Festae'nin (Red terror) Türkiye Yolculuğu ve Yayılması

Koksal GurkanÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Istanbul
Koksal GurkanÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 07 Aralık 2011 08:58
Düne kadar festae olasılığı oldukça yüksek görünen bendeki balık dün enteresan şekilde renklerini alıp çizgilerini net belli etti. Şaşırtıcı şekilde mayan ağırlıklı bir balık ortaya çıktı. Kırma olduğuna eminim ama festae özellikleri çok azdır. Çünkü ilk aldığımda gördüğüm özelliklerden dolayı festae olma olasılığını %80 diye düşünüyordum. Balık kendini toparlayana ve hakkında "mayandır mayan" lafı gelene kadar da festaeye benziyordu. Mayan diye diye mayana döndü.

[QUOTE=mekrög]Fotoğraf koyabiliyorsan koyarsan Festae mi değil mi anlarız şipşak (nasıl prof olmuşuz ama Festae konusunda? )[/QUOTE]
Canlı gördüğüm halde karıştırdım. Kırmalık olunca ve balık belirgin şekilde hastaysa çok zor anlaşılıyor. Prof olmak bile yetmiyor. Neyse şimdi düzeldi de anlar hale geldim.

[QUOTE=Vieja] Köksal boyunun 10 cm civarı olması yeni gelen bir balık olduğunu düşündürüyor yeni gelenlerin hepsininde mayan çıktığını biliyoruz yani mayan olma ihtimali yüksek.[/QUOTE]
Yine de arada gelen ve nereye gittiği belli olmayan balıklar vardı. Üstelik iiyi bakılmamış ve hasta bir balık çok büyümeyebiliyor. Bunları düşünerek diyordum. Maalesef dediğin çıktı. Ya da mayan diye diye mayan yaptınız.

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

baskabirseyÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Antalya
baskabirseyÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 08 Aralık 2011 16:31

Mayan orta amerikan cichledi rt güney bu balıkların genlerindeki değişim bu kadar az mı oluyoda bunlar çiftleşe biliyo? Bu bir örnek daha başkalarıda var.

Koksal GurkanÇevrim Dışı

Özel Üye
Koksal GurkanÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 09 Aralık 2011 09:04
Sonunda resimleri yükleme fırsatı buldum. Resim karşılaştırması yaptıkça yine kararsız kaldım. Bu hayvan her nasılsa bir mayan bir festae gibi görünüyor.
Bu kadar mı karışık olabilir? Mayan desem de hala emin olamadım.

Bunlar ilk zamanlarındaki hasta halinden fotoğrafları:

Bunlar da biraz daha düzelmiş halinde fotoğrafları:

Son halinde oldukça sağlıklı hale geldi. Ama henüz fotoğraflayamadım. Zaman zaman boyunun iki katı severumlara dayılanıyor. Solungaç kabartıp güzel renk sergiliyor. Bir kere ağız ağıza dalaşma aşamasına kadar geldiler. Rainbow çiftimle çok kapışıyorlardı. Çifti ayırdım. Hatta yine yavruladılar. Şimdi bu yaratık ana tankta severumlarla takılıyor. İyileştiğine emin olduğum için birlikte tutuyorum. Aksi halde ilk hasta halindeyken hastalık bulaştırabilir diyerek uzak tutuyordum.

Bakalım yorumlar ne olacak?

rastlantısalÇevrim Dışı

Özel Üye
rastlantısalÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 09 Aralık 2011 09:12
Aslında bahsi geçtiğinden beri RT - Mayan kırılmasına kuşku ile yaklaşıyordum ancak fotoğraf görmeden yorum yapmak istemedim. Yanılmakta çok haklısın Köksal abi. Ben olsam bende yanılırdım. 

bulemrebulÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Ankara
bulemrebulÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 09 Aralık 2011 09:42
Neredeyse yıl oldu 2012 ama hala bir eş tutma yumurtlama haberi yok. Sabırsızlanıyorum tropcular aklımı çelmeye çalışıyor. rt we trust...

Bu arada köksal bey iyi cesaret edip almışısnız ben bu durumda bir balığı alamam heralde... ruhunu teslim etmek üzereymiş...
bulemrebul2011-12-09 09:44:00

Koksal GurkanÇevrim Dışı

Özel Üye
Koksal GurkanÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 09 Aralık 2011 10:24
[QUOTE=bulemrebul]Bu arada köksal bey iyi cesaret edip almışısnız ben bu durumda bir balığı alamam heralde... ruhunu teslim etmek üzereymiş...[/QUOTE]
Aldığım zamanki kötü halini koymadım. O halini görsen alıp ya çöpe ya da tuvalete atardın herhalde...
Köksal Gürkan2011-12-09 11:08:11

efedenizÇevrim Dışı

Özel Üye
efedenizÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 09 Aralık 2011 10:39
Ağız kısmı mayan olmak için fazla uzun , ayrıca mayan olsaydı gözler çok daha büyük olurdu , bende bir mayan var ordan biliyorum :)
güzel bir mayan örneği koymadan geçemiycem :
efedeniz2011-12-09 10:44:44

sinorÇevrim Dışı

Özel Üye
[C]2,3,48207[/C]
sinorÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 09 Aralık 2011 10:48
FHxMidas demek daha mantıklı geliyor açıkçası. Bunun aynısı, çok benzerleri piyasada oldukça bulunmakta bu aralar. Bende birkaç kere denk geldim hatta fotoğrafını çekmiştim, PCye aktarıp ekleyeceğim.

Koksal GurkanÇevrim Dışı

Özel Üye
Koksal GurkanÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 09 Aralık 2011 11:05
[QUOTE=aqua_boy]FHxMidas demek daha mantıklı geliyor açıkçası. Bunun aynısı, çok benzerleri piyasada oldukça bulunmakta bu aralar. Bende birkaç kere denk geldim hatta fotoğrafını çekmiştim, PCye aktarıp ekleyeceğim. [/QUOTE]
Cenk, doğru yere yazdığına emin misin? FHxMidas rüya konusundaydı.

[QUOTE=efedeniz]Ağız kısmı mayan olmak için fazla uzun , ayrıca mayan olsaydı gözler çok daha büyük olurdu , bende bir mayan var ordan biliyorum :)
güzel bir mayan örneği koymadan geçemiycem : [/QUOTE]
Ben boşuna RT demiyorum. Y bile görünüyor kimi zaman... Ama çizgiler kalın, benek biraz daha büyük gibi, tam renk alamamış. Hasta olduğu için böyledir diye düşünüyordum. Şimdilerde kararsız kararsız bekliyorum.

sinorÇevrim Dışı

Özel Üye
[C]2,3,48207[/C]
sinorÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 09 Aralık 2011 11:18
Doğru yere yazdım abi . Senin elinde ki balık için demiştim.

mekrögÇevrim Dışı

Özel Üye
mekrögÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 09 Aralık 2011 11:21
Abi resimlerden gördüğüm kadarıyla, bu balık geçen mayıs ayında Cenk abinin Eminönünden aldığı Festae ile Mayan arası olan balığın aynısı diyebilirim. Onda da Y vardı, ama bant sayısı 6 civarıydı, kuyrukta ki benekte Festae beneği gibiydi. Bana sorarsanız Festae değil %80 Mayan ama tam mayan gibi de durmuyor. Kırma sanıyorum.

ViejaÇevrim Dışı

Özel Üye
ViejaÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 09 Aralık 2011 22:12
Bendeki koca ağızlı dişiye baktığımda bu balığın ağız yapısı çok farklı.Efe mayan lar eklediğin fotoğraftaki kadar güzel olmuyorlar erişkin olarak gördüğüm hiç bir mayan çiftleşme dönemi dahil  bu kadar güzel değildi.

brk_tuncerÇevrim Dışı

Özel Üye
brk_tuncerÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 09 Aralık 2011 22:42
Balık bence de kırma bir mayan...

efedenizÇevrim Dışı

Özel Üye
efedenizÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 09 Aralık 2011 23:45
[QUOTE=Vieja] Bendeki koca ağızlı dişiye baktığımda bu balığın ağız yapısı çok farklı.Efe mayan lar eklediğin fotoğraftaki kadar güzel olmuyorlar erişkin olarak gördüğüm hiç bir mayan çiftleşme dönemi dahil  bu kadar güzel değildi.[/QUOTE]
Photoshop'un gözünü seviim , eşeği ingiliz tayı diye satar adama. yinede vücut şekli ve göz yapısı olarak fikir verebileceğini umuyorum , birde bantların kalınlığı falan çok belirgin .