Japon Akvaryumu

class4444Çevrim Dışı

İl: Istanbul
class4444Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 01 Şubat 2012 19:57
İlk başta 12 v ile yaktım ama gerçekten sönük kalmıştı sonra ölçüm yapıldıgında 14-15 v gibi bi değere ihtiyaç duydugunu anladık adaptörde ona göre ayarlandı, ışık şu an uygun ama hala beklediğim gibi değil sanırım benim beklentilerim çok yüksek, birde kırmızı ledlerin aydınlatmaya katkısı yok denecek kadar az iş mavide bitiyor, beyazın içine mavi katarsan göze hitap ediyor kırmızı katarsan bitkiye, hepsini birbirine katarsanda yosunlara hitap etmye başlıyor iş baya karışık. Birgün küçük akvaryumdaki kırmızı ledleri görürsen sadece onu yaktıgımda akvaryumun ne kadar sönük kaldıgını görürsün ama varsan baksan 50 lt akvaryum 315 adet led. Onu muhakkak flo ile desteklemek gerekiyor flo ile ikiside şu an basit bitkilerde beklediğimden yüksek performans sergiliyor ama asıl işin aslı akvaryuma zor denen bitkilerden ekledigim zaman ortaya çıkacak.

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

adige42Çevrim Dışı

Kıdemli Akvarist
adige42Çevrim Dışı
Kıdemli Akvarist
Gönderim Zamanı: 01 Şubat 2012 20:24
En güzeli o zaman floresandan şaşmamak sanırım.

class4444Çevrim Dışı

class4444Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 01 Şubat 2012 20:38
Abi sen büyük tanktaki aydınlatmayı gördün benden daha objektif yorumlar yapabilirsin, ben hergün gördüğümden gözüm alışmışta olabilir

adige42Çevrim Dışı

Kıdemli Akvarist
adige42Çevrim Dışı
Kıdemli Akvarist
Gönderim Zamanı: 01 Şubat 2012 20:46
Senin büyük akvaryumun ışıklandırması gayet iyi Gökhan,karanlık bir ortam söz konusu değil sende.Bende bir floresan daha takıp çözeceğim işi.

ciebÇevrim Dışı

Özel Üye
ciebÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 01 Şubat 2012 20:56
Gökhan voltajdan ziyade ledlere uygun amperde olması şart. Voltajı tutturman bunun yanında amperinide tutturman lazım, yoksa bitkide de verim vermiyor. Amperi tuttunca tam ışık verince bitkiler çürümüyor gelişiyor ama mesela güle kırmızı rengi veremiyordu. Ben 60 mantar led ile bitkili aydınlatmıştım aşağıya ekliyorum. Sen ya çok fazla istiyorsun veya amperi tuturamadın.

İlk geldiğimde adaptörün ömrü bitmişti ve buradaki videoda aynı ledlerin 12V ama düşük amperde nasıl ışık verdiklerini görebilirsin.

Buda benim eski bitkili tankım. İçerisindeki bitkilerin çoğu 3-5 cm den o hale ledler ile geldi.
cieb2012-02-01 21:00:00

class4444Çevrim Dışı

class4444Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 01 Şubat 2012 21:00
Amperin fazlası olur eksiği olmaz benim beklentiler yüksek sanırım. Bu ikisi aynı akvaryum deme sakın

ciebÇevrim Dışı

Özel Üye
ciebÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 01 Şubat 2012 23:44
Yok la olur mu biri japon akvaryumu diğeri şimdiki bitkisiz bitkili akvaryumum:))) Küçük olanından tepe sumpı söktüm bu sırada kuşaklarını kırdım yeni kuşak atmam lazım. Kuşaktan uygun yeri kesip bir iç sump yaptım(gelişmiş iç filtrede denebilir). Üst kısmına tasarruflu ampül ve yansıtıcı kullanacağım. Bitkiler için tasarrufludan verim alanlar var.

mesutokÇevrim Dışı

Kıdemli Akvarist
mesutokÇevrim Dışı
Kıdemli Akvarist
Gönderim Zamanı: 02 Şubat 2012 13:56
Birinci akvrayumdaki ışıklandırma güzel olmuş balıklarda beyaz yakışmış.İkinci akvaryumdada midyenin biri kayanın üzerine zıplamış çıkmış Cihan o kadar yüksege  nasıl atladı

ciebÇevrim Dışı

Özel Üye
ciebÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 02 Şubat 2012 15:44
O bitkili akvaryuma rasgele atmıştım midyeleri, ancak sonra birileri isteyince hediye gitti o midyeler... Şimdi akvaryumda yapraksız bir kaç bitki ve marcilia var boş boş duruyor bitkili. Akvaryumlarımdan eski şekline bakabilirsiniz. Gene güzel değildi ama bundan güzeldi:)))

ciebÇevrim Dışı

Özel Üye
ciebÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 13 Şubat 2012 09:48
Bu arada benim balıklarada(bir kaçına) mantar bulaştı iyimi... Akvaryum içine bir dekor ekledim kesin ondan oldu. Neyse inşallah iyi olurlar. Dün suyun 60 lt civarını değiştirdim filtreyi temizledim, contra ve bir başka metilenle takviye yapıp karbonu filtreden aldım. Ancak diatomit metileni almaz sanarken 1 saat sonra metilen kayboldu. Kedi kumu gerçekten bu farklı maddeleri arıtmakta faydalı. Ancak amonyağı zeolit kadar çok emmiyor gibi. Benim Bu ara biraz fazla yemlememden (besiye yatırdım:))) olabilir. 

Fazla bir ilaç olmadan bakalım mantardan kendi başına kurtulabilecek mi şimdilik kuyruğunda 1cm lik bir yerde var. 

Şunu farkettim balıklar çok büyümüş hele suriye göçmenleri yahu kepçeye sığmıyor, elimi soktum elime geldi tuttum aldım:) Metileni kuyruğuna da damlattım, aynı göz fungus tedavisindeki gibi... Bekleyişteyim. Kadir abi ve gökhan kardeşimden sonra bende yeniden hastalıkla uğraşacağım sanırım.

@Lİ TOPLUKAYAÇevrim Dışı

İl: Antalya
@Lİ TOPLUKAYAÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 13 Şubat 2012 10:06
Bu hastalıklar kadar kötü birşey yok valla çok geçmiş olsun inşallah en kısa sürede iyileşirler.

class4444Çevrim Dışı

class4444Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 13 Şubat 2012 11:29
Cihan geçmiş olsun, nasıl bir dekor ekledinde hastalık bulaştı, sanki balıklar sen yokken daha sağlıklıydı Bende Mesutok'un verdigi bir mantar ilacı var onu sana devrediyim kullan istersen, bu hastalıklardan bende bıktım gerçekten, inşallah kurtarırsın balıkları, sanada bir doktor önlüğü ayarlamak lazım anlaşılan.

adige42Çevrim Dışı

Kıdemli Akvarist
adige42Çevrim Dışı
Kıdemli Akvarist
Gönderim Zamanı: 13 Şubat 2012 12:01
Cihan geçmiş olsun,akvaryuma müdahale ettiğin zaman mutlaka bir sıkıntı çıkıyor.Ben akvaryuma bir dekor ekleyeceğim zaman mutlaka kaynar su ıle yıkarım,ama yıne de oluyor maalesef.Mantar tedavisi kolaydır,tuz ve ilaçla hemen halledersin.Zeolit gerçekten çok faydalı bir materyal,her filtrede olması gerektiği kanısındayım bende.Ben test kiti alıp ölçüm yapacağım bu sudaki amonyak,nitrit ve nitrat değerlerini ölçüp belli bir bakım periyoduna sokacağım.

ciebÇevrim Dışı

Özel Üye
ciebÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 13 Şubat 2012 22:29
Teşekkürler. Valla sorun akvaryuma tuz atamamam:( Midyeler var şimdilik metilen mavisi ile idare ediyorum onuda sabaha kadar diatomit sıfırlıyor zati. Hep taze ilaç damlatıyorum. Kuyruktaki ilerleme durdu. Bir ara kombi arıza yaptı bir gün su soğudu sanırım onunda etkisi oldu. Yumurtlama için plastik bir bitki koymuştum, sıcak su ile yıkadım da ama nafile. Ben elimi sokup balıkları severim gene birşey olmazdı:( İnşallah kısa sürede atlatır balıklar, acı çekmesinler...

Gökhan fazla karışık ilaç kullanmıyorum, eğer metilen fayda etmezse uzun vade de sana haber veririm. Ben suyu yenileyerek yenmeleri taraftarı idim ama 1 günde 1mm den 1 cm e mantar alanı büyüyünce metilen ile büyümeyi durdurdum.

Neleri atlattı bizim balıklar bunuda sağsağlim atlatırlar inşallah.