Düşüncem İşe Yarar Mı

susuzbalıkÇevrim Dışı

İl: Istanbul
susuzbalıkÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 08 Mart 2024 21:55
Kışın akvaryumu ısıtmak adına normal florasan ampül ya da Led olmayan lamba koysak ekonomi adına faydası olursa % kaç olur bunun yanında ısıtıcıda olacak

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

Hidro DinamikÇevrimiçi

İl: Sakarya
Hidro DinamikÇevrimiçi
Gönderim Zamanı: 09 Mart 2024 02:30
Isıtmak için kullanacağınız akkor veya halojen ampül emin olun size daha maliyetli olacaktır. Hem ömürleri kısa hem tükettikleri enerji fazla. Uzun süre açık kalırsa yosuna sebep olurken bitkiniz varsa gelişimine yararıda olmayacaktır.

Isıtmak için ısıtıcı kullanmak yeterli. Tasarruf için ısı yalıtımı düşünülebilir. Taç kapak veya buhar camı temin edebilirsiniz. Örneğin 2mm pleksi levhayla güzel bir buhar camı yaptırılabilir hem hafiftir hem camcı aramakla uğraşmadan internetten bile temin edebilirsiniz.
Akvaryumunuz bitkili değilse polikarbon levha daha uygun fiyatlı olur. Polikarbon, ışığı pleksiye göre çok fazla kırar hatta düzgün ışık geçirmez bile diyebilirim. Aydınlatma sürelerinde kaldırıp sonradan yerine koyabilirsiniz.

Ayrıca akvaryumun bulunduğu konum veya oda değiştirilebilir.

EhtiyarÇevrim Dışı

İl: Kocaeli
EhtiyarÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 09 Mart 2024 02:54
Merhaba,önceki yazdıklarına tamamen katılmakla birlikte, bu pleksi ve polikarbon farkını tekrar araştırmanızı dilerim. Tam tersi olmasın benim okuduklarımdan aklımda kalan polikarbon geçirgenliğinin çok daha fazla olduğu hatta botanikçiler polikarbon kullanıyor diye biliyorum. Gecen ay armatürümün koruyucusunu ki iyice sararmıştı, polikarbonla değiştirdim. Bir bakın bakalım ben mi yanlış yaptım siz mi yanlış biliyorsunuz.
Iyi geceler herkese...

Beğenenler: [T]241079,Hidro Dinamik[/T]

Hidro DinamikÇevrimiçi

Hidro DinamikÇevrimiçi
Gönderim Zamanı: 09 Mart 2024 03:22
[QUOTE=Ehtiyar]Merhaba,önceki yazdıklarına tamamen katılmakla birlikte, bu pleksi ve polikarbon farkını tekrar araştırmanızı dilerim. Tam tersi olmasın benim okuduklarımdan aklımda kalan polikarbon geçirgenliğinin çok daha fazla olduğu hatta botanikçiler polikarbon kullanıyor diye biliyorum. Gecen ay armatürümün koruyucusunu ki iyice sararmıştı, polikarbonla değiştirdim. Bir bakın bakalım ben mi yanlış yaptım siz mi yanlış biliyorsunuz.
Iyi geceler herkese...[/QUOTE]
Teşekkür ederim. Botanikçi kısmını bilmiyorum ama özellikle maliyet açısından botanikçiler için daha mantıklı olacaktır.

Polikarbon diye guineapig yuvam için aldığım ve aktif olarak uzun süredir kullandığım ürün tam olarak aşağıda resmini paylaştığım. Nalburum tedarikçisini arayıp polikarbon levha diyerek sipariş oluşturdu. Ancak internette oluklu polikarbon levha olarakta geçiyormuş (şimdi baktım)
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/241079/090320240315151.jpg[/IMG]

Yuvada ise bu şekilde gözükmekte. Tabii farklı renkleri olduğunu biliyorum ben görsellik açısından siyah seçtim.
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/241079/090320240321241.jpg[/IMG]

Pleksi olarak bahsettiğim ürün ise bu şekilde.
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/241079/090320240322251.jpg[/IMG]

Bu hafta pek evde olmayınca akvaryumun arkasına atmıştım temizlememek için. Biraz kirli kusura bakmayın. [:D]
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/241079/090320240322331.jpg[/IMG]

Bu ürünler arasında polikarbon şeffaf dahi olsa bildiğim kadarıyla 4 mm den daha incesi olmadığından ışığı yine pleksiden fazla kıracaktır. Aradaki boşluktan dolayı kırılma olumlu veya olumsuz etkilenir mi emin değilim o kısım için iddialaşamam. [EDIT]Hidro Dinamik,2024-03-09 03:40:54[/EDIT]

EhtiyarÇevrim Dışı

EhtiyarÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 09 Mart 2024 03:44
Gönderim Zamanı: 02 Eylül 2022 01:30 Alıntı Yap
Streç film kullanabilirsiniz, pleksi ve cama göre hem ışık kırılımı hem de buharlaşma ile eksilen su miktarı çok az oluyor.
Arif Hikmet BAŞEĞMEZ

Biyotop akvaryum tasarımcısı-Akvarist
İnstagram: arifhbs_aquatics
Youtube: Arifhb’s Aquatics
Şöyle bir öneride olmuş hocamızdan vaktiyle. denemeye değer.

Teşekkür Edenler: [T]241079,Hidro Dinamik[/T]

Hidro DinamikÇevrimiçi

Hidro DinamikÇevrimiçi
Gönderim Zamanı: 09 Mart 2024 03:48
[QUOTE=Ehtiyar]Gönderim Zamanı: 02 Eylül 2022 01:30 Alıntı Yap
Streç film kullanabilirsiniz, pleksi ve cama göre hem ışık kırılımı hem de buharlaşma ile eksilen su miktarı çok az oluyor.
Arif Hikmet BAŞEĞMEZ

Biyotop akvaryum tasarımcısı-Akvarist
İnstagram: arifhbs_aquatics
Youtube: Arifhb’s Aquatics
Şöyle bir öneride olmuş hocamızdan vaktiyle. denemeye değer.[/QUOTE]
Güzel bir alternatifmiş valla hiç aklıma gelmemişti teşekkür ederim. Ama streç filmi dümdüz sermek ve altında biriken damlacıkları temizlemekte biraz zor olacak gibi. Değişim sık yapılırsa da uzun vadede maliyetide yakın olacaktır. Yinede geçirgenlik için katlanılabilir.[EDIT]Hidro Dinamik,2024-03-09 03:52:15[/EDIT]

EhtiyarÇevrim Dışı

EhtiyarÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 09 Mart 2024 03:55
Steç filmi marketten değil ambalaj satan yerden alacaksınız değişik enlerde var 50 cm.yi bulan 300 mt.lik bir rulo beni öldürürde sizi bilmem.

Hidro DinamikÇevrimiçi

Hidro DinamikÇevrimiçi
Gönderim Zamanı: 09 Mart 2024 03:58
[QUOTE=Ehtiyar]Steç filmi marketten değil ambalaj satan yerden alacaksınız değişik enlerde var 50 cm.yi bulan 300 mt.lik bir rulo beni öldürürde sizi bilmem.[/QUOTE]
Estağfurullah Allah hepimize uzun sağlıklı ömürler versin. 🙂
Ama o ölçüdeki film ve değişimi yılda bir yaparsam benide öldürür. 😁[EDIT]Hidro Dinamik,2024-03-09 03:59:04[/EDIT]

Teşekkür Edenler: [T]240932,Ehtiyar[/T]