Gambusya-lepistes kırması mı olacak?

kabaltahÇevrim Dışı

Özel Üye
[B]2399,3[/B]
İl: Edirne
kabaltahÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 19 Kasım 2007 03:42
Merhaba, bir süre önce bir arkadaştan 2 adet vahşi dişi gambusya aldım. Balıkları önce 10 gün karantinada tuttum, bu sırada iyice inceledim karınları tamamen boştu. Daha sonra erkek lepisteslerin olduğu akvaryuma aldım, ve bir hafta kadar karınları hala boştu. Ama şuan akvaryuma koyalı yaklaşık 2 hafta oluyor ve karınları siyahlaşıp, biraz şişti.
Dişi gambusyalarımın erkek lepisteslerimle çiftleşmiş ve hamile olma ihtimalleri var mı?
Hamilelik önceden çiftleştikleri erkek gambusyalardan kalma spermlerle olmuş olabilir mi?
Yoksa hamile değiller de sadece düzenli beslendikleri için şişmanladılar ve karınları dolu olduğu için siyahlık mı var?

Bunu sormamın sebebi, gambusyaların inanılmaz saldırgan olmaları ve akvaryumda terör estirmeleri. Kuyruğu didiklenmemiş balığım kalmadı hatta 2 küçük erkek lepistesimi öldürdüler, bu şartlar altında mevcut erkelerden biri bu dişileri döllemiş olabilir mi?

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

halit38Çevrim Dışı

İl: Kayseri
halit38Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 19 Kasım 2007 14:25
Resim görmeden hamile olup olmadıklarını söylemek zor ayrıca bu kadar sert davranış gösteren balıkların erkek lepistesleriniz tarafından döllenmiş olması bence zor, sanırım erkek gambusyadan kalma spermlerle hamile kalmışlardır (eğer hamile iseler). Tavsiyem yabani türlerden uzak durmanız kırma yavru yerine safkan yavru almak çok daha sağlıklı olacaktır.

aquaboyÇevrim Dışı

İl: Istanbul
aquaboyÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 19 Kasım 2007 21:48
Katılıyorum bencede yabaniden uzak durun ama bunu yapmanın kolay yolu var ortaya bir tel koyun bir tarafa erkek lepistesler öbür tarafada dişi gambusyalar.
Gambusyalar su daki spermi alabildiklerinden döllenme gerçekleşecektir.
not:bu sistemi bir yerde okumuştum.