İşte Amerikan Rüyası

Umut KatipoğluÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Izmir
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 15 Mayıs 2013 13:32
[QUOTE=Cesur Yürek ]Öncelikle selam amerikan severler;
Bu paylaştığım yazıyı okul konumuzda paylaştım ama cevap gelmedi birde buradan paylaşayım,
Okulumuz akvaryumlarında artık bir çift yanlış bilmiyorsam Red Melon Diskus var boyları 10 cm 7 cm arası ama dişi- erkek ayrımı nasıl yaparız, konuları okudum baya zormuş  ustalardan yardım bekliyoruz. Ayrıca akvaryuma 2 gün oldu koyalı  100x40x45:180 lt akvaryumdalar, dün sabahtan beri  yem  yemediler. Fikri olanların yorumlarını bekliyoruz.[/QUOTE]
Bildiğim kadarıyla 7 cm Discusta kesin cinsiyet ayrımı mümkün değil. En az 15 cm olması gerekiyor.
Yem yememeleri stres kaynaklıdır. Muhtemelen akıntı, aydınlatma, su değerleri gibi uygun olmayan parametreler yüzündendir.
Umut Katipoğlu2013-05-15 13:32:22

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

kabaltahÇevrim Dışı

Özel Üye
[B]2399,3[/B]
İl: Edirne
kabaltahÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 15 Mayıs 2013 23:26

Standart 3 haftalık sajica güncellememi yapayım, bu sefer işler yoğundu düzgün su değişimi ve yemleme yapamadım fazla büyümedi ufaklıklar daha çok orta boylar büyüklere yetişti. Önceki videoları da aşağıya ekliyorum.

14. hafta;

[VID]www.youtube.com/watch?v=7tRu7LoANSw&list=UUy3BKHu_zNbRzUQqSKpHxxQ&index=1[/VID]

11. hafta;

[VID]www.youtube.com/watch?v=aSR2p2bsT68&list=UUy3BKHu_zNbRzUQqSKpHxxQ&index=2[/VID]

8. hafta;

[VID]www.youtube.com/watch?v=uppW48up9TU&list=UUy3BKHu_zNbRzUQqSKpHxxQ&index=3[/VID]

5. hafta;

[VID]www.youtube.com/watch?v=1xaTB3QbQus&list=UUy3BKHu_zNbRzUQqSKpHxxQ&index=4[/VID]

kabaltah2013-05-15 23:27:15

Özel Üye
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 16 Mayıs 2013 10:51
Tüm müslüman aleminin Regaip kandili mübarek olsun. Üç ayların başladığı bugünün hayırlara vesile olmasını dilerim.

unreatsÇevrim Dışı

İl: Ankara
unreatsÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 17 Mayıs 2013 00:00

MÜBAREK REGAİP KANDİLİNİZİ KUTLAR;TÜM İNSANLIĞA HAYIRLAR GETİRMESİNİ TEMENNİ EDERİM.

HAYIRLI CUMALAR.

elmayra_Çevrim Dışı

İl: Samsun
elmayra_Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 18 Mayıs 2013 01:14
Samsun'da da artık rainbow kolay bulunur bir tür haline gelecek. 

Bunlar yavruların yarısı sayılır. Bu resimleri çektikten sonra yanlarına bir 100-150 civarı daha yavru ekledim. Biraz da çiftin yanında bıraktım. 

kabaltahÇevrim Dışı

Özel Üye
[B]2399,3[/B]
İl: Edirne
kabaltahÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 22 Mayıs 2013 21:25
 Uzun zamandır yazan olmamış, birkaç hafta önce yumurta halinde koyduğum 2. parti sajica yavrularımın anneleriyle birlikte bir videosunu ekliyorum, 3 haftalık oldu ufaklıklar.
 Biliyorum devamlı sajica sajica sıkıyor biraz ama ilk 200 yavrudan istediğim formda sadece 1 balık çıktı, bu partiden bakalım ne çıkacak, toplam 3 parti sajica büyütüp sonra flowerhorn üretimine geçeceğim, istediğim dişilerden birini buldum, diğerini de bu ay içinde temin ederim sanırım.
[VID]http://www.youtube.com/watch?v=397lTj11anE[/VID]
kabaltah2013-05-22 21:25:59

mekrögÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Istanbul
mekrögÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 23 Mayıs 2013 20:10
Eveeeet uzun zaman sonra hoşgeldin beyaz benek. DP'de değil allahtan. Aro SD ve Oscarın olduğu tankta baş gösterdi. Hayırlısı diyelim ...

ilhansefaolgacÇevrim Dışı

Ziyaretçi Engelli
İl: Erzurum
Ziyaretçi
Gönderim Zamanı: 23 Mayıs 2013 20:52
Arkadaşlar merhabalar, 1 aydır kadar albino oscar'ımda açık yara var, tankdaki diğer balıklar bu kadar büyük bir yara açacak kadar büyük değiller, benim tahminim sivri uçlu mango dallarından birisine sürtmüş olduğu, ama petshoptan alırken bu yarayı gözden kaçırmış olma ihtimalim de var, çok yüzeysel olduğu için zamanla geçer diye düşünüp pek takmadım, ama geçen süre içerisinde hiçbir iyileşme belirtisi olmadığı gibi "sanki" yara biraz daha açıldı, yarayı gördüğümden beri su değişimlerinde her yeni 20 lt su için 1 çorba kaşığı kaya tuzu eklemesi yaptım. Sizce problem tam olarak nedir ve başka nasıl eylemlerde bulunmam gerek?

yaralar kesinlikle içeriye doğru basık değil, tamamen o ince beyaz deri yok olmuş, yardımlarınız için peşinen teşekkürler.

OzgurCoskunÇevrim Dışı

Özel Üye
OzgurCoskunÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 24 Mayıs 2013 10:49
Öncelikle geçmiş olsun dallara sürtünmüs olabılır ama bukadar büyük bır yara açıncaya kadar neden sürtündü konusu geliyor aklıma su şartlarından kaynaklanıyor olabilir akvaryumda vurabilecek balık yok demişsiniz ama baya baya vurma izinede benziyor size tavsiyem kaya tuzunu suya eklemektense yaraya uygulayabilirsiniz ben daha önce yaptım yarasına tuz bastım derler ama faydasını gördüm yara daha çabuk iyileşme göstermişti.

Ziyaretçi Engelli
Ziyaretçi
Gönderim Zamanı: 24 Mayıs 2013 22:19
[QUOTE=madfreeshark]Öncelikle geçmiş olsun dallara sürtünmüs olabılır ama bukadar büyük bır yara açıncaya kadar neden sürtündü konusu geliyor aklıma su şartlarından kaynaklanıyor olabilir akvaryumda vurabilecek balık yok demişsiniz ama baya baya vurma izinede benziyor size tavsiyem kaya tuzunu suya eklemektense yaraya uygulayabilirsiniz ben daha önce yaptım yarasına tuz bastım derler ama faydasını gördüm yara daha çabuk iyileşme göstermişti.[/QUOTE]

Hocam ben kendi tahminimi söyledim, zaten hem akvaryum hemde oscarlar konusunda tecrübeli bir adam değilim, ayrıca siz şimdi vurma falan deyince benimde aklıma yattı çünkü be diğerlerinin "ısırmadığını" düşündüm, vurma ihtimalini gözden kaçırmışım, bugün bi yüzde 10luk su değişimi yaptım, şırıngaya da kaya tuzlu su çektim, şu anda akvaryum ısısına getiriyorum, birazdan yara üstüne uygulayacağım, bu tuzlu suyun balığın gözlerine veya solungaçlarına zararı var mıdır direk uygulamada?

mekrögÇevrim Dışı

Özel Üye
mekrögÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 25 Mayıs 2013 00:31
Solungaçlara ve göze tuzlu su direk uygulamayın, yakabilir. sadece yaraya uygulayabilirsiniz, ayrıca metilen mavisi ile pamukla birlikte yaraya uygulama yapabilirsiniz.

geçmiş olsun

dr.aquaÇevrim Dışı

Özel Üye
dr.aquaÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 25 Mayıs 2013 11:50
[QUOTE=anarxia]Arkadaşlar merhabalar, 1 aydır kadar albino oscar'ımda açık yara var, tankdaki diğer balıklar bu kadar büyük bir yara açacak kadar büyük değiller, benim tahminim sivri uçlu mango dallarından birisine sürtmüş olduğu, ama petshoptan alırken bu yarayı gözden kaçırmış olma ihtimalim de var, çok yüzeysel olduğu için zamanla geçer diye düşünüp pek takmadım, ama geçen süre içerisinde hiçbir iyileşme belirtisi olmadığı gibi "sanki" yara biraz daha açıldı, yarayı gördüğümden beri su değişimlerinde her yeni 20 lt su için 1 çorba kaşığı kaya tuzu eklemesi yaptım. Sizce problem tam olarak nedir ve başka nasıl eylemlerde bulunmam gerek?

yaralar kesinlikle içeriye doğru basık değil, tamamen o ince beyaz deri yok olmuş, yardımlarınız için peşinen teşekkürler.
[/QUOTE]

Sana etkili bir yara tedavisi söyleyeyim. Balığı su dışına alıp yara üzerine oksijenli su dök 10 sn civarı bekle ve hemen arkasından metilan mavisi damlat. Bu yöntemi kendim uyguluyorum çok ciddi enfeksiyonları bile iyileştiriyor. Ayrıca açık yaralarda antibiyotik tedavisi önermiyorum hasarlı bölgeyi olduğu gibi tümüyle eritiyor bunu fark ettim..

Özel Üye
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 27 Mayıs 2013 08:14
Yara üzerine direk Kaya tuzu uygulayın, tuzlu su oldukça seyreltilmiş olacağı için uzun süren bir tedavi yönetimidir. Tuzun pişirdiği yara üzerine Teramicin krem de sürebilirsiniz. Tüm bu işlemleri yaparken canlıyı ıslak bir havlu ile tutup bu uygulamaları göz ve solungaçlardan uzak tutmalısınız. Bu işlemlere Oscar gibi canlılarda her gün devam edebilirsiniz. Yaşadığı akvaryumdan çıkarıp ayrı bir cama cam karantina tankında bol havalandırmalı ve metilenli suyun içinde 1 hafta sonunda yara kapanmaya başlayacaktır. Su süreçte B vitamini, ev yapımı yem, canlı yem gibi takviyelerde bulunabilirsiniz. Gördüğüm kadarıyla deri tamamen yüzülmüş olduğu için bu bölge hiçbir zaman normal görünüme kavuşmayabilir.

Ziyaretçi Engelli
Ziyaretçi
Gönderim Zamanı: 27 Mayıs 2013 16:35
Herkese teşekkür ederim, an itibariyle ana tanktan ayırma imkanım yok, bu yüzden her gün tuzlu su sıkıyorum yaraya, yeni tanka geçtiğim zaman tedavi gerekirse "krem ve karantina tankı" olayını düşünürüm, tekrar teşekkürler.