Planaria - Beyaz kurtçuklar

Fatih TÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Izmir
Fatih TÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 14 Mayıs 2006 19:38

Planarialar, birçok akvaryumda zaman zaman görülürler. Bunun başlıca nedeni fazla yemlemedir (genellikle protein ağırlıklı yemler, tetra bits gibi).  Bu milimetrik kurtçuklar balıklara herhangi bir zarar vermez. Balıkların da bu kurtçukları yemesinde fayda vardır ama büyükler çok itibar etmez, yavrular daha çok sever. Bu kurtçuklar üretilerek yavru yemi olarakta kullanılırlar. Ancak oluşma nedenlerine bakarsak, dipteki yem artıkları yüksek boyutlara ulaştığından, akvaryumumuzun su dengesi bozulacak, bu durumda balıklarımızın sağlığını kötü yönde etkileyecektir.

Durumu düzeltmek için öneriler:

Herşeyden önce yemlemenin normal düzeyde olması gerekir. Yem, balıkların birkaç dakika içinde tüketebileceğinden fazla verilmemelidir.

1. Düzenli dip çekimi yapılması (yapılıyorsa sıklaştırılması): dip çekimi ve nasıl yapılması gerektiği hakkında site üzerinde arama yapıldığında detaylı bilgiye ulaşılabilir.

2. Tuz kullanımı: Türe ve akvaryum hacmine uygun miktarda akvaryum tuzu yada ayrı bir kapta eritilerek akvaryuma eklenmesi gereken kaya tuzu.

3. Kimyasal kullanımı: Piyasada bulunan kurtçuklarla ilgili kimyasallarda kullanılabilir. Ancak doğal ve ucuz yöntemlerle çözülebilcek bir konuda kimyasallara başvurmak en son tercih olmalıdır.

4. Akvaryum temizliği: Komple akvaryum temizliği ve su değişimi.

Özellikle 1.maddede yazdığı gibi yeterince yem vermek ile düzenli dip çekimi ile kumları temizlemek kısa vadede bu kurtçukların sayısında azalma gösterecek ve nihayetinde bitirecektir. Kısacası en etkili yöntem su değişimidir.

Ayrıca bazı botia türleri (makrakanta, clown gibi) bu kurtçukları yemektedir. Bu türleri koyarak birazda aç olmaları sağlanırsa kurtçukları daha kısa sürede tüketirler. Öncelikle kumda çok miktarda bulunan planarialar, cam üzerine çıkıp su yüzeyine yaklaştıkça sayılarının azalmaya başladığı anlaşılır.

Saygılar

fatihtastan2006-5-15 2:48:48

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

denizli biyoÇevrim Dışı

İl: Denizli
denizli biyoÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 08 Ocak 2011 19:07
Planarialar ne kadar süre içinde çogalırlar,ürerler.bana süresi lazım.teşekkürler

Ö.A.Çevrim Dışı

İl: Antalya
Ö.A.Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 08 Ocak 2011 20:11
Yumurtayla olduğu gibi bölünerek de çoğalıyorlar. Karides ve salyangozlar için tehlikeliler. Salyangozun kabuğundan içeri süzüldüğünü gözlerimle gördüm. Tebessüm Karides nüfusunu da hızla azaltıyorlar. Bu canlıların olduğu akvaryumda planaryaya dikkat etmek lazım.

CaN_BaKıRÇevrim Dışı

Özel Üye
CaN_BaKıRÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 10 Ocak 2011 18:51
[QUOTE=denizli biyo]Planarialar ne kadar süre içinde çogalırlar,ürerler.bana süresi lazım.teşekkürler[/QUOTE]

Bölünerek çoğalıyorlar.. Aşırı protein ağırlıklı besleme yapılan tanklarda birkaç günde çok sayıda planaria gözlenebilir.. 1 hafta içerisinde belki milyonlarca olabilirler.. Özellikle çeşme suyu kullanılan ve protein oranı yüksek yemleme yapılan tanklarda ortaya daha çok çıkmaktalar. Birde yem artığı kalan tanklarda sıklıkla görülmekteler..

calvus1970Çevrim Dışı

İl: Istanbul
calvus1970Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 18 Mart 2011 14:43
Karides tankımda nüfüs azalması bundan oldu demekki...Engellemek için yapılacak su değişimi ardında bir şey varmı?

istanimakaÇevrim Dışı

İl: Edirne
istanimakaÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 22 Eylül 2012 18:38
Evet benm karides akvaryumumdada bu sorun var :S 

TropikalbalıkÇevrim Dışı

İl: Kocaeli
TropikalbalıkÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 22 Eylül 2012 18:47
Ben andozal şurubu kulandım.2gün içinde minik kurtçuk tarzında hiç bir canlı kalmadı.40ltreye 22ml şeklinde koyulmaı tercih ediliyor.

istanimakaÇevrim Dışı

İl: Edirne
istanimakaÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 22 Eylül 2012 20:33
Hocam yanlız akvaryumda karides ve salyangozlar da yaşıyor bu canlılara karşı bir problem oluşturmasın ?  
gerçi araştırmalarımda ekolojik sistemde ki önemini okumuştum ama ....  !  yani hiç bir canlıya zararları yokmuş ! wikipedia dan çevirmiştim ? sadece görüntüsü biraz çırkın okadar ? 

CaN_BaKıRÇevrim Dışı

Özel Üye
CaN_BaKıRÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 24 Eylül 2012 00:06
[QUOTE=khanistan]Hocam yanlız akvaryumda karides ve salyangozlar da yaşıyor bu canlılara karşı bir problem oluşturmasın ?  
gerçi araştırmalarımda ekolojik sistemde ki önemini okumuştum ama ....  !  yani hiç bir canlıya zararları yokmuş ! wikipedia dan çevirmiştim ? sadece görüntüsü biraz çırkın okadar ? [/QUOTE]

Karides ve salyangozlara da zararı olur malesef kullanacağınız ilaç ve kimyasalların... Planaria zararsızdır ve aynen dediğiniz gibi faydalıdır.. Bırakın kalsınlar.. Işık ilk açıldığında ortalıkta geziyorlar, bir süre sonra ortadan kayboluyorlar zaten. Karanlıkta daha aktifler...