konular açana kadar işe yaramaz.
Bir diğer mevzuat da cellat(petshop demeye dilim varmıyor)kurbanlarıdır.Bilinçsiz hobici kardeşimiz içeri girer:
-Abi şundan,şundan,şundan istiyorum,her birinden birer tane.Yaşar mı bunlar 50 cm akvaryumda?
-(Cellat ellerini ovuşturur)Yaşar abe nedemek kardeş kardeş geçinirler.
-Tamam alalım.
Buradaki kardeş kardeş,veya mutlu mesut gibi kavramlar forumda geziniyorsanız çokça karşınıza çıkar.Cellat hobiciyi kazıklar,hobicinin akvaryumunda sorun çıkar,fakat siz ona "böyle olmaz" dediğiniz zaman;hobici akvarist kesilir.Balığı mutlu mesut yaşatır,bir de size kızarKahkaha
Bir diğer hobici türü ise;bitkili akvaryum türlerini kayalık dizayna koyma meraklısı arkadaşlardır.Bu canlılar bitkili akvaryum canlılarıdır(mesela canlıdoğuranlar).Bitkili akvaryumda bakıldıklarında çok daha sağlıklı oldukları hiçbirimizin yabancısı olmadığı bir durumdur.Fakat aşağıda sayacağım nedenlerden ötürü kayalık ortama atılır,başlarına iş gelince de "dayanıksız balık" damgasını yerler.
Konumuza dönelim.Aslında herkes bitkili akvaryumları sever,50 cm'de sarı prenses besleyen,akvaryumunda "kurtlar vadisi" çevrilen bir kullanıcıya bitkili akvaryum ve içindeki sağlıklı canlıları gösterseniz,"ben de balık mı besliyormuşum yav" diye düşünür,fakat yine de bu işe yanaşmaz.Çünkü zordur(zor olduğuna inandırılmıştır),pahalıdır(canlı bitkiyi 100 liralık orkide çiçeği zanneder),ve bakamaz(çünkü yetenek problemi olduğunu,veya bitkinin başında biberonla 24saat bekleyeceğini düşünür).Ve çoğu zaman da bunları gözönüne alarak ilk tepkisi şu olur:
-Bitkili akvaryum istemiyorum,cichlid beslicem
Allah aşkına bana söyleyin,şu akvaryumu beğenmeyecek bir tane üyemiz var mı?

Ki özellikle orman gibi bitkili akvaryum göstermedim(hani bitkili akvaryumu 1 milyarlık masraf çıkaran birşey sanıyoruz ya o bakımdan.)
Kısacası cichlide uygun bir akvaryumumuz yoksa,bu bizim için dezavantaj değil,avantaja dönüştürülebilir birşeydir.Cicihlid beslemeyin mi diyoruz?Elbette bir amerikan cichlidi sevdalısı olarak bunu söylemem abes olurBig%20smileAma en azından uygun hacmimiz yoksa,30 cm'lik bir akvaryum bile sözkonusu olsa elimizdekiyle harikalar yaratabileceğimizi bilelim.Forumda bitkili akvaryum konusunda o kadar çok bilgi var ki,hayatında akvaryum görmemiş bir insan bile emin olun bitkili akvaryum yapabilir.Örnek mi lazım?Buyrun:

Saygılarımla.

darXis2010-03-16 00:04:02

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

koray77Çevrim Dışı

Özel Üye
İl: Kocaeli
koray77Çevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 16 Mart 2010 00:10
Mehmet bey çok güzel bir anlatım olmuş ortaokuldaki halim aklıma geldi
-abi
-efendim canım kardeşim
-bunlar yaşarmı beraber?
-yaşamaz mı abicim bak hatta şu bile yaşar     şu dediği(natteri) xD
- tamam abi ozaman ver onları
eve gidersin natteri 1 hafta sonra kıyma eder balıkları :D
bu sefer isyanları oynuyorum tabi akvaryumcuda
-abi bu hepsini yedi nasıl olucak şimdi?
-benim cnm kardeşim ya ne yaptın sen ya aç bırakmışşındır ya tüh bak görüyomusun.
adama bak ya hemen  attı suçu üstüme şimdi olsa olmaz işte böle  çünkü kazık yiye yiye öğrendim neyin ne olduğunu mehmet bey de bunun için üşenmemiş yazmış,mehmet bey size  yeni hobici arkadaşları bilgilendirdiğiniz için teşşekür ediyorum.
koray772010-03-16 00:11:48

CanerDKÇevrim Dışı

İl: Ankara
CanerDKÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 16 Mart 2010 00:14
Teşekkür ediyorum güzel bir bilgilendirme olmuş.Tabi inşallah dikkate alanlar olur.Bazıları hobi için bazıları göz zevki amaçlı balık besliyor.Şahsen geçen gördüğüm bir konuda arkadaşın yazdığı şey çok saçma geldi ''Büyümeleri önemli deil hoş bi görünüm için bu balıkları seçtim'' cümlesi herşeyi bitirdi yani.Ayrıca bu dediği konu cichledlerle ilgili.En kötüsü birde bu canlıları 35 litre gibi bir civarda beslemesi.Bir yandan ne yaparsa yapsa diyoruz.Bir yandanda o balıkların bulunduğu durumu düşünüp içimiz acıyor.Sonucta burda olmamızın sebebi iyi kötü bilgilendirip yardımcı olmak.Ama buna rağmende kendi bildiğini yapanlara bir şey diyemeyiz tabi ki.Sonucta kendi kararı.Yinede açıklayıcı bir makale olmuş dikkate alıp kararlarından vazgeçerler inşallah...

_Mehmet06_Çevrim Dışı

İl: Ankara
_Mehmet06_Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 16 Mart 2010 21:44
Bende Mehmet abiyle tanışmadan önceki halimi hatırladım şimdi :), bitkili akvaryum gerçekten çok güzel ve hiçde zor değil, Mehmet abi özellikle 300litre altı yunus besleyenlerin düşmanı gibi görünür ama onlar farkında değilki yanlış yaptıklarının gayet mutlu deyip geçiyorlar. .

abrekemreÇevrim Dışı

İl: Bursa
abrekemreÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 11 Mayıs 2010 21:43
Iki tane cikletimin kuyruklarinin yarisi yok ve kuyruklarini hic oynatamiyorlar acaba bir tur hastalikmi yoksa diger baliklar zararmi verdi yardimci olursaniz sevinirim

darXisÇevrim Dışı

İl: Eskisehir
darXisÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 31 Mayıs 2010 10:43
Akvaryumunuzla ilgili bilgi verirseniz(ölçüsü içindeki balıklar vs) yardımcı olmamız daha kolay olur.

ZiyaretçiÇevrim Dışı

Ziyaretçi
ZiyaretçiÇevrim Dışı
Ziyaretçi
Gönderim Zamanı: 31 Mayıs 2010 12:28

Merhaba; mehmet kardeşim güzel konuya değinmissin teşekkürler, zamanla yeni başlayan tüm hobicilerin başına bu anlattıkların gelmiştir, paylaşımın için teşekkürler.

f.torresÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Izmir
f.torresÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 31 Mayıs 2010 12:49
Fakat aynı "imkanı olmayan" arkadaşımız ayda ortalama 4cichlid öldürüp 30 40 lira masraf yapmaktan çekinmez."

Özellikle yukarıdaki kısım harika bir anlatım olmuş teşekkürler.

FeryÇevrim Dışı

İl: Bursa
FeryÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 15 Temmuz 2010 22:03
Bir zamanlar bende böyleydim.İmkanım yok diyip tıkış tıkış akvaryumuma sürekli balık alırdım.Ta ki Mehmet abim beni bilgilendirinceye kadar.Burada yapmış olduğuğum araştırmalar sonucunda sadece uygun akvaryumu kurmakla son bulmadı.Burada Mehmet abim ve diğer abilerimden öğrendiklerim sayesinde şuan 5.akvaryumumu alıyorum.Demekki imkanım varmış.Sadece çocukça harcamalarım sona erdi ve işte son durum bu...
Bana bu sitede yardım eden etmeyen herkeze çok teşekkür ederim.
Bu arada eski bir konuyu hortlatma sebebim en çok online kişinin olduğu zamanda herkesin bu konuya bir göz atması...
Saygılar