Japon Akvaryumu

adige42Çevrim Dışı

Kıdemli Akvarist
İl: Istanbul
adige42Çevrim Dışı
Kıdemli Akvarist
Gönderim Zamanı: 15 Şubat 2012 10:50
Cihan sana katılıyorum,filtresiz bir tank ben de düşünemiyorum.Ortalığı ... götürür

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

mesutokÇevrim Dışı

Kıdemli Akvarist
mesutokÇevrim Dışı
Kıdemli Akvarist
Gönderim Zamanı: 15 Şubat 2012 14:26
Pislik olmuyor cihan dipte, dışkılardan torf oluşuyor, şimdi senin salyangozlarıda ekledikten sonra o bile azaldı torfları bile ayrıştırdı salyangozlar, bir miktar resimlerde gördüğün kadar torf oluyor. Onuda dip çekiminde haftada bir alıyorum. Dip balıkları balık dışkılarının içindeki sindirilmeyen besinleri ayırıyorlar salyanozların bu işi çok iyi yaptı. Aynı filtre gibi çalışıyor senin Ramshonrlar. Dediğin gibi Suyuda berraklaştırmada yardımcı oluyorlar. Anladığım kadar sudaki tüm artıkları yiyorlar camlardakileri bile, faydalı bakteriler,de besin artıkları azaldığı için, artıklardan beslenmeyi bırakıp nitrite yüklendiler galiba, bir yazında okumuştum, suyu berkaklaştırıyor yazmıştın ramshornlar için sabah kalktığımda bayağı temiz oluyor su gerçekten, bunu hissediyorum. mesutok2012-02-15 14:33:08

ciebÇevrim Dışı

Özel Üye
ciebÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 15 Şubat 2012 23:49
Evet salyangozlar artık yemleri yediği için su daha temiz olur, ben sana söylemiştim suyun daha temiz olacak diye ama çok ürerse suyu kirletmeye başlıyor çok dışkılıyor çünkü.

cihangs55Çevrim Dışı

İl: Erzurum
cihangs55Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 16 Şubat 2012 23:57
Cihan bey benim balıkta siyah lekeler var iştahsızlık falan yok kadir bey tuzlu banyo yapmamı önermişşti ancakl geçmek bir yana ilerledi ve bir balıgıma daha bulaştı ne yapmalıyım tuzda ne kadar bekletmeliyim 

ciebÇevrim Dışı

Özel Üye
ciebÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 17 Şubat 2012 01:56
Diğer konuyada yazmıştım ama iki yerde birden sormuşsunuz bilgilerim dahilinde cevapladım, burayada kopyalayım:

""""
Siyahlık bu kadar belirgin olmasa idi yavru balık gelişim sürecinde olduğundan kararmış diyebilirdim ama, gerçekten karartı tam anlamıyla siyahlaşmış. Su değerlerinden olabileceği gibi beslenme bozukluğuda balık gelişimini olumsuz etkileyebilir. Balığın pullarında kabarma, balıkta bir sisme veya kuyruğun aşağıya doğru bükülmesi gibi bir durum varmı? Bu durumları balığın normal olduğu süreçle kıyaslayarak yapın. Belki bir iç hastalık vardır.

Ek: Kullandığınız yem nedir? Devamlı protein ağırlıklı (Dip yemi, bezelye, v.b.) yemlemeyi sık yapıyorsanız bu da balıkta yağlanma, özellikle böbreklerin ve karaciğerin çalışmasını olumsuz etkiler ve siyah lekelere yok açabilir. Balık yavaş yavaş ölüme gidebilir. Bu nedenle balığınızı bu tarz yemleme yapıyorsanız yemlemeyi kesmeyi ve biraz aç bırakarak bitkisel ağırlıklı beslemeye özen gösterin. Bezelye B vitamini ve karbonhidrat deposu olması yanı sıra protein deposudur. Bilinenin aksine uzun vadede özellikle çok bezelye verilmesi balığın sağlığını protein kaynağı çok olmasından olumsuz etkileyebilir.
""""

Öncelikle yapmanız gereken akvaryum suyunu normal ölçülerde tazeleyin, daha sonra B vitamin takviyesi yapın. Kabuklu canlı ve vatoz türevleri yok ise 30-40 lt ye bir çorba kaşığı olacak şekilde kaya tuzu ekleyin. Eğer t uz imkanınız yok ise bir şişe doğal maden suyu dökün(Gazı kaçtıktan sonra). Tuz kullanmadan daha faydalı siyah çay vardır şimdi oranını hatırlayamadım ama forumdan araştırırsanız kullanımını bulabilirsiniz oldukça faydalıdır.  Akvaryumun iyi derecede havalandırıldığından emin olun. Sudaki oksijenin yeterli olması balığı daha rahat hissettirir. Filtrenizi temiz tutun, akvaryum dibinde pislik bırakmayın. Yemlemeyi azar azar ve protein oranı az yemlerle besleyin.

Şimdilik yapılabilecekler bunlardan ibaret. Balıkta kararma önemli bir hastalığın işareti olabileceği gibi sadece gelişimsel de olabilir.

cihangs55Çevrim Dışı

cihangs55Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 17 Şubat 2012 18:45
Teşekkürler cihan bey kusura bakmayın öyle bir yanlışlık yaptım iki yerde degerli bilgilerinizi paylaştıgınız için çok teşekkür ederim sanırım bu gelişim kararması degil hastalık gibi tuz tedavisine başlıyorum akvaryumda yavaş suyunuda tazelemeye başladım 2 gün yem vermemeyi düşünüyorum ilginize alakanıza tekrar teşekkür ederim eger durumda degişiklik gözlemler isem sizinle özellikle paylaşıcam iyiki sizin gibi bilgili insanlar varda ölüm bile olsa birşeyler ögrenmek ve daha saglıklı balıklar büyütmek güzel iyiki varsınız chnylmz

ciebÇevrim Dışı

Özel Üye
ciebÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 17 Şubat 2012 21:37
Akvaryumunuzda nasıl bir filtreleme var bilmiyorum ama karbon içeren malzemelere bu ara yer verseniz iyi olur. Suyunuzu birden yerine gün aşırı sürekli beklemiş su ile değiştirin.

Bilgileri iki tarafta yazmak sorun değil, bilgilere kolay ulaşılabilir olsun diğer arkadaşlarımızda yararlansın.

cihangs55Çevrim Dışı

cihangs55Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 17 Şubat 2012 23:46
Cihan bey birden degiştirmedim akvaryum da iç filtre gayet yeterli hava motoruda bulunmakta çift çıkışlı karbon içeren  malzeme nedir bilmiyorum anlamadım dediginizi

ciebÇevrim Dışı

Özel Üye
ciebÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 18 Şubat 2012 00:00
Karbon filtre süngeri filan vardır siyah olur genellikle sudaki mikron bazındaki maddeleri süzer. İmkanınız varsa onu kullanmanız iyi olur. Dış filtre ve sumplara aktif karbon olarak konur.

cihangs55Çevrim Dışı

cihangs55Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 18 Şubat 2012 00:10
Evet benim iç filtrenin süngerleri öyle siyah içinde toplar var 

adige42Çevrim Dışı

Kıdemli Akvarist
adige42Çevrim Dışı
Kıdemli Akvarist
Gönderim Zamanı: 04 Mart 2012 00:11
Cihan var mı yenilik akvaryumda?

cihangs55Çevrim Dışı

cihangs55Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 04 Mart 2012 00:20
Evet abi ne zamandır ses soluk yok senden 

ciebÇevrim Dışı

Özel Üye
ciebÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 04 Mart 2012 09:22
:))) Aslında ses soluk varda kendi akvaryum konuma yazmamışım hiç:))) 

Akvaryumun filtresini yeniden yaptım. Sump kaldırdım, gelişmiş iç filtre yaptım onuda kaldırdım ve şimdi 70 lik pimaştan bir filtre yaptım, bu sefer hem yer kaplamadı hemde temizliği güzel oldu. Yakında fotolarını koyarım. 55 cm lik bir pimaş ve içinde karbon, elyaf, plastik bulaşık telleri, biobal malzemeleri var.

class4444Çevrim Dışı

class4444Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 04 Mart 2012 15:18
En verimli temizliği bulana kadar denemelere devam diyorsun Nasıl bişey olmuş resimlerini eklede bakalım, biliyorsun ufak akvaryumun filtre işini hala halledemedim iç filtreyle devam ediyoruz bende bugün aydınlatma işini haledecegim inşallah 5-5,5 mt kadar şerit led var işin kolayına kaçıp onlarla bişeyler yapıyım diyorum