İşte Amerikan Rüyası

Koksal GurkanÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Istanbul
Koksal GurkanÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 17 Ocak 2011 22:38
[QUOTE=Köksal Gürkan]Kafamda yeni bir karma var. Ama bazı nedenlerden dolayı netleştiremiyorum. Öncelikle bir miktar bitki var. Eski cüce amerikan akvaryumumu değiştirmeden devam ettireyim dedim. Bazı bitkileri çıkardım. Geride sadece anubiaslar, biraz limon, sessiflora ve yüzeyde de pistia var. İki büyük kök, hindiztan cevizi kabukları ve düz taşlar da var.

Halen keyhole çift, kakadu erkek, red shoulder dişi melek ile damızlık elma salyangozlarım var. Düşüncem, elbette bazı planlamalar ve düzenlemelerden sonra, rainbow çift ve sajika eklemek... Rainbow çift hazırda bekliyor. Sajika da muhtemelen Bora'daki 10 cm erkek olacak. Yanına muhtemelen bir dişi bulurum. Melek için de makul bir erkek düşünüyorum. Bulursam kakadu dişileri de istiyorum.
Dediğim gibi düzenlemeler yapacağım. Belki bazı balıkları diğer akvaryuma alırım.
Görsel engel olarak yeni kökler de ekleyebilirim.
Şimdilik taslak olan bu durumu paylaşıp öneri ve yorum alayım dedim.
[/QUOTE]
Kırk yılda bir ben bir soru sordum ve yorum istedim. O da araya kaynadı gitti. Bir yandan ana tankımı çok değiştirmeden yumuşak yapılı, uyumlu bir karma, diğer yandan orta amerikanların ufak boylu ve fazla agresif olmayan türlerinden sajika, rainbow, ateşağız gibi bir karma daha düşünüyorum. Dün ana tanka 6 sterbai ve iki cüce vatoz ile frogbit olarak geçen su üstü bitkilerinden ekledim. Bakalım nereye varacak?

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

s.orhanÇevrim Dışı

İl: Bursa
s.orhanÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 17 Ocak 2011 22:41
Haydi kolay gelsin köksal abi ALLAH utandırmasın.Tebessüm Sen herkese yaz kimse sana yazmasın.Bence sende bunu bir kenara yaz.Big%20smile s.orhan2011-01-17 22:41:54

furrionÇevrim Dışı

Özel Üye
furrionÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 17 Ocak 2011 23:07
Mercan kırığı kum(0.5) Amerikan balıklarının yapısına uygun mudur_? furrion2011-01-17 23:07:37

ViejaÇevrim Dışı

Özel Üye
ViejaÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 17 Ocak 2011 23:09
[QUOTE=furrion]Mercan kırığı kum(0.5) Amerikan balıklarının yapısına uygun mudur_? [/QUOTE]
Uygun değildir.

hsandmanmÇevrim Dışı

Özel Üye
hsandmanmÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 17 Ocak 2011 23:36
[QUOTE=Köksal Gürkan] [QUOTE=Köksal Gürkan]Kafamda yeni bir karma var. Ama bazı nedenlerden dolayı netleştiremiyorum. Öncelikle bir miktar bitki var. Eski cüce amerikan akvaryumumu değiştirmeden devam ettireyim dedim. Bazı bitkileri çıkardım. Geride sadece anubiaslar, biraz limon, sessiflora ve yüzeyde de pistia var. İki büyük kök, hindiztan cevizi kabukları ve düz taşlar da var.

Halen keyhole çift, kakadu erkek, red shoulder dişi melek ile damızlık elma salyangozlarım var. Düşüncem, elbette bazı planlamalar ve düzenlemelerden sonra, rainbow çift ve sajika eklemek... Rainbow çift hazırda bekliyor. Sajika da muhtemelen Bora'daki 10 cm erkek olacak. Yanına muhtemelen bir dişi bulurum. Melek için de makul bir erkek düşünüyorum. Bulursam kakadu dişileri de istiyorum.
Dediğim gibi düzenlemeler yapacağım. Belki bazı balıkları diğer akvaryuma alırım.
Görsel engel olarak yeni kökler de ekleyebilirim.
Şimdilik taslak olan bu durumu paylaşıp öneri ve yorum alayım dedim.
[/QUOTE]
Kırk yılda bir ben bir soru sordum ve yorum istedim. O da araya kaynadı gitti. Bir yandan ana tankımı çok değiştirmeden yumuşak yapılı, uyumlu bir karma, diğer yandan orta amerikanların ufak boylu ve fazla agresif olmayan türlerinden sajika, rainbow, ateşağız gibi bir karma daha düşünüyorum. Dün ana tanka 6 sterbai ve iki cüce vatoz ile frogbit olarak geçen su üstü bitkilerinden ekledim. Bakalım nereye varacak?
[/QUOTE]

Ateş ağızı listenden çıkarmanı tavsiye ederim Köksal abi. Pek ılımlı olduğunu söyleyemem.
En azından benimkisi öyle değil, akvaryumu birbirine katıyorBig%20smile
Sajica ve Rainbow çok güzel olur.Semih abiyle Sajica'larımıza kavuştuk sıra Rainbow'umdaBig%20smile

ViejaÇevrim Dışı

Özel Üye
ViejaÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 17 Ocak 2011 23:42
Köksal bende hakanla aynı düşüncedeyim ateşağız sakin bir balık değildir etrafındaki her balığa kabarıp kendini göstermeye çalışırır.O neden le ateş ağzı pek düşünme.Vieja2011-01-17 23:43:41

Koksal GurkanÇevrim Dışı

Özel Üye
Koksal GurkanÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 17 Ocak 2011 23:56
Şu an taslak olduğunu söylemiştim. Taslaklar her zaman düzenlemeye açıktır. Ateş ağız güzel balık olsa da gelemeden gitti.

Gürkan HocaÇevrim Dışı

Özel Üye
Gürkan HocaÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 18 Ocak 2011 00:08
Köksal, al benden de bir tavsiye..
Ateşağız da al. Tek tutarsın, olmazsa ilerde çıkarırsın. Bu arada düşündüğün karma; rainbow, sajica, ateşağız, keyhole, kakadu, belki zebra benim de yapmak istediğim bir karma. Ayda bir 350 litreyi midaslardan arındırıp böyle bir karma mı yapıyım diye düşünüyorum. Sen yap bakalım, iyi birşeyse ben de yaparım))

Koksal GurkanÇevrim Dışı

Özel Üye
Koksal GurkanÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 18 Ocak 2011 00:22
Zebraları genel müdüre "Ölmeyen balık" diyerek vermiştim. Pek deneyimi yoktu. Ama kısa sürede yavru bile aldı. Şimdi gözdesi oldu. Yavrularından alacağım. Belki eklerim.
Bahsettiğimiz karma için bir ton gerekir. Ben biraz sınırlama yapmak zorundayım. Çok büyük olasılıkla keyhole veya rainbow çifti, belki ikisini birden, ayrı akvaryumlara alıp yavru peşine düşebilirim.

selkaÇevrim Dışı

İl: Antalya
selkaÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 18 Ocak 2011 00:33
Merhaba arkadaşlar...
Aranıza yeni katıldım.. Yıllardır Malawi besledim. Yaşayan Kaya, Venüstüs, Sarı, Beyaz, Mavi Prensesler.. Ahli.. Kadango.. Borleyi.. İmparator.. Red Rubin.. Yunus.. Arkadaşım Celal sayesinde Americana geçmek arzusu uyandı.. Şimdi birçoğunu elden çıkardım.. Ama maalesef yunuslarıma bir hal çare bulamadım.. 23 cm dirler.. Ve inanın "Calvus, Yunus ve Frontoza asla American gibi büyümezler.. Çok ciddi emek ve sabır gerektirirler.. Sözlerim yanlış anlaşılmasın American ciklitleride kolay değildir ama bu balıklar 1 senede en fazla 3.5 cm büyürler.. (Düzgün yemleme, düzenli su değişimi ve stabil sıcaklık) O sebeble 23 cm lik yunusuma 1 adet 3 cm lik pangasus yavrusu veren akvaryumcular bile çıkınca bir türlü ayrılamadım. Bu arada Yunuslarım 6 yaşındalar...
Bu arada etrafta malum American bulmak çok zor. Jaguar'ı, Texas'ı ve GT'ü forumdan arkadaşım Celal buldu.. Onları kaçırmak istemedim. Aldım.. Koyacak yerim olmayıncada akvaryuma attım..
İnanın Jaguar'ım nazar değmesin o kadar mülayim duruyor ki; yaklaşık 17 cm'E geldi.. Yunuslar yokmuş gibi davranıyor.. GT daha kavgacı gibi.. Ufak yunuslara bazen kovalıyor... Ama hırpalayıcı değil... Severum kendi halinde..  Texas ise şu an en pasif durumda olanıdır...
Hal bu iken Yunusların 6 yıldır aynı tankta olmanın vermiş olduğu büyük avantajı sonuna kadar kullanıyorlar.. Saat kaçta hangi yem gelir saat kaçta lamba yanar kaçta söner.. Bunlar hep yunusun avantajları... Ayrıca iştahları maaşallah deyiyim yerinde.. Tetra Cichlid Sticks, Tetra Bits, dip yemi, Dana Yüreği, karides ve ıspanak ana menüleridir.. Şu an 21cm ile 24 cm arasındalar.. Cüsse ve boy avantajıda Yunuslardan yana.. Elbette Jaguar büyüyecek ama bir akvaryumda küçükken bir ortama alışmak büyüdükten sonra alışmaktan çok kolay olacaktır.. Bu aynen 3 yaşında ike yurtdışına alışmanın 50 yaşından sonra yurtdışına alışmaktan daha kolay olması gibi..
Birde düzneli beslenme ve tam proteinli beslenmenin yani doyurucu beslenmenin olduğu bir akvaryumda birbirine agresif hareketlerinin azaldığını düşünmekteyim.. Saklanacak yerlerin bol olması, düzgün bir düzenleme ve geniş akvaryum stress i azaltmaktadır..
Ben bir çok aşırı agresif balığın tam ve yeterli protein alamadığını düşünmekteyim. O sebeble kendinden ufak her balığa saldırı kaçınılmaz oluyor.. Yemlemede yem alamayan balığa dikkat yönelmesi onun yemlemeden az da olsa pay almasına dikkat edilmesi, balıkların performansının hemen hemen eşit olması akvaryumdaki kavgaları azaltacağını düşünmekteyim.. Jaguar bendeki en agresif ve sorunlu olması gereken balık.. Ama inanın bana şu ana kadar sadece akvaryumda gezdi, yem saatinde olması gereken yerde 2 saat durur yemlenir.. Sonra karnı şişer ve akvaryumda gezer.. Davranışları sanki yunuslar yokmuş gibidir... Anlayacağınız "ben işime bakarım arkadaş" der gibi..
Ama tüm bunlar Africa ile American grubunu beraber koyma fikrini desteklemez... İdeal olan ideal ortamdır.. Kabul ama unutulmaması gereken bir diğer noktada balıklarında birer karakteri olduğudur.. Tıpkı insanlar gibi.. Mesela kitaplarda İnsan için, akıllı, medeni, yalan söylemez, doğru dürüst gibi şeyler yazabilir.. Oysa içimizde agresif olanımız, pasif olanımız, yalancı olanımız, dürüst olanımız gibi çeşit çeşit insan var.. Balıklarda öyle.. Mesela, agresiflik jaguar için temel özelliktir ama benimki sakin.. Diğerinin ki akvaryumun altını üstüne getirir.. Hatta bir video sitesinde Frontoza, Calvus, FH,JD,GT hepsi bir arada idilir.. Yani bir diğerinde agresif olan balık diğerinde sorunsuz olabilmekte.. Bence bir balığı alıp akvaryuma koyamadan onu anlamak imkansız.. Ama kitapları suçlamıyorum.. Sonuçta bir standard payda birleşip en temel özelliklerini yazıyorlar.. Biraz uzun oldu kusura bakmayınız.. En kısa sürede tekrar buluşmak üzere..

emrahsaylanÇevrim Dışı

emrahsaylanÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 18 Ocak 2011 00:39
[QUOTE=Köksal Gürkan] [QUOTE=CaN_BaKıR]Umut üretsinde hele bir... O zaman bir çoğumuz sandalyemize oturup keyif yapıcaz inşallah :)) [/QUOTE]
Amerikan konusunda bir yenilik... Umut sandalye üretecek... Hepimize özel tür sandalye... KahkahaKahkahaKahkaha
Türkçe'nin güzelliği her zaman muhteşem! Göz%20Kirpma
[/QUOTE]
Köksal SANDALYE konusunu açman senin için pek hayırlı gözükmüyor gibi :):):)
Kahvaltıyı hatırlatırım :):)

hsandmanmÇevrim Dışı

Özel Üye
hsandmanmÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 18 Ocak 2011 01:08
Selçuk bey, Jaguar kendi boyuna yakın balıklara karşı pek ilgi göstermez.Bir iki kovalar sonra kendi halinde yüzmeye devam eder.Akvaryuma ekleyeceğiniz balıklar Jaguardan küçük olursa, onları av yapmadan durmayacaktır,bunu dikkate alın derim.Jaguara eş alma gibi bir hata yapayım demeyin,o zaman küçük büyük dinlemez akvaryumda katliam olur.Birden fazla Jaguar tecrübeme dayanarak söylüyorumGöz%20Kirpma

BossÇevrim Dışı

Özel Üye
BossÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 18 Ocak 2011 02:50
[QUOTE=hsandmanm]Selçuk bey, Jaguar kendi boyuna yakın balıklara karşı pek ilgi göstermez.Bir iki kovalar sonra kendi halinde yüzmeye devam eder.Akvaryuma ekleyeceğiniz balıklar Jaguardan küçük olursa, onları av yapmadan durmayacaktır,bunu dikkate alın derim.Jaguara eş alma gibi bir hata yapayım demeyin,o zaman küçük büyük dinlemez akvaryumda katliam olur.Birden fazla Jaguar tecrübeme dayanarak söylüyorumGöz%20Kirpma[/QUOTE]

Ben yıllardır sorunsuz bakıyorum jaguar çiftlerimi ve diğer çiftlerimi karmada önemli olan karakterleri ve iletişiminiz diye düşünüyorum balıklarla.Enteresan bir şekilde aranızda kuvvetli bağlar varsa balıklarınızda sizi üzecek davranışlardan kaçınıyor.Bazılarımıza bu komik gelebilir ama bilmem ben böyle hissediyorum ve bu türleri ondan çok seviyorum Tebessüm

CaN_BaKıRÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Izmir
CaN_BaKıRÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 18 Ocak 2011 03:27
[QUOTE=Köksal Gürkan] [QUOTE=CaN_BaKıR]Umut üretsinde hele bir... O zaman bir çoğumuz sandalyemize oturup keyif yapıcaz inşallah :)) [/QUOTE]
Amerikan konusunda bir yenilik... Umut sandalye üretecek... Hepimize özel tür sandalye... KahkahaKahkahaKahkaha
Türkçe'nin güzelliği her zaman muhteşem! Göz%20Kirpma
[/QUOTE]

Hahaha alemsin hocam.. Kahkaha

Benimki sallanan türden olsun KahkahaKahkaha