İlk Bitkili Akvaryumum 200LT Önerilerilere İhtiyaç

ulas818Çevrim Dışı

İl: Adana
ulas818Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 01 Ağustos 2014 03:24
İyi hobiler arkadaşlar 200LT akvaryuma sahibim daha ilk bitkili deneyimim,

Taban, gübre lav kırığı,hagen katmanlarıyla kaplı co2 kullanmaktayım ışığım t8 lambalardan 100W geçecek şekilde öğlen 1 den 16:00'ya 4 saat ara yapıp 20:00'den 24:00'e kadar çalışmakta.

Dophin c1000'lik dış filitre kullanıyorum.

Bitkilerim.Rotala,sp japan,gül,zeytin,glosso,bonsai,alternanthere,chris mass mos.

Hiçbir sıvı gübre kullanmadım akvaryumu kuralı 15 gün oldu ve gerçekten güzel randıman aldım.

Canlılar:30'a yakın amano karides ve kiraz karides,100 adet rasbora(bugün eklendi)7-8 tane katil salyangoz,6 sae 

2-3 Güne bir %30-%40 su değişimi yapıyorum.

Dediğim gibi daha yepyeniyim 15 gün oldu daha başka yapmam, eklemem gereken şeyler var mı ve ya önerileriniz varsa lütfen paylaşıp yardımcı olursanız çok çok sevinirim.

Not:Ufak tefek çürümeler dışında hiç bir bitkim çürümemiş akvaryumu sıfırdan kurduğum halde kökleri tutmuştur.

http://i.hizliresim.com/WWkQ4N.jpg

http://i.hizliresim.com/nYMWAR.jpg

Dediğim gibi her türlü öneriye açığım sizler öneri yapa yapa bizler öğreneceğiz iyi forumlar  ulas8182014-08-01 03:28:43

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

Konyali23Çevrim Dışı

İl: Yurtdisi
Konyali23Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 01 Ağustos 2014 04:30
Evvela tebrikler, güzel ve bolca arastirmadan sonra kurulmus bir akvaryum oldugu bariz. Fakat su degisimleriniz 2-3 günde %30-40 cok fazla . Size haftalik olarak %30 dinlendirilmis ve su hazirlayicisi ilave edilmis su ile degisim yapmanizi tavsiye ederim. Ayrica bitkilerinize sivi Potasyum ve demir takviyesi yapmalisiniz. Ufak bir enjektör yardimi ile köklerine sikarsaniz, direk suya karisip baliklarada zarar vermeyecektir. Dikkat edin rasboralar cok hassastir , asiri su degisimleri sakincali olabilir.

Nacizane tavsiyem keske tabana yapacaginiz peyzaj da , parvula kullansaydiniz.

MSAÇevrim Dışı

[B]10504,3[/B]
İl: Gaziantep
MSAÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 01 Ağustos 2014 11:09
Ulaş bey hafta da iki defa su değişimi bu sıcak hava da uygundur. Hatta ben biraz abartıp %90 a varan su değişimleri yapıyorum. Yeni kurulmuş akvaryuma gübre takviyesi yapmayın. Ben 45 gün bekledim.

Forumdaki yasmut beyin gübrelerinden temin edinin yavaş yavaş. Kumun altına falan şırınga ile gübre vs. vermeyin damar yolu açılmadan hastaya :) haftalık 100 ml. mi geçen gübrelemeler canlılara zarar vermiyorsa sizinkine hiç vermez. Kolay gelsin.

Konyali23Çevrim Dışı

Konyali23Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 01 Ağustos 2014 11:43
Buyrun size bir link veriyorum , buradan haftalik ne kadar su degisimi yapacaginizi her akvaryumu ayri ayri inceleyerek yapabilirsiniz. Ayrica gübreleme konusunda da resimlerin altlarinda aciklama bulacaksiniz. Bazilari muhalefet olmak adina sacma sapan yorumlar yapabilir. Bu isi profesyonel yapan insanlarin tavsiyesi assagidaki adrestedir. Sakin ola hata edipte %90 su degisimi gibi bir hataya düsmeyin , zaten tankiniz tam manasi ile oturmadigi icin amonyak patlamasi yasayabilirsiniz. Ayrica size siringa ile sivi gübre takviyesi önerdim , cünkü daha bitkileriniz gelismedigi icin , direk akvaryuma yapacaginiz bir gübre katkisi baliklarinizi etkileyecektir. Toprak altina eyjekte ettiginizde ise suya dagilimi cok yavas ve agir agir olacaktir. Assagidaki linkten her akvaryumu ayri ayri inceleyebilirsiniz.

http://www.akvaryumdizaynistanbul.com/site/plateau.html

http://www.akvaryumdizaynistanbul.com/site/storm_valley.html

Assagidaki linkteki tank 260 litre ve sizin gibi rasbora eklemisler.

MSAÇevrim Dışı

[B]10504,3[/B]
MSAÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 01 Ağustos 2014 14:53
Benim yorumlarım size saçma sapan gelebilir doğaldır çünkü deneyiminiz yoktur. Bu hobide çok okuyan değil çok tecrübe makbuldür. Benim yorumum da bu forumda şimdiye kadar edindiğim ve herkes tarafından kabul edilen uygulamalardır. % 90 a varan su değişimi yapıyorum dediysem siz de yapın demedim bu bana özel birşeydir.

15 günlük tankta amonyaktan eser kalmaz. Kumun altına şırınga ile gübre verme mevzusu mesela. Bu şekilde verince o gübre su üstüne çıkmayacak mı. Hadi çıkmadı diyelim yapraktan beslenen bitkilere de şırıngayı yapraklarına sokup mu gübre vereceğiz. Ayrıca vermiş olduğunuz linkte kendi tanklarında yaptıkları haftalık su değişimi, gübreleme, aydınlatma vs dir. Bu beni alakadar etmez çünkü o tank benim değil. Onlar 8 saat fasılalı aydınlatıyor diye ben aynısını yapamam. Her tankın ihtiyaçları farklıdır. Tutupta bunu örnek olarak göstermeyin. Varsa bir deneyiminiz buyrun gösterin. Mesela co2 konusu açtınız yarım bıraktınız. Herhalde tercümede zorlandınız ya da erindiniz. O dıy co2 yi hangi tankınız için yaptınız paylaşın da eksik yönlerimizi kapatalım.

Sırf size özel bir buton olması lazım forumda adı da "yanlış bilgi" olmalı. Bitkilerin köküne şırınga ile gübre vermekte neyin nesi. Hani verdiğiniz linkte böylemi uyguluyorlar. Sık su değişimi nitratı yok eder. Canlı çokluğu, yemleme fazlalığı amonyaka sebep olur. Sık su değişimi bunların oluşmasına da engel olur.

Aşağıdaki linke iyi bakın insanlar co2 siz günlük % 20 su değişimi ile ne harikalar yaratıyor.

http://www.akvaryum.com/Yarisma/secret_garden_(low_tech)_yarisma_8256.aspMSA2014-08-01 15:15:17

Konyali23Çevrim Dışı

Konyali23Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 01 Ağustos 2014 15:23
[QUOTE=MSA]Benim yorumlarım size saçma sapan gelebilir doğaldır çünkü deneyiminiz yoktur. Bu hobide çok okuyan değil çok tecrübe makbuldür. Benim yorumum da bu forumda şimdiye kadar edindiğim ve herkes tarafından kabul edilen uygulamalardır. % 90 a varan su değişimi yapıyorum dediysem siz de yapın demedim bu bana özel birşeydir.

15 günlük tankta amonyaktan eser kalmaz. Kumun altına şırınga ile gübre verme mevzusu mesela. Bu şekilde verince o gübre su üstüne çıkmayacak mı. Hadi çıkmadı diyelim yapraktan beslenen bitkilere de şırıngayı yapraklarına sokup mu gübre vereceğiz. Ayrıca vermiş olduğunuz linkte kendi tanklarında yaptıkları haftalık su değişimi, gübreleme, aydınlatma vs dir. Bu beni alakadar etmez çünkü o tank benim değil. Onlar 8 saat fasılalı aydınlatıyor diye ben aynısını yapamam. Her tankın ihtiyaçları farklıdır. Tutupta bunu örnek olarak göstermeyin. Varsa bir deneyiminiz buyrun gösterin. Mesela co2 konusu açtınız yarım bıraktınız. Herhalde tercümede zorlandınız ya da erindiniz. O dıy co2 yi hangi tankınız için yaptınız paylaşın da eksik yönlerimizi kapatalım.

Sırf size özel bir buton olması lazım forumda adı da "yanlış bilgi" olmalı. Bitkilerin köküne şırınga ile gübre vermekte neyin nesi. Hani verdiğiniz linkte böylemi uyguluyorlar.

Aşağıdaki linke iyi bakın insanlar co2 sz günlük % 20 su değişimi ile ne harikalar yaratıyor.

http://www.akvaryum.com/Yarisma/secret_garden_(low_tech)_yarisma_8256.asp[/QUOTE]

Elin tokadini yemeyen kendi yumrugunu balyoz zannedermis. Benim forumda yarim biraktigim bir konu yok Co2 adli basligida tamamladim. Size bir sey ispat etmek zorunda degilim. Öyle iki tankla da profesyonel olunmaz. Verdigim bilgiler yanlissa buranin yöneticisi var moderatörü var , onlardan bir uyari gelmiyor sizden geliyor. Iyiki bir tank yapmisiniz , arkadas simdiye kadar deniz akvaryumu dahil 30 tane akvaryum yapmisimdir , sizin kadar övünmedim. Ayrica nano tanklarda dahi %90 su degisimi yapilmaz. Ben profesyonel calisan bir sitenin adresini verdim , gerekli bilgileride burada yazdim. Anlayana sivrisinek saz anlamayana boru bando ekibi getirsek azdir. Cahile laf anlatmasi cok zor oluyor malesef. Mümkünse benim cevap verdigim konuya cevap yazmayin, sizinle ugrasacak hakikaten zamanim yok. Siringa konusuna gelirsek , eger siz bunu ilk defa duyuyorsaniz demekki birseyden anlamiyorsunuz. Forumda ayni yöntemi uygulayan arkadaslar cok. Buradada acikladigim üzere topraga enjekte edilen gübre zamanla suya karisacaktir. Ama siz zannederim okudugunu da anlamayacak kapasitedesiniz. Kusura bakmayin bir defa da hata yaptim demeyi kabullenin, ben bir konuda hata yaparsam hemen düzeltirim yada yanlis yazmisim derim. At gözlükleri ile bakan insanlar , bildiklerinin aksini asla kabul etmezler. Tipki sizin gibi.

Son olarak bitkinin köküne igneyi sokup ta gübre vermiyorum, normal ignesiz siringa ile kökünün oldugu topraga gübre veriyorum. Olurda yanlis anlama ihtimaliniz olabilir. Pek zannetmiyorum ama.

MSAÇevrim Dışı

[B]10504,3[/B]
MSAÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 01 Ağustos 2014 15:30
Bilal bey cevap verdiğiniz vereceğiniz konuların altına burası bana ait kimse girmesin cevap vermesin yazın bence. Ayrıca benim övündüğümde herhangi bir mesajım yoktur. 2+2 5 eder derseniz buna herkes güler ben dahil. Bakın mesajlarımda sizin gibi itici, kırıcı vs. kelimeler dahi kullanmadan konuşabiliyorum sizinle. Keşke siz de bunu yapabilseniz.

Konyali23Çevrim Dışı

Konyali23Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 01 Ağustos 2014 15:38
Valla SIDDIK bey , hic kusura bakmayinda sizden baska bana itiraz eden bir insan yok, %90 su degisimi gibi sacma bir bilgiye de olabilir diyecek degilim. Yok eger yanlis yazdigim nokta varsa buyursun arkadaslar ben de gerekli izahati yaparim. Ayrica sizin üslubunuz nasilsa bende ayni tondan cevap veriyorum. Mümkünse benim yazdigim konulara cevap yazmayin, konuyu acan arkadasa kabul etmediginiz bir nokta var ise özel mesaj ile ulasabilirsiniz. Böylelikle bir tartisma ortami yaratmamis oluruz. Yok eger sizin gibi %90 su degisimini savunan biri varsa buyursun gelsin yazsin. Yada icinde 100 ün üzerinde balik olan bir akvaryuma , haftalik %30 su degisiminin az oldugunu söyleyen buyursun gelsin..

Dip not: Sizin kullandiginiz su kalitesi iyi olabilir, baliklariniz ölmemis olabilir, ancak herkes gaziantepde oturmuyor, herkesin icinde zengin mineraller olan kuyu suyuda yok. Simdi istanbuldaki adam %60 su degisimi yapsin bakalim , icinde 130 tane canli bulunan bir akvaryumda , baliklar nasil yamulacak.

BlueFallÇevrim Dışı

[B]10683,3[/B]
BlueFallÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 01 Ağustos 2014 15:47
[QUOTE=Konyali23]Buyrun size bir link veriyorum , buradan haftalik ne kadar su degisimi yapacaginizi her akvaryumu ayri ayri inceleyerek yapabilirsiniz. Ayrica gübreleme konusunda da resimlerin altlarinda aciklama bulacaksiniz. Bazilari muhalefet olmak adina sacma sapan yorumlar yapabilir. Bu isi profesyonel yapan insanlarin tavsiyesi assagidaki adrestedir. Sakin ola hata edipte %90 su degisimi gibi bir hataya düsmeyin , zaten tankiniz tam manasi ile oturmadigi icin amonyak patlamasi yasayabilirsiniz. Ayrica size siringa ile sivi gübre takviyesi önerdim , cünkü daha bitkileriniz gelismedigi icin , direk akvaryuma yapacaginiz bir gübre katkisi baliklarinizi etkileyecektir. Toprak altina eyjekte ettiginizde ise suya dagilimi cok yavas ve agir agir olacaktir. Assagidaki linkten her akvaryumu ayri ayri inceleyebilirsiniz.

http://www.akvaryumdizaynistanbul.com/site/plateau.html

http://www.akvaryumdizaynistanbul.com/site/storm_valley.html

Assagidaki linkteki tank 260 litre ve sizin gibi rasbora eklemisler.
[/QUOTE]

Doğrusu ilk kez duyduğum şeyler bunlar Bilal bey, sık su değişiminin zararlı olduğunu gösteren ya da özellikle bitki köküne sıvı gübre enjekte ederek başarıya ulaşılmış tank örnekleri var mı elinizde? Doğrusu incelemek ve eksik kaldığım yönler varsa tamamlamak isterdim. Ama şahsi düşüncem akvaryum dibine enjekte edilen sıvı gübrenin suyun kaldırma kuvveti yüzünden suya çok çabuk karışacağı. Diyelim karışmadı ve enjekte edilen bölgeye sıvı gübre tutundu (bunun hayali bile gerçekten çok güç) o bölgede yogun besin oluşacağından yosunlama o bölgede ciddi miktarda artacaktır.

Size günlük %90 su değişimi yaptığım fanusumu göstermek istiyorum, üstelik karides gibi hassas bir canlı da besliyorum.

Benim düşünceme göre (akisne de saygı duyarım) Sık su değişimi ile suda birikmesi muhtemel nitrat,amonyak gibi zararlı maddeleri tanktan uzaklaştırmış olursunuz. Ayrıyeten çeşme suyuyla gelen bitkilerin gereksinimi olan çözünmüş halde bulunan birçok elementi de akvaryuma eklemiş olursunuz. Ayrıca suya eklenen gübreler miktarı abartılmadıkça balıklara zarar vermezler, bu gübreler zaten doğada var ve bu yüzden göllerde ve akarsularda bitkiler yetişiyor. Bu maddeler zararlı olsaydı göllerde ve akarsularda hiç bir canlı yaşayamazdı değilmi? Ancak şunu da belirtmek gerek sıvı gübrelerden sadece excel eklenirken dikkat edilmeli çünkü bazı içeriklerde guluteraldahid isimli zehirli bir madde var.

Su değişiminin şekli konusunda da söylemek istediklerim var.Büyük tankımda Suyu direkt hortumla alıp yine direkt dinlendirmeden musluktan hortumla alıp akvaryuma ekliyorum. Büyük tankımda da karides ve neon tetra gibi hassas canlılar yetiştirmeme rağmen 2 yıldır bu yöntemle hiç bir sorun yaşamadım. Ancak bu da riskli bir yöntem. Çünkü her ülkenin ve şehrin şebeke suyu yapısı farklı olabilir. O yüzden dikkat edilmeli. Şimdi diyeceksiniz ki dikkat edilmesi gerekiyorsa neden bunu dile getirdiniz,bende zaten aynı şeyi söylüyorum. Anlatmak istediğim "mutlaka dinlendirilmiş çeşme suyu kullanılacak" şeklinde bir diktenin yanlış olduğu. Belki o kişinin şebeke suyu değerleri uygundur ve suyu kovalarda varillerde bekletmesine gerek kalmadan kullanabilir. Böylece o kişiyi suyu kaplarda dinlendirmek gibi büyük bir zahmetten kurtarmış olmazmıyız? 
Saygılar...

Konyali23Çevrim Dışı

Konyali23Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 01 Ağustos 2014 16:01
Bilal bey, ya ben olayi anlatamiyorum yada siz anlamak istemiyorusunuz. Ben 200 litrelik icinde 130 canli olan bir tankdan bahsediyorum, siz bana fanustan bahsetmisiniz. Elinizdeki fanusta , filtre yok, hava tasi yok, co2 yok simdi nereden tutsam elimde kaliyor olay.
Hemserinizi müdafaa etmenizi anliyorum, normal sizin oralarda malum insanlar birbirlerine daha cok tutkundur velakin söyledikleriniz hepsinin cevabini yukarida yazilarimda verdim.
Direk cesmeden su ekleyebilirsiniz, elinizde test kitiniz varmi yokmu bilmiyorum , belki denediniz zarar görmediginiz icin devam ettiniz ama , bu dediginiz olay büyük sehirlerde mümkün degil. Dikkat ederseniz konuyu baslatan arkadas antepden degil. Ayrica suyunu test ettimi etmedimi bilmiyoruz. Ben cevap yazarken arkadasin nerede oturduguna bakmiyorum, ben genel olarak yorum yapiyorum.
Yine söylüyorum toroslardan gelen su ile istanbuldaki su bir degildir. Sizin suyunuz iyidir baliklara zarar vermemistir ama unutmamiz gereken istisnalar kaideyi bozmaz. Simdi gelelim püf noktasina , ben arkadasa , sahip oldugu tank ve canlilari göz önünde alarak bir cözüm önerdim . Haftalik %30 su degisimi , arkadasta %60 önerdi. Hatta %90 lardan bahsetti . Simdi benim dedigim yöntemde belki bitkileri yavas gelisim gösterebilir ancak arkadasin dedigi yöntemle baliklara zarar gelebilir.

Simdi konuyu daha fazla uzatmak istemiyorum, gerekli linkleri site adreslerini verdim. Kimseye bir sey ispatlamak zorunda degilim böyle bir seyi yapmamda. Üyelik tarihime bakarsaniz zaten konuyla ne kadar alakali olup olmadigimi anlarsiniz. O yüzden ben daha fazla uzatmayacagim.

BlueFallÇevrim Dışı

[B]10683,3[/B]
BlueFallÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 01 Ağustos 2014 16:47
Olayı bu kadar duygusal hale getirmenize gerek yok Bilal bey, Muhammet beyle arkadaş olduğumuz doğru ancak ben kimsenin avukatı değilim. Onunla olan tartışmanız ikinizi ilgilendirir.Tek istediğim kendi düşüncelerimi ve tecrübelerimi aktarmaktı (tıpkı sizin yaptığınız gibi) 

Öncelikle Gaziantep'in suyu toroslardan gelmiyor (keşke öyle olsaydı  ) cevre barajlardan geliyor. Ciddi anlamda kireçli ve  7.5 ph'a sahip bir suyumuz var. Hatta bu değerler yüzünden su arıtıcı almak zorunda bile kaldık. Size nacizane tavsiyem insanlara su değişimi konusunda öneride bulunurken "mutlaka dinlendirilmiş su kullanın" demek yerine "suyu direkt olarak hortumla da alabilirsiniz ama çok dikkatli olmak kaydıyla" şeklinde bir  söylemde bulunabilirsiniz. Çünkü suyu kovalarda bekletmek sonra kovalardan tasla alıp akvaryuma boşaltmak cidden zor iş ve hobiden soğutuyor insanı.  Kaldı ki ben sudaki kirecin ve klorun dinlendirmeyle de sudan uzaklaşağını düşünmüyorum. Sonuç olarak ben kireçli ve 7.5 ph'a sahip baraj suyunu içerisinde 20 tane neon tetra ve 50 ye yakın karidesimin olduğu 100 litrelik tankımda kullanıyorum ve sorun yaşamıyorum. Fanus örneğini ise sık ve fazla boyutta su değişminin bitkileri üzerindeki etkisini göresiniz diye verdim. Dediğiniz gibi co2 ve sıvı gübre kullanmıyorum. Ona rağmen mosslar ve sp japanlar inanılmaz gelişiyor. Ben size benim görüşlerimle ilgili somut ve fotoğraflı örnekler sunuyorum. Ama siz sık ve fazla boyutta su değişiminin zararlarını ve toprağa sıvı gübre enjekte etmenin faydalarını gösteren herhangi bir video ya da konu linki gösteremiyorsunuz. Adist ekibinin internet sitelerinde verdiği bilgiler ortalama bilgilerdir. Kişisel olarak sorduğunuzda sık su değişimi tavsiyesinde bulunduklarını göreceksiniz. Adist ekibinden Batuhan beyin bir arkadaşın konusunda 4 günde bir fazla miktarda su değişimine " su değişim sıklığı çok iyi" dediğini hatırlıyorum. O konuyu bulabilsem size gösterecektim ama aradım bulamadım. İsterseniz 2-3 günde bir ve %80-90'a varan miktarlarda su değişiminin yararlı olmadığını direkt adist ekibine sorun. FAcebook linklerini de vereyim size 
https://www.facebook.com/groups/218971308122415/?fref=ts
Aldığınız cevabı burda da paylaşabilirsiniz. Söylediklerimi saygısızlık olarak algılamınızı istemem. Saygısızlık yaptıysam da özür dilerim. Ama söyledikleriniz ile ilgili dişe dokunur kanıtlar sunun ki bizde bilgi sahibi olalım. Belki biz yanlış yapıyoruz da yapılması gereken sizin söylediklerinizdir. 

ulas818Çevrim Dışı

İl: Adana
ulas818Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 02 Ağustos 2014 12:39
Arkadaşlar hepinize tek tek teşekkür ederim yorumlarınızdan dolayı