Gelecekte bitkili akvaryum olacak

hacilarÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Ankara
hacilarÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 11 Haziran 2008 12:50
Akvaryumunuz hergeçen gün dahada güzelleşiyor..

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

ZIPKINCIÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Istanbul
ZIPKINCIÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 11 Haziran 2008 19:41

İlanınızı baştan sona büyük keyifle izledim sizi böyle güzel bir tank yaptığınızdan ötürü  tebrik ederim.

Size bir sorum olacak zemin olarak torf değilde komple aquacley kullanmanızda bir hikmet varmı ve gübre olarak ne kullanıyorsunuz?

nyucelÇevrim Dışı

İl: Çanakkale
nyucelÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 11 Haziran 2008 21:48
Zeminde benim gibi acemilerin torf kullanması iyi olmaz diye düşünüyorum. Çünkü gördüğünüz gibi bitkilerin yerlerini sıkça değiştirdim. Köklerini akvaryumun yarısına yaymış bitkileri bile çıkardığım oldu. Eğer zeminde torf olmuş olsaydı ne yapardım bilemiyorum.

Bir yıl bu akvaryumda tecrübe kazandıktan sonra yeni bir akvaryum kurarsam (ya da bunu baştan kurarsam) diye zemin için değişik katkı malzemeleri aldım. Ama dediğim gibi tecrübesiz birinin tek katmanlı bir zeminle başlaması en iyisi bence.

Gübre olarak hemen hemen piyasada ne varsa hepsini kullanıyorum.

ZIPKINCIÇevrim Dışı

Özel Üye
ZIPKINCIÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 12 Haziran 2008 08:20
Necdet Bey teşekkür ederim bende hala taban için kara kara düşünüyorum. Radinant2008-09-27 13:34:48

m.güngörÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Malatya
m.güngörÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 12 Haziran 2008 10:31

Necdet Bey akvaryumunuz çok güzel olmuş, ellerinize sağlık.Clap  Benim de 120*50*65 akvaryumum var. Başlar da tropheus koymayı düşünüyordum. Ama internette ve forumda birkaç bitkili akvaryum, özellikle Necdet bey'in bitkili akvaryumunuzu görünce içimde bir kıpırdanma oldu. Akvaryumun maliyetini açıkladığınız yere kadar kafamda akvaryumun nasıl olacağını tasarlamıştım. Ama maliyetinin ne kadar olduğunu görmek benim bir adım geriye attırmak zorunda bıraktı. Arkadaşlar bitkili akvaryum konusunda sorularım var. Bu konu hakkında tecrübeli arkadaşlar ile görüşmek isterim. Msn adresim mustafagungor44@hotmail.com eklerseniz sevinirim.Smile Necdet Bey size de çalışmalarınız da başarılar dilerim...

Radinant2008-09-27 13:35:37

nyucelÇevrim Dışı

nyucelÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 17 Temmuz 2008 23:52
Aradan geçen bir buçuk ayda sol taraftan çıkardıklarımı saymazsanız fazla bir değişiklik yok aslında. Yeni eklediğim bitkilerle o bölgenin ileride daha güzel görünmesini ve dolmasını bekliyorum.

Sıcak havalardan çok sayıda balığım öldü. Bitkiler de zarar görmeye başlayınca soğutucu alayım dedim ama fiyatları oldukça yüksekti ben de fazladan biraz daha vererek bir klima aldım ;) Hem böylece ben de serinlemiş oldum. Klimadan sonra balık kaybım hiç olmadı. Biraz pahalı bir çözüm oldu ama soğutucuların sadece akvaryumu soğuttukları hesaba katılırsa fena sayılmaz.

Muzaffer DEMİRÇevrim Dışı

Özel Üye
[B]8624,2[/B]
İl: Kocaeli
Muzaffer DEMİRÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 18 Temmuz 2008 00:03
Selam,

Necdet Abi, klima ile daha iyi yapmışsınız bence.

Gayet güzel beğendim. Sadece derinlik hissi az.

Kolay gelsin.

sinan m.dÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Kocaeli
sinan m.dÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 18 Temmuz 2008 00:25
Fotosentez burdan seçilebiliyor. Yakından bakıldığında fotoğraf karesine göre çok daha güzel gözüktüğüne eminim. Benim akvaryumumuda fotoğraflarda hiç beğenmiyorum ama yakından bakınca çok güzel geliyor. Embarrassed

Bu arada Necdet Abi orda bir testi gördüm sanırım, onu yapraklar içinmi koydunuz ?

nyucelÇevrim Dışı

nyucelÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 18 Temmuz 2008 01:08
Kakadular için koymuştum ama dişilerin tamamını kaybettim. Şimdi kribensisler oynuyor içinde, zaten onlardan da sadece bir çifti kaldı geriye.

BvarisliÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Bursa
BvarisliÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 18 Temmuz 2008 08:42
Geçmiş olsun Necdet Bey sıcaklar benim akvaryumuda perişan etti balık ve bitki kaybı büyük oldu. Heleki tam yeni gelen bitkilerimle kurduğum yeni dizaynda bitkilerin gelişme çabası içindeyken hepsini kaybetmem kötü oldu. Glossoslar ne alemde resimden görüldüğü kadarıyla sol tarafta sanki yayılma var gibi. Sağ tarafta biraz boş kalmış sanki oradaki arka plandaki bitki budamadan dolayı mı öyle yoksa maksimum uzunluğu o kadarmı acaba? Radinant2008-09-27 13:36:50

nyucelÇevrim Dışı

nyucelÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 18 Temmuz 2008 09:24
Glossolar yavaş yavaş yayılmaya başlıyorlar. Sağ tarafta ise lotuslar vardı. Onları çıkarıp yeni bitkileri ekleyince öyle boş kaldı. Zamanla dolar orası da.

enginkoc34Çevrim Dışı

Özel Üye
İl: Gaziantep
enginkoc34Çevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 18 Temmuz 2008 09:35
Sıcaklar başa bela oldu gerçekten.Necdet abi geçmiş olsun.Klimayı 24 saat çalıştırmak lazım deseneBig%20smile.

Saygılar

tiberianÇevrim Dışı

tiberianÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 20 Temmuz 2008 19:18
[QUOTE=nyucel]Glossolar yavaş yavaş yayılmaya başlıyorlar. Sağ tarafta ise lotuslar vardı. Onları çıkarıp yeni bitkileri ekleyince öyle boş kaldı. Zamanla dolar orası da. [/QUOTE]

Konunuzu başından beri imrenerek takip ediyorum. Elinize sağlık.

Bende 12 gün önce glosso eklemiştim. En ufak bir gelişme göstermediler hatta yarısı eridi.Gelişmiyorlar diye hayıflanıyordum.Sizde nerdeyse 3,5 ay olmuş. Yarışma tanklarındaki sıklığı yakalamamız herhalde 1-2 sene alacak Smile.  Saygılar...
tiberian2008-07-20 19:20:22

batuhanbayramÇevrim Dışı

Kıdemli Akvarist
[C]2,1,14686[/C] [B]2776,2[/B] [C]2,3,14686[/C]
batuhanbayramÇevrim Dışı
Kıdemli Akvarist
Gönderim Zamanı: 24 Temmuz 2008 22:25
[QUOTE=tiberian][QUOTE=nyucel]Glossolar yavaş yavaş yayılmaya başlıyorlar. Sağ tarafta ise lotuslar vardı. Onları çıkarıp yeni bitkileri ekleyince öyle boş kaldı. Zamanla dolar orası da. [/QUOTE]

Konunuzu başından beri imrenerek takip ediyorum. Elinize sağlık.

Bende 12 gün önce glosso eklemiştim. En ufak bir gelişme göstermediler hatta yarısı eridi.Gelişmiyorlar diye hayıflanıyordum.Sizde nerdeyse 3,5 ay olmuş. Yarışma tanklarındaki sıklığı yakalamamız herhalde 1-2 sene alacak Smile.  Saygılar...
[/QUOTE]

Glossolar için iyi bir aydınlatma ve düzenli CO2 şart. Benim tankımda 1 litreye 0,8 w aydınlatma var ve mayalı sistemde iken düzensiz ve uzun aralıklarla CO2 veriyordum ve glosso çok az bir yayılım göstermişti. Tüplü sisteme geçtikten 1,5 ay sonra, düzenli CO2 sayeinde, her yer glosso oldu. Tek handikap çok çabuk yükseliyor olması. Benim tafsiyem litre başına en az 1W ve birbirini gölgelemesini önleyecek sürekli budamalar ile zeminde tututlabilir.

Besin ihtiyaçlarının düzenli takibini ve karşılanmasını zaten söylemiyorum, her halükarda uyulması gereken bir kural çünkü.