Frontosa Hasta Olabilirmi / Tedavi Sf3 Buldum Gibi

yılmaz15Çevrim Dışı

İl: Istanbul
yılmaz15Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 16 Temmuz 2009 20:08
Efe abi hayırlı olsun :) yumurtalar geliyo desene tüpçüğün büyüklüğü ise normal karnında yumurtalar birikmiş oyüzden tüpçüğü öle :) yeniden hayırlı uğurlu olsun...:)

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

E=MC2Çevrim Dışı

E=MC2Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 16 Temmuz 2009 21:28
[QUOTE=yılmaz15]Efe abi hayırlı olsun :) yumurtalar geliyo desene tüpçüğün büyüklüğü ise normal karnında yumurtalar birikmiş oyüzden tüpçüğü öle :) yeniden hayırlı uğurlu olsun...:)[/QUOTE]

Teşekkür ederim arkadaşlar,

Ama su an ikilemde kalmış durumdayım. Tüpçük desek yumurtaları beklemem lazım. Hastalık kazızlık desek tedavi etmem lazım. Tam anlamıyla su an ikilemdeyim ama balığı izleyerek inşallah balığımı kaybetmeden sağlığına kavuşturacağım.

Bu arada azda olsa balığı izleme şansım oldu bugün,
Daha önceden temizlediği bir nokta vardı farkettimki genellikle bu noktada dipte duruyor. Fazla Hareket etmiyor ve diğer dişilere bulaşmıyor. Sadece erkek geldiğinde hareketleniyor.

Saygılar....
soslufikir2009-07-16 21:54:09

Engelli ÜyeÇevrim Dışı

İl: Yurtdisi
Engelli ÜyeÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 16 Temmuz 2009 22:00
Kararsız kaldım,bakalım ilerleyen zamanlarda ne kalcak eğer bir kaç güne yavru almassa gerekli müdahleyi yaparsınız izleyelim görelim...

Saygılar..

E=MC2Çevrim Dışı

E=MC2Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 16 Temmuz 2009 23:39
[QUOTE=tanganyikacı]Kararsız kaldım,bakalım ilerleyen zamanlarda ne kalcak eğer bir kaç güne yavru almassa gerekli müdahleyi yaparsınız izleyelim görelim...

Saygılar..
[/QUOTE]
Zaten izlemekt6en başka çare kalmadı izleyip yorumlayıp gerekirse tedavi uygulayacağım....

matay3457Çevrim Dışı

matay3457Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 17 Temmuz 2009 11:34
Hayri resimlere bakılacak olunursa bu kesinlikle hastalık sen haftada bir gün aç bırakmıyormusun balıkları bende zamanında her gün yem verdim ve aynısı oluştu 2tane balıklta bir tanesininki neredeyse 10tane yumurta dışarıda gibi diğeri ise bayağı hafifti ve balıklardan 1tanesi öldü ilk başta diyet uygulamaktan başka bir çare yok.

hasan_ali05Çevrim Dışı

Özel Üye
İl: Antalya
hasan_ali05Çevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 17 Temmuz 2009 11:57
    Arkadaşlar bence tedavi hastalıksız balığı etkilemeyecekse tedaviye başlansın derim.Eğer hastalıksıza zarar vermiyecekse kimseye bir zararı olmaz.Ama hastalık varsa biz tedaviyi erteleyip hastalığın gelişmesine neden oluyor olabiliriz.Çoğu zaman da ana akvaryumda tedavi gerçekleşirve sağlam balıklara bir şay olmaz bence tedaviye başlansın zaten dediğim gibi bir şeyi yoksa kimseye zararı olmaz hatta iş sağlama alınmış olur ama eğer hastalık varsa işin sonu hüzünle bitebilir.İnşallah tüpçüktür.

E=MC2Çevrim Dışı

E=MC2Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 17 Temmuz 2009 20:12
[QUOTE=hasan_ali05]    Arkadaşlar bence tedavi hastalıksız balığı etkilemeyecekse tedaviye başlansın derim.Eğer hastalıksıza zarar vermiyecekse kimseye bir zararı olmaz.Ama hastalık varsa biz tedaviyi erteleyip hastalığın gelişmesine neden oluyor olabiliriz.Çoğu zaman da ana akvaryumda tedavi gerçekleşirve sağlam balıklara bir şay olmaz bence tedaviye başlansın zaten dediğim gibi bir şeyi yoksa kimseye zararı olmaz hatta iş sağlama alınmış olur ama eğer hastalık varsa işin sonu hüzünle bitebilir.İnşallah tüpçüktür.[/QUOTE]
Su anda balığa diyet uygulamaktayım. Pazar gününe kadar yemleme yapmayacağım. Su an da balık diğer balıklarla sakin ve normal biçimde akvaryumda dolaşmaktadır. Su an için sorun yok gibi. İzlemelerim devam edecek. Yardım eden tüm arkadaşlarıma teşekkür ederim....

reisÇevrim Dışı

Özel Üye
reisÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 17 Temmuz 2009 20:43
Efe Bey,balığın güncel,bugün çekilmiş fotoğrafları var mı?

E=MC2Çevrim Dışı

E=MC2Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 17 Temmuz 2009 21:02
[QUOTE=reis]Efe Bey,balığın güncel,bugün çekilmiş fotoğrafları var mı?[/QUOTE]
En son dün akşam çektiklerim 2 sfda. Son durumda da bir değişiklik yok gibi. Azalma var gibi ama erkenden sevinmek istemiyorum.  Balığın davranışları ise şöle;

Balık noormal yüzüyor yüzmesinde herhangi bir sorun yok.
Balık zaman zaman kendi hazırladığı noktada dibe çökerek durmaktadır.
Yeme isteksiz değil.
Yani demek istediğim balık görünen yer hariç aktif durumda...Hatta diğer dişilerle arada takışıo bile yer için.

reisÇevrim Dışı

Özel Üye
reisÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 17 Temmuz 2009 21:07
Anladım.Eğer tüpçük diye tahmin ettiğimiz uzuvda bir şişme,kızarıklık vs olursa mutlaka fotoğraf ekleyin.

E=MC2Çevrim Dışı

E=MC2Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 17 Temmuz 2009 21:10
[QUOTE=reis]Anladım.Eğer tüpçük diye tahmin ettiğimiz uzuvda bir şişme,kızarıklık vs olursa mutlaka fotoğraf ekleyin.[/QUOTE]
Su an gece çalışıom inanın bana gündüz uyumam gerekirken saat başı balığı kontrol ediyorum. En ufak değişiklikte hemen resim çekerek buraya ekleyeceğim.

2 sorum ise su değişimi yapmam sorun olurmu?

reisÇevrim Dışı

Özel Üye
reisÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 17 Temmuz 2009 21:12
Su değişimi yapmanızın faydası vardır zararı yoktur.

E=MC2Çevrim Dışı

E=MC2Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 18 Temmuz 2009 06:05
Hastalıkla ilgili bazı bilgiler buldum. Bir arkadasımız şöle tedavi uygulamış.

13.09.2008 tarihi itibariyle balıkta son derece olumlu iyileşme belirtileri gördüğümü sizlerle paylaşmak istedim.Çok büyük olasılıkla balık yaşayacak ve hatta yavru vermeye devam edecek çünkü anüs - vent arasında oluşan yaralar ve parçalanmalar hemen hemen kapanmış durumda.Hastalığa ileri bir safhada iken ancak sizlerin yardımı ile müdahale edebildim.Özellikle Deniz Bey'in önermiş olduğu Sitrax'ın ( sıvı olanının.ki şu anda artık eczanelerde de satılmakta ) çok büyük yararını gördüm.Sitrax ın yanında Flagy de kullandım.Uyguladığım tedavi ise gerçekten çok basit ve herkesin aşağı yukarı balığına uyguladığı taktiklerden farklı değil.Öncelikle balığı 80 litrelik bir karantina akvaryumuna ayırdım.Gerektiği kadar sitrax ekleyip suya iyice karıştırdıktan 24 saat sonra % 100 su değişimi ve aynı işlemi tekrar ettim.Ondan sonraki 2 gün balığı gözlemledim.Balığın nefes alış verişi yine fazla idi ve yarasında herhangi bir düzelme belirtisi yok gibi görünüyordu ancak en azından balığa tedavi uygulamaya başladığım zamandan daha kötü bir durumda değildi.Burdan şu sonucu çıkardım.Hastalığın ilerlemesini durdurmuştum.Bu bağlamda çok tereddüt yaşadım.Daha önce Diskuslarıma kullandığım Flagy ile tedaviye bir gün daha devam ettim.Ve sonra yine % 100 su değişimi.Ondan sonraki günler balığı dinlenmesi ve kendini toparlaması için rahat bıraktım ( bu arada 2 kere vitamin takviyesi yaptığımı söylemeyi unutmuşum ) Artık o saatten sonra balık yaşarsa sevinirim ölürse üzülürüm ancak her ne olursa olsun balığa bir doz bile ilaç vermeyeceğim konusunda kendime söz vermiştim çünkü zavallı hayvana bayağı bir ilaç tedavisi uygulamıştım.Şu sıralar balığın nefes alış verişi normale döndü artık.Anüs kısmındaki yara tamamen vent kısmındaki yara ise % 70 oranında iyileşti.Bu saatten sonra birşey olacağını sanmıyorum ancak diğer balıklarımı riske atmamak için kendisini karantina suitimizde belli bir dönem daha misafir etmeye devam edeceğiz.Yardımı dokunan ve değerli bilgilerini benimle paylaşan tüm arkadaşlarıma teşekkür ederim.İnşallah sizin balıklarınız başına böyle bir hastalık gelmez.Sağlıklı balıklar dilerim.

Linki çeriri yapabilecek arkadaşlardan yardım bekliyorum.......

Balığın son durum resimleri gün içinde çekilerek paylaşılacaktır. İnşallah tam anlamı ile tedavi buluruzda bundan sonra karşılaşan arkadaşlar yararlanır......
soslufikir2009-07-18 06:08:05

hasan_ali05Çevrim Dışı

Özel Üye
İl: Antalya
hasan_ali05Çevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 20 Temmuz 2009 14:53

Efe abi kurtarabildinmi balığı.