Japon Balığı İle İlgili Herşey [Envanter]


halonganÇevrim Dışı

Özel Üye
Kayıt: 07/01/2006
İl: Antalya
Mesaj: 2194
halonganÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 08 Mart 2007 21:45
Japon Balığı Akvaryumu Kurmanın Teknikleri Ve İncelikleri

Başlığı açan ve konuyu hazırlayan: Tolga ŞANKULU

rheme
Forum Üyesi
Forum%20Üyesi
Simge

Kayıt Tarihi: 13 Şubat 2006
İl/Ülke: Edirne

Tolga Bey'in Göster&ampampnbsprhemes Özellikler i,
Tolga Bey'e  Özel%20Mesaj%20Yolla gönder.
Tolga Bey'in
Diğer%20Mesajlarını%20Ara:&ampnbsprheme na bak.
Tolga Bey'in açmış olduğu ilgili konu başlığına göz atmak için buraya tıklayınız.


1-
Yeni bir japon akvaryumu kurarken öncelikle alacağımız balık sayısını belirlemeliyiz.Böylece doğru akvaryumu seçebiliriz.Örneğin iki adet japon besleyeceksek en az 50 litrelik bir akvaryum almalıyız.Ama eğer 10 adet Japon balığı beslemek istiyorsak en az 100 litrelik bir akvaryum satın almamız gerekir.

2- Eğer maddi durumunuz uygunsa dış filtre kullanın.İç filtrede uğraşınız fazla olur.Dış filtrenin içinde kullandığınız ekipmanlar akvaryumunuzdaki bakteri oluşumunuzu hızlandırarak akvaryum suyunuzun balıklar için hazır hale gelmesini sağlar .Hazır hale gelen bu suyun korunmasınıda yine dış filtremiz gerçekleştirmektedir.

3- Akvaryumlarımızın içine kesinlikle yapay maddeler koymamalıyız.Buna plastik bitkilerde dahildir.Kaliteli bir kum.Balığın türüne uygun bitkiler yeterli olur .Japon için amazon anubias gibi sert yapraklı bitkiler uygundur.Japonlar çok hızlı hareket edebilirler bu yüzden kesici veya tahriş edici yüzeyde taş ve benzeri maddeleri koymayınız.Ayrıca akvaryumumuzun içini düzenlerken balığın sıkışacağı veya girip geri çıkamayacağı yerleri dikkate almalı ve bu şekilde bir dekor hazırlamalıyız.Dekorumuz filtrasyonumuzu engellemeyecek şekilde hazırlanmalıdır.

4- Akvaryumunuza ilk kez kum koyacaksanız mutlaka kaynar suda defalarca yıkayın.Ve en az 3 gün boyunca suda bekletin.İyi yıkanmayan kumlar akvaryumumuzun ileriki günlerde sürekli olarak bulanık bir halde kalmasına neden olacağı gibi bizim içinde ek zaman kaybına yol açar.

5- Akvaryuma kumu yerleştirdikten sonra dinlenmiş su koyun ve 3 gün filtreleriniz çalışır vaziyette bekleyin.Su koyarken akvaryumun içine bir tabak koyarsak ve suyu bu tabağın üstüne dökersek akvaryumumuzun içi karışmaz ve su bulanmaz.Asla yeni kurduğunuz akvaryuma 3 gün geçmeden balık koymayın!

6- Japon akvaryumuza başka türden bir balık koymamaya özen göstermeliyiz.Japonlarla yaşayan balık türü oldukça azdır.Pengasus,çöpçü,cüce vatoz dışında balık türlerini tercih etmemeliyiz.Bununla beraber japonların yalnız kendi türleriyle yaşaması en uygun olanıdır.

7-Akvaryumcuya gidip balıklarınızı dikkatli bir şekilde seçin kuyruklarına dikkat edin.Taşıma sırasında ezilme yada kırılmalar olabilir bu şekilde uzun süre incelerseniz sorunsuz bir balık alma ihtimaliniz artmış olacaktır.Akvaryumda ölü balık varsa asla o akvaryumdan balık almayın.Balığınızı aldıktan sonra poşet içindeki balıklarınızı poşeti ile birlikte kurmuş olduğunuz akvaryuma bırakın asla poşeti delip balıkları birden akvaryuma atmayın.Poşetteki su akvaryum suyu ile aynı ısıda olunca poşeti delebilirsiniz.Unutmayın ani ısı değişiklikleri beyazbenek hastalığına yol açar.

 9- Yeni kurulan akvaryuma filitrasyon devam ederken su düzenleyici olarak sera aquatan veya o kalitede bir su düzenleyici atılması akvaryumun hazır hale gelmesi için yararlı olacaktır.

10- Akvaryumunuza balık konulduktan sonra balıkları çeşitli yemlerle beslemeniz balıkların kabız olma ihtimalini azaltır.

11- Balıklarınızın nufus yoğunluğuna  ve akvaryum boyutunuza göre suyunuzda düzenli dip çekimi yapmanız sudaki nitrat oranınızı dengede tutmaya yarar.

12- 150 litreden büyük ve nufus yoğunluğu fazla olan japon akvaryumlarında dış filitre ile (biyolojik filitrasyon) iç filitre (mekanik filitrasyon) kullanılması su dengeleri açısında oldukça önem taşımaktadır

13- Japon balıkları beslenme ve su şartları özelllikleri ile diğer tüm balıklardan farklıdır.Bu yüzden tek tür beslenmesi daha doğru olacaktır.

14- Eğer akvaryumunuzda bitkiniz bulunmuyorsa,suyunuza belirli zaman dilimleri içerisinde ve belirli aralıklarla problem gördüğünüz takdirde (parazit,beyazbenek vb )kaya tuzu eklemeniz balıklarınızın hastalık riskini azaltacaktır.

15- Haftada bir düzenli olarak %15 -20 lik dip çekimi yapılmalıdır.Bu değişimler sırasında akvaryuma ekliyeceğimiz suyun ısısıyla akvaryumumuzdaki suyun ısısı aynı olmalıdır.

16- İç filtre temizliği en az haftada bir kere yapılmalı sünger ve pervane iyice temizlenmelidir.Temizleme işlemi yararlı bakteri korunumu açısından akvaryumdan alınan su ile yapılmalıdır.Dış filtrede ise temizlik daha uzun aralıklarla yapılmalıdır.

17- Yeni akvaryum aldığımızda kaya tuzu ile ovulmasında fayda vardır.Gerek ilk alındığında gerekse diğer temizlikler sırasında akvaryum ve malzemeleri asla deterjan ve türleri ile temizlenmemelidir.

18- Akvaryumun sıcaklığını gerekli derecede sabit tutmak için iyi bir ısıtıcı kullanmalısınız. Genellikle 23-25° C su sıcaklığı akvaryumdaki balıklar ve bitkiler için uygun olacaktır. Akvaryumun ısısını ölçmek için bir derecealmalısınız

19- Akvaryumun içine balıkların en önemli oksijen kaynağı olan bitkilerden de yeteri kadar koymayı ihmal etmeyin.


Başlığın gelişmesinde katkısı bulunan Şefika Hanım'a (sevko31), Aytek Bey'e (Abu) teşekkür ederim.


reis2008-02-07 18:51:16

Beğenenler: [T]178138,GoldfishKeepers[/T][T]195095,Japon_Balıkları[/T][T]195363,ilkerkkn[/T][T]196992,kocagoz[/T][T]190845,Mkandemir[/T][T]200806,balikhayrani[/T][T]203644,KadirD[/T]
Teşekkür Edenler: [T]196992,kocagoz[/T][T]190845,Mkandemir[/T][T]200806,balikhayrani[/T][T]203644,KadirD[/T]
+1: [T]196992,kocagoz[/T][T]200806,balikhayrani[/T]

Halis ONGAN

Merkez / KONYA

halonganÇevrim Dışı

Özel Üye
Kayıt: 07/01/2006
İl: Antalya
Mesaj: 2194
halonganÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 08 Mart 2007 21:53
Japon Balığı Üretimi ve Cinsiyet Ayrımı

Başlığı açan ve hazırlayan: Süleyman KUŞCU

balabey
Forum Özel Üyesi
Forum Özel Üyesi
Simge

Kayıt Tarihi: 07 Ocak 2006
İl/Ülke: Istanbul

Süleyman Bey'in
Göster&ampampnbspbalabey's Özellikler'i
Süleyman Bey'e 
Özel Mesaj Yolla gönder.
Süleyman Bey'in
Diğer Mesajlarını Ara:&ampampnbspbalabey na bak.
Süleyman Bey'in açmış olduğu ilgili konu başlığına göz atmak için buraya tıklayınız.

CİNSİYET ;

   Her ne kadar erkek dişi ayrımı zor olsa da  deneyimli kişiler tarafından basitçe ayrılmaktadır. Dikkat edilmesi gereken püf noktaları vardır. Sizlere bu püf noktalarından bahsedeceğim. Bu püf noktaları 5-6 cm den ufak balıklarda uygulamayınız.

   Japon balıklarının birçok varyetesi bulunmaktadır. Yüzgeçleri ve vücut tiplerine göre değişiklik göstermektedir. Bazı yerlerde okuduğum erkek balığı anüs yüzgeci tek dişi balığınki çift olur  gibi ibareler yanlıştır. Dişi erkek ayrımını aşağıda değindiğim gibi kolayca yapabilirsiniz.


KARIN METODU ;

 

   Balık ıslak havlu üzerine yatırılır. Anüse yakın karın boşluğuna hafifçe bastırılır. Eğer parmak yumuşak şekilde içeri batıyorsa dişidir. Bu boşluk yumurta boşluğudur. Erkekte ise balık boyunca uzanan sert kıkırdağımsı bir karın vardır.


ANÜS METODU ;

   Bu metod biraz tecrübe gerektirmektedir. Göz alışkanlığı kazanıldıkça en kolay yöntemlerden biridir. Erkek balığın anüsü ufak ve anüs yüzgecine nerdeyse bitişiktir. Çiftleşme anında çıkan spermleri bu yüzgeç vasıtası ile yayar. Dişi balıkta ise anüs büyük ve anüs yüzgecine uzaktır. Çünkü aşırı yapışkan olan Japon balığı yumurtası anüs yüzgecine yapışmasın diyedir.


GALSMA METODU ;

   Bu metod sadece üreme zamanında uygulanır. Erkek balığın galsamaları (solungaç kapakları) üzerinde toplu iğne başı kadar beyaz benekçikler oluşur. Bu erkek balığın üremeye hazır olduğunu gösterir. Devamlı dişi balığın karnına kafasıyla vurmaya dişi balıkları tahrik edip üremeye teşvik etmektedir.


ÜREME PARAMETRELERİ ;

   Japon balıkları her türlü su değerine uyum göstermektedir. Lakin ph’ı ve ısısı yüksek sularda yaşam şansı zordur.

Ph : 7                              Ü.ısısı: 20-22 ºC             

Doğada üreme: Mart/Nisan ayları          

Akvaryumda üreme; Su şartları sağlandığında her zaman


ÜREME ÖNCESİ ;

   Üretime alınacak balıklar 2 dişiye 3 erkek balık olarak hesaplanır. Çok sayıda üretim yapılacak ise erkek dişi sayısı eşit olmalıdır. Erkek ve dişiyi ayırıp ayrı yerlerde kuvvetli besiye çekmek gerekmektedir. Özellikle öğün sayısını 3’e çıkarıp ve en az bir öğünü canlı yem ile beslenmelidir. Burada dikkat edilmesi gereken tek husus balıkları aşırı besleyip çatlatılmamasıdır. Japon balıklarında canlı yem üremeyi tetikleyici en önemli etkendir. Canlı yem yiyen Japon balıklarında renklerdeki canlılık ve parlaklık dikkat çekicidir.

   Üreme zamanında dişinin karnı gözle belli olacak şekilde şişer ve erkek balığın galsaması üzerindeki beyaz benekçikler belirginleşir. Dişi yumurta yaklaştıkça bir sıvı salgılar ve erkek balık devamlı dişiyi kovalamaya başlar. Yumurtlama zamanı iyice yaklaştığında erkeğin daha da sertleştiği görülür.


ÜRETİM ;

   1908 yılında Japon balıklarının üretimi isimli bir kitap yayınlıyan Dr. Matsubara bu konuda günümüzde bile geçerli olan aşağıdaki bilgileri sunmaktadır. Dr. Matsubara Ranchu ve Aslanlaş olarak tanınan Japon balıklarını üreten ve akvaryum dünyasına sunan üretici olarak tanınır.

   Dişi ve erkek balığın tespitinden sonra üretim için 2 yol izlenebilir. 1) Doğal üretim 2 Yapay üretim


DOĞAL HAVUZDA ÜRETİM ;

   5 damızlık balık (3 erkek 2 dişi) için en az 1,5-2 m²’lik bir havuz yüzeyi gerekir. Derinliği 1-1,2mt. Olması uygundur. Erkek dişi olarak ayrılan damızlıklar havuza konmadan 15 gün boyunca canlı yem ile beslenir. Bu besi sayesinde balıklar iyice kondisyon kazanmış olurlar. Bu arada havuzun suyu 20-22ºC’de olmasına özen gösterilir.

   Balıklar havuza bırakıldıktan birkaç gün sonra yumurtladıkları görülür. Yumurtladıktan hemen sonra anaçlar havuzdan alınmalıdır. Aksi taktirde yumurtlama işini tamamlamış anaçlar tarafından yumurtalar yenmektedir.


YAPAY ÜRETİM ;

   Yapay üretimde en önemli konu damızlıkların yumurta olgunluğuna ulaşmış olmasıdır. Erkek balık nerdeyse her mevsim hazırdır. İyi kondisyon kazandırılmış dişide karnına hafif bastırıldığında yumurtaların kolayca çıktığı görülür. Yumurtalar hafif sarımtırak ve oval’dir. Olgunlaşmamış yumurtalar ise köşeli gibidir.

   Sağılacak balıklar belirlendikten sonra sağım yapılacak kap belirlenmelidir. Ufak bir kap olmasında fayda vardır. Takribi 4-5 lt’lik bir kap olmalıdır. Kap içinde balığın şekli baş kısmı suyun dışında anüs kısmı su içinde olmalıdır. İlk olarak erkek balık kabın içinde gezdirilirken bir taraftan da karnı sıvazlanarak sperm sağınımı yapılır. Sperm tüm kaba yayılmış olur. Sağım işlemi karnından anüse doğru hafif bastırılarak olur. Vakit kaybetmeden dişi balık alınır ve aynı şekilde sağılır. 4-5 saat sonra kabın içindeki su boşaltılıp yerine temiz su doldurulur. Bunun esas nedeni sudaki kalan spermler ve pul parçaları suyu bozarak yumurtaların bozulmalarını sağlar. Yumurtalar çok yapışkan oldukları için ilk deydiklere yere yapışıp kalırlar. Yumurtaları yapıştıkları yerden çıkarmak oldukça zor ve zararlıdır.

 

Sağım işleminde en dikkat edilmesi gereken yerler vardır.

1) Balığın sağarken fazla sıkılması sonucu balıkta zedelenme ve iç organların patlaması

2) Sıvazlama esnasında kalkan pullardan bakteri ve parazit kapma

3) Sağım kabı ile tutma kabı arasında gidip gelmekten balıkta şok

4) Yorgun düşmüş balıkların sağlıklı balıkların yanına koyulup hırpalanarak ölmesi

   Yukarıdaki sebepleri daha da çoğaltabiliriz. Balık sağma işinde aşırı dikkat etmemiz gerekmektedir. Sağım işleminden sonra parazitlere karşı ilaçlı bir tedavi akvaryumunda balıklar eski güçlerini kazanana kadar bakılıp daha sonra ana akvaryuma konmalıdır.


YUMURTA İŞLEMİ ;

   Sağım kabı temiz su ile doldurulduktan sonra geniş bir akvaryuma konulur. Akvaryum su yüksekliği 10-15 cm arasında tutulur. Yumurtaların bozulmaması için suya metilen mavisi ve kuvvetli bir hava taşı konulur. Böylece yumurtaların mantarlaşması engellenmiş olacaktır.


YAVRU BAKIMI ;

   Larvalar 3-4 gün içinde çıkarlar. Akvaryum camına yada sağım kabına tutunurlar. Kuyruk sallamalarını görebilirsiniz. Larvalar 3-5 gün içinde yüzmeye başlayacaklardır. Bu süre zarfında  karın altındaki yumurta sarısını yiyerek yaşayacaklardır.

   Larvalar karın altı yumurta sarısını tükettikten sonra kaynatılmış yumurta sarısı bir kapta biraz su ile ezilir. Tülbent yardımı ile süzülerek larvalara verilir. Yumurta sarısı ile beslenme 7 günü geçmemelidir. 7 gün sonunda Artemia naiplius ve yavru Su Piresi verildikten sonra toz yeme geçilebilir. Yavrular irileştikçe ağız çapına göre yemleme yapılmalıdır. Yavrularınızı belirli periyotlarla boylayarak ve aynı boydakileri ayırarak beslerseniz yavru kaybını en aza indirmiş olursunuz. Çünkü Japon yavruları büyürken çok farklı boylarda gelişeceklerdir.

   Su değişimi ani şekilde yapılmamalıdır. Su ilaveleri yavaş yavaş yapılmalıdır. Çok acil ve kötü durumlar dışında %50 su değişimi yapılmamalıdır.


YAZAR DENEYİMİ ;

   Kendi uyguladığım yöntemi sizlerle paylaşmak istiyorum.üreme konumuna geçmiş balıkları ayırıp, önce sağma kabına erkeği sağıp peşinden dişiyi sağıyorum. Dişi balık aralıklı şekilde yumurtladığı için dişiyi yormadan aralıklı şekilde sağarım. Dişiyi sağdıktan sonra tekrar tekrar erkeği sağarım. Böylece sağım kabındaki sperm sayısını arttırmış oluyorum. Dişiyi tekrar sağdıkça yumurtaların döllenme imkanı artmış oluyor.
halongan2007-3-8 22:0:32

Beğenenler: [T]174750,Batuhan.05[/T][T]191405,livethelife[/T][T]192661,Nitrotoluen[/T][T]195363,ilkerkkn[/T][T]192980,cmdonmezer[/T]

Halis ONGAN

Merkez / KONYA

afrasyabÇevrim Dışı

Kayıt: 07/07/2007
İl: Ankara
Mesaj: 8
afrasyabÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 16 Temmuz 2007 16:48
Arkadaşlar 2 tane inci gövdem var. Biri diğerinin gözlerini yemiş. Bir tanesi şimdi tamamen kör ama yüzmeye ve yem yemeye devam ediyor. Ne yapmalıyım? reis2008-02-07 18:51:54

Coşkun AKGÜL

AbuÇevrim Dışı

Özel Üye
Kayıt: 19/12/2005
İl: Istanbul
Mesaj: 791
AbuÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 21 Temmuz 2007 10:09
[QUOTE=afrasyab]arkadaslar 2 tane inci gövdem var. biri diğerinin gözlerini yemiş. Bir tanesı şimdi tamamen kör ama yüzmeye ve yem yemeye devam ediyor. Ne yapmalıyım?[/QUOTE]
 
 Herhangi bir şey yapamazsınız.Balıklarınız yaşamaya devam edecek.Aynı hayattaki gibi...
reis2008-02-07 18:46:06

Eski Japoncu Aytek :)

TunaÇevrim Dışı

Kayıt: 17/08/2006
İl: Ankara
Mesaj: 236
TunaÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 31 Temmuz 2007 23:31
Arkadaşlar çok güzel bilgiler teşekkür ederim, fakat ben birşey sormak istiyorum, 2 gün önce bütün sarı prenseslerimi kaybettim.Şimdi yeniden japon aldım. Onlardan kalan yemleri japonlar yer mi? Yeseler de renklerine bir zararı olur mu bu yemlerin?
(Kalan yemler sera discus, tetra discus, sera g. green birde tubifex kurtlardan)
reis2008-02-17 13:24:33


Koi-keeperÇevrim Dışı

Özel Üye
Kayıt: 21/03/2007
İl: Bursa
Mesaj: 1494
Koi-keeperÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 08 Ağustos 2007 21:30
Kullanabilirsiniz yemleri hemde çok iyi olur.
 
Saygılar...


                   Koi Çiftliği

pıtırcıkÇevrim Dışı

Kayıt: 19/03/2007
İl: Izmir
Mesaj: 74
pıtırcıkÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 10 Ekim 2007 21:17
Sayın Ahmet Bey ne olur? Teleskop japon balıkları ile ilgili bilgiler verir misiniz? Ben başlık açtım. Ama kimse yardım etmiyor.reis2008-02-07 18:49:03

2 adet kırmızı yanak su
kaplumbası 6 adet teleskop
12 lepistes 3 çöpçü 4poli 4japon balıgı+1 YENI BEBEK KAPLUŞ DAHA

ELVİN DEMİREL

mustafa_emreÇevrim Dışı

Kayıt: 11/10/2007
İl: Balikesir
Mesaj: 208
mustafa_emreÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 23 Ekim 2007 08:26
Gerçekten güzel ve faydalı bilgiler. Teşekkür ederim. Ancak eklemek istediğim bir şey var. 7. maddeye kısmen katılmıyorum. Şöyle ki yeni aldığımız balıkları akvaryumumuza koyarken poşetin içindeki suyu akvaryuma dökmenin çeşitli sakıncaları var. Şöyle ki eğer o suyun içinde parazitler varsa onlar da balıklarla beraber akvarumun içine dahil olacaklardır. Onun yerine balıkları kepçe yardımıyla poşetten çıkarıp akvaryuma dahil edersek daha iyi olur kanaatindeyim. Saygılar...

Mustafa Emre Gügen

55x30x30 - 2 Japon Balığı - Haqos Şelale İç Filtre

winnerÇevrim Dışı

Kayıt: 25/09/2007
İl: Istanbul
Mesaj: 6
winnerÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 25 Ekim 2007 20:11
Yardım ederseniz sevinirim. Benim akvaryumda japon balığı var. Ben bu balıklara iki hafta önce leblebi attım ve afiytle yediler. Şekerli leblebilerden beyaz olanlardan daha sonra balıklarda gözle görülür. İçimde yavaşlama farkettim. Sizce buna yem neden olabilirmi ve balıkları tekrar nasıl aktifleştirebilirim? Yardım ederseniz sevinirimhalongan2007-10-26 13:30:50


rhemeÇevrim Dışı

Özel Üye
Kayıt: 13/02/2006
İl: Edirne
Mesaj: 5261
rhemeÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 01 Kasım 2007 10:43
Japon balıklarına bu türden yiyecekler verilmemesi konusunda birçok kez yazı yazmama rağmen genelde destek görmedim ancak bu başınıza gelen olay haklılığımı birkez daha ortaya çıkardı. Umarım balıklarınız en kısa sürede iyileşir. Balıklarınıza bu dönemde sert ve protein içeren dip yemi tarzı yemler yerine haşlanmış ıspanak veya sera goldy tarzı pul yem vermelisiniz ve bağırsaklarının eski düzenine kavuşmasını beklemelisiniz.Saygılar.

Volkan ŞankuluboraboraÇevrim Dışı

Kayıt: 07/10/2007
İl: Istanbul
Mesaj: 19
boraboraÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 13 Kasım 2007 23:13
Benim japon balığımın yüzgeçleri kanıyor ve kumun üzerinde yatıyor. Ne yapabilirim yarına kadar yaşayamayacak. reis2008-02-07 18:49:50


Bora...

ersandodoÇevrim Dışı

Kayıt: 06/11/2007
Mesaj: 31
ersandodoÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 25 Kasım 2007 19:05
Bende 4 tane japon(kuyruk hariç 4cm) balığı var fakat büyümüyorlar uzun bir süredir. Acaba cinsleri mi böyle?


SAYGILAR
reis2008-02-17 13:25:24

Ersan

gzmklcÇevrim Dışı

Kayıt: 22/10/2007
İl: Afyon
Mesaj: 261
gzmklcÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 30 Kasım 2007 17:56
Teşekkürler ama malawi beslemiyoruz.Her bir balığa 25 litre sizce de saçma değil mi? reis2008-02-17 13:26:2940 lt 2d1e siyah moli,2d1e ay moli 7 tane 08.06.2009 doğumlu black moli yavrusu

legolashakanÇevrim Dışı

Kayıt: 23/08/2007
İl: Adana
Mesaj: 2
legolashakanÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 20 Aralık 2007 20:16
Arkadaşlar japon balıkları  canlı bitkileri yerler mi?
Bu konuda biraz acemiyim de... Ben canlı bitki almak istiyorum  ama  akvaryumcu bana  japonlar bitkileri yerler dedi.Japon balıkları için uygun bitkilerin isimlerini söylerseniz sevinirim .
SAYGILARIMLA...
reis2008-02-17 13:33:46

Teşekkür Edenler: [T]162851,ALFA[/T]

Hakan...