Dip Çekimi

DenizYILDIZÇevrim Dışı

İl: Istanbul
DenizYILDIZÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 18 Ağustos 2010 00:54
Kayalar kumumun üzerine koydugumda aynı pislikle karşılaşıyordum . Ben kayalaın altına pleksi koyup sonra kumu koyuyordum böylece kaya altı akvaryumun içinde oluşan pislikle direk buluşmuyor. Tabiki mutlak ileride bir takım pislik altına birikebilir bunun nedeni yem veya dışkı olmayıp oksijen gitmeyen yerde anaerobik bakterinin oldugu bölümlerde ister istemez bulunabilir.

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

SALİHÇevrim Dışı

İl: Ankara
SALİHÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 23 Ağustos 2010 14:23
 selamlar.
 Bende kendi tecrübelerim le katkıda bulunmak isterim. 40 yasındayım ve 25 yıldır balık besliyorum.lepistesle başladım.şimdi troplarım var.Troplara başlarken hiç dip çekimi yapmazdım ama aldığım bütün balıklar öldü hem maddi hem manevi kaybım oldu.Sonra balıkları gözlemledim bu balıklara günde 3 - 4 kere azar azar yem atılıyor ve balık bu yediklerini dış kı olarak çıkartıyor bu dışkılar birekerek suda olumsuz denge oluşturuyor ve balıklar ilk önce kaşınmaya başlıyor ve en son şişip blot hastalığından gidiyor. Ama bu dışkıları 10-15 günde bir 1/4 oranında dip çekerek alıyorum ve balıklarım şu anda gayet sağlıklı teşekkür ederim.  

selmanfarisÇevrim Dışı

Özel Üye
selmanfarisÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 25 Ağustos 2010 22:46
Dışkıların suya olumsuz etki ettiğini sanmıyorum. Sudaki biyolojik dengenin oturmadığından dolayı olabilir mi acaba? Ben de tropikal besliyorum, özellikle dipteki oluşan dengeye dokunduğum zaman balıklarda huzursuzluk oluşuyor. Hatta bazen risk alarak normalden 3-4 kat daha fazla yemleme yapıyorum. Akabinde yaptığım gözlemlerde balıklarımda ki sosyal hayatın daha da pekiştiğini ve mutlu olduklarını farkediyorum.

Benim fikrim; sorunların biyolojik dengeyi oluşturamamaktan kaynaklandığıdır. Özellikle Tropikal karma tanklarda kumdan tutun da içeride kullandığınız canlı bitklilere kadar önemli birer denge unusru ile haşır neşir oluyorsunuz.

semih_arslanÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Konya
semih_arslanÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 26 Ağustos 2010 00:59
Arkadaşlar bu tartışma uzayıp gider herkes kendi bildiğinin doğru olduğunu idda etmiş.Ben kendi yöntemimin ne derece iddaalı olduğunu bilmiyorum fakat bitkiliye geçtikten ve bu konuyu takip etmeye başladığımdan beri (yaklaşık 3-4 aydır) ne dip çekimi ne de kumla herhangi bir oynamam oldu.Ve bunun daha sağlıklı ve dengeli olduğunu bizzat gözlemledim.Tabi iç ve dış filtre mutlaka olmalı ve dış fitre 24 saat çalışmalı.Şu an tankımın ön camına gelen kum tabaksı tamamen yeşil yosunla kaplı ve içinde hava kabarcıkları var.coryler karıştırdıkca kabarcıklar havalanıyor.Çok narin türler beslememe rağmen henüz balık kaybım olmadı.Balıklarımda en ufak bir form bozukluğu ve kaşıntı veya hastalık yok.Tek bir ilaç dahi kullanmıyorum.2 hafta da bir %30 civarı su değişikliğini çok yavaş,hava hortumu kalınlığında direkt şebeke suyundan yapıyorum.Henüz suda ne bir bulanıklık ne de aşırı kirlilik oluştu ve balık sayımı bilemiyorum yaklaşık 50 civarı sanırım.Tabi bu yazdıklarım bitkisiz tanklar için uygulanabilirmi tam bilemiyorum ama bitkili tanklarda bence zaten bir doğal denge nin sağlandığına inanıyorum.Ben ne CO2 sistemi kullanıyorum nede başka bir sistem.Bitkilerim kendi kendine Çoğaldı ve heryerden filizlendiler.Bence en güzeli tanka mümkün olduğunca az müdahele ve el sokmamak birde yemlemede itinalı ve abartısız davranmak en doğrusu.Herkese Saygılar;

ApistogrammaÇevrim Dışı

İl: Yurtdisi
ApistogrammaÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 24 Eylül 2010 14:23
Sunu cok merak ediyorum hangi boyuttaki tanklarda hangi biotoplarda dip cekimi yapmaliyiz? Konuyu bastan sona okudum ama buna karar veremedim. 

rastlantısalÇevrim Dışı

Özel Üye
rastlantısalÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 25 Eylül 2010 09:56
[QUOTE=Apistogramma]Sunu cok merak ediyorum hangi boyuttaki tanklarda hangi biotoplarda dip cekimi yapmaliyiz? Konuyu bastan sona okudum ama buna karar veremedim.  [/QUOTE]
Sert su seven balıklarda dip çekimi yapabilirsin. O da kumu kurcalamadan sadece yüzeyden yaparak. 1 seneyi geçkindir 1 tonluk amerikan akvaryumumda hiç dip çekimi yapmadım. Sonuç: Stressiz ve sağlıklı balıklar.
Saygılarımla.

Umut KatipoğluÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Izmir
Umut KatipoğluÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 01 Ekim 2010 15:48
[QUOTE=Apistogramma]Sunu cok merak ediyorum hangi boyuttaki tanklarda hangi biotoplarda dip cekimi yapmaliyiz? Konuyu bastan sona okudum ama buna karar veremedim.  [/QUOTE]

Tankınızda Oscar gibi suyu diğer tüm canlılara göre aşırı kirleten canlılar yoksa genellikle dip çekimi yapmak kum yüzeyindeki oluşmuş bakteri kültürünü sokağa atmak oluyor. Çok yoğun popülasyonlarda sık sık yapılan dip çekimi yerine sık sık su değişimi deniliyor.

subwooferÇevrim Dışı

İl: Ankara
subwooferÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 03 Ekim 2010 00:36
Dp çekimi yaptığımda balıklarım huysuzlanıyor.
Birkaç gün sürtünüyorlar ve ürküyorlar sonra tekrar su dengesi oturunca herşey düzeliyor.
Dip çekimi oturmuş su dengesini bozarmı.

selmanfarisÇevrim Dışı

Özel Üye
selmanfarisÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 03 Ekim 2010 16:47
[QUOTE=subwoofer]Dp çekimi yaptığımda balıklarım huysuzlanıyor.
Birkaç gün sürtünüyorlar ve ürküyorlar sonra tekrar su dengesi oturunca herşey düzeliyor.
Dip çekimi oturmuş su dengesini bozarmı.
[/QUOTE]

Bana göre; bitkili tanklarda dip çekimi su dengesinin baş düşmanıdır. Tank içerisindeki sistem bütün unsurlarıyla doğal ortama doğru yaklaşırken, dip çekimi ile bu ilerlemeyi başa sardırırız.
Dibinde zararsız bir şekilde suyu filtreleyerek denge sağlayan çamur olan suyu karıştırmak gibi düşünün. Filtreleme sadece iç ve dış filtreyle oluyor diye düşünmemek gerekir.

bar0nÇevrim Dışı

Özel Üye
bar0nÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 04 Ekim 2010 18:09
Nedir yani sonuç ?

Sizce Tropheus gibi dışkı çok yapan bir canlının dip temizliği gerekirmi gerekmezmi ?

oguzgÇevrim Dışı

oguzgÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 05 Ekim 2010 03:43
Bitkili 30 lt lik bir lepistes akvaryumum var. Bitkiler arttığından beri dip çekimi  yapmıyorum. Bu yaz 3 ay boyunca akvaryum evde bakımsız kaldı. Yanlızca her ay başı su değişimi, su eklemesi ve yemleme yapıldı. Eve geldiğimde yanlızca en yaşlı balık akvaryumda yoktu ( Öldü ve salyangozlar yedi heralde). Hatta elektrikler sık kesildiği için şelale filtrede devreden çıkmıştı. Diğer balıkların sağlığı yerinde ve akvaryumun içi yavru dolmuş.
Yani bitkili bir akvaryumunuz varsa eğer, dip çekimi bir zorunluluk değil. Hatta sık dip çekimi akvaryum için zararlı bile olabilir.

zipkinciÇevrim Dışı

zipkinciÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 10 Ekim 2010 03:05
Arkadaşlar merhaba,

Dip çekiminin gerekli olduğunu düşünüyorum, doğa dip çekimini yapabiliyor, bunu rüzgar akıntı ve dalga ile gerek kıyıya atarak gerek yaşamın olmadığı çok derin noktalara göndererek yapabiliyor. Yapamadığı bazı kısımlarda örneğin marmara veya egenin bazı kısımları, kesinlikle balıklar bu noktaları sevmezler. Eminim şuanda 100 kişinin arasından biri çıkıp, ama bizim balıklarımız deniz balığı değilki neden böyle bir kıyas yapıyorsunuz diyordur içinden. Bu yüzden bir dışkı canlı için atıl maddedir, anca ekosistemi düzene sokan bitkiler için faydalı olabilir. Akvaryumumuzda midye, dalga, yağmur, rüzgar ve fırtına, akıntı olmadığından dip çekimini yapmamız bence faydalıdır. Dip çekimi yapmamak ise araştırılması gereken bir konudur fakat şuan için doğru olduğu söylenemez. Bu konunun bilimsel sonucunu bilmeden kesin eminmiş gibi konuşmak yıllarca aynı hata ile yaşamamıza sebep olabilir.

İyi çalışmalar dilerim
zipkinci2010-10-10 03:08:25

RüzgardegirmeniÇevrim Dışı

Kıdemli Akvarist
İl: Manisa
RüzgardegirmeniÇevrim Dışı
Kıdemli Akvarist
Gönderim Zamanı: 10 Ekim 2010 09:19
Tolgahan Bey,o halde şöyle bir soru yönelteyim.Dışkı ne barındırır?Biz onu uzaklaştırmadığımızda akvaryumda hangi maddeler artışa,hangileri azalışa geçer?Ne gibi durumlarda tortuların fazlası alınmalıdır?

Bunlara içerik dolu bir şekilde cevap vermeniz gerekiyor.Biyoloji öyle olsaydı başkaları böyle yapardı şeklinde tartışılmaz.Bu sorulara cevap verdiğiniz an tartışmaya oradan devam edeceğim.

zipkinciÇevrim Dışı

zipkinciÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 10 Ekim 2010 11:51
Onur Bey,

Malesef kimya ve biyoloji dallarında üniversite bitirip üzerine Amerikada master yapıp gelmediğim için içerik dolu şekilde yazamayacağım. Google'da araştırarak bu bilgileri sanki ben biliyormuşum gibi de yazmam. Atık maddelerin yukarıda belirttiğim gibi doğa koşulları ile temizlenmesinin yanında suda bazı süzgeç ve ayrıştırıcı görev üstlenen canlıların tümünü akvaryuma malesef koyamayacağımızdan, ekosistem akvaryumumuzda bir gölün veya denizin neredeyse % çok az bir kısmı. Karar kişiye özeldir, kimi yapabilir, kimi yapmayabilir. Bu konuyu beni dahil etmeden, diğer arkadaşlarınız ile tartışmanıza devam etmenizi rica ederim.

İyi çalışmalar dilerim