Dip Çekimi - Fotoğraflı Anlatım

SANTOÇevrim Dışı

İl: Izmir
SANTOÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 16 Ocak 2009 20:15
Benim elim alıştığı için kesinlikle çekmiyor. İlk başlarda işi garantiye almak için aparatın ucundaki plastik şişe ağzını biraz daha aşağıya indirerek ayar yapabilir ve plastik borunun emiş ağzını kumdan birkaç cm daha uzaklaştırmış olursunuz.

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

Giray ATASEVENÇevrim Dışı

İl: Ankara
Giray ATASEVENÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 21 Şubat 2009 12:44

Gerçekten güzel bir çalışma olmuş elınıze sağlık.Eminim birçok hobıcı arladaşa faydası olcaktır:)

club84Çevrim Dışı

club84Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 14 Temmuz 2009 13:35
"Akvaryumum 50 lt lik idi ve dış filtreyi 3 YTL ye iç filtre motoruyla 23 YTL ye bitirdim. Şimdi ise akvaryumu büyüttüm 200 lt oldu filtreside 33 YTL ye bitti. Ben 100-150 YTL verip dış filtre alabilirdim ve uğraşmazdım ama bunu yaparken aldığım haz hiçbirşeyde yok. Tankların büyüklüğüne göre kullanılan ve yapılan sistemler elbetteki farklı olacaktır."

Kanyon2002 nıckli,engellenmiş üyenin bahsettiği sistem hakkında bilgi sahibi olan arkadaşım varsa,açıklama yaparsa sevinirim.
  Saygılar..
club842009-07-14 13:35:30

byvatanÇevrim Dışı

İl: Ankara
byvatanÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 14 Temmuz 2009 14:19
[QUOTE=club84]"Akvaryumum 50 lt lik idi ve dış filtreyi 3 YTL ye iç filtre motoruyla 23 YTL ye bitirdim. Şimdi ise akvaryumu büyüttüm 200 lt oldu filtreside 33 YTL ye bitti. Ben 100-150 YTL verip dış filtre alabilirdim ve uğraşmazdım ama bunu yaparken aldığım haz hiçbirşeyde yok. Tankların büyüklüğüne göre kullanılan ve yapılan sistemler elbetteki farklı olacaktır."

Kanyon2002 nıckli,engellenmiş üyenin bahsettiği sistem hakkında bilgi sahibi olan arkadaşım varsa,açıklama yaparsa sevinirim.
  Saygılar..
[/QUOTE]

Benim ilk başta anladığım maddi durumunu övme geldi. İstersen 10.000 tl lik ister 10 tl akvaryum olsun mecburen dip çekimi yapılşmalı ister haz al ister alma motorlada yapılmaz. Yani maddiyatla ve hazla alakası yok ama arkadaş maddiyata bağlamış bu işli anlamadım. :)

mesutokÇevrim Dışı

Kıdemli Akvarist
İl: Istanbul
mesutokÇevrim Dışı
Kıdemli Akvarist
Gönderim Zamanı: 14 Temmuz 2009 17:04
Güzel olmuş tebrikler, ben bunu hortumu çeşmeye takmadan avkaryumda fokurdatmadan da yapıyorum, şeffaf içi görünen hortum aldım, hortumun içini yavaş yavaş suyla dolduruyorum, hortum şeffaf oldugu için zaten görüyorum dolduğunu, sonra parmağımla hortumun uclarını  kapatıyorum, hortumu akvaryumun bulundugu yere götürüyorum, bir ucunu akvaryumun içine sokup, diğer dışarıdaki ucunundaki, parmağımı da  açınca, su yerdeki kovaya boşalmaya başlıyor. mesutok2009-07-14 17:08:01

f.karaÇevrim Dışı

f.karaÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 08 Kasım 2010 21:11
[QUOTE=SANTO]

Sevgili Akvaristler,

Son günlerde yeni başlayan üyelerimizin en çok soru yönelttiği konulardan birisinin 'Dip Çekimi' olduğunu görüyorum.
Birçok konuda uzman arkadaşlarımız anlatımda bulunmuş fakat fotoğraf görmek isteyenler var. Yeni başlayan dostlara fikir verebilmek amacıyla ana hatlarıyla yapılması gerekenleri paylaşmak istiyorum. 

Dip Çekimi:

Akvaristlerin çeşitli malzemelerle ve birçok farklı yöntemle akvaryumlarında dip çekimi yaparak balık dışkılarını ve fazla yemleri uzaklaştırdıklarını biliyoruz. Burada benim anlatacağım ekipmanı kolayca hazırlayabilirsiniz.

Gerekli Malzemeler;

Plastik Çeşme Borusu – Akvaryum yüksekliğinden 10 cm daha uzun (70 cm’i 0.9 YTL)

Plastik Dirsek – Elektrikçilerin kullandığı, 1 ad. (0,5 YTL)

Hortum – En yakın çeşmeye kadar (10 metresi 7,5 YTL)

Hortum Ekleme Aparatı – Çeşme borusuna ve hortuma uygun kalınlıkta, 2 ad. (0.5 YTL)

Yapıştırıcı – Hızlı yapıştırıcı tavsiye ediyorum (3 YTL)

Plastik Şişe – 1,5 Lt.lik uygundur

Toplamda 12.4 YTL harcayarak yıllarca kullanılabilecek kalıcı bir aparat yapabiliyoruz. Yapıştırıcının % 10 luk kısmını kullanıyoruz ve 10 m.lik hortumunuzu başka birçok amaçla kullanabilirsiniz. Bunlar göz önüne alındığında aparatın maliyeti 2.5 YTL civarına düşmektedir.

Montaj;

Plastik şişeyi ağız kısmından 4-5 cm ölçerek kesiyoruz. Kapağını sıkıca kapatarak kapağın ortasını çeşme borusu kalınlığında deliyoruz. Delikten boruyu 2 cm içeriye sokuyoruz. Çeşme borusunun diğer ucuna hortum ekleme aparatını hava almayacak şekilde yapıştırıyoruz. Aparatın ucuna dirseği geçirerek yine hava almayacak şekilde yapıştırıyoruz. Dirseğin diğer ucuna 2. ekleme aparatını yapıştırıyoruz ve kullanıma hazır.

Uygulama;

Hortumun bir ucuna aparatımızı diğer ucunu çeşmeye takıyoruz. Aparatı akvaryuma sokarak çeşmeyi açıyoruz. Yaklaşık 10 sn sonra hortumun içindeki bütün hava fokurdayarak akvaryumdan çıkıyor, hava kabarcığı kalmadığından emin olduktan sonra hortumu çeşmeden çıkarıyoruz. Bu andan itibaren akvaryuma hızla akan su aynı hızla lavaboya boşalmaya başlıyor. Artık istediğimiz kadar dip çekimi yapabilir ve istediğimiz kadar su boşaltabiliriz.

Aparatımızın ucunu akvaryumun dibine 1 cm mesafede tutuyoruz. Kum hafif hareketleniyor fakat borunun içine girmeden tekrar zemine düşüyor. Bu arada daha hafif olan atıklar büyük bir süratle borunun ucundan emilerek dışarıya alınıyor. Boşalan suyu mümkünse yerdeki ızgaralara yönlendirin, böylece akış hızı yavaşlamaz ve atıklar lavabonuzu tıkamaz.

İşlemi sonlandırmak istediğimizde tek yapmamız gereken aparatı suyun dışına çıkarmak.

Bu sistemde hortumun ucunu emerek su yutma riskiniz yok. Sistemin tıkanması veya düşük akış hızı nedeniyle büyük akvaryumlarda vakit kaybınız yok. Kovayla atık su taşımanız gerekmiyor. Aklınıza takılan sorularınız olursa bekliyorum, konuyla ilgili fotoğraflar aşağıdadır.

[/QUOTE]

200Litre tankım var ve 3. defadır bu aparatı yapıyorum bahçe hortumu kalın geliyor ve suyu hızlı tahliye ediyor su süratle azaldığı için çok hızlı davranmak gerekiyor o zaman balıklar ürküyor. Hortum ince olursada pislikler çekilemiyor bir orta yol bulamadım benf.kara2010-11-08 21:11:37