IAPLC SONUÇ (ADA) 2010 avrupa ve türkiye

emreutkuÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Bursa
emreutkuÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 10 Ağustos 2010 14:24

Mustafa bey teşekkür ederim, şahsen benim bu yarışmalara katılmam sizin motivasyonunuzla olmuştur.

Fotoğrafların paylaşıldığı bir sayfa mı (linkmi) var? 

Benim yarışmaya katıldığım tank Acuavida Aquascaping Contest e katıldığım tank aynı;

AAC de 233 katılımda 57. olmuştu. IAPLC ise 1819 da 344. oldu.

Tankın tanıtıldığı link;

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

kdenizÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Istanbul
kdenizÇevrim Dışı
Özel Üye

iwagumiÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Ankara
iwagumiÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 10 Ağustos 2010 20:39

anaforÇevrim Dışı

İl: Hatay
anaforÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 10 Ağustos 2010 21:11
2010 yarışma resimleri;

AAC ile ADA değerlendirmesi; karşılaştırma açısından

AAC büyük tank birincisi: http://aac.acuavida.com/gallery/AAC_2010/grandes_acuarios/G0029/

mustafaerdogarÇevrim Dışı

Kıdemli Akvarist
[B]6033,1[/B] [C]3,2,38529[/C]
Kıdemli Akvarist
Gönderim Zamanı: 11 Ağustos 2010 19:31

Yarışmaya katılanlar tanklarını yayınladıkça linktede her geçen gün tanklar artıyor.

Özellikle yedinci olan tank üzerinde konuşmaya değer bence. Bana göre en etkileyici kısmı kullanılan bitkiler. Verilen bilgilerde CO2 kullanıldığı belirtilmiş ancak bu bitkilerle CO2' siz, orta ışıkla vs (yani low-tech şartlarda) rahatlıkla kurulabilecek bir tank. Sözün özü; imkanlar dahilinde kendimizi zorlamadan low-tech olarak çok güzel yarışmalık tanklarda kurabiliriz; yeterki tasarım konusunda kendimizi geliştirelim.

emreutkuÇevrim Dışı

Özel Üye
emreutkuÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 11 Ağustos 2010 23:15

Bende yarışmada birinci olan rus pavel bautin e ait web sitesi buldum.

Bautin Design;

anaforÇevrim Dışı

anaforÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 12 Ağustos 2010 09:52
[QUOTE=emreutku]

Bende yarışmada birinci olan rus pavel bautin e ait web sitesi buldum.

Bautin Design;
[/QUOTE]

Bende daha önce ismini duymuş ve sitesini baya incelemiştim.1nci olduğunu duyunca tekrar ziyaret ettim.Güzel çalışmaları var

gokmenÇevrim Dışı

Özel Üye
gokmenÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 12 Ağustos 2010 11:59
Emre bey taşlar da manten,seiryu tarzı olabilseydi tank zannediyorum daha üstlere çıkardı. Yine de çok çok iyi tabi dereceniz tekrar tebrikler.

emreutkuÇevrim Dışı

Özel Üye
emreutkuÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 12 Ağustos 2010 18:05
Alıntı;
Emre bey taşlar da manten,seiryu tarzı olabilseydi tank zannediyorum daha üstlere çıkardı. Yine de çok çok iyi tabi dereceniz tekrar tebrikler.

Gökmen bey  teşekkür ederim. Aynı şey benimde aklıma geldi. Sanıyorum yarışmada sanzon iwagumi tarzı düzenlenmiş tank sayısı az değil. Genelde çoğunda bahsettiğiniz güzel taşlar kullanılmış.

emreutkuÇevrim Dışı

Özel Üye
emreutkuÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 17 Ağustos 2010 02:11

Başlıkta avrupa ülkeleri ve Türkiye konusu var;
UKAPS forumlarından ögrendiğim iİngiltereden katılan 15 yarışmacının dereceleri;

457 Tony Swinney
500 Melvin Cotton
544 Stu Worrall
559 Dan Farmer (George and Dan)
608 James Starr-Marshall
752 Neil Whitley
888 James Maslin
893 Paulo Leal
997 Andy Hart
1045 Ted Eales
1147 Aaron North
1230 Sam Clowsley
1343 Damien Goffin
1574 Jason Griffiths
1804 Luis Embalo

Türkiye
Tevfik Uslu  344
Raman Keskin 944
Erhan Demir 1234
Hakan Karataş  1356
Mehmet Tamer Erdinç  1413
Ali İlker İlhan 1475
Çağatay Aydın 1810

Karşılaştırma:
1- İngilterenin katılımı iki misli çok
2- En iyi Ortanca değer ingiltere için 888. lik Türkiye için 1356.lık
3- İngiltere katılımcılarının  yarısından çoğu ilk %50 ye girerken bizde bu oran çok düşük.
4- Bu yılki en iyi derece İngiltere için 457.lik, Türkiye için 344. lük :)

Not: Onlarında en sevindiği şey bu sene katılımcı sayılarının artmasıymış:)

Yorumum kötümser, çünkü katımım sayımızı artırmak tek başına önemli değil. Biz yalnız en iyi 3 derecemize bakarak en iyi ortanca değerimize (944.) bakacak olsak bile onların en iyi ortanca değerinden (888.)  hala daha kötüyüz.
Mustafa beyin dediği gibi tasarıma daha çok ağırlık vermeliyiz.

emreutku2010-08-17 02:17:30

Koksal GurkanÇevrim Dışı

Özel Üye
Koksal GurkanÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 17 Ağustos 2010 08:04
[QUOTE=emreutku]...tasarıma daha çok ağırlık vermeliyiz.[/QUOTE]
Tasarım yaratıcılık gerektirir. Yaratıcılık ise kalıpların dışında düşünmekle olur. Bizde ise sonu gelmeyen bir ezbercilik var. Bu ezbercilik, bırakın yaratıcı olmayı, hobinin temellerini bile körü körüne yapacak ve araştırmayacak düzeyde ilerliyor.
Yaratıcılık da var diyelim. Tasarımın hobi açısından bir önemli noktası da azim, sıkı çalışma ve sabırdır. Yaratıcı fikre sahip olsanız bile tasarımınız hemen hop diye önünüze gelmez. Sıfırdan kurulum, geliştirme ve bunu sürdürme gibi gereksinimler vardır.
En basitinden, Little Shire konusunun ilk sayfasına eklenen hazırlık çalışmalarına bir göz atın. Kurup, geliştirip, ardından başarısız olup, yeniden kurup, tekrar geliştirip bugünkü haline getirme süreci gayet net aktarılmış. Kaç kişi bu kadar azimli ve sabırlıdır?
Çoğu kişi o akvaryuma balıkları doldurmadan durmaz. Hatta balığı alıp geldikten iki gün sonra hemen yavrulasın diye konu açıp destek ister.
Sonuçta iyi bir tasarım için yaratıcılık, azim sıkı çalışma ve sabır şarttır. Elbette bütün bunların dışında ilgi ve heves olmazsa hiçbirinin önemi kalmaz.

ADİst grubunu bu anlamda bir kez daha tebrik ediyorum. Hepsi tüm bu özelliklere sahip olmayabilir ama bir grup olarak kesinlikle tamamına sahipler. Bu sayede de çok harika sonuçlar çıkıyor. Çalışmaların yarışmaarda ödüllerini alabilmesi en güzel tebrik olur.
kgurkan2010-08-17 08:06:10

Kıdemli Akvarist
[B]6033,1[/B] [C]3,2,38529[/C]
Kıdemli Akvarist
Gönderim Zamanı: 17 Ağustos 2010 11:36
[QUOTE=kgurkan] [QUOTE=emreutku]...tasarıma daha çok ağırlık vermeliyiz.[/QUOTE]
Tasarım yaratıcılık gerektirir. Yaratıcılık ise kalıpların dışında düşünmekle olur. Bizde ise sonu gelmeyen bir ezbercilik var. Bu ezbercilik, bırakın yaratıcı olmayı, hobinin temellerini bile körü körüne yapacak ve araştırmayacak düzeyde ilerliyor.
Yaratıcılık da var diyelim. Tasarımın hobi açısından bir önemli noktası da azim, sıkı çalışma ve sabırdır. Yaratıcı fikre sahip olsanız bile tasarımınız hemen hop diye önünüze gelmez. Sıfırdan kurulum, geliştirme ve bunu sürdürme gibi gereksinimler vardır.
En basitinden, Little Shire konusunun ilk sayfasına eklenen hazırlık çalışmalarına bir göz atın. Kurup, geliştirip, ardından başarısız olup, yeniden kurup, tekrar geliştirip bugünkü haline getirme süreci gayet net aktarılmış. Kaç kişi bu kadar azimli ve sabırlıdır?
Çoğu kişi o akvaryuma balıkları doldurmadan durmaz. Hatta balığı alıp geldikten iki gün sonra hemen yavrulasın diye konu açıp destek ister.
Sonuçta iyi bir tasarım için yaratıcılık, azim sıkı çalışma ve sabır şarttır. Elbette bütün bunların dışında ilgi ve heves olmazsa hiçbirinin önemi kalmaz.

ADİst grubunu bu anlamda bir kez daha tebrik ediyorum. Hepsi tüm bu özelliklere sahip olmayabilir ama bir grup olarak kesinlikle tamamına sahipler. Bu sayede de çok harika sonuçlar çıkıyor. Çalışmaların yarışmaarda ödüllerini alabilmesi en güzel tebrik olur.
[/QUOTE]

Öncelikle bu güzel sözler için ADist adına teşekkür ederim.

Bende başlığı takip eden herkese fikirlerimi belirteyim;

Elbette Köksal Bey' in mesajında geçen yaratıcılık, azim, çalışma, sabır gibi özelliklerin bir veya ortak çalışan birkaç kişide bulunması ortaya gerçekten çok güzel düzenlemelerin çıkmasını sağlayacaktır. Hatta bu özelliklerin hepsi belli bir seviyenin üzerinde ise düzenlemenin yüksek sıralarda yer alması, hatta derece alması çok normal olur.

Ancak şunuda belirtmek isterim; bu niteliklerin özellikle yetenek ağırlıklı olanları (yaratıcılık, görsel yetenekler, el becerileri vb.) herkeste yeterince bulunmayabilir yada her zaman istenilen sonucu vermeyebilir. Bu nedenle ben bu işi yapamam diyipte kimsenin vazgeçmesini istemem. Bu yeteneklerin kişinin kapasitesine bağlı olarak geliştirilmeside mümkün olmakla birlikte bunlara sahip olmadanda yüksek sıralar elde edilecek tanklar düzenlemek mümkün. Uluslararası yarışmalar tarihince internet aracılıgıyla bulabildiğim tüm yarışma tanklarını ayrıntılı inceleyen ve arşivlerini tutan birisi olarak bunu rahatlıkla söyleyebilirim.

Burada sağlıklı bitki yetiştirebilen herkesin yine bitkilerle ilgili birkaç küçük konuda "yöntem" (örneğin bitki budama, farklı bitkilerin büyüme sürelerini denk getirme gibi) öğrenmesinin ardından asıl olarak "tasarım unsurları" konusuna yönelmesi yeterli olacaktır. Zira bu unsurlar güzellik yada göze hoş görünme anlamında oldukça belirleyici ve herkes tarafından anlaşılabilecek özellikteler. Elbette burada yine yarışma tankalarını ve doğayı inceleme, fotoğraf çekme gibi başka konularda işin içine girsede bunlarıda yapmak için biraz bilgi edinmek yada zaman ayırmak yeterli olmakta.

Daha önce yazıştığımız üzere bir süredir yarışmalara hazırlık anlamında bir yazı hazırlıyorum. Böylece neyin nezaman nasıl yapılabileceği sırasıyla ve gerekli bilgilerle okuyanlara sunulmuş olacak. Ancak herşeyiyle yazıldığında bir kitap haline gelebilecek kadar uzun olacak gibi. Özellikle ayırabildiğim zaman açısından düşününce uzun süre bekletme riski söz konusu. Bu sebeple duruma göre yazının belli bölümlerinde doğrudan akvaryumla ilgili olmasada yararlandığım kaynak linkleri vererek okuyanların linklerle birlikte yazıyı takip etmelerine ve belli kısımlarını kendilerince yorumlamalarına izin vererek yazının çıkışını hızlandırabilirim.
mustafaerdogar2010-08-17 11:40:18

iwagumiÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Ankara
iwagumiÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 17 Ağustos 2010 18:40

Bu akvaryum nasıl 100. sırada olmuş dipte bildigimiz dere kumu, üç beş tane parvula, 4 balık Dil%20Çikarma

tahminim taş diziliminden yada çok küçük boyutta olmasından olabilir.

anaforÇevrim Dışı

anaforÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 17 Ağustos 2010 22:34
Mustafa beye fikirlerinden dolayı teşekkür ediyorum.Yarışmada dereece almak tabiki sürdürülebilirlilik açısından kişiyi şevklendirici bir etkendir.Tabiki bir ülkeden katılım sayısınında artması oldukça önemli bir etken ki yarışmaya katılan kişilerin forumlar aracılığı ile birbirleri ile iletişim halinde olması da önemlidir.Mustafa beye katıldığım bir noktada bitkileri iyi tanıyıp sağlıklı yetiştirebilmek te oldukça önemlidir ki, tasarım zaten bunun peşinden gelecktir.Ben de son 4 aydır bu muhteşem hobi ile (bitkili akvaryum)şans eseri tanıştım.Sürekli tankları inceliyor, bitkilerin yetişme koşulları ile ilgili derin araştırmalar yapıyorum.Kafamda tasarımımı da tamamladım sayılır.Yavaş yavaş hazırlıklıklara başladım.Hi-Tech bir tank kuracağım.
Bence yarışmada derece yapmış tanklar üzerinde özellikle de yıllarını bu hobiye adamış arkadaşların öncülüğünde bir başlık altında değerlendirmeler yapılması oldukça etkili olacaktır.Bu şekilde ülkemizden katılan arkadaşların daha üst sıralara çıkmasında yardımcı olacağına eminim.
Saygılarımla
anafor2010-08-17 22:35:07