Daphina ( su piresi ) Üretim Teknikleri

aquafactoryÇevrim Dışı

İl: Bursa
aquafactoryÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 07 Nisan 2010 23:17
Sürekli su piresi ile beslemek o kadar da iyi değil aslında. Sürekli protein vermek faydalı olmaz. Balıkların karbonhidratlara ve özellikle yağlara ihtiyaçları da var.

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

RuPTuRÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Istanbul
RuPTuRÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 08 Nisan 2010 14:34
[QUOTE=batubay]Alp Aslan Bey bu konudan sonra yeşil su hazırlamaya başladım.En kısa zamanda sizi kargoya kadar yoracağım galiba.:)Benim kafama yakılan başka bir konu ise ben damızlıklarımada su piresi versem olur mu?Eğer olursa hep su piresiyle beslesem kabızlık gibi problemler ortaya çıkar mı acaba?Şimdiden teşekkür ederim.:) [/QUOTE]

Yeşil su hazırlamanıza gerek yok.Zaten ömrü kısa oluyor.Yeşil suyu temizlemek için su piresi önerildiğine göre :)
Siprulina yeterli yemleme için.
Melek balıklarında afrodizyak etkisi olduğunu biliyorum.Sürekli aynı yemin verilmesi dengesiz beslenmeye neden olur aynı bizlerde olduğu gibi.O yüzden damızlıkları azar azar çeşitli yemlerle kombinasyon kurarak beslemek daha doğru olur.
Su piresi kabızlık için önerilen bir yemdir bu arada.Ama devamlı aynı yemle beslenmesi kabızlığa neden olabilir.
Saygılar.
RuPTuR2010-04-08 16:31:52

aquafactoryÇevrim Dışı

aquafactoryÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 08 Nisan 2010 16:13
Ben yosunlu suyu tavsiye ederim. Çok fazla işinize yarar. Yosunlu suyun içerisine yemleme yapacağınız sırada bir miktar spurilina eritmeniz ve o şekilde vermeniz oldukça iyi olur. Ayrıca yem olarak yosunlu su vermeniz, pireler yosunları bitiremediği taktirde bozulma gibi bir olay da olmayacağından oldukça sağlıklıdır.

Barış ERÇevrim Dışı

[B]5387,3[/B]
İl: Izmir
Barış ERÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 08 Nisan 2010 17:37
Bende konuya kendi üretim tankımla katılayım.

[VID]http://www.izlesene.com/video.php?/hayvanlar-su-piresi-daphnia-magna/895939[/VID]
Barış ER2010-04-08 17:37:39

batubayÇevrim Dışı

İl: Tekirdag
batubayÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 08 Nisan 2010 20:42
Ooo!Barış Bey sizin daphina akvaryumunuz benim ana akvaryumdan büyük.:DBen bunları 5 litrelik su petlerinde beslemeyi düşünüyorum.Öyle bir imkanım var mı acaba?En iyi iktimal 10 litrelik su bidonunda besleyebilirim.Beslenir mi acaba?

aquafactoryÇevrim Dışı

aquafactoryÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 08 Nisan 2010 23:43
Barış bey su pirelerinde pipo filtre mi kullanıyorsunuz?

ukilavuzÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Antalya
ukilavuzÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 10 Nisan 2010 19:57
Yosunlu suyu nasıl hazırlayacağız ayrıca yem olarak yosunlu su verin demişsiniz bunu nasıl elde etçez.Ben balkona 30 lt akvaryuma koymak istiyorum.Malum Antalya sıcak oluyor umarım başarabilirim.

Barış ERÇevrim Dışı

[B]5387,3[/B]
İl: Izmir
Barış ERÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 10 Nisan 2010 20:39
[QUOTE=aquafactory]Barış bey su pirelerinde pipo filtre mi kullanıyorsunuz?[/QUOTE]

Hiç filtre yok. Küçük 30-40 ltlik cama cama bir tankta 2 yıldır duruyorlar. Havalar iyice sıcaklayınca doğada olduğu gibi bende de gözden kayboluyorlar. Ben bu tanklarımı(3 adet) geçen yıl bozmadım. Bu yıl kendi kendine patladılar. Demek ki yumurta bırakıyorlarmış. Ayrıca balkona başka eski bir tankada su doldurup özellikle bu mevsimde su piresi aşılarsanız bolca ürerler. Yanında sivrisinek larvasıda bonusu olur.

Mustafa KısacıkÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Malatya
Mustafa KısacıkÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 17 Nisan 2010 05:03
Bazı makalelerde su pireleri hamur mayasıyla beslenirken suyu süt kıvamına geitrecek kadar maya eklenmesi tavsiye ediliyor, böyle bir uygulama özellikle damızlık olanları kısa sürede öldürecektir, konulan mayanın miktarına bağlı olarak bir süre sonra bütün pirelerinizi kaybetme riskiniz var. Elbette mayayla beslenebilir ancak kesinlikle azar azar verilmelidir, su hafif bulanık olacak kadar ekleyin, birkaç gün içinde pireler mayayı yedikçe suyun rengi berraklaşır ve tekrar maya verirsiniz. Sadece mayayla beslenen pirelerin besin değeri sizin de tahmin edeceğiniz gibi çok yüksek olmayacaktır. Ayrıca yaz aylarında yüksek sıcaklıklarda tüm koloniyi kaybetme riskiniz var, bu zamanlarda direk güneş ışığı vb ısı kaynaklarından korumakta fayda var,  çok yüksek sıcaklıklarda pireler önce üremelerini durduruyor ve daha sonra da yavaş yavaş azalarak yok oluyor.