Filtre Malzemelerini Ucuza Temin Etmek

ilker_izmir35Çevrim Dışı

İl: Izmir
ilker_izmir35Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 18 Temmuz 2011 16:13
7 ila 10 günde bir dip çekimi yapıyorum tavsiye edilen genelde akvaryumdaki suyun %25 ila %50 arasında değiştirilmesini söylüyor. Ben dip cekimi yaparken 3 adet 20 litrelik boş damacana kullanıyorum akvaryumumun toplam hacim salt su miktarı 125 litre civarı pislikler damacanaların dibinde birikiyor ve bir aparat hazırladım 1 litrelik kola şişesinin dibini kestim içine tıka basa elyaf doldurdum ve altına sineklik teli bağladım ağız tarafına hortum taktım akvaryumdan cektiğim suyu buradan süzerek tekrar avaryuma koyuyorum yanlız damacananın dibini geri boşaltmıyorum artıkları döküyorum. Bu işlemi 2 defa tekrarlıyorum. Yani 120 litre suyu süzüyorum (akvaryumun tamamını)  1 damacana su eksiliyor 20 litre ve onuda tamamlıyorum. berreklık gayet iyi oluyor. Bir faydasıda cok su cektiğimden kum tamamen temizleniyor.

Beğenenler: [T]191282,seedatatay[/T]

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

STİNGERÇevrim Dışı

İl: Istanbul
STİNGERÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 18 Temmuz 2011 16:26
Filtre malzemesi derken,ben yorgancılardan elyaf alıp kullanıyorum.Bedavadan biraz pahalı:)Enayi gibi akvaryumculara yarım kiloluk elyafa 20-30 tl vermiyorumÇokta memnunum.Biobal ve karbon konusuna gelince,biobal hiç kullanmadım.Gerekte görmüyorum.Sanki doğal hayatlarında biobal var.Karbon ise bitkili tanklara tavsiye etmem.

Beğenenler: [T]120552,blackmarried[/T][T]189518,Yabgu[/T][T]195363,ilkerkkn[/T]
Teşekkür Edenler: [T]120552,blackmarried[/T]
+1: [T]120552,blackmarried[/T][T]236201,Görkem52[/T]

AzererdagÇevrim Dışı

İl: Kocaeli
AzererdagÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 23 Ocak 2012 11:02
Teşekürler çok yararlı bir bilgi

secobabaÇevrim Dışı

İl: Ankara
secobabaÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 20 Kasım 2012 08:18
Aslında evden dışarı çıkmadan da akvaryum filtresi doldurulabiliyormuş :) çok güzel olmuş teşekkürler .

sempathycÇevrim Dışı

sempathycÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 01 Aralık 2013 21:46
tam filtre temizliği yapcağım bir zamanda rasgele gördüğüm çok faydalı bir paylaşım. teşekkür ederim.

Dr-MuhammetÇevrim Dışı

Dr-MuhammetÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 13 Aralık 2013 13:51
Teşekkürler bu güzel paylaşım için.

Teşekkür Edenler: [T]174615,HugoSanchez[/T]

isseverÇevrim Dışı

İl: Samsun
isseverÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 17 Haziran 2015 19:50
Öncelikle paylaşım için teşekkürler;

Resimler kurbağa olmuş derler ya, öyle olmuş :)

Acaba yenilenme şansı var mıdır?

Halil1906Çevrim Dışı

Halil1906Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 06 Haziran 2016 21:58
Seramik yerine önerilen elektrik kablo kanalı görevi yapan siyah sert plastiği şiddetle önermiyor önerenide anlamıyorum [:x]

blackmarriedÇevrim Dışı

İl: Adana
blackmarriedÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 09 Haziran 2016 10:41
Kadir yüreğir diline sağlık sana katılıyorum bu konuda.
[:iyi:]

Ulvi ÖzuğurÇevrim Dışı

Özel Üye
Ulvi ÖzuğurÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 27 Kasım 2016 01:07
Yazıda biyolojik filtre malzemelerinin alternatiflerine pek değinmemiştim, bu eksikliği gidermek gerekir.
Kullanabileceğiniz alternatif ucuz [B]biyolojik[/B] filtre malzemeleri; lav kırığı, pomza taşı, quartz ya da silis kum ile hazırlanacak moving bed filter (video ekledim) olabilir.
Bunlar matrix, siporax, k1 gibi pahalı biyolojik filtre malzemelerine ucuz alternatiflerdir.
İngilizce fakat görsel olarak izlemeniz faydalı olacaktır.
[VID]https://www.youtube.com/watch?v=L8MzUYnxXJ8[/VID]
[VID]https://www.youtube.com/watch?v=1yMOosECTRo[/VID]

İlk mesaja da ekledim.

Beğenenler: [T]189258,XOCOH38[/T]
Teşekkür Edenler: [T]189569,AbdullahElbsaty[/T]

YabguÇevrim Dışı

İl: Izmir
YabguÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 27 Kasım 2016 04:33
Selamlar. Filtre malzemelerinden ziyade ben filtrasyon seçeneklerine değinmek istiyorum. Sizinde sıkça rastladığınız gibi herkesin ağzında bir dış filtre lafı almış başını gidiyor. Varsa yoksa dış filtre. Ya arkadaş başka filtrasyon seçeneği yok mu ya ? 50 litrelik hacime de öneri dış filtre, 100,200,300 litrelik hacimlere de tavsiye hep aynı. Meşhur dış filtremiz. Hamburg filtrenin adı bile geçmiyor, pipo filtre zaten üvey evlat, herkesin üretici olduğu ülkemizde iç filtre gibi yavru çeken bir mekanizma zaten düşünülemez, sump ve sump çeşitleri desen başlı başına muamma. Bu kalıplaşmış zihniyet yüzünden insanların yöneldiği ilk şey direk dış filtre oluyor haliyle. Sözüm meclisten dışarı, adam asgari ücretin 1300 lira olduğu bir ülkede 500-600tl gibi bir miktar verip dış filtre alıyor ve 6 ay boyunca sızdırmadığı için seviniyor. Size bu normal geliyor mu ? Bana normal gelmiyor şahsen. Ben "dış filtre balıktan bile daha önemli abi" diyen akvayumculara şahit oldum. Size de denk gelmiştir kesin.
Şu meşhur diy videolarını izlediğimiz Amerikalı elemanın alım gücü büyük ihtimal çoğumuzdan yüksektir. Bu sadece bu adam için değil çoğu amerikalı için geçerli. Dikkat edin ellerinde ki imkanları, kenarda köşede kalmış parçaları sonuna kadar kullanmaya çalışırlar. Bizim gibi tüketim çılgınlığı yapmazlar. Bunu yapan insanlar dünyanın milli geliri en yüksek ülkenin vatandaşları. Başka bir örnek Almanların ürettiği birçok kaliteli marka var isimlerini biliyorsunuz. Bu kaliteli markalara sahipken ve daha uzuca alma imkanları varken bu adamlar hamburg filtreden nasıl daha fazla verim alabiliriz diye geliştirmeye çalışıyorlar. Yani kimseye dış filtre almayın dediğim yok ama anlatılmak istenen şeyin açık olduğunu düşünüyorum.
İmzamda olan tankımda 450lt çeviren 20 lira verip aldığım iç filtrem var. Sorsam herkes dış filtre al yetmez der [:)] İstesem kalitelisinden bir dış filtrede alır gelirim ama gerek görmedim. İç filtrem yetiyor ve işimi görüyor. Temizlemesi hoşuma gidiyor. Sonuçta bu bir hobi ve bundan keyif alıyorum. Yaza doğru üst sump düşünüyorum. Hem ucuz hemde bir dünya avantajları var. Kafam rahat.
Ülkemizde çoğu filtre malzemelerini ucuza bulabiliyoruz. Alternatifimiz çok, o konuda şanslıyız. Ama bazı pazarlama stratejilerine de kurban gidiyoruz. Mesela siporax. Şimdi sorsak işte yüzey alanı,bakteri tutma alanı falan derler ama bunu diyenler malzemeyi genelde yanlış dizerler. Mesela onun yerine lav taşı kırığı kullanabilirsiniz hem ucuzdur hemde iyi bakteri tuttuğu söylenir. Bu gibi örnekleri çoğaltabiliriz. Ayrıca ulvi bey video için teşekkürler silis kumun moving bed filter'a alternatif olması gerçekten iyiymiş.

Beğenenler: [T]120552,blackmarried[/T][T]176810,Kromatit[/T][T]184682,UmitKARAKAYA[/T][T]133013,Ulvi Özuğur[/T]
Teşekkür Edenler: [T]133013,Ulvi Özuğur[/T]

erhanyanÇevrim Dışı

Özel Üye
erhanyanÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 21 Şubat 2017 23:58
Alternatif ürünleri sumpta ya da dış filtrede kullanan var mı acaba?

KromatitÇevrim Dışı

Özel Üye
KromatitÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 22 Şubat 2017 00:07
[QUOTE=erhanyan]Alternatif ürünleri sumpta ya da dış filtrede kullanan var mı acaba? [/QUOTE]
240 litrelik akvaryumumun dış filtresinde uzun bir süre sıvacı süngeri, bulaşık süngeri, lav kırığı kullandım. Sera siporaxım var ama lav kırığını da hala kullanırım.
Siporaxı eklemeden önce de seramik ve lav kırığı ile bakteri döngüsünü oturttum. Bir yıldan uzun bir süre böyle gitti.
Suda toprak gibi temiz bir koku vardı. Amonyak kokusu hiç almadım.

40 litrelik akvaryumumun ufak bir iç filtresi ve bir miktar mavi süngeri var. O süngeri de zaman zaman atıyorum, öyle sağlam bir bakteri oluşumu olmuyor yani.
Ancak tabanda 3 cm kadar lav kırığı var. Ellemiyorum genelde. Bazen su değişimin sırasında elim tabana değerse baloncuk çıkıyor. Denitrifikasyon bakterileri bile türemiş yani. Hayran kalıyorum görünce.

Beğenenler: [T]133013,Ulvi Özuğur[/T]

XOCOHTbIÇevrim Dışı

[B]14166,3[/B]
XOCOHTbIÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 22 Şubat 2017 07:52
Lav kirigi gibi gozenekli malzemelein yaninda kum kalinliginida cok onemli bir yeri var bakteri kolonizasyonu acisindan.Sonucta yarali bakterilerin bir kismi oksijensiz ortama ihtiyac duyuyor.bunuda kum ve oksijenli ortama ihtiyac duyan bakteriler sayesinde sagliyor.
Her tankimda zeminde en altta lav kiriği kullanmaya özen gösteriyorum ve cok memnunum.Kabarcik cikmasi benide mest ediyor.