Ev yapımı yem tarifleri

Akvaryum.comÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Istanbul
Akvaryum.comÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 09 Şubat 2007 23:48
Konu ; Hobiciler ucuza kendi yemlerini kendileri yapabilirler.

Balıklarınız için evinizde yapabileceğiniz bir yem tarifi.
Tarifteki bazı malzemeleri çıkartabilir ya da hepsini bir yemde birleştirebilirsiniz. Besleyici, büyütücü bir yemdir. Hiç bir kuru yem aşağıdaki tarifin yerini tutmaz.

Malzemeler

*500 gr dana yüreği ; Semtinizde ki kasaplarda bulamayabilirsiniz, ciğercilere sormanız da fayda var.
Maliyeti ; 500 gr aşağı yukarı 2.5 Ytl

*150-200 gr karides ; Marketlerden kerevitaş v.b. markaların ayıklanarak, dondurulmuş ürünlerini tercih edebileceğiniz gibi balıkçılardan taze olarak alıp kendiniz ayıklayabilirsiniz.

Taze almanız daha ucuza gelir (150-200 gram Maliyet ; yaklaşık 2-3 ytl)

Tarifimizde 150-200 gram kadar kullanacağız fakat dondurulmuş alırsanız 450 gr civarı paketlerle alabilirsiniz, daha sonra kullanmak için saklayabilirsiniz; Maliyeti ; Yaklaşık 13 Ytl'dir.

(Sadece yaz aylarında taze karides bulamazsınız onun dışında balıkçılardan taze karides temin edip ayıklamanız daha ucuz ve sağlıklı olur, ayıklaması kolaydır sorarsanız izah ederler.)

*150-200 gr Balık eti ; Alabalık fleto, somon balığı eti veya kalamar da olabilir. Ben bugüne kadar alabalık fleto ve somon balığı kullandım.
Maliyeti ; 1 adet alabalık, 2.5 Ytl - 1 dilim somon, 3-4 ytl

*4-5 adet kapsül veya 1 tatlı kaşığı Spirulina yosunu ; Aktarlardan değişik markaların kapsül ya da hap formunda ürünlerini temin edebilirsiniz. Yemimizde 6-8 kapsül kadar kullanacağız fazlasını saklayabilirsiniz veya kendiniz tüketebilirsiniz. Spirulinanın faydaları için tıklayınız.
Maliyeti ; Değişkendir, 100'lük kapsül kutu = 20 Ytl civarı.

* Supradyn veya megadyn, Bemiks 2ml ampül ; Eczanelerden temin edebileceğiniz vitaminlerdir.
2 adet supradyn veya megadyn tableti toz haline getirerek kullanabileceğiniz gibi 2 adet Bemiks ampulü kırarak yeme karıştırabilirsiniz.
Bemiks ampulün ışıkla etkisi azaltığından farklı bir uygulama ile kullanılabilir.

Şöyle ki; Bir çay tabağına 1 ampul bemiks'in yarısı dökülür. Üzerine tetrabits veya muadili yemler çok cıvık ya da katı olmayacak oranda eklenir. Karışım balıklara verildikten sonra, kalanı karanlık bir dolapta muhafaza edilerek diğer öğünlerde bitirilir.
Ayda bir kez bu şekilde yemleme yapılır.

Maliyeti ; Bemiks, 3.41 Ytl

* Sarımsak ; 12 diş orta boy sarımsak.

* 4-5 Yaprak ıspanak, 1 adet havuç, 100 gram bezelye.

* Soya unu ; Marketlerde, fırınlarda bulabilirsiniz. 1 kg yem için türe bağlı 2 veya 3 çorba kaşığı eklenebilir.

* Jelatin ; Dağılmaması için bitkisel jelatin kullanabilirsiniz fakat önemli değil kullanmasanızda olur. Pasta börek imalatı yapan yerlerden, büyük marketlerden temin edilebilir. Bitkisel jelatin adıyla isteyiniz.

Hazırlanışı ;

* Dana yüreği sinir ve yağlarından ayrılarak kuşbaşı kesilir.
* Karidesler hazır alındıysa buzları çözdürülür, taze alındıysa ayıklanır.
* Balık artıklarından, derisinden, kılçıklarından ayrılır.
* Hazırlanan dana yüreği, karidesler ve balık eti rondoya alınır.
* Rondo'ya spirulina'lar eklenir. (Kapsüllerinden dökülerek)
* Supradyn veya megadyn havanda toz haline getirildikten sonra karışıma eklenir.
* Sarımsak rendelendikten sonra karışıma eklenir.
* Ispanak, havuç ve bezelyeler eklenir.
* Soya unu eklenir.
* Jelatin ne şekilde dahil ediliyor bilgim yok, aydınlatan olursa iyi olur
* Bu karışım rondoda çekildikten sonra kilitli buzdolabı poşetlerine doldurulur ve dondurulur. Bu şekilde malzemeler ölçüsünde ince tabakalar elde edilmiş olur.

* Tabakalarımız donduktan sonra balıklara vermek üzere hazır olması için kesilerek bir kaba alınır ve buzdolabında muhafaza edilir.

* Yemleme zamanı buzluktan alınarak ihtiyaç kadar yemleme yapılır, buzluğa geri kaldırılır.
Eğer malawi, tang., astronot v.b. obur balıklarınız varsa buzlu halde akvaryuma atmak yerine bir müddet buzunun çözünmesini bekleyiniz. Discus gibi yavaş yemlenen balıklara buzlu halde atabilirsiniz.

Notlar ; Yazının başında belirttiğim gibi imkanınız nispetinde malzeme kullanmakta özgürsünüz.
Sadece yürek, balık eti ve sarımsağı kullanarak hazırlayabileceğiniz gibi tümünü ya da ihtiyacınıza göre belirleyeceğiniz malzemeleri kullanarakta hazırlayabilirsiniz.
Farklı yemlerle yemlemenin önemine binaen 3 farklı(Oranlar ve malzemeler değişik olarak) yem hazırlamanız, bu yemleri günlere bölerek balıklarınızı beslemeniz daha iyi sonuçlar verecektir. Bu yemin yanı sıra ara öğün olarak balıklarınıza kuru yemler vermeye devam ediniz.

Kilit malzemeler ; Sarımsak, vitaminler, mümkünse spirulina'dır diyebiliriz.

Not; İhtiyacınızdan fazla yem hazırlamayınız. 1 aylık hazırlamak yerinde olur. 1 aydan fazla dolapta bekletilen yem besin değerini kaybedecektir.
Saygılarımla...
MiSoSiKiaN2011-04-27 15:40:55

Beğenenler: [T]78942,muratdeg[/T][T]198205,CeCHeN53[/T]
Teşekkür Edenler: [T]189569,Abdull4h[/T][T]197240,Necati Özcan[/T][T]20518,armaqan[/T]
+1: [T]198205,CeCHeN53[/T]

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

erdal4109Çevrim Dışı

erdal4109Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 14 Şubat 2007 19:21
Elinize sağlık, güzel olmuş.
Bebekler için kullanılan multi vitamini de karışıma katabilirmiyiz.?
Echoe2008-05-29 03:34:55

Beğenenler: [T]216447,tekinkpl[/T]

theking1907Çevrim Dışı

theking1907Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 17 Şubat 2007 22:25

[QUOTE=]  Jelatin ; Dağılmaması için bitkisel jelatin kullanabilirsiniz fakat önemli değil kullanmasanızda olur. [/QUOTE]

Dağılmaması için köfte harcı yaparken olduğu gibi yumurta ve ekmek katsak. Birazda nişasta ile dağılmasını engelleyebilrimiyiz. Sonuç itibariyla Köfteyi yaparken bu malzemeler yapışmasnı sağlıyor. Ne dersiniz ben elimdeki ler bitince en kısa zamnada deneyeceğim. Besin olarak bir sakınca doğurur mu acaba?

Echoe2008-05-29 03:35:23

rainmakerÇevrim Dışı

rainmakerÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 13 Mart 2007 19:06
Bitkisel jelatini (Agar agar) www.macrol.com web sitesinden satin alabilirsiniz... 100gr 15 YTL civarında...

Beğenenler: [T]21364,umitlee[/T]

Kullanıcı AdıÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Samsun
Kullanıcı AdıÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 06 Nisan 2007 18:17

Merhaba,

Dün buradaki tariften bu yemi yaptım ve buzluğa attım. BUgün akşamüstü biraz verdim lepisteslere, yavrularına ve sarı prenseslerime. Gayet iştahlı yediler. Umarım büyütme ve kondisyon kazandırma konusunda iyi sonuç alırım. Uzun süredir evde yem yapmayı düşünüyordum ve bu tarif gayet mantıklı ve besleyici geldi bana. Sadece bitkisel jelatini bulamadım. İnternet dışında normal hayatta nerede bulunur ki bu jelatin??

Ben lepisteslere esas olarak vereceğim için daha az yaptım. 200gr dana yüreği, 100 gr karides, 100-150 gr somon, 4 kapsül spirulina, 3-5 yaprak ıspanak, 1 yemek kaşığı bezelye, yarım havuç, bir yemek kaşığı soya unu, 1 supradyn kullandım.

Teşekkürler tarif için. Sonuçları nasıl şu ana kadar??

Sağlıklı balıklar...

beter800Çevrim Dışı

İl: Bursa
beter800Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 22 Nisan 2007 18:41

Teşekkür ederim, en kısa sürede yapıcam, umarım balıklarıma faydalı olur...:-))

----

Aralarda jelatin hakkında sorular olmuş;

Arkadaşlar jelatini pasta,unlu mamül yapan yerlerde ve büyük marketlerde bulabilirsiniz, genellikle sert olarak, kağıt gibi ince satılır, ihtiyaç kadar ılık suda çözülür ve kullanılır, sabitleyici, koyulaştırıcı ve parlaklaştırıcı özellikleri vardır.

Beğenenler: [T]192553,Blackwar[/T]

zknclÇevrim Dışı

Özel Üye
zknclÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 25 Nisan 2007 01:34

Verdigin tarif gayet iyi.Ancak ben bir yerde takıldım; gerekirse yemi buzlu vaziyette balıklarımıza verebilecegimizi yazmışsın.Yemin soguk olması balıklarda bir iç rahatsızlıga sebep olabilirmi acaba? Tarifin için teşekkürler. 

çikletÇevrim Dışı

çikletÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 25 Nisan 2007 01:34
Arkadaşlar ben bu tariflere göre yem yaptım.İlkbaşlarda balıklarıma (malavi)atıyordum ve büyük bir iştahla yiyorlardı.
Ben ev yapımı yemde iki problem gördüm.
1. Jelatin vb madde kullanamadığım için akvaryumum acayip kirleniyordu gerçi 2-3 saat sonra   hemen hemen eski halini alıyordu
2. balıklarıma haftada2-3 gün verdiğim bu yemlemelerden den sonra  balıklarda çok fazla dışkı  oluşturuyordu.Hele vatozun dışkısı ip gibi uzatıp gidiyordu.
Bu sebeblerden şimdi kullanmıyorum.Ama kıyıpda yaptığım yemide atamıyorum.
Benin sorum şu:bu kirlilik(yemi attığımızda oluşan sonra kaybolan)akvaryumun su dengesini bozar mı?

theking1907Çevrim Dışı

theking1907Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 29 Nisan 2007 02:17
Malzemeler yemler bölümüne açtığım konunun ev yapımı yem tarifleri konusunda bulunması faydalı olacaktır. Evde yem yaparken bu hususlrıda göz önünde bulunrurmanızı tavsiye ederim. Aynı zamanda görüşlerinizide eklerseniz müteşekkir olurum. İyi günler...

Doğal Renklendirme

Renklenme endokrin ve sinir sistemiyle kontrol edilir ama beslenme de balıkların renklerinin oluşmasında rol oynar. Renklerini kamuflaj ve çiftleşmek için kullanırlar. Bu sebeptendir ki genellikle canlıların erkekleri daha gösterişli ve renklidirler. İnsanlarda is bunu tersi görülmektedir ki bu akvaristlik konusuyla ilgili değildir. Ciklidler, özellikle erkekleri, parlak renkleriyle bilinen balıklardır. Balıkların sinir sistemi çok hızlı renklerini değiştirir. Bu balığın tank içindeki agresif bir üyeye yada yırtıcıya cevap olarak oluşabilir.

Xanthophyll pigmenti balıkların sarı renklenmesini sağlar. Sarı prensesler sarı renklerine bu hormon sayesinde ulaşırlar.

Pulların altında bulunan chromatophores adlı hücreler renk oluşumlarını sağlar. Bu hücreler balığın derisini yüzeyine bu pigmentleri yaylar yada toplarlar. Bu çok hızlı değişikliklere sebep olabilir. Bu hücrelerde ek olarak renksiz kristallerde mevcuttur. Yüzeyin tabanın renklerini yansıtır yada balığın kendi yapısal renklenmesini sağlar. Bu kristaller balıkların gümüş renkli olmasını da sağlarlar. Balıkların ışığı yansıtmasını ve suyun altında ve üstünde renk değişiklikleriyle ortama uyum sağlayarak avcılardan korunmayı sağlayan önleyici renk değişiklikleridir.

Pigmentler renklerine göre tanımlanırlar. Carotenoid pigmenti kırmızı ve turuncudur. Xanthophyll sarı, Melanin siyah ve kahverengidir. Phycocyanin mavi renklidir mavi yeşil alglerde bulunur. Sarı pigment olan hücrelerde yeşil rengi oluştururlar. Balıklar bazı pigmentleri kendileri oluşturabilirler fakat diğerleri mutlaka beslenme programlarına katılmalıdırlar. Siyah ve kahverengi pigmentler canlı bünyesinde üretilirler, bunlara melancyte denir. Balıklar carotenoid ve xanthopyll pigmentini üretemezler. Bu sebepten diyetlerinde katılmalıdır.

Spirulina yosunu mavi renk pigment kaynağıdır.

Pigmentlerin doğal kaynaklaları çoğu balığın diyetlerinde mevcuttur. Renklendirme diyetlerine doğal renklendirme pigmentleri eklenebilir. Carotein pigmenti deniz ve bazı tatlı su omurgasızlarında bulunur. Bu pigment som balığına kırmız rengini verir. Som balığı eti karides ve krill bu renk pigmenti açısından zengindir. Bu besinler protein kaynağı olarak ta süz balıklarının beslenmesinde kullanılabilirler. Saf astahaxantin yada canthaxanthin (sentetik anthaxanthin) kırmızı ve turuncu renklenme için besin programlarında kullanılabilir. Bu karotenoid pigmentleri alabalık ve som balığı çiftliklerine besicilikte balık filetolarına çekici bir kırmızı renge ulaşmak için kullanılır. Xanthophyll sarı renk pigmenti mısır ve buğday gluteninde yumurta sarısında bulunur. Kadife çiçeği yapraklarında xanthophyll kaynağıdır. Mavi yeşil yosun olan spirulina zengin bir phycocyanin kaynağıdır bu hormon mavi renklenmeyi sağlar.Bu renk pigmentlerinin kullanımı sınırlar içinde olmalıdır. Doğal renk pigmenti kaynakları alışılmış renklendirme metotlarıyla çelişki içerisindedir.

Su kalitesi balıkların renklenmesine yardımcı olur. Kötü su koşulları tankta esir olan balıkların stresini artırır ve renklerinin mat olmasına neden olur. Kaliteli filtrasyon ve düzenli su değişimleri balıkların gelişimin ve parlak renklerini sergilemelerini sağlayacaktır.

Akvaristlar kendi renklendirme diyetlerini yapmak için birçok jelatin bazlı yemek tarifleri bulabilirler. Konig ve Moe ye göre protein kaynağı olarak kullanılan karides balık ve benzeri ürünler yerine som balığı koymak hem carotenoid kaynağı olarak hem de   zaruri  aminoasid kaynağı olarak faydalı olacaktır. Som balığı içeriğindeki yağ ile proteinlerinde kullanımını yükseltecektir. Spirılina jelatin balı yem tariflerine katılarak dolapta dondurup haftalarca taze yem olarak kullanılabilir.  Değişken ve zengin pigment katkılı beslemeyle su kalitesini garanti etmiş ve güçlü renklerin gelişimini sağlamış olursunuz.

Çeviri: Rıdvan Çalışkan

NOT: kaynağın tamamı çevrilmemiştir. Hormon kullanımı ve boyama bölümü çevrilmemiştir. Eğer hatalı çeviriyle karşılaşırsanız bildirirseniz sevinirim...

Beğenenler: [T]176112,Abksn[/T][T]112389,mehmetsoydan[/T]
Teşekkür Edenler: [T]112389,mehmetsoydan[/T]
+1: [T]112389,mehmetsoydan[/T]

Özen GünayÇevrim Dışı

Özen GünayÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 11 Mayıs 2007 15:06
Bezelye, ıspanak ve havuç haşlanmış olarak ekleniyor karışıma değil mi?

çikletÇevrim Dışı

çikletÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 16 Mayıs 2007 01:02
Arkadaşlar yaptığım yem suyu çok bozduğu için epeydir balıklara vermiyordum ama atmayada bir türlü elim varmıyordu geçen gün ikikırmızıyanaklı kaplumbağamıza denemek istedim.
sonuç adamlar bayıldı. şimdi artık yemi onlara kullanıyorum nasıl olsa su problemi yok değiştir gitsin.Kaplumbağası olanlara duyrulur.

coryÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Burdur
coryÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 17 Mayıs 2007 11:10
Bu karışımda yemi tetrazonlarada kullanılabilir değil mi?Sanırım haftada 3 kez yeterli gelir.

nthereÇevrim Dışı

nthereÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 24 Mayıs 2007 19:29
Bende bu karışımı kaplumbağalarda kullanabilirmiyiz diye soracaktım Mehmet bey cevabını vermis sagolsun, özellikle genç kaplumbağaların protein ağırlıklı beslenmeleri gerektigini biliyorum bu onların hoşuna gidecektir

balıksever27Çevrim Dışı

İl: KKTC
balıksever27Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 02 Ağustos 2007 11:59
Yazdığınız tarifler harika.Ama herkez bunları nasıl bulcak.Bunların düşük maliyetli olanlarını da foruma koyarsanız sevinirim.Sonuçta bu dediklerinizi yemeğe alamıyanlar da var.Saygılarla.

Teşekkür Edenler: [T]117726,fatih0687[/T][T]193432,Usta 55[/T]