"Our Preciouss" (ADist - Son foto Sf.5)

mustafaerdogarÇevrim Dışı

Kıdemli Akvarist
[B]6033,1[/B] [C]3,2,38529[/C]
İl: Istanbul
Kıdemli Akvarist
Gönderim Zamanı: 10 Ağustos 2010 00:14
Genel görünüm
----------

Sağ taraf
---------

Sol taraf
----------

Uzaktan görünüm
----------

Fissidens ağacı
----------

Yakın plan

Tank Boyutları (cm):  40*23*25(h)

Net hacim (litre): 12

Kurulum tarihi: Mayıs 2010

Bitkiler:
Eleocharis parvula
Fissidens fontanus
Vesicularia sp.

Balık ve omurgasızlar:
Crossocheilus siamensis (SAE - Siamese Algae Eater)
Neocaridina denticulata (Kiraz karides)
Caridina japonica (Amano karidesi)

Dekorasyon malzemeleri: Silis kum, Lav kayaları, taşlar, küçük tahta parçaları ve kök

Işıklandırma: 2*15W T8 tipi florasan lamba (1*Aquastar, 1*Grolux) 

CO2: Tüplü sistem. Sürekli açık. Konsantrasyon gündüz-gece __ 30-40 ppm

Malzemeler: Atman AT - 301 kafa motoru

Gübreleme: Hergün DIY NPK + Brightwell FlorinMulti

Su değişimi: Üç günde bir %50

Kullanılan Yemler: Kullanılmıyor.

Su değerleri:
GH: 4
KH: 4
pH: 6,5 - 6,6
Nitrat: 5 -10 ppm
Fosfat: 0,5 - 0,8 ppm

Açıklama:
ADist olarak yine fantastik konulu bir filmden esinlenerek yaptığımız nano tankımızı beğeni ve eleştirilerinize sunmak istedik. Meşhur Yüzüklerin efendisi filmindeki hobbit evlerinden birini yapmaya çalıştık. Tankın ismide little shire oldu. Farklı isim alternatiflerine açığız.

Yine geçen yıl  - bizim pek beğenmediğimiz - aynı konulu bir tankın derece almasıda bizi umutlandırıyor.

Fikir fantastik olunca fikir babası yine Batuhan Abi oldu :)  Tank ve malzemede aslında Batuhan Abi' nin ama benim evimde duruyor; dolayısıyla kurulum ve bakımıda bana ait oldu. Tanktaki hobbit evinin işçiliğide Timuçin' e ait.

Tankın ev kısmı henüz çok yeni; taşların üzerlerinin hafif yosun kaplanması lazım. Ayrıca arkadaki tepeciktede mossların biraz daha gelişmesi lazım. Zamanla bu gibi kısımlarda oluşunca tank yarışmalık hale gelecek gibi görünüyor. Amacımız bu tankıda diğeri gibi AGA 2010' a katmak. Bu anlamda yine değerli yorumlarınızı esirgemezseniz çok seviniriz. 

Temanın Seçimi ve Hazırlık

Aslında bu tankta tema seçimi diye birşey olmadı Tebessüm Bir hobbit evi hatta köyü kurmak Batuhan Abi' nin uzun süreden beri düşündüğü birşeydi. Tema seçimi sırasında bu düşüncesini hatırlatınca ilk yaptığım şey kendisine aşağıda linkini verdiğim tankı göstermek oldu:

"Abi bu konuyu bizden önce yapmışlar" dedim. Eğer yarışmaya katılacaksak orjinal bir fikir olmayacaktı. Batuhan Abi o tankı hiç beğenmedi :) Açıkcası bende beğenmemiştim. Yinede orijinallik adına yapıp yapmama konusunu düşünmeden Batuhan Abi' nin istemesi ile yapmaya karar verdik. Takip ettiğim kadarıyla benzer tankların daha güzel olduktan sonra yapılması derece almalarına engel olmuyordu. Bizde daha iyisini yapabileceğimize inanıyorduk.

İlk işimiz yine hem filmden hemde internetteki kaynaklardan hobbit evleri ve köyünün ayrıntılarını incelemek oldu. Bu konuda birçok fotoğraf ve video topladık.

Bizim için en büyük sıkıntı tankın oldukça küçük olması idi. Bu boyutlarda nasıl bir dizaynla bu işin altından kalkarız onu çözmeye çalıştık. Bu anlamda şöyle bir çizim (daha doğrusu karalama) hazırladık:

Ancak bu çizim bile küçük tankta bizi zorlayacağı için kurulum sırasında tepelerin konumları değiştirildi ve ev daha büyük tutuldu.

Kurulum

Bu tankın ilk kurulum tarihi aslında Mart ayına dayanıyor. İlk zamanlar tepeciklere bitki olarak HC düşünmüştük. İlk kurulumuda buna göre yaptık. Lav kayaları ile tepeleri oluşturup üzerini kumla kaplayarak HC ekecek ve HC' nin tepecikleri kaplamasını bekleyecektik; öylede yaptık. İlk kurulum sonrası görüntü şöyle idi:

Mart 2010:

Şu anda da Fissidens ağacını oluşturan parçayı çıplak halde bu fotoğrafta görebilirsiniz. Bu dalı bir doğa yürüyüşü sırasında buldum. Gerçektende yekpare minyatür bir ağaç görünümü vardı. Bitki akvaryumları dizaynı ile uğraşanların gerek ilham alma gerekse bu tür kolay bulunamayacak uygun ve güzel malzemeler bulma açısından mutlaka doğa yürüyüşlerine çıkması gerekli..

Ne varki bu görüntünün sürekliliği sağlanamadı. Zamanla kum kayarak tepecikler kayboldu ve aklınıza gelebilecek her türlü yosun türü tankta hasıl oldu. Cuba' lar çürümeye yüz tuttu. Bu başarısızlıkta etkili olan nedenleri sıralarsak:

- Kurulumun aceleye gelmesi. İnce kumun diğer kumlara göre çok daha çabuk erozyona uğrayacağını bildiğimiz halde o an bu şekilde yapmış bulunduk.

- Benim kurulum sürecinde tankla yeterince ilgilenememem.

- Hazır çift florasan bağlantısı yapılmış olması ve çok yüksek ışıkla kuruluma başlama.

- Kullandığımız şelale filtrenin yeterli CO2 sağlamamızı engellemesi.

Yaklaşık iki ay boyunca çeşitli önlemler ile bu sorunları düzeltebilir miyim diye uğraştıktan sonra durumun düzeltilemeyecek derecede sorunlu olmasını görmem sonucu Mayıs başında ciddi bir karar değişikliği ile tankı neredeyse komple bozup şuan görünen halini oluşturacak kurlumu yaptım. Zaten yurtdışından ısmarladığımız Fissidens fontanus' ta ancak elimize ulaşmıştı. Kurulumdan yaklaşık bir hafta sonraki görüntü:

Mayıs 2010:

Tankın dibindeki kuma ve arka küçük tepeciğe hiç dokunmayarak kötüleşmiş cubaları ve lav kayalarını çıkardım.

Sağlam kalan cubaları arka küçük tepeciğe ekledim.

Lav kayalarında doğru bir birleşim ile bir tepecik oluşturup daha sonra her kayanın tepeciğe göre görünen yüzlerini mossla kapladım (misina ile sardım).

Ağaca Fissidens' leri yine misina ile sardım.

Ön tarafa E. parvula diktim.

Gelişim

Haziran 2010:

Tabanın gelişimi için yeterli zaman geçince ve yeterli CO2 sağlamak adına şelale filtreyi iptal edip en küçüğünden bir kafa motoru ile devam etmeye başladım.

Tanka Amano karidesleri ekledim.

Bu süreçte iki florasandan birini arka fon ışığı gibi kullandım.

Tüm bitki ve mossların gelişimi güzel.

----------

Temmuz 2010:

Tekrar ışıklandırmayı çift florasana çıkardım ve ayrı bir arka fon ışığı ayarladım.

Bu kezde sıcaklar nedeniyle cubaların durumu kötüleşince komple söktüm ve arka tepeciğide öndeki gibi mossdan yaptım.

Sağ tarafada bir miktar parvula aktardım.

Cuba dışındaki moss ve bitkilerin gelişimi iyi.

Tankta bir miktar bba (siyah sakal yosunu) sorunu oldu. CO2' yi arttırıp excel kullanarak büyük ölçüde atlattım.

----------

Ağustos 2010:

Hobbit evi ve aksesuarları hep beraber yapılıp tanka uygulandı. Bu fotoğrafta Fissidens ağacı son halini almış durumda değil, ev kısmında da birkaç farklılık ve eksik var.
enginkoc342010-09-26 20:20:01

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

DavidoffÇevrim Dışı

DavidoffÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 10 Ağustos 2010 00:20
Maşallah diyorum gayet güzel görünüyor :)

sinorÇevrim Dışı

Özel Üye
[C]2,3,48207[/C]
sinorÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 10 Ağustos 2010 00:21
Yine ADist, yine fantastik ötesi bir tank ve benim en ilgili olduğum alanlardan biri Yüzüklerin Efendisi Tebessüm Gerçekten diyecek bir söz bulamıyorum Mustafa Abi, ellerinize sağlık. Gözlerim Hobbitleri aradı bir an Tebessüm

zanzibar71Çevrim Dışı

Özel Üye
İl: Isparta
zanzibar71Çevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 10 Ağustos 2010 00:22
Gerçekten sizleri tebrik ederim. İnanın söyleyecek söz bulamadım. İlk önce resimlere uzun uzun bakıp gerçekmi acaba diye kendi kendime sordum. Tek kelimeyle süper. Tam bir örnek tank. Başarılarınızın devamını dilerim. Saygılarımla.

serkan_cetinkolÇevrim Dışı

Kıdemli Akvarist
[C]2,2,4700[/C]
serkan_cetinkolÇevrim Dışı
Kıdemli Akvarist
Gönderim Zamanı: 10 Ağustos 2010 00:53
Pandoradan sonra bomba bir çalışma daha.Tüm ekibi tebrik ediyorum :)

Tolga YILGINÇevrim Dışı

Özel Üye
Tolga YILGINÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 10 Ağustos 2010 01:46
Mustafa Abi çalışmalarınızı takip ediyorum maşallah muhteşemler abi.Yalnız emekten çok yaratıcılık çok ilgimi çekiyor.Bitkilerle manzaraları o kadar iyi oturtuyorsunuzki abi söylenecek kelime kalmıyor.İnşallah iyi dereceler alırsınız abi Alkis

Koksal GurkanÇevrim Dışı

Özel Üye
Koksal GurkanÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 10 Ağustos 2010 02:11
Akvaryumun tasarımına diyecek bir şey yok. Hele üstüste gelen yaratıcı fikirler çok daha ilgi çekici olmaya başladı. Ama bunlar çıtayı giderek yükseltiyor. Sonrakilerde hep daha fazlasını görmek isteyeceğiz.

Hepinizin eline sağlık.

Fotoğraf açısından su seviyesinin biraz yukarıda olması su çizgilerinin görünmemesini sağlayıp daha fazla alan kazandıracaktır. Arka plandaki patlamış gibi görünen beyaz ışık da belki biraz azaltılabilir.
Eleştirileri de yazıyorum çünkü gözüme çarpan bu kadar basit şeyler yüzünden derecenin elden gitmesini istemem.

ergin59Çevrim Dışı

İl: Tekirdag
ergin59Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 10 Ağustos 2010 02:34

Helal olsun valla maşallah bizde akvaryumumuz var diye geçiniyoruz. Cinnet

dogangkÇevrim Dışı

[B]7735,1[/B] [C]3,2,75270[/C] [C]3,3,75270[/C]
dogangkÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 10 Ağustos 2010 03:08
Tasarımlarınız artık bu işteki son nokta tebrik ederim .

Onur YıldızÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Izmir
Onur YıldızÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 10 Ağustos 2010 06:53
Böyle güzel eserlerden sonra akvaryumumdan soğudum :)

emreutkuÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Bursa
emreutkuÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 10 Ağustos 2010 08:59

Tankın fotoğrafını görür görmez hobbit lerin mekanı olduğu anlaşılıyor. Ayrıca fissidens ağacıda çok güzel olmuş.

Çok güzel bir çalışma. ADist ekibini kutlarım.

kdenizÇevrim Dışı

Özel Üye
kdenizÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 10 Ağustos 2010 09:27
Dizayn hakkında söylenecek pek fazla şey olduğunu sanmıyorum. Fantastik düşüncelerde önemli olanın uygulama olduğunu düşünüyorum ve uygulamada gayet başarılı olduğuna göre geriye tebrik etmek kalıyor. Fantastik konseptlerin kabul derecesini  görmek açısından bu dizaynlardan birinin ADA' ya katılmasını isterdim. 

Ayrıca uzunca zamandır aradığım fakat bir türlü bulamadığım Fissidensi görmekte ayrı bir zevk. Şayet bir daha edinmek istediğinizde benide unutmazsanız sevinirim.Utangaç

Kartal77Çevrim Dışı

Özel Üye
Kartal77Çevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 10 Ağustos 2010 09:57
ADist ekibini kutluyorum yine çok güzel bir tasarım ve uygulama olmuş.
Sorulacak çok soru var ama şimdilik iki tane sorayım :)
1-Fisidensi nerden aldınız?Beşiktaştan mı?
2-Fisidens ağacının dallarını nasıl yapıştırdınız,yada bağladınız?

Bir öneri olarak; sol arkadaki tepecik daha alçak olsa,bu durumda öndeki ağaçın alt yapraklarıyla beraber daha belirgin olması mümkün olabilir.Şu haliyle arkadaki tepecik yeşil fon oluşturuyor ve ağacın alt detayaları bu fonda kaybolmuş biraz.

Saygılar

Kıdemli Akvarist
[B]6033,1[/B] [C]3,2,38529[/C]
Kıdemli Akvarist
Gönderim Zamanı: 10 Ağustos 2010 10:14
[QUOTE=kdeniz]Dizayn hakkında söylenecek pek fazla şey olduğunu sanmıyorum. Fantastik düşüncelerde önemli olanın uygulama olduğunu düşünüyorum ve uygulamada gayet başarılı olduğuna göre geriye tebrik etmek kalıyor. Fantastik konseptlerin kabul derecesini  görmek açısından bu dizaynlardan birinin ADA' ya katılmasını isterdim. 

Ayrıca uzunca zamandır aradığım fakat bir türlü bulamadığım Fissidensi görmekte ayrı bir zevk. Şayet bir daha edinmek istediğinizde benide unutmazsanız sevinirim.Utangaç
[/QUOTE]

Valla bu konseptlerle IAPLC' e katılmayı bende çok isterdim. Asıl merak ettiğim oradaki sıralama olurdu. Ne varkı zamanlama tutmadı, bu yıl AGA ile idare edeceğiz artık Tebessüm

Fissidens' e acil olarak yüklü miktarda ihtiyacımız olursa getirtmeyi düşünebiliriz ancak abi. Onun dışında yavaş yavaşta olsa çoğaltarak kullanmayı düşünüyoruz. Fazlalık olursa seninle paylaşabiliriz ancak hem paylaşmamız hemde paylaştığımız parçanın gelişmesi için ciddi zaman ihtiyacı olacak gibi..

[QUOTE=Kartal77]ADist ekibini kutluyorum yine çok güzel bir tasarım ve uygulama olmuş.
Sorulacak çok soru var ama şimdilik iki tane sorayım :)
1-Fisidensi nerden aldınız?Beşiktaştan mı?
2-Fisidens ağacının dallarını nasıl yapıştırdınız,yada bağladınız?

Bir öneri olarak; sol arkadaki tepecik daha alçak olsa,bu durumda öndeki ağaçın alt yapraklarıyla beraber daha belirgin olması mümkün olabilir.Şu haliyle arkadaki tepecik yeşil fon oluşturuyor ve ağacın alt detayaları bu fonda kaybolmuş biraz.

Saygılar

[/QUOTE]

1- Fissidens' i ebay aracılığıyla yurtdışından getirttik. Beşiktaş' tada mı var? Tebessüm
2- Dallar yapışık yada bağlı değil. Yekpare minyatür bir ağaç buldum Tebessüm Ayrıntısı ve fotoğrafını kurulum - gelişim kısmında paylaşacağım.

Öneri içinde çok teşekkürler. Kesinlikle çok doğru ve yerinde bir tespit. En kısa sürede bu yönde bir düzenleme yapacağım.