ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
gulay
Kullanıcı Grubu:
Kıdemli Akvarist
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
143
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Son Ziyaret:
19 Haziran 2023 07:13
Toplam Mesaj:
1445 [0.22 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
0 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Gülay Baran
Doğum Tarihi:
25 Haziran 1981
İl:
Istanbul
Meslek:
Ekonomist, Yeminli Tercüman
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Gülay BARAN Tropheus, Synodontis, L15, L66, Pantodon buchholzi, Caridina cantonensis, Albino silver angel

SON 10 MESAJI

Gargoyle Gecko Üretim Macerası (Rhacodactylus auriculatus)
[QUOTE=MurathanM]Gülay Hanım, biraz okudum ama bulamadım. Bu türler elinize nereden geçti acaba? İlk yumurta olarak mı geldiler yoksa siz mi seçtiniz çiftleri? Tek seferde ortalama kaç yavru veriyorlar? Hiç kayıp yaşadınız mı? Biraz fazla soru oldu ama eminim merak eden benim gibi arkadaşlar vardır [:)][/QUOTE]

Yok yumurta değillerdi, arkadaşın yetişkin bir grubunu aldım. Bir süre besledikten sonra yumurta verdiler. Tek seferde 2 adet yumurta veriyorlar, iyi bir kondisyonla 1-2 ayda bir yumurtluyorlar. Ama yılın 12 ayı değil; havaların ısınmaya başladığı yaz ayı başından sonbahar sonuna en verimli dönemleri diyebilirim. Bu sonki yumurtlamada bir tanesi 15-20 gün sonra bozuldu. Bozulmasını yumurtanın şekil değiştirip büzüşmesinden ve sararmasından anlıyorsunuz. Onun dışında kayıp yaşamadım şimdiye kadar bakalım. Kertenkele türlerine aşina olanlar için diyebilirim ki; bunlarla aynı sayıda ve aralıkta yumurta veren leopar geckolara göre yumurta çıkış oranları çok daha yüksek. Tek seferde bunların 10 katı sayıda yumurtlayan sakallı ejderlerden de öyle (sakallı üretim konumu da bir açamadım [:$]).
[QUOTE=kaan_gezgin]👏👏👏Tebrikler Gülay hanım. Daha dün gibi discus macerasına başladığınız zamanı hatırlıyorum da. Bu hobide bir bayan tarafından üstelik böylesi bir atilim büyük başarı ve hem cinsleriniz arasinda emininki bu evreye gelebilen tek bayansiniz gerçekten sizi gönülden tebrik ediyorum ve başarılarınızın devamını dilerim.!![/QUOTE]

Çok teşekkür ediyorum güzel sözleriniz için [:$] Sanırım biraz pes etmeme, biraz da hoşuma giden şeyi hakkıyla yapmaya çalışmaktan ötürü birşeyler beceriyoruz işte. Discus deyince birkaç şey söylemeden geçemem [:D] Şu anda balık olarak eski kedibalıklarım ve tropheus, bir de hediye gelen meleklerimle minik resifim var. Hepsini de çok seviyorum, hatırası olan eski canlılarımdan çünkü. Ama şöyle bir geçmişe gittiğimde asla ve asla unutamadığım tek şey discustur, bir gün mutlaka, imkanlar el verdiğinde tekrar besleyeceğim dediğim tek canlı...

[QUOTE=balikseventr]Baya çok özel oldukları belli. Hayırlı olsun çok güzeller türkiyede bulunması zor mu ? [:)][/QUOTE]

Çok sağolun, besleyen kişiler çok az da olsa var ama tanınır bir tür değil tabi.

Bu arada yeni geldiğim için daha genel terra fotosu çekemedim ama ben yokken çıkan bir bebişin bana gönderilen fotosunu paylaşayım kendimi affettirmek adına [:D] Bu cingöz daha yumurtadan çıkar çıkmaz, daha halen yapışık olduğu yumurtasıyla birlikte onu kaptan almaya çalışan kardeşime tıslayarak üzerine atlamış vampir gibi [:)))] Normalde yumurtadan çıkarken epey yoruluyorlar o yüzden siz rahatsız etmedikçe bir süre dinleniyorlardı ama bu biraz aceleci çıkmış. Diğer kardeşleri bana hiçbir tepki vermemişti, demek insanına göre davranış var bunlarda da [:devil:][:)))]

[IMG]http://imageshack.com/a/img921/6417/unKLpt.jpg[/IMG]

Bu da kırmızı başlıklı kız:

[IMG]http://imageshack.com/a/img921/2653/2Zacge.jpg[/IMG]

[QUOTE=Matuhan]Peki sız agırlık olarak beslenmelerini ne ile karsılıyorsunuz..sebze meyvemı yoksa bortu bocekmı yada her ıkısıdemı??[/QUOTE]

Ağırlıklı olarak meyve diyebiliriz. Canlı yeme çok ilgi göstermediklerinden ben de hazır toz yemlerini "böcek katkılı meyve tozu" olarak seçtim. Pangea'nın sadece meyve tozlu yem çeşidi daha fazla; muzlu, şeftalili, karpuzlu, papayalı... Ama bu üründe kurutulmuş böcek de vardı ve benimkiler bunu diğer sade karpuzluya göre daha çok sevdiler benim de proteinli içeriğiyle içim daha rahat etti:

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/7329/300620161048411.jpg[/IMG]

Bunun içeriğinde meyve olarak kurutulmuş muz, şeftali, hindistancevizi, papaya mevcut. Bunun dışında tanıdık içerik böcek unu, betakaroten, kalsiyum sitrat, kazein ve whey protein isolate (supplement kullanan arkadaşlar son 2 maddeyi iyi bilir) var. Ve daha onlarca ek içerik mevcut o yüzden arada kalsiyum ilaveli meyve püreleri hazırlasak da bu gıda, eksikliklerinin tamamlanması açısından çok önemli.

[QUOTE=umitlee]Gülay hanım tebrik ediyorum. Harika canlılar bunlar. Ve yumurtadan çıkma aşamaları ile birlikte kısa metrajlı bir belgesel izlemiş olduk paylaşımınızla.[/QUOTE]

Çok teşekkür ediyorum Ümit bey. Yavrular büyümekte, renkleri desenleri iyice belli olmaya başladı. Yakında son hallerini paylaşıcam, bir tanesi obur çıktı [:D]

[QUOTE=MurathanM]Ah ah, bunlara özel 40x40 boşta duran akvaryumu yapmak isterdim. Evdekiler ya beni kovarlar, ya kendileri evi terk eder. Ne güzel ne asil bir canlı. Tebrik ederim, ilerleyen zamanlarda ben de nasiplenmek isterim. Şimdiden belirteyim dedim [:devil:][:)] [/QUOTE]

Çok sağolun. Bizimkilerde başta korkuyla yaklaşmıştı ki geçmişte kaplumbağa beslemişliğimiz de vardı epey önceden de olsa. Şimdilerde bilhassa yemlerken elime saldırıp sevme yarışına giriyorlar dışarıda görünce [:)))] Bunlar da noluyoruz diye zıplamaya başlayınca epey komik bir görüntü çıkıyor ortaya...

[QUOTE=erdemoguz]Güzelliği çirkinliğinden geliyor harika bir canlı. [:3][/QUOTE]

Aynen öyle, teşekkür ederiz...[:)]

[QUOTE=Matuhan]Canlılarınız ve yavrulanız harıka bende bır ara merak saldım fakat canlı yem konusu benım ıcın cok ama cok sıkıntı..ıguana bakmak ıstedım boyutları cok buyuk.bukalemun alıyordum canlı yem bulma temını sorunlu..
ama bu canlı meyve puresı ve bunun gıbı alternatıf yemlerı yemesı cok cazıp hatta super besleme kolaylıgı acısından hayrıkulade..
genel bır akvaryum forosu ıstesem sızden dekor ekıpman gıbı coksey ıstemıs olurmuyum acaba fıkır olma acısından agustosta başka yavrularda olucakmıs sanırım belkı bırtane sahıplenmek ısterım sızde uygun gorurssenız..
[/QUOTE]

Canlının boyutu konusunda katılıyorum, bence iguana gibi bir hayvanı çok isteyip de besleyemeyenler çok ülkemizde. Besleyenler de bir odalarının belli bir bölümünü ayırıyor hep. Tuvalet eğitimi filan da alıyorlarmış, iri hayvanlardan hoşlanan insanlar için süper hem de otçul diye biliyorum (belki yavruyken omnivordur).
Canlı yem konusundaysa şu an hiçbir sıkıntı yok (birkaç yıl önce daha kısıtlı olduğu söyleniyor). Hem hobiciler olarak elinde fazla olanlar satıyor dönem dönem hem de ticari olarak üreten arkadaşlar var sorunsuzca 1-2 günde elinizde oluyor kargoyla. Bir de Antalya'da ülkemizdeki tek çekirge üretim çiftliği var, orası da hemen yardımınıza yetişiyor çekirgeydi, unkurduydu vs.di online alabiliyorsunuz.
İlk fırsatta paylaşırım tabii ki yaşam alanlarını [:)] Zaten yetişkinler beraber kalıyor, yavrularsa daha rahat beslenmeleri, strese girmemeleri için daha ufak boyutlu plastik saklama kaplarındalar. Yetişkinleri de plastikte veya cam teraryumlarda bakabiliyorsunuz, tamamen sizin tercihinize kalmış bir olay.

[QUOTE=kaykaycbalik]Nereden aldın sen bunları[/QUOTE]

Avusturya'daki bir sürüngen fuarına katılan arkadaşımın kendine aldığı canlılar bunlar Emre "Bey". Sonradan canlılarını azaltmak istediğinde bazılarını satışa koymuştu, benim de çok beğendiğim canlılar olduklarından bunlar ve daha birkaçını almıştım. Öte yandan sayısı az olsa da benim haricinde de besleyen arkadaşlar var, forumlarda arayan arkadaşlar da var. Siz de konu açabilirsiniz isterseniz ilgili bölümlere.

[QUOTE=Erenylmz]Bende gecko sahibi olmak istiyorum. Yavrulardan birini alsam olur mu?[:)][/QUOTE]

Erencim, şimdi bunlardan 3 tane çıktı ama Ağustos civarı yeniler çıkacak onlardan verebilirim tabii ki. Konuyu takip edersen, yeni gelişmeleri paylaşıcam önümüzdeki günlerde...
[QUOTE=bjkalley]Ooo süpermiş o zaman. Çamur zıpzıpını büyük bir tanka alyorum, onun akvaryumuna tatlı su pufferı düşünüyordum artık düşünmüyorum [:D][/QUOTE]

Tebrik ederim çok doğru bir karar, tatlı su pufferından daha iri bunların gözleri hem de odadaki nem boşa gitmemiş olur [:D]

[QUOTE=Exedra]Şu gargo aşırı şirin bir şey.[:3][/QUOTE]

Öyledir [:)))]
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/7329/210620161023491.jpg[/IMG][EDIT]gulay,2016-06-21 12:24:04[/EDIT]
[QUOTE=bjkalley]Kuru hava dedin çöktüm kaldım [x(] Odada nem %99, neredeyse yağmur yağacak. 5 metre kare odada 36 akvaryum ve 4-5 ton arası su var. [:$][/QUOTE]

Yok yaw o esas sakallı ejderler için gerekiyor; crested, gargoyle ve diğerleri hep yüksek nem isteyen canlılar zaten. Fısfıslama derdin de olmaz işte ne güzel, millet otomatik fısfıslama sistemi kuruyor yurtdışında felan senin doğal ortamları öyle olur [:)))] Aşağıdakiler çok uygun mesela:

Crested:
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/7329/200620162149161.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/7329/200620162149121.jpg[/IMG]

Gargo:
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/7329/200620162149091.jpg[/IMG][EDIT]gulay,2016-06-20 23:52:27[/EDIT]
[QUOTE=bjkalley]Harika yav, bu canlilari ilk bir pet dergisinde gormustum, o gundendir imrenirim, 60x30x30 lardan birini ayirayim bunlara. Cok imrendim gule gule buyut :)[/QUOTE]

Çok güzel olur Refet, ben de her çeşit önemli detayı anlatırım ihtiyacın olursa. Bunlar mesela 2 günde bir filan teraryumun duvarına fısfıslanmak istiyor. Yemi koyacağın/yedireceğin zaman fısıfısı da yapıyorsun gece bitiyor. Diğer 2 tür daha var (sakallı ejder ve leopar gecko), onları da fırsat buldukça paylaşıcam. Çöl türü onlar da, daha yüksek sıcaklık ve kuru ortam istiyor. Onlara da bir bakarsın, hangisinden istersen kendini kurtarmış, semirmiş yavrulardan verebilirim Ağustos civarı... [:D]

[QUOTE=Exedra]Harika olmuş gerçekten. [:nazar:]

Bir sorum olacak :

Gecko denen bu sürüngenin, suyun üstünde koşabilme özelliği var mı ? (Belgeselde görmüştüm[:D])[/QUOTE]

Sağolun. Ben de öyle bir görsel hatırlıyorum ama bir türlü hangi tür olduğunu hatırlayamadım. Ama kesinlikle bunlar değil [:D]

[QUOTE=tanganikantalya]Gulay hnm sizi canı gönülden kutluyorum. Biz erkekler evde balık bile zor beslerken siz olayı bayağı asmissiniz.Başarılarınızin devamını ve bol bol yavrulu günler dilerim.Saygilarimla.[/QUOTE]

Çok teşekkürler. Açıkçası beni bu canlılara çeken, aynı akvaryumda olduğu gibi bambaşka bir evren yaratabiliyor olmanın verdiği o muhteşem histi. Farklı hobilerim oldu, kimi geçici kimi kalıcı ama hiçbirinde akvaryumda hissettiklerimi hissetmedim. Bu soğukkanlı diye tanıdığımız canlılar da yakından aynı öyle bir dünya sunuyor size, ne kadar zeki olduklarına inanamıyorsunuz veya size ürkütücü gelen şeyin geceleri bebek gibi kuma yatıp mışıl mışıl uyuduğunu görmek inanılmaz. Örneğin, sakallı ejder (bearded dragon) bu sebeplerle Avrupa'da kedi-köpeği sollayıp evlerde beslenen bir numaralı pet olmuş durumda...

[QUOTE=CULT]Su kaplumbağasından öteye gidememiş olmamdan mı gerek anlamadım canlılar bana çok ürkütücü geldi. Tam misafir çocuklarını korkutmalık. [:D] Bu canlıları tanımama vesile olduğunuz için öncelikle teşekkür ediyorum, yavrularınız içinse nice sağlıklı günler diliyorum.[/QUOTE]

Aslında çok sevimli canlılar. Tek sıkıntı, ürken bir misafire rastlanınca siz sempati uyandırmak için elinize aldığınızda durumu ele alıp misafirin üstüne hoplayabiliyorlar. Böylece misafirin lafta değil gerçekten korktuğunu anlayabiliyorsunuz istemeden. Hayvan-insan ilişkilerinde her zaman olduğu gibi en iyi yol zamana bırakmak o yüzden [:D]

[QUOTE=bjkalley]Harikalarmış, tebrik ederim. Bulundukları kap / akvaryum boyutları nedir?[/QUOTE]

Çok teşekkürler Refet. Buraya konu açarken aklıma bana black calvuslardan bahsedişin gelmişti çünkü onları andıran bir halleri var bunların da. Bebişleri görmene sevindim o yüzden [:)] 3 yetişkin 70x30x40 civarındaki bir terrada takılıyorlar aslında buraya daha fazla dişi de eklenebilir ama bunları grup halinde alıp ekleme de yapmadım sonrada. Fırıl fırıl dönen hayvanlar değil, aynı discus gibiler geceleyin sadece yem istediklerinde cama yapışıp seni izliyorlar onun dışında sakinler [:D] Koyduğun kaptan kendileri de yiyor rahatlıkla ama biraz daha iyi beslemek için haftada 3 gün verdiğim yemi çoğunlukla elden yediriyorum. Sadece erkek kendi yemeyi tercih ediyor [:cool:]

[QUOTE=bilentungul]Gülay hanım merhaba,

Gerçekten de çok hoşuma gitti... Hele ki yumurtadan çıkış aşamaları, canlı ile daha güçlü bir bağ kurmanızı da sağlar diye tahmin ediyorum...
Başlık ve canlılardaki gelişmeleri merakla takipteyim. [:iyi:][/QUOTE]

Çok sağolun... Yakın zamanda başka bir sürüngen türünden daha ilk kez yavru aldım (sakallı ejder), onlar da çok farklı ve zıpır, daha doğdukları andan itibaren göz iletişimi kuran canlılar ama gargoylelerin sakinliği, koca pörtlek gözleri, yumuşak ciltleri bir başka [:)]

Beslenmesiyle ilgili bir video ekleyeyim, burada bebekler için marketten 1 tl.ye aldığımız şeftalili kavanoz mamayı yiyor (biraz toz kalsiyum katılmış):
[VID]https://youtu.be/g_2hoNZJ-U0[/VID]

Bu da diliyle mamada açtığı delikler [:cool:] bana ilk geldiklerinde çekmiştim
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/7329/190620160707111.jpg[/IMG]

[QUOTE=Light]Tebrikler yavruların maşallahı var [:nazar:][:)] ilk yerli üretim yapan sizsiniz galiba?[/QUOTE]

Çok teşekkürler :) İlk ben miyim bilmiyorum ama bu türü besleyen oldukça az kişi var o yüzden ülkemizde daha fazla besleyen olması için uğraşanlardanım diyebiliriz [:)]

[QUOTE=ENGİN06]Güle güle sağlıklı günlerde besleyin, bu canlıyı bakmak oldukça ilginç bir olay olsa gerek[:?][/QUOTE]

Teşekkür ederim. Çok sakin, sevimli karakterli canlılar. Meyve püresiyle beslenmesi de bir diğer kolaylığı. İhtiyacı olan alan fazla değil, mesela 3 adet yetişkinim şu anda 70 lt bir teraryumda yaşıyor. Sesi yok, basit bir bakımla kokusu da yok. Dolayısıyla aslında beslemesi gerçekten kolay ve zevkli canlılar [:)]

[QUOTE=DEPP]Emeklerinize saglık torunlarınıza bol uzun ömürler =) ,yeşil renktekileri varmıydı bide genelde hep canlı yem yiyenlerine denk geldim o yüzden almadım satılan boylar belli bir ayın üzerinde yem yeme alıskanlıklarını kazanıyorlar nasıl hazır yeme alıstırdınız acaba [/QUOTE]

Çok teşekkürler. Bunların yeşil rengi yok, genelde açık-koyu gri ve bunun üstüne kırmızı ve turuncu desenlileri oluyor. Petsoplarda sıkça rastlanıldığı için sizinkiler iguana olabilir diye düşünüyorum. Canlı yemi omnivor bir hayvansa genelde protein ihtiyacı için yavruluk döneminde ağırlıklı olarak verenler var (aynı yavru/yeni doğan balıklara artemia verdiğimiz gibi). Öte yandan kendi gözlemim bunların ilk doğduklarından bu yana meyveye eğilimli olmaları o yüzden canlı yem sunsam da yedikleri hep püre oldu. İhtiyaçları neyse ona yöneliyorlar içgüdüsel olarak.
Hazır yem bildiğiniz toz şeklinde, içinde kurutulmuş meyveler, kalsiyum ve vitaminler var belli oranda suyla karıştırıp direk veriyorsunuz 1 çay kaşığı kadar. Yurtışında temel yem olarak sadece bunu veriyorlar. Aynı bizim otçul balıklara arada ıspanak, salatalık verdiğimiz ama genelde hep hazır pul/tablet yem verdiğimiz gibi...

[QUOTE=blackdragon]Maaşallah bunları aynı yerde bakınca sorun oluyormu erkekli dişili ?[/QUOTE]

Erkekler bölgeci o yüzden aynı yerde 2 erkek olmuyor ama 1 erkek ve birkaç dişi beslenebiliyorlar. Benimkiler 1e+2d. Yavrulardaysa böyle bir sorun yok, ergin olana dek beraber bakabiliyorsunuz :)

[QUOTE=volkanysl]Maşallah çok şirinler :)[/QUOTE]

Çok teşekkürler...

[EDIT]gulay,2016-06-19 09:13:55[/EDIT]

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

• 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.