İşte Amerikan Rüyası

Gürkan HocaÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Istanbul
Gürkan HocaÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 07 Mayıs 2013 23:35
Kınalının ilk yavrularından. 

Uzun zamandır Görkemdeydi. Sağolsun iyi bakmış.
Geçen hafta benim 500 lt midas karmasına girdi.
Buna bir ad bulalım...

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

Hakan ŞAHANÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Izmir
Hakan ŞAHANÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 08 Mayıs 2013 00:10
[QUOTE=Gürkan Hoca]Kınalının ilk yavrularından. 

Buna bir ad bulalım...

[/QUOTE]

Havuç 

[QUOTE=Umut Katipoğlu] 
[QUOTE=Hakan ŞAHAN]Teşekkür ederim,benim 120x60x40 ölçülerinde boş bir tankım var ama tek beslendiği için flower horn nasıl besleyebilirim diye kar kara düşünüyorum.Sizce ne yapmalıyım yavrudan 4-5 adet alsam büyütebilirmiyim ve ileride bana sıkıntı yaşatırlarmı ?[/QUOTE]
Hakan bence ortadan bölerek bu tankta 2 adet FH besleyebilirsin. Bu arada Yeşilovada harida Red Dragonlar var.

Flower Horn Çeşitleri konusundaki deneyimli arkadaşlar Fh ile ilgili daha ayrıntılı bilgi vereceklerdir.

Bence yavrudan almak yerine belirli boya ulaşmış ve ne olacağı belli olmuş Fh almalısın ki verdiğin emek boşa gitmesin [/QUOTE]

Valla Umut dün sırf bu yüzden özellikle yeşilovaya gittim,dediğn yer altın ve cupcup ise doğru çok güzel kanlar var.Bilhassa altın akvaryumda 4-5 cm boyların da uygun fiyatlı FH mevcut.Ancak dediğin gibi de düşünüp 8-10 cm arasında olanlar vardı onları da sorayım dedim fiyat olarak sormaz olaydım ağzım açık kaldı malesef  

Onur NergizÇevrim Dışı

Özel Üye
[B]10751,2[/B] [B]7454,3[/B]
İl: Adana
Onur NergizÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 08 Mayıs 2013 08:12
Gürkan abi Kınalının böyle ihtişamlı yavrularının birçok yerde mevcut olması göğsünü kabartıyordur eminim.Daha Kınalıyı ilk çiftleştirdiğin zamanlarda yavruları 150 cm lik akvaryumda boylandırırken foruma hızlı büyüdükleri ancak renklenmediklerinden şikayet ediyordun.Şimdi ne cevherler çıktı içlerinden.Görkem abi elbette iyi bakmıştır ancak Görkem abiden çok bu tosun kendi kendine bakmış gibi görünüyor.200*80*70 bir akvaryumu vardı yanlış mıyım Görkem abi :) ?
Bu arada baskın bir balık olduğu için soruyorum , yeni akvaryumundaki durumu nasıl abi ?

Umut KatipoğluÇevrim Dışı

Özel Üye
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 08 Mayıs 2013 08:45
Buna bir ad bulalım...[/QUOTE]
Toruc (Avatardaki Turuncu yaratık)

[QUOTE=Hakan ŞAHAN]Valla Umut dün sırf bu yüzden özellikle yeşilovaya gittim,dediğn yer altın ve cupcup ise doğru çok güzel kanlar var.Bilhassa altın akvaryumda 4-5 cm boyların da uygun fiyatlı FH mevcut.Ancak dediğin gibi de düşünüp 8-10 cm arasında olanlar vardı onları da sorayım dedim fiyat olarak sormaz olaydım ağzım açık kaldı malesef [/QUOTE]
Evet bahsettiğim güzel FH ler Altındaydı, fiyatının pahalı olduğunu düşünmüştüm. Lakin FH beslemeyi bıraktığım için hiç sorma girişimim olmadı. Gittiğimde biraz parmak oyunu yaptım sevdim bıraktım, hevesimi giderdi. Ancak Metin abi canlıyı görünce ultra indirimler yapabiliyor, sadece nakitte.
Diğer ufaklıklardan alıp büyütmekte eğlenceli olacaktır. Fakat sonunda pek birşey olmayacakları için hayal kırıklığı olabilir. Bonsai formda çok güzel bireyler olmasına karşın normal formlar için aynı şeyi söyleyemem.

[QUOTE=mekrög]Umut seninle zaten bayadır Silver Dolar hakkında konuşuyorduk. en sonunda buldum ama malum boyları çok ufak. yaz sonuna kadar biraz boylandıktan sonra tanka eklenecekler ama azami boya ulaşmalarını beklemeyeceğim. şu anki boylarının 2 katına çıksınlar benim için kafi...[/QUOTE]
O zaman hadi hayırlısı diyelim, sonunda bu türün tadına varacaksın. Umarım ekleyeceğin boyda sıkıntı yaşamazlar. Zaten ilk birkaç gün aradan sıyrılırlarsa sonrası kolay, o havuzda hızla boylanacaklar, tankına farklı bir güzellik katacaktır. Özellikle tankta sert iri kıyım yırtıcılar olduğu için sürü davranışlarını sıkı şekilde gözlemleyeceksin. Çünkü genelde sürüden ayrılanlara karşı bir hamle olmasına karşın sürüyü bir bütün gibi görüyorlar.
Umut Katipoğlu2013-05-08 08:54:46

Gürkan HocaÇevrim Dışı

Özel Üye
Gürkan HocaÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 08 Mayıs 2013 10:25
Onur, akvaryuma koyar koymaz kendi kardeşlerinden 3ü birden saldırdı. 1-2 kavga, hepsini halletti.
Akvaryumun hakimi ama 3-4 gündür pek kimseye vurduğu yok. Arasıra esiyor sanırım, milleti kovalıyor, sonra duruluyor.
Görkemdeki piskopatlığı bende göstermiyor.

Hakan ŞAHANÇevrim Dışı

Özel Üye
Hakan ŞAHANÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 08 Mayıs 2013 10:31

[QUOTE=Hakan ŞAHAN]Valla Umut dün sırf bu yüzden özellikle yeşilovaya gittim,dediğn yer altın ve cupcup ise doğru çok güzel kanlar var.Bilhassa altın akvaryumda 4-5 cm boyların da uygun fiyatlı FH mevcut.Ancak dediğin gibi de düşünüp 8-10 cm arasında olanlar vardı onları da sorayım dedim fiyat olarak sormaz olaydım ağzım açık kaldı malesef [/QUOTE]
[QUOTE=Umut Katipoğlu]Evet bahsettiğim güzel FH ler Altındaydı, fiyatının pahalı olduğunu düşünmüştüm. Lakin FH beslemeyi bıraktığım için hiç sorma girişimim olmadı. Gittiğimde biraz parmak oyunu yaptım sevdim bıraktım, hevesimi giderdi. Ancak Metin abi canlıyı görünce ultra indirimler yapabiliyor, sadece nakitte.
Diğer ufaklıklardan alıp büyütmekte eğlenceli olacaktır. Fakat sonunda pek birşey olmayacakları için hayal kırıklığı olabilir. Bonsai formda çok güzel bireyler olmasına karşın normal formlar için aynı şeyi söyleyemem.[/QUOTE]

Ufaktan büyütmelerde benim bilmediğim bazı durumlar var sanırım, O gördüğümüz ihtişamlı balıklara ev ortamında o hallere getirmek oldukça güç anladığım kadarıyla Umut ?
Cenk Bildir2013-05-08 11:57:36

Özel Üye
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 08 Mayıs 2013 13:15
Evde o hale getirmek mümkün, ancak genetik konusu devreye giriyor. Bireyden bireye bile değişen bu özellike tamamen kumar gibi oluyor. Bildiğim kadarıyla orada satılan ufak boylardan süper genetiğe sahip olan yok gibi. Ancak yeni bir heyecan ve deneyim kazanmak için alınıp beslenebilir. Ancak oradaki büyük olarak satılanlar kupon olarak özel sipariş ile getirildiler. Hepsi süper kana sahipler ve 10 cm civarı olmalarına rağmen kafa renk formları yerinde görünüyor. Diğer ufak olanlardan aldığında o boya gelince halen kafa-renk yapması için beklediğin fakat olmayan canlılarla kaşılaşma ihtimalin yüksek. 20 cm olduğunda bile beklentilerini karşılamadığı takdirde sonu hüsranla bitiyor. Emek sarfedeceğin için ne olacağını bilmek önemli, yoksa hem emeklerin hemde harcadığın maliyet boşa gider.

mekrögÇevrim Dışı

Özel Üye
mekrögÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 08 Mayıs 2013 17:36

Buna bir ad bulalım...

[/QUOTE]

[QUOTE=Umut Katipoğlu]
Toruc (Avatardaki Turuncu yaratık)
[/QUOTE]

Kesinlikle katılıyorum...

[QUOTE=Gürkan Hoca]
Görkemdeki piskopatlığı bende göstermiyor.
[/QUOTE]

Abi tank ve su kondisyonu meselesi sanırım. Etrafında kendi gücüne denk bireyler olduğu için sadece kovalama ile yetiniyordur, su kondisyonuna alıştı mı o zaman bir kere daha konuşalım bu piskopatlığı :)

[QUOTE=Umut Katipoğlu]
[QUOTE=mekrög]Umut seninle zaten bayadır Silver Dolar hakkında konuşuyorduk. en sonunda buldum ama malum boyları çok ufak. yaz sonuna kadar biraz boylandıktan sonra tanka eklenecekler ama azami boya ulaşmalarını beklemeyeceğim. şu anki boylarının 2 katına çıksınlar benim için kafi...[/QUOTE]
O zaman hadi hayırlısı diyelim, sonunda bu türün tadına varacaksın. Umarım ekleyeceğin boyda sıkıntı yaşamazlar. Zaten ilk birkaç gün aradan sıyrılırlarsa sonrası kolay, o havuzda hızla boylanacaklar, tankına farklı bir güzellik katacaktır. Özellikle tankta sert iri kıyım yırtıcılar olduğu için sürü davranışlarını sıkı şekilde gözlemleyeceksin. Çünkü genelde sürüden ayrılanlara karşı bir hamle olmasına karşın sürüyü bir bütün gibi görüyorlar.
[/QUOTE]

Umut inşallah diyorum, bakalım. Büyük bir sabırsızlıkla büyümelerini ve tanka eklenmelerini, bahsettiğin sürü davranışını gözlemlemek için bekliyorum.

[QUOTE=Onur Nergiz]Gürkan abi Kınalının böyle ihtişamlı yavrularının birçok yerde mevcut olması göğsünü kabartıyordur eminim.Daha Kınalıyı ilk çiftleştirdiğin zamanlarda yavruları 150 cm lik akvaryumda boylandırırken foruma hızlı büyüdükleri ancak renklenmediklerinden şikayet ediyordun.Şimdi ne cevherler çıktı içlerinden.Görkem abi elbette iyi bakmıştır ancak Görkem abiden çok bu tosun kendi kendine bakmış gibi görünüyor.200*80*70 bir akvaryumu vardı yanlış mıyım Görkem abi :) ?
Bu arada baskın bir balık olduğu için soruyorum , yeni akvaryumundaki durumu nasıl abi ?
[/QUOTE]

Onurcum 250 cm lütfen. Onur air'in bir reklamı vardı, 50 cm'in değerini oturanlar bilir misali  o 50 cm 250 lt suya denk geliyor neredeyse  şaka bir yana haklısın, ben bir şey yapmadım, kendisi böyle muazzam oldu. Genleri iyiydi...

Onur NergizÇevrim Dışı

Özel Üye
Onur NergizÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 08 Mayıs 2013 18:16
Görkem abi ben yukarıdaki yazıda tosunun kendine 250 cm akvaryumda sahiplendiği 200 cm'den bahsetmiştim. :):):) Evet bence de genetik çok önemli bir faktör amerikan cichlidlerinde.Ben bu olayı uzun zamandır benimde ilgilendiğim body building sporu ile benzetiyorum aslında.Eğer sporcunun genetiği kötü ise , sıkı ve disiplinli bir çalışma , dengeli ve yeterli beslenme + ek gıda ile orta-iyi seviyelere gelebiliyor.Ancak sporcunun genetiği çok iyi ise normal bir çalışma temposu ve normal beslenme ile bile iyi-en iyi seviyeye rahatça ulaşabiliyor.Bunu çok sevdiğim bir tür olan bredohrinin  iki farklı balığa fotoğrafları ile destekleyeyim.
İyi genlere sahip bakımlı bir balık:
Kötü-orta genlere sahip bakımlı bir balık:

Hakan ŞAHANÇevrim Dışı

Özel Üye
Hakan ŞAHANÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 09 Mayıs 2013 00:58
[QUOTE=Umut Katipoğlu]Evde o hale getirmek mümkün, ancak genetik konusu devreye giriyor. Bireyden bireye bile değişen bu özellike tamamen kumar gibi oluyor. Bildiğim kadarıyla orada satılan ufak boylardan süper genetiğe sahip olan yok gibi. Ancak yeni bir heyecan ve deneyim kazanmak için alınıp beslenebilir. Ancak oradaki büyük olarak satılanlar kupon olarak özel sipariş ile getirildiler. Hepsi süper kana sahipler ve 10 cm civarı olmalarına rağmen kafa renk formları yerinde görünüyor. Diğer ufak olanlardan aldığında o boya gelince halen kafa-renk yapması için beklediğin fakat olmayan canlılarla kaşılaşma ihtimalin yüksek. 20 cm olduğunda bile beklentilerini karşılamadığı takdirde sonu hüsranla bitiyor. Emek sarfedeceğin için ne olacağını bilmek önemli, yoksa hem emeklerin hemde harcadığın maliyet boşa gider.[/QUOTE]

Haklısın Umut çok teşekkür ederim bilgiler için.

OzgurCoskunÇevrim Dışı

Özel Üye
OzgurCoskunÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 09 Mayıs 2013 14:21
Gürkan hocam hayırlı olsun tankınıza eklenen canavarın maşallahı var fena bakıyor inşallah hoşgeldin partysi olmamıştır.

Gürkan HocaÇevrim Dışı

Özel Üye
Gürkan HocaÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 09 Mayıs 2013 15:24
Oldu da, hepsi kardeşi. Sanırım kan çekiyor, bir süre sonra dinginleşti ortalık
1 senedir kardeşlerini görmemiş, özledi demek )

Onur NergizÇevrim Dışı

Özel Üye
Onur NergizÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 09 Mayıs 2013 16:41
Gürkan abi nazarım değmesin ama senin o 150'lik akvaryumda bir hikmet var.Dünya(bakın Türkiye'de demiyorum:)) genelinde bu hacimde bu kadar sayıda yetişkin midası bir arada bakan bir örneğe rastlamadım şu ana kadar.Hani 100-150 balık olan tanklardan bahsetmiyorum tabi ki , ev şartlarında hobi olarak idame ettirilen akvaryumlardan bahsediyorum.Kınalı gibi hiper agresif bir balık dahi bu akvaryumda sorun çıkarmadı.Keza şimdi onun deli oğluda öyle :D.Umarım bu tankın huzuru hiç bozulmaz.Eğer öyle bir şey olursa canı ilk yanan diğer türler olur çünkü.

İşte bunun minik hali gibi bir şey sanırım.Tek tür ağırlıklı amerikan cichlid tankları her zaman ilgimi çekmiştir bu sebeple yazım abi.Sevgiler...

Gürkan HocaÇevrim Dışı

Özel Üye
Gürkan HocaÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 09 Mayıs 2013 16:54
İlk canı yanan tür ben olurum )
Bu 150lik değil, 170 falandır. 500 lt. 150liği geçen sene sattım, sumplı olarak bunu yaptırdım.
Ben hepsinin erkek olmasından, çoğunun da beraber büyümesinden kurtarıyorum.
Valla aslında forumda biri vardı. Daha küçük tankta daha büyük midasları vardı. Hatta 2-3 çift vardı, yavru yapıyorlardı. Biz de şaşırıyorduk.
Uzun zamandır kendisine rastlamıyorum
Son dönemde çok değerli arkadaşlar forumdan koptular.