Dip Çekimi

RüzgardegirmeniÇevrim Dışı

Kıdemli Akvarist
İl: Manisa
Kıdemli Akvarist
Gönderim Zamanı: 04 Haziran 2010 14:13
Abdullah Bey,yararlı bakteriler tutunarak koloni oluştururlar.Diğer patojen mikroorganizmalar serbest dolaşmayı tercih ederler.Çünkü balıkta herhangi bir yara vs.olduğunda ona sadece su sirkulasyonu ile ulaşabilirler.Eğer yararlı bakteriler sürekli serbest dursaydı,her su değişiminde çoğunu kaybederdik.

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

hosokawaÇevrim Dışı

İl: Çorum
hosokawaÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 04 Haziran 2010 14:29
Abdullah bey hiçkimse zaten dış filtrelerde biyolojik filtrasyon yapılmıyor anlamında birşey söylemedi.Elimizdeki bilimsel veriler ışığında daha iyi biyolojik filtrasyon yapılabilen biyolojik filtrasyon açısından daha verimli dış filtreler veya sump sistemleri kurulabileceğinden bahsettik.''Endüstriel su arıtma sistemlerinde yapılan çalışma konulu alıntı yazıyı da okursanız su hızı yüksek olsa dahi bakteriler biofilmin en alt tabakasına geçerek işlev görmeye devam ediyorlar ancak biofiltrenin verimi düşüyor.''Bunun dışında biolojik filtrasyon yapan bakterilerin balık gibi yüzdükleri suda serbest halde bulundukları bilgisi doğru bir bilgi değildir.

ZuckarÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Istanbul
ZuckarÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 04 Haziran 2010 15:30
Abiler Tamam ama bakteriler tuttunmaz tutunma cabaları vardır belki hiç mikroskop altında görmedim ama sizinde dediğiniz gibi belirli hızları gecinince tutunma kabiliyetleri yoktur ama bahsettiğim odalarda tutunmasalar bile belirli bir süre takılabilir, üreyebilir ve iş görebilirler. Her su değisiminde ve filtre temizliğinde büyük bir coğunluğunu kaybediyoruz zaten ama yeniden oluşmaları yarım saati geçmiyor.
Şöleki her filtre temizliği sonrası ben suda bulanılklık ve balıklarda rahatsızlık seziyordum ( sudeğişimi yapmadan  filtre temizliği) enson yaptığımda kazara filtrenin seramik milini kırdım ve gidip almam gerekti ve filreyi hazırlayıp içine akvaryumdan(herzaman akvaryumdan koyarım ama beklemeden çalıştırırım) su koyup yarım saatliğine gittim geldim ve filtreyi çalıştırdım mucize hiçbir rahatsızlık bulanıklık olmadan hiçbirşey olmamış gibi devam. 
Benim demek istediğim diş filtre kapasitenin son noktasıdır ve bu bakteriler çok hızlı ürerler bundan daha fazlasını evde akvaryumda yapmamız zordur 100 lt akvayuma 100 lt sumb yaparsanız olur. 500 lt akvaryum yapacak olsam gidip 1800l/h filtre yerine 3 tane 300l/h filre alırım çok daha yararlı olur bu kesin. Konu biraz ütopikleşmesi ve dip çekimi yapmadan olabilecek gibi gösteriliyor. Dip çekimi değilde su değişimi diyelim illa dipten olması sart değil ama su değişimi şart.
Kendi kendine yeten sistemler sadece doğada var ve okadar çok hacimdeki sularda mümkün, hacim küçüldükçe iş zor. Doğada sazlar var, toprak var, taşlar var, batakliklar var, bunların hepsi bir filtreye sığmayacağından fazla kurcalamayada gerek yok. Adamlar arştırmış tüm BİLİMSEL verileri ile olması gerektiği gibi diş filtre yapmış. İçindeki medaya elemenları hepsi şu yada bu maddeden oldukları için biolojik filtre yapmıyolar suya şekil verebildikleri için yapıyorlar- akvaryum suyunu filtrenin içindeki bakterilerle dolu suyun içinden geçirebildikleri için işe yarıyorlar. Suyu suyla filtreliyorlar.  Evet tartışarak daha verimlisi nasıl olur? Bu bulunabilir fakat evimizdeki salondan daha büyük olaçağı kesin.

Kıdemli Akvarist
İl: Manisa
Kıdemli Akvarist
Gönderim Zamanı: 04 Haziran 2010 16:33
Abdullah Bey,bakteriler hızlı ürerler evet ama asla yarım saat gibi bir sürede tekrar çoğalamazlar.Değiştirdiğiniz suyla çok eser miktarda yararlı bakteri uzaklaştırıyorsunuz.Lütfen bakteri morfolojilerini öğrenmeden kesin yargıda bulunmayınız.Yararlı bakteri diye tabir ettiğimiz bakteriler tutunarak koloni oluşturan bakterilerdir.

Kendini idare edebilen sistemler için bir salon büyüklüğe gerek yok.Bu konuda becerikli iseniz kum,tortu ve bitki üçlüsünü kullanarak çok ideal tanklar kurabilirsiniz.Ben bunu 25 -30 litrelik akvaryumlarda bile yapıyorum.Bu durum sisteme ne kadar hakim olduğunuza bağlı olarak değişir.

Evet dış filtre güzel bir filtreleme sistemidir ancak daha iyisi kum,tortu ve bitki üçlemesine dayanan filtrelemelerdir.Ancak bu sayede azot tam olarak sistemden uzaklaştırılabilir.Dış filtreler kullanacağınız denitrate substratlar haricinde(onlar bile nitratı uzaklaştırmakta bu tür sistemlerin hızını yakalayamazlar)amonyağı nitrat basamağına kadar indirebilir.

ZuckarÇevrim Dışı

Özel Üye
ZuckarÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 04 Haziran 2010 19:36
Abiler,
Zaten ben bildigimi idda etmiyorum. Eheim sirketide oturup ben bu filtreyi sukadar buyuklukte yapayim tasimadan yuzde elli kar ederim diyede dusunmez yapar kaca satmasi gerekiyorsa satar. Sizin anlattiginiz bakterilere, sistemlere ve filtre mantiklarina karsi degilim ama yapilmis sistemleride daha iyisini yapabilirlerdi diye elestiremessiniz. Zaten ozellikle dogayi taklit eden sistemlerde her zaman zayiflik olur bu yuzden deniz akvaryumuna kulliyen karsiyim. Deniz kolay kolay taklit edilebilecek birsey degil.
Bilgilendirmeleriniz icin tesekkurler.

dr.aquaÇevrim Dışı

Özel Üye
dr.aquaÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 04 Haziran 2010 21:34
Dış filtre iyi bir mekanik temizleyici, fakat biyolojik açıdan yetersizdir. Ben dış filtreyi sadece suyun berrak kalması amaçlı kullanıyorum.  Biyolojik filtreleme akvaryumun kendi içinde gerçekleşiyor. Kum aslında başlı başına filtredir. 

ahbeabiÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Antalya
ahbeabiÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 05 Haziran 2010 10:15
[QUOTE=Zuckar]Abiler,
Zaten ben bildigimi idda etmiyorum. Eheim sirketide oturup ben bu filtreyi sukadar buyuklukte yapayim tasimadan yuzde elli kar ederim diyede dusunmez yapar kaca satmasi gerekiyorsa satar. Sizin anlattiginiz bakterilere, sistemlere ve filtre mantiklarina karsi degilim ama yapilmis sistemleride daha iyisini yapabilirlerdi diye elestiremessiniz. Zaten ozellikle dogayi taklit eden sistemlerde her zaman zayiflik olur bu yuzden deniz akvaryumuna kulliyen karsiyim. Deniz kolay kolay taklit edilebilecek birsey degil.
Bilgilendirmeleriniz icin tesekkurler. [/QUOTE]

Diğer konularda da aynı düşünmüyoruz fakat özellikle üreticiler konusunda sizinle ne yazık ki zıt görüşteyim. Tüm bu malzeme üreticilerinin tatlı su için ürettikleri neredeyse en büyük ekipmanlar zaten dış filtrelerdir. Ve onlar da bizim burada yaptığımız hesaplamaları zaten bizden belki 20 yıl öncesinden biliyorlardır. Fakat bu ürünleri kesinlikle faydalı olabilecek en düşük düzeyde ürettiklerini düşünüyorum. Sonuç olarak ne kadar geniş hacimli üretirlerse o kadar faydalı olacağını onlar da biliyorlar, fakat hesaplamalar yapılınca bu hacimlerin içindeki medya nasıl olursa olsun uygun aralığın ancak uç noktasında yer alabileceğini görüyoruz.

Eheim filtrelere bakacak olursak, 2216 modeli saatte 950 litre su çevirir, kova hacmi 9 litre. 2218 modeli 1050 lt/saat gücündedir, kova hacmi 11 litre. Bunları da aynı şekilde hesaplar ve içindeki medyanın yavaşlatıcı (fakat aynı zamanda alan daraltıcı) etkisini de eklersek yine uygun seviyelerin en üst sınırlarında yer aldıklarını görüyoruz.

Bunun sebebi açık, çünkü bunlar sonuç olarak ticari firmalar ve onların da kar-zarar-fiyat-kalite-güvenilirlik optimizasyon hesapları var. Bir ürünü tamamen işe yaramaz şekilde üretirseniz satışınız kısa süre sonra bu olay farkedildiği ve yayıldığı ölçüde giderek düşecektir. İtibarınızı kaybedeceğiniz için büyük zarar görürsünüz. Bir ürünü işe yarayacak şekilde üretirseniz ürünün daha iyi olması için tüketiciler genelde kafa yormaz. Olumlu etkisi görülüyorsa satılacaktır. Bunun dışında bir çok ek faktörle birlikte(malzeme kalitesi, garanti politikası, teknik destek vb.) prestij sağlayabilirsiniz. Bir ürünü en üst düzey fayda sağlayacak şekilde üretirseniz bunun maliyetini aynı şekilde fiyata yansıtmanız gerekir. Rekabetçi piyasada rakipleriniz sizinle aynı mantıkta üretim yapmadıkları sürece onlarla aynı satış ve kar oranını yakalamanız neredeyse imkansızdır. Satış yaptığınız tüm ülkelerde öncelikle çok büyük bilinçlendirme çalışmaları yapmalısınız. Ardından da tüketicinin, zaten fayda gördüğünü düşündüğü ve hesaplı olan diğer marka yerine çok daha fazla para verip sizin ürününüzü almasını beklersiniz. Monopoli piyasası dışındaki tüm marketlerde kalite/fiyat (dolayısıyla şirketinizin karlılık oranı) denklemini tüketici belirler. Ürün satmak istiyorsanız piyasanın talebine göre, ve mecburen o kalitede üretim yapmalısınız.

Bunları asla bu firmaları kötülemek için yazdığım çıkarımı yapılmasın. Eminim Eheim yetkilileri de, keşke piyasa bizden iki katı geniş hacimli dış filtreler talep etse ve iki katı ücret vermeye razı olsa diyorlardır. Bende satışını yaptığım ürünlerde aynı şeyi düşünüyorum örneğin. Fakat serbest piyasada en büyük belirleyici taleptir.

CheteenÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Eskisehir
CheteenÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 02 Temmuz 2010 11:07
Tortu-Kum-Bitki üçlüsü için doğadan çektiğim bir fotoğrafı paylaşayım. Tortuların akıntı ile dağılmamasının sebebi yosunlarla birleşip bir bütün oluşturması. Yavru balıkları genelde bu bölgelerde dolanıp besleniyorlar.

Bu da gittiğim yerden genel bir görüntü.

rightÇevrim Dışı

rightÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 03 Temmuz 2010 08:10

Yorumlar faydalı olmuş.

balıklıÇevrim Dışı

İl: Bursa
balıklıÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 24 Temmuz 2010 21:33

Kayaları  kaldırıp  temizleye bilirsin  ama aynıyerine koymaya dikat et ben üyle yapıyorum  ayrıca  her haftada yapmıyorum iki haftadabir  yapmaya calışıyorum  hicbir  sorunlada karşılaşmadım.

rastlantısalÇevrim Dışı

Özel Üye
rastlantısalÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 25 Temmuz 2010 11:39
[QUOTE=unotim123]Abdullah Bey,bakteriler hızlı ürerler evet ama asla yarım saat gibi bir sürede tekrar çoğalamazlar.Değiştirdiğiniz suyla çok eser miktarda yararlı bakteri uzaklaştırıyorsunuz.Lütfen bakteri morfolojilerini öğrenmeden kesin yargıda bulunmayınız.Yararlı bakteri diye tabir ettiğimiz bakteriler tutunarak koloni oluşturan bakterilerdir.

Kendini idare edebilen sistemler için bir salon büyüklüğe gerek yok.Bu konuda becerikli iseniz kum,tortu ve bitki üçlüsünü kullanarak çok ideal tanklar kurabilirsiniz.Ben bunu 25 -30 litrelik akvaryumlarda bile yapıyorum.Bu durum sisteme ne kadar hakim olduğunuza bağlı olarak değişir.

Evet dış filtre güzel bir filtreleme sistemidir ancak daha iyisi kum,tortu ve bitki üçlemesine dayanan filtrelemelerdir.Ancak bu sayede azot tam olarak sistemden uzaklaştırılabilir.Dış filtreler kullanacağınız denitrate substratlar haricinde(onlar bile nitratı uzaklaştırmakta bu tür sistemlerin hızını yakalayamazlar)amonyağı nitrat basamağına kadar indirebilir.
[/QUOTE]

Dış filtre güzel bir filtreleme sistemi değildir Onur. Daha öncede dış filtre debi testi başlığında da göreceğiniz üzere üreticiler profesyonel değil rakamlara oynuyorlar. Gene o başlıkta göreceğiniz üzere Üstünde yazan debiyi verebilen dış filtre nerede ise yok. Bu adamlar yaptıkları testleri gerçek kullanım alanlarında değil azami performans alacak şekilde yapıyorlar. Hali ile üstünde yazan değerin bizim için kıymeti yok.
Aklınıza gelebilecek tüm filtre sistemlerini deneyen biri olarak en büyük verimin hamburg filtre sisteminde ve akvaryumun üstüne koyduğumuz, filtre malzemelerinin yarısının su dışında kaldığı sistemlerde olduğunu söyleyebilirim. Aynı şekilde kule tipi sumplarda da verim çok yüksek.
Saygılarımla.

kadir49Çevrim Dışı

İl: Mus
kadir49Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 25 Temmuz 2010 14:46
Slm
Akvaryumum 100 litre ve ben  astro2202 dışfiltre aldım içindeki kullanma klavuzu tamemen      yabancıydı. Kurmasına kurdumda ama delikli olan borudan çok az suyu üflüyor.acaba normalmi

AverroesÇevrim Dışı

Özel Üye
AverroesÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 28 Temmuz 2010 00:22
[QUOTE=reis][QUOTE=9410278] [QUOTE=reis]Tanganyika'lar hakkında çok fazla tecrübem  yok ama sanırım onlar kötü su şartlarını tolere etmekte Malawi'ler kadar iyi değiller.

Malawi'lere gelince; 250 lt. de 10 tane mbuna türünü dip çekimi yapmadan,sadece üstten su çekip tamamlayarak beslemek mümkün ama iri ırk olarak nitelendirdiğimiz Malawi ırkları için 250 lt. de bana göre 5 tane balık beslemek gerekir ki bu hacim bir çok iri Malawi ırkı için yetersiz olacaktır.
[/QUOTE]

Tamamen farklı açıdan bakmışsınız.Ben öyle bakmamıştım aslında.Dayanıklılığı önplana çıkarmışsınız.
Bende tropheus var ve dışkıları malawiler kadar değil.Belki biraz faydası olur bu durumun.Bendeki filtreleme de iyi diye düşünüyorum.Belki ondandır.
Şu an 1 ay olmadı ama sadece üstten su çekiyorum ve ilave yapıyorum.Kaza bela gelmdi şükür.
[/QUOTE]

İnşallah bir sıkıntı yaşamazsınız.

Dayanıklılık bence bu konuda çok önemli.250 lt. de 10 tane mbuna'ya dip çekimi yapmadan bakabilirsiniz ama tropheus türlerine biraz zor.

Tropheus'lar eşit hacimli akvaryumlarda sayı olarak mutlaka Malawi'lerden daha az sayıda olmalılar.
[/QUOTE]

Tropçular dip çekimine devam ozaman:) Balıklar dip çekiminde inanılmaz stress oluyorlar ancak troplar çok iştahlı balıklar ve yedikleri yem fazla olduğu için oldukça su kirletiyorlar, bence sump trop için büyük rahatlık olur.

ssamiÇevrim Dışı

ssamiÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 18 Ağustos 2010 00:11
[QUOTE=slckaby]Arkadaşlar öncelikle hayırlı cumalar. Haftada 1 kere dip çekimi yaparken akvaryumun içinde bulunan kayaları kaldırmıyorum. Aslında çoğu pislik balıklarımız için yaptığımız kayaların altlarına giriyor. Dip çekimi yaparken sizce bu kayaları kaldırmalımıyım?. Az sonra dip çekimi yapıcam ve önerilerinize ihtiyacım var. [/QUOTE]

Kayaları kaldırmak zor ama daha temiz oluyo.