Evde Artemia Üretimi Yapabilir Miyim?

Akvaryum2000Çevrim Dışı

İl: Konya
Akvaryum2000Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 10 Mart 2024 16:21
Merhabalar ben şu anda su piresi üretiyorum ama içimde artemia üretme isteği var bu yüzden bende ufak bi araştırma yaptım ancak tam bi sonuç bulamadım çünkü çaparide izlediğim videoda artemiaların ömürleri 1-2 gün diyordu ama başka bir kanaldada parmak kadar büyütmüşler üretiyorlar aranızda bu konu hakkında bilgi sahibi olanlar varsa yazabilir mi
https://youtu.be/4wcmpPszeBk?si=8tOc0A0QTxICj0Y-
Bide üstteki videonun şu dakikalarını izleyebilir misiniz
1.35-1.50 dk araları
5.00-5.10 dk araları

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

HobiciMithrandirÇevrim Dışı

İl: Nigde
Gönderim Zamanı: 10 Mart 2024 17:43
Su piresini Türkiye'de herhangi bir iklimde ufak bir su birikintisinde de üretebilirsiniz.
Artemia için Türkiye'de elverişli koşullar neredeyse yok zaten nerelerden ithal edildiklerine bakarsanız bunun üretimini yapmanın 'imkansızlığını' anlarsınız ki ben kendi üretimini yapan hiçbir hobiciye denk gelmedim.

Artemia üretmek yerine karidesleri üretip yavrularını yem olarak kullanabilirsiniz, benzer besleyiciliği sağlayabilirsiniz.

Teşekkür Edenler: [T]237787,Akvaryum2000[/T]

erkanmaziciÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Istanbul
erkanmaziciÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 10 Mart 2024 19:09
Birkaç sene önce yazları balıkları balkona alıyordum. Orada, süzdüğüm artemia kabuklarını ve tuzlu suyu bir kabın içinde biriktirmeye başladım. Güneş alan bir yerde idi. Bir süre sonra sözünü ettiğiniz parmak ucu büyüklüğünde artemialar çıktı ve hatta bunların yavrularını da gördüm. Ürediler yani. Güneş gören bir yerde deneyebilirsiniz. Tabii ne kadar verim alırsınız bilemem. Ama yaşıyorlar ve ürüyorlar.

Bu arada YouTube'daki Çapari bir cehalet yuvası. Ciddiye almayın. Arada denk geliyorum, canım sıkılıyor. Bu kadar cehaletle nasıl böyle bir işe kalkışmış hayret. Zaten adı olta/çapari olan akvaryum sitesi mi olur? Seviye isminden anlaşılıyor.

Beğenenler: [T]125030,GhostKoi[/T][T]240932,Ehtiyar[/T][T]199205,Rafayel[/T][T]121629,thundereblue[/T]
+1: [T]240932,Ehtiyar[/T]

Can aksoyÇevrim Dışı

İl: Kayseri
Can aksoyÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 11 Mart 2024 07:18
[QUOTE=Akvaryum2000]Merhabalar ben şu anda su piresi üretiyorum ama içimde artemia üretme isteği var bu yüzden bende ufak bi araştırma yaptım ancak tam bi sonuç bulamadım çünkü çaparide izlediğim videoda artemiaların ömürleri 1-2 gün diyordu ama başka bir kanaldada parmak kadar büyütmüşler üretiyorlar aranızda bu konu hakkında bilgi sahibi olanlar varsa yazabilir mi
https://youtu.be/4wcmpPszeBk?si=8tOc0A0QTxICj0Y-
Bide üstteki videonun şu dakikalarını izleyebilir misiniz
1.35-1.50 dk araları
5.00-5.10 dk araları[/QUOTE]
Yeşil su ile besleyebilir ve üretebilirsiniz zorda olsa biraz deneme yaparak miktarları ayarladığınız zaman sorun olacağını sanmıyorum üretim yapan hobici bir arkadaşın videosu vardı bulursam atabilirim.

İl: Nigde
Gönderim Zamanı: 12 Mart 2024 02:19
[QUOTE=Can aksoy]
Yeşil su ile besleyebilir ve üretebilirsiniz zorda olsa biraz deneme yaparak miktarları ayarladığınız zaman sorun olacağını sanmıyorum üretim yapan hobici bir arkadaşın videosu vardı bulursam atabilirim. [/QUOTE]

Bulabilirseniz çok sevinirim üstadım, belki yazın yavrulara verecek kadar üretim denemesi yaparım.

saltunÇevrim Dışı

İl: Ankara
saltunÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 12 Mart 2024 09:55
Uygun şartlar oluşturulduğu zaman artemia üretimi yapılabilir. Sonuçta bunlar da bir canlı ve onları besleyecek çok düşük mikronlu yemler ile beslenebilir. Tabi sonraki süreç nasıl ilerler bilgim yok. Ancak şunu söyleyebilirim. Bir arkadaşım ismini bilmediğim bir ürün gönderdi. ve bu ürünü artemialara yedirdikten sonra balıklarıma vermeye başladım. Bu ürün ticari bir ürün ve yurtdışından geliyor. direk balıklara verilemediği için artemiayı aracı olarak kullanıyoruz.

Ülkemizde yapılamıyor gibi bir algı oluşmuş, ancak Ege üniversitesinin bu konuda bir çalışması mevcut. yerli artemia diye aratırsanız bulabilirsiniz. Hatta satın alırken artemiaya uygun tuzu da satın alabilirsiniz. Benim deneme fırsatım olmadı. Daha önce kavanozlar halinde satın alıp stok yaptığım için henüz bitmedi :)