Orandam öldü :.(

rhemeÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Edirne
rhemeÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 19 Eylül 2006 10:37

Fotoğraf:

Canlıdaki Belirtiler:
Sürekli akvaryumun köçesinde dibinde yatıyor ve yem yemiyor.Kuyruk ve solungaçlarının tamamı kırmızı kan oturmuş şekilde..
Akvaryum Kapasitesi (litre):
100 litre
Akvaryumdaki Diğer Canlılar:
bir adet 4 cm boyunda teleskop.O da aynı şekilde köşede büyük japonun üstünü didikliyor.
Bilinen Tüm Su Değerleri (pH, sıcaklık, amonyak, nitrat):
Suyun kademeli olarak 2 günde büyük bir kısmını değiştirdim.
Filitrasyon:
1 Adet iç filtre
İlaç Kullandıysanız İsimleri ve Miktarları:
Yeni aldığım bir balıkta beyazbenek vardı.balık dün öldü.İyileştirmek için 3 gün metilen mavisi ve kaya tuzu kullandım ancak kaya tuzunu eritmeden doğrudan attım sanırım bu hata balıklarımın solungaçlarını yaktı .Solungaçları ve yüzgeçleri kıpkırmızı.
Diğer Genel Bilgiler (Su değişim sıklığı, akvaryumda en son yaptığınız değişiklikler vb.) :
Sudaki tuz oranını azaltmak için dün %50 bugün % 25 su değişimi yaptım.Balık yem yemediği için sıvı vitamin döküyorum.Işıkları açmıyorum.Balığım 15-16 cm boyunda ve 3 yıldır bende umarım iyileşmesi için yardımcı olabilirsiniz.saygılar.

-Başlığı düzenledim..

rheme2006-9-27 19:6:56

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

gulayÇevrim Dışı

Kıdemli Akvarist
İl: Istanbul
gulayÇevrim Dışı
Kıdemli Akvarist
Gönderim Zamanı: 19 Eylül 2006 11:15
İlk kez bu derece yoğun bir kanlanma görüyorum ama bence de nedeni aşırı tuz kullanımı. Herhalde her gün bir kerede atılacak miktar kadar tuz attınız değil mi? Bence bugün de %50 su değişimi yapın çünkü denge bozulmayacak derken tuzun fazlalığı elimine edilmezse balık ölecek. Vitamin takviyesi ve ışık kapatımı çok iyi olmuş. Geçmiş olsun!

rhemeÇevrim Dışı

Özel Üye
rhemeÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 19 Eylül 2006 11:19
Gülay hanım çok teşekkür ederim.Bunca yıldır balık bakmama rağmen bir akvaryumcu tarafından yanlış yönlendirildim.Bana kaya tuzu atmamı tavsiye etti ve direkt at dedi üstelik ayrıntılı bilgi vermedi.Sonuç işte bu şekilde oldu.Şimdi hergün %25 su değişimi yapıyorum dinlenmiş su ve ışıkları kapayıp vitamin atıyorum.Bu gece tekrar su değişimi yaparım.Cevabınız için teşekkürler.Saygılar

gulayÇevrim Dışı

Kıdemli Akvarist
gulayÇevrim Dışı
Kıdemli Akvarist
Gönderim Zamanı: 19 Eylül 2006 11:25
Maalesef insan bazen bilse de yanlış yönlendirilebiliyor, umarım gelişmelerden bizi haberdar edersiniz...

rhemeÇevrim Dışı

Özel Üye
rhemeÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 19 Eylül 2006 11:28
Elbette bundan sonraki gelişmeleri yine fotoğraflı oalrak buraya yazacağım yeni bir konu açmayacağım forumda kirlilik olmasın sizde arada buradan kontrol ederseniz çok sevinirim.ilginiz ve yardımınız için sonsuz teşekkürler,saygılar.

Kadir TaraktaşÇevrim Dışı

İl: Eskisehir
Kadir TaraktaşÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 19 Eylül 2006 11:54
Bende birden atmıştım eskiden ve tuzu yiyen çöpçü ve vatozlarım ölmüştü, eritip suya katmak önemli ben asla tuz atmıyorum artık ve hiç hastalık yaşamıyorum, bu arada tuz atmama nedenin bitkili bir tank olması, arada bir contra-ıchyo sanırım tam adını unuttum ondan damlatın ayda bir, tuzdan daha iyi koruyacaktır, ve hiç birde yan etkisi olmamaktadır, öneririm, geçmiş olsun iyi günler...

rhemeÇevrim Dışı

Özel Üye
rhemeÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 19 Eylül 2006 17:59

Arkadaşlar balığım yavaş yavaş düzeliyor her ne kadar kuyruk ve solungaçlarındaki kanlanmalar geçmediysede artık normal yüzüyor ve yemini yiyor.Tekrar düzeltmem su değişim ve vitamin takviyesi ile oldu işte son durumu....

rhemeÇevrim Dışı

Özel Üye
rhemeÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 19 Eylül 2006 18:01
Bu arada akvaryumumda birde küçük 3-4 cm lik teleskop var bu teleskop bu hastalık sonrasında sürekli olarak büyük japonun orasını burasını didiklemeye çalışıyor görünür bir yara veya zarar vermesede sürekli büyük japonun peşinde acaba bu durum bir sorun yaratır mı?Kuyruktaki kanlanma için sera baktodur tedavisine geçmeli miyim yoksa sadece %25 lik su değişimi mi yapmalıyım.teşekkürler.

innocent_crazyÇevrim Dışı

innocent_crazyÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 19 Eylül 2006 18:18

rhemeÇevrim Dışı

Özel Üye
rhemeÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 19 Eylül 2006 18:58

Solungaçlardaki kızarıklık devam ediyor ne yapmam gerekiyor?

rhemeÇevrim Dışı

Özel Üye
rhemeÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 20 Eylül 2006 17:33
Arkadaşlar balığım sürekli olarka iç filtrenin altında duruyor eskisi gibi yem yemiyor suyu sürekli olarak tazeliyorum ama kuyruğundaki kanlanma geçmiyor ne yapmalıyım ?

gulayÇevrim Dışı

Kıdemli Akvarist
gulayÇevrim Dışı
Kıdemli Akvarist
Gönderim Zamanı: 20 Eylül 2006 17:56
Kuyruktaki kanlanma bayağı bir düzelmiş ama fazlaca olduğundan belki farkedemediniz. Teleskoplar diğer japonlara göre biraz daha saldırgandır ve bir de oranda zayıf düşünce diğeri yavru da olsa mukozasına zarar veriyordur yani küçüğü ayırmanız iyi olmuş. Bence iştahının gelmesi için 1-2 gün daha bekleyin, iyileşme devresinde olmalı. Direncini kazanabilmesi için su değişimi, vitamin takviyesine de devam edin. Bir de tankta zaten yorgun düşmüş bünyesini yoracak şekilde akıntı olmasın, mesela resimde görünen hava taşının vanasını kısabilirsiniz. İnşallah sizin de ilginizle sağlığına kavuşacak... gulay2006-9-20 17:58:23

rhemeÇevrim Dışı

Özel Üye
rhemeÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 20 Eylül 2006 18:44
Gülay hanım çok ilgilendiğiniz için teşekkür ederim sanırım hava taşının akıntısından dolayı sürekli iç filtrenin altında duruyor.Hava taşının hızını keseceğim.Hergün %25 su değişimini yapıyorum.Allahtan yem yiyor orada bir sorun yok diğer yandan teleskop diğer akvaryumda yaşamını ürdürüyor.Cevap için teşekkür ederim.Gelişmeleri yine paylaşırım.saygılar.

rhemeÇevrim Dışı

Özel Üye
rhemeÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 21 Eylül 2006 10:24
Balığın durumunda bir değişme yok ,kanlanma devam ediyor.Sürekli iç filtrenin altında yatıyor.Vitamin takviyesi ve su değişimi yapıyorum.Durum pek iç açıcı değil...