İÇ PARAZİT - BLOAT TEDAVİ SEBEPLERİ ÖNLEMLERİ

ZiyaretçiÇevrim Dışı

Ziyaretçi
ZiyaretçiÇevrim Dışı
Ziyaretçi
Gönderim Zamanı: 28 Temmuz 2011 10:05
Konuyu biraz daha profesyonelce yaklaşıyorum Tekrardan edit.

Tropheus en başta olmak üzere yakalandıkları iç parazit -bloat hastalıgı hakında biraz daha bilgi tedavi eklemek istiyorum 

Bu hastalıgın başlıca sebebi Adranal anti stres hormonu kortizol bu hormon salgılandıgı zaman balıklar hastalanmaktadır immün ( bagışıklık ) sistemi çökmeye başlıyor bizim yapıcagımız en önemli unsur ( sitresten uzaklaştırcagız ) Örnekler taşınma sırasında kaynaklanan - çok fazla balık koyduhgumuz tanklar - aşırı muahale edigimiz tanklar - yanlış diyet ile beslenme -sürekli dekorra dokunma - balıkların alışkanlıkalrının dışına çıkma - ( SU DEGERLERİNİN KÖTÜLÜGÜ ) - GEREKTİGİ ZAMAN GEREKEN TEMİZLGİN YAPILMAMASI - koloni içi sorunlar koloniden dışlanma dayak yeme gibi olaylarda o balık sitres hormonunu resmen fışkırtır ( Bunları neden örnekledim ilaçlamak iyi bişey diyildir balıkta kalıcı hasarlar bırakmaktadır başıklık kazandırmaktadır hastalıklara öncelikle balıgın kendi başıklık sitemini güçlendirmeliyiz e son enson çare ilaçlama olmalı bagışıklık sitemi için a -b -c vitaminleri çok işe yaramaktadır )

Bloat olmuş bir tropheus öldügünde kesin içi sarı piskokulu bir sıvı vardır benim araştırmalarım 
bu parazitleri suya tükürüyor her gün hergün degişen suda parajitler azalıyor suya salgınan sitres miktarı düşüyor bagışıklık güçleniyor bunu gözlemlemeniz çok kolaydır ( BLOAT su degişiminin hayati öneme sahip oldugu en büyük hastlaıktır )

Bloat tespitleri
1 .beyaz saydam dışkı ( telaşlanmayın hemen en önemli belirtidir bunu ilaçtanda yapar yanılmayın )
2. kayadibine saklanma koloniden ayrılma risktir sitres hormonu yayar ve büyük ihtimal blout tetikler.
3. renklerde kararma ( bunu korktugu için saklanması gerketigi içinde yapar )
4. YEM TÜKÜRME ( sevmedigi yem - tutamadıgı için bu sebeplerre iyi dikkat edin onun dışındaysa telike ama yine bunun yannıda başka belirtiler beklenmeli )
5. ürkeklik ( diyer sebeplerle birlikteyse telike )

Yukardaki 5 sebep ana sebeplerdir bunların enaz 3 tanesi olursa zaman kaybetmeden ilaçlama yapılmalıdır

ilaçlama.
Balıkları kurtarmak için size tavsiyeLERİM

1. Mardel clout tablet ( ben çok sonuç alamıyorum hastalıgın ilk evresinde iş görür sonraki evreler için yetersizdir )

2. sera med profesyonel Flagellol ( manyak bişeydir )
3 sera baktopur direct ( benim en çok kullandıgım ilaçtır )

4. seachem stress guard ( ilaçlar ile birlikte kullanılması kesinlikle lazım sitres hormonunu yener bagışıklıgı güçlendirir şiddetle ısrarla tavsiye ediyorum )

5 . epsom tuzu ( ingiliz tuzu ) Benim için tebbir amaçlı kaya tuzu atılcagına atılmalıdır orjinali tane tanedir tuzluktan akar )

İlaç kullanım ve bilgi

Bol o2 ,dalga ısı 27 -28 derece yapılıp başlanmalı.

ARKADAŞLAR bir çok ilaç denedim özellikle clout 5 kutu bitirdim nedense ilk evrelerinde sonuç güzel.

Epsom tuzu suyun içindeki parazitlere etkisis var hayvanda bir ekisi yok.

Ezaneden aldıgımız birtakım ilaçlar FLAGYL vs. sıcakkanlı olan insanlar için üretilir
sogukkanlı havanlar için telikelidir nadiren fayda görünür ama başka hastlaıkları tetikler
kesinlikle uzak durulmalıdır.

Benim ençokkulandıgım ilaç baktepur direck
50 litreye 1 adet kulanım kılavuzu benim dozum 40 litreye 1 tablettir
80 litrelik bir akvaryuma 2 adet atıyoruz bol oksijen ve dalga ilacın çözülmesinde etken oldugu gibi tedavi sürecinde yogun oksijen ihtiyacını karşılıyor ayrıca dalga sitresi azaltma etkisine sahiptir  mümkün oldugunca ana tankta tedavi edin 1 tropheus için 50 -100 litre su düşmesi mükemmel olucaktır anatankta hastalık varken 
karantinaya alıp hem sitres yaptırmak anlamsız hemde hastalıklı suya geri balık koymanız anlamsız.

Baktepur ilaçlaması anlatımı.

80 litrelik bir akvaryum örnegi veriyorum 
1 gün 2 tablet atılıyor 
2 gün 40 litre su çekiliyor ve dinlenmiş su 40 litre ekleyip 1 tablet daha atıyoruz ( su oksijen ile dinlenmesine gerek yoktur baktepur bütün bakteirleri yok etmekte zaten ) 
3 gün 40 litre çek 40 ekle 1 tablet 2 gün gibi
4 gün 40 litre çek  40 litre ekle ilaçlama yapma bekle hareketleri dışkıları soyallikleri nasıl degişen yoksa yine 2-3 gün gibi yapıyoruz
5 gün tedabi başarı olasılıgı % 80 dir 
5 günlük çizelgede sonuç yok ise 1 hafta aynı yolu izlemeliyiz 

Unutmadan şunuda yazıyım ilk hasta oldukları gün yem az az yerler bu yicekleri yemi baktepur ile ıslatın baktepurur emsin bagışıklık sistemine direk etki eder tedavi sürecinde çok dahahızlı sonuç verir

Not : Hiç bir kaynaktan alınma diyildir yıllardır besleyip tecrübe ettigim hala edmekte oldugum bir hastalık ile mucadelemi alattım örnek olabilir - tavsiye niteliginde olabilir - fikir niteliginde olabilir okuyuculara bu deneme yanılma yöntemiyle 50 adet damızlık ve yavru tropheus kaybettim 2 yıldır 1 adet kaybım oldu oldu

Saglıklı balıklar...
Mehmet yıldırım.
ZeUss2011-08-01 18:29:01

Beğenenler: [T]175818,Umutgrs[/T][T]184196,metegul[/T][T]205339,undomiel[/T][T]205718,husein09[/T][T]218809,Erdiii[/T]
Teşekkür Edenler: [T]184196,metegul[/T]

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

ömer_Çevrim Dışı

Özel Üye
İl: Istanbul
ömer_Çevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 28 Temmuz 2011 10:22
Bactopur Direct benimde zaman zaman başvurduğum son derece etkili bir ilaçtır.Geçenlerde bir balığımda bloat tespit ettim.Hem Bactopur Direct kullanmaya başladım.Bakalım bu kadar ilerleyen durumda nasıl bir etki gösterecek merak ediyorum doğrusu.

Maalesef balığımı kurtaramadım.Dün akşam eve gittiğimde ölmüştü.Neyseki diğerlerinin durum iyi.. Yalnız benim anlamadığım bir nokta var.Son 2 aydır evde değilim.2 günde bir gidip balıkların durumuna bakıp sularını değiştiriyorum sıcaktan ötürü.Yazdan dolayı günde bir defa yem makinası ile yemleme yapılıyor.Bu süre içinde ne akvaryuma el girdi ne değişiklik oldu nede suda herhangi bir sorun meydana geldi.Neden durup dururken bloat oldu balığım anlamış değilim açıkçası.

ZiyaretçiÇevrim Dışı

Ziyaretçi
ZiyaretçiÇevrim Dışı
Ziyaretçi
Gönderim Zamanı: 31 Temmuz 2011 13:16
Konu açılmadan önce okunmalı. ?ZeUss2011-08-02 09:54:37

Teşekkür Edenler: [T]140929,mcmert[/T]

SaNaLKRaL63Çevrim Dışı

İl: Sanliurfa
SaNaLKRaL63Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 04 Ağustos 2011 21:56
Kardeşim Göstermiş Olduğun ilği ve alakadan Dolayı Canı Gönülden Teşekür ederim. Bu Değerli Bilğilerini Akvarist Arkadaşlarımızla Paylaştığın için yön gösterici ve bir o kadarda bilğilerini esirgemeden paylaştığın canı gönülden tebrik ederim.. 

matrixÇevrim Dışı

matrixÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 05 Ağustos 2011 18:50

Yararlı bir paylaşım olmuş emeğinize sağlık !.

Özkoçak2011-08-11 11:42:40

ZiyaretçiÇevrim Dışı

Ziyaretçi
ZiyaretçiÇevrim Dışı
Ziyaretçi
Gönderim Zamanı: 08 Ağustos 2011 16:30
[QUOTE=SaNaLKRaL63]Kardeşim Göstermiş Olduğun ilği ve alakadan Dolayı Canı Gönülden Teşekür ederim. Bu Değerli Bilğilerini Akvarist Arkadaşlarımızla Paylaştığın için yön gösterici ve bir o kadarda bilğilerini esirgemeden paylaştığın canı gönülden tebrik ederim.. [/QUOTE]

Sülayman kardeşim önemli olan da faydalı bişeyler yapabilmek senin kasakalaweleri kurtarmak benim için büyük bir ödül oldu zaten ;)

Teşekkür Edenler: [T]108197,enjoy66[/T]

Ayt81Çevrim Dışı

Ayt81Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 10 Ağustos 2011 15:35
Paylaşım için tşkler  emeğine sağlık ...

benim akvaryuumdaki belirtilere  uyuyor   tedaviyi uygulucam  inş başarılı olurum

ZiyaretçiÇevrim Dışı

Ziyaretçi
ZiyaretçiÇevrim Dışı
Ziyaretçi
Gönderim Zamanı: 10 Ağustos 2011 18:47
[QUOTE=Ayt81] Paylaşım için tşkler  emeğine sağlık ...

benim akvaryuumdaki belirtilere  uyuyor   tedaviyi uygulucam  inş başarılı olurum
[/QUOTE]

Zaman ayırdıgınız için ben teşekkür ederim ö.m - tlf -msn üstünden balıkların tedavi süreçlerinde yardımcı ola bilirim size.

EROL ÇAKIRÇevrim Dışı

Özel Üye
EROL ÇAKIRÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 10 Ağustos 2011 19:37
Emeginize saglık faydalı bir paylaşım .

ZiyaretçiÇevrim Dışı

Ziyaretçi
ZiyaretçiÇevrim Dışı
Ziyaretçi
Gönderim Zamanı: 09 Eylül 2011 11:52
[QUOTE=gece şahini]Emeginize saglık faydalı bir paylaşım .[/QUOTE]

Ben teşekür ederim kitaplar okuyorum bu konuda daha geniş bilgi sunucam inşallah.

ZiyaretçiÇevrim Dışı

Ziyaretçi
ZiyaretçiÇevrim Dışı
Ziyaretçi
Gönderim Zamanı: 12 Eylül 2011 10:57
Can sıkıcı bir hastalık, bakalım neler yapabiliriz.

Malesef bu tür esnaf arkadaşlardan bir anlık heves ile alınmaktadır. Unutulan gerçekler, dikkat edilmesi gereken konular genellikle balıklar bloat olduktan sonra araştırılıp öğreniliyor. Akvaryuma hareket getiren bir tür olmasına karşın, hastalandıklarında zor günler sizi beklemektedir.

Tropheuslar, akvaryumda tıpkı ağaç dalları gibi hiyerarşik olarak sıralanır ve akvaryumun unutulan boyutları ile başlayan hatar zinciri esnafın 20 Toropheus balığından 19 tanesinin erkek çıkmasıyla devam eder. Alınan balıkların yaşı , ithal edilen her partideki balıkların sağlığının ve kalitesinin değiştiği hep unutulur. Tropheuslarda bloat hastalına yakalanma oranı yavrularda çok daha yüksektir. 

Resim ölçeklenmiştir..Tam boyutlu görmek için tıklayınız..Resmim orjinal boyutu 1024x760.

Resim ölçeklenmiştir..Tam boyutlu görmek için tıklayınız..Resmim orjinal boyutu 1024x760.

Hastalığın tedavisi gerçekten zordur. Bu açıdan başından hastalığa önlem almak çok daha iyi olacaktır. Güçlü filtrasyon, sabit su değerleri, zamanında yapılması gereken su değişimleri ve hastalığın oluşmasına engel olacak bilinçlikte besleme düzeni kurulmalıdır. Bu hastalığın ilerlemesi bağırsaklarda bakteriyel hastalığa kadar giderek ölümle sonuçlanabilir. Bilinen bir gerçek yine hasta balığın dışkısını yem zannederek diğer balıkların almaya çalışması sonucu, hastalığın bütün tanka yayılmasıdır. Hasta balık uzaklaştırılırken, akvaryum suyunda bir miktar su değişimi yapılmalıdır.

Ağırlaşmış bir hastalık sonunda balığın iç organlarının hali.

Yavrulara yem ıslatılarak verilirse, hazmı kolaylaşacaktır. Yavruların bu hastalığa çok daha açık olduğunu tekrar hatırlatmak isterim. Balıklar eğer yeni ve kontrolsüz bir şekilde satın alınmış ise, balıkların bilinmez sağlık durumları yüzünden beslenme şekileri, dozajları çok daha büyük dikkat gerektirir. Bitkisel ağırlıklı beslenen bu türün bağırsak sistemi diğer türlere göre uzundur ve bu yüzden bu hastalığa çok yatkındır. Az az ve sık beslenmeleri gerekir. Balıkları esnaftan almadan önce yemlemeli ve yeme ilgi duymayanları almaktan vaz geçilmelidir. Dişi erkek ayrımı zordur. Bu yüzden güvenilir esnaftan, mümkünse bilindik kolonilerden yavrular almak yaşancak kavgaları, huzursuzlukları en aza indirecektir. Barınma, sığınma ihtiyacı hesaplanmalı mağralar, sığınaklar balık sayısının iki katı olmalıdır. 

İçeriğini bilinçli olarak evde hazırlayarak vereceğimiz gıdalar bu hastalık riskini azaltacaktır. Tropheuslar her ne kadar bitkisel ağırlıklı beslense de, kratoin ihtiyacı duymaktadır. Doğada gün boyu algler ile beslenirken, yosunların arasındaki minik kabuklular ile bu ihtiyaçlarını giderirler. Akvaryumda bu ihtiyacını karşılamak için 10 günde bir Cypris canlı yem temin edilebilirse, boşaltım yollarını açmada ve kabızlığı önlemede mükemmel derecede size yardımcı olacaktır. Fakat küçük larvaları seçmeye özen göstermelisiniz. 

----------------------------------------------------------------------------------------------

Balıgı hasta olanlar içinde 2003 yılında yapılmış çeviriyi ekliyim ihtiyacı olanlarda görsün konu kirliligi olmasın.

Bazilari parazit, bazilari bakteri, virus, ya da beslenmeden kaynaklandigini soylerler.

Bazilarida bunun baligin barsaklarinda hep oldugunu, sayisi asiri artinca ya da bagisiklik azalinca bloat`a neden oldugunu soyler. Tetikleyiciler, kotu beslenme, kotu su sartlari, baliklarin tasinmasi esnasinda olan veya yeni eklenen baliklardan kaynaklanan stresler vs.
Bazi Tropheuslarin cok kotu su sartlarinda, yetersiz kosullarda beslendigini, yememeleri gereken seyleri yedigini ve yine de hasta olmadiklarini gordum. Ancak gereken kosullarda beslerseniz bloat olma ihtimalini oldukca azaltirsiniz.

Kendi tecrubelerime gore, Tropheuslar ciftlesme cagina geldiklerinde, ciftlesmeden kaynaklanan agressiflikten kaynaklanan, belki hormonlar yuzunden olan bloat tecrubeleri yasadim. 

Tropheus golde alg yiyerek ve surekli kaziyarak beslenir. Midelerinde yapilan analizlerde bitkisel/sebze disinda diger seylere de rastlanmistir.

Bloat`a kesinlikle uygulanan diyet sebep oluyor denemez.
Akvaryumda dogan ve hazir yemlerle beslenen baliklar bloat`a yakalanmazken, vahsi yakalanmis ve akvaryuma konan baliklar, beslenmeleri degistigi icin bloata yakalanmalari cok dogaldir. Bu yuzden beslenme ana sebep denemez ama etkileyici bir faktordur denebilir.

Bir suru akvaryumda dogan buyuyen kolonim oldu ve bunlar bloat`a hic yakalanmadi. Ancak akvaryum degisikligi, yeni eklenen baliklar, agresyon vs`den kaynaklanan stres tecrubeleri oldu.

Bloat`a yakalanan butun Tropheuslar uzun seyahatler yasayan baliklardi. Almanya`dan Sdney`e oradan Perth`e. Seyahat mi cok stresliydi yoksa seyahatten once ac birakilmalari mi bloat`a sebep oldu? Merak ettigim bloat tecrube eden diger hobicilerin baliklarini ac birakip birakmadiklari? Haftada bir gun ac birakmak cok duyulan bir yaklasim. Ben Tropheus`larimi ac birakmiyorum. Bazen hafif ve az yemek veriyorum. Ben evde degilsem vs bazen ogun atliyorlar. Eger barsaklarindaki bakterinin sayisinin az tutulmasi icin surekli yemege ihtiyaclari varsa ac birakmak bu bakterinin sayisinin artmasini sagliyor olabilir. Ve daha sonra strese sebep olan herhangi birsey baligin bloat`a yakalanmasini saglayabilir.

Tropheus bloat semptomlari:
Bunlardan birkac tanesini ayni anda gozlemliyorsaniz basiniz dertte olabilir.
1-Yemi tukurmek: eger her yemlemede balik yemi alip tukuruyorsa problem var. bazen yutamadigi icin tukurur ama yemi eninde sonunda yer

2-hic yememek: disi baliklar agizlarinda yumurta varsa eskisi gibi yemezler ancak yine de kucuk parcalar alirlar

3-ince beyaz ipliksi diski: alarm! (beyaz diski her zaman bloat demek degildir bazen ilaca bagli beyaz kalin diskilama gorunur)
4-Geri cekilme - saklanma: dayak yiyen baliklar ya da cok zorlanan disiler bazen saklanirlar ama yemlemede mutlaka ortaya cikar yemeye calisirlar.
5-koyu renk
6-tepinmek-sallanmak
7-nesesiz-kaygisiz olmak: bazen yukarda su seviyesine ic filtreye yakin yerde bazen akvaryum tabaninda oturmak seklinde.

Yukarda yazanlarin hicbirisi bloat sebebi olmayabilir de, Bu yuzden Tropheus bloat terimini pek sevmem. Bazi durumlarda bloat olur(burada hastaliktan degil aslinda bloat yani sismeden bahsediyor) ANcak balik bloat olmussa(yani sismisse) genelde cok gectir.

Eger tedaviye balik yemden kesildigi anda baslarsaniz Muhtemelen genelde tedavi etmekte basarili olursunuz. Ben bazen 7. semptom`u gosterdikleri zamanda bile onlari kurtardim.

En iyi Tropheus bakimi, baliklarinizi surekli gozlemlemektir. Her beslenmelerinde onlari izleyin. Belirtiler cok kolay gozden kacabilir o yuzden surekli gozlem altinda tutmak en iyisidir. Gozden kacan takip edilmeyen durumlarda baliklarinizi cok kolay kaybedebilirsiniz. AKvaryuma yem atip gitmeyin yerken onlari tek tek gozlemleyin. (otomatik yemleme makinesini sadece uzun sure evde olmayacaginiz zaman ya da siz ise gittiginizde yem verecek birisi yoksa kullanin)

Bloat tedavi etmek

Tedavi elinizde hangi ilac olduguna bagli olur.

Tedaviyi nasil yapacaginiza karar vermek size kalmis, Isterseniz hasta baligi hastane tankina ayirip tedavi edersiniz (ki bu ilac kullanimini azaltir ve maliyeti dusurur) ya da butun tanki tedavi edersiniz ki cogu hastalik gibi bloat da bulasici oldugu icin er veya gec baska baliklar da hastalanacaktir. Kullanacaginiz ilacin yan etkisi var mi bilmelisiniz.

Kullanabileceginiz ilaclar Metronidazole(flagyl 500mg tablet ), Furan 2 ya da clout olacaktir

Benim stratejim 

Genelde clout ile iyi sonuclar aldim. Ve genelde butun koloniyi ayni anda tedavi ettim. Eger Yanit almadiysam metronidazole / furan 2 kombine tedavi uyguladim.
Clout tedavisi
  • karbon filtrenizi cikarin
  • Dissolve the Clout tablets in tank water in a disposable container.
  • 1 tablet 40 litre icin
  • Gunluk tedavi yapin ertesi gun %30 su degistirin. % gunluk tedavi uygulayin
  • Eger iyilesmediyse 2 gun ara verip tekrar uygulayin
  • Ben balik yiyene kadar tedavi ederim bazen 1-2 gunde iyilesir
  • tedavi bitince %30 su degistirin
  • BAzi insanlar clout filtrenizdeki bakterileri oldurur diyor ama ben buna sahit olmadim( ben bu tezin karsisindayim clout cok kullandim ve anatankda kullanildigi zaman tedavi bitince tekrar bakteri kullanmanizi tavsiye ederim ayrica clout ph dusurur o yuzden tedavi ederken arada ph olcun ve gerekirse yukseltin " metin emre"
Metronizadole tedavisi
  • 40litre icin 250mg
  • hergun tedavi edin (bildigim kadariyla suda flagyl`in etkisi 8 saat max)
  • iyilesmezse 3 gun ara verip tekrar tedavi edin
  • 6 dan fazla tedavi yapmamak en iyisidir.
  • ben genelde balik yem yiyene kadar tedavi ederim bazen 1-2 ginde iyilesir
  • her 3 gunluk tedaviden sonra %30 su degistirin
  • Metronidazole filtredeki bakterilerinize zararsizdir.
Furan-2 tedavisi
  • karbonu cikarin tedaviyi tanka uygulayin
  • 1 poset 40 litre
  • 4 gun boyunca gunluk tedavi yapin her yeni gunde %30 su degistirin.
  • 8 den fazla tedavi uygulamayin
  • Bejn balik yiyene kadar tedavi ederim. Tedavi bitince %30 su degistirin,
  • Furan-2 filtredeki bakterilere zarar vermez

ZeUss2011-09-13 00:56:48

ömer_Çevrim Dışı

Özel Üye
ömer_Çevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 15 Eylül 2011 08:43
Mehmet Bey
Paylaşımlarınız için kendi adıma teşekkür ederim.Ben sizinde bildiğiniz gibi önceden Kasakalewe besliyordum.İlk dönem herşey yolunda gitti.Ama yemleme işini günde bir defaya düşürdüğümde sorunlar çıkmaya başladı.Kanımca bu balıklar günde 5-6 defa azar azar beslenmelidir.Şu an Katoto besliyorum günde 5-6 bazen 7 defa az az yemliyorum.Tanktaki yosun oluşumuna göe yemleme sayısını azaltacağım.Ayrıca haftada 1 defa Sarımsak yağı emdirilmiş yem veriyorum 15 günde 1 defada Bemiks emdirilmiş yem veriyorum.Allah'a çok şükür hiçbir sıkıntı yok şimdilik.Öbür yandan tank içine el sokmuyorum stres olmasınlar diye ...Anladığım kadarıyla yeme olan ilgilerini kaybetmemeleri lazım yem yemedikleri noktada zayıf düşüp her türlü hastalığa açık hale geliyorlar.
Herkese Sağlıklı Balıklar Dilerim.

marslan78Çevrim Dışı

marslan78Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 11 Haziran 2012 22:51
Çok teşekkür ederim.

tropheus kingÇevrim Dışı

İl: Manisa
tropheus kingÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 20 Temmuz 2013 18:53