Kaplumbağa akvaryumu örnekleri

kewellsantosÇevrim Dışı

İl: Istanbul
kewellsantosÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 01 Nisan 2010 23:14
Arkadaşlar çoğumuzun balık besleme sebebi çok güzel bir akvaryum gördükten sonra ben niye yapmiyim diyerek bu hobiye başlamasıdır.Ben de öyle yaptım.Şu anda bitkili akvaryumum var.Çok da güzel.Fakat kaplumbağa avaryumları farklı.Kaplumbağa bakımında haz veren kaplumbağanın kendisidir.O yüzden akvaryumu çoğu zaman alt planda kalıyo.

Mesela siz:
İnternete girdiniz.Bir sitede bitkili akvaryum gördünüz.Vay be dediniz.Bu yüzden siz de bu hobiye başladınız.

Fakat ben kaplumbağa akvaryumlarının bu kadar haz verdiğini düşünmüyorum.Kaplumbağa çok tatlı.Elinize alıp sevebiliyorsunuz.Ama internette görüpte vay be dediğim kaplumbağa akvaryumları yok.Olsa bile çok az.

Yüksek bir akvaryum yaptırdım.Bitkili akvaryumlarda arkaya yüksek bitki koyarsınız.Orası güzel gözükür.Kaplumbağa akvaryumlarında böyle bir şans yok.Bitkileri yer.Pilastik olsa;Zararlı olduğunu düşünüyorum.Zaten öyle sitres yapıyor.Arka taban tamamen kötü gözüküyor.

İstediğim şu sizin kaplumbağa beslemenizi sağlayan ne?(tatlılığı dışında).Ve vay be dediğiniz kaplumbağa akvaryumları var mı?Resmini koyarmısınız?Böylece benim gibi kaplumbağa severlere örnek alınacak akvaryumlar görürüz.

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

MeMTyÇevrim Dışı

İl: Izmir
MeMTyÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 02 Nisan 2010 11:47
Öncelikle kaplumbağa ile oynamak bile zevkli ben şahsen oynuorum elimden yem yiyiyor ve büyüdüğünü gördükçe zevk alıyorsunuz suda yüzüşlerini seyretmek bile zevkli

Basit bir Kaplumbağa Akvaryumu

MeMTy2010-04-02 11:48:41

kewellsantosÇevrim Dışı

kewellsantosÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 02 Nisan 2010 23:13
Arkadaşlar ben gördüğünüz en iyi akvarymları paylaşmanızı istiyorum.Mesela yüksek aksesuarlar olan,arka fonu olan akvaryumlar.

İşte güzel bir akvaryum.

Arkadaşlar siz aksesuar sıkıntısı çekiyormusunuz?Mesela üstteki resimdeki akvaryum güzel ama fazla aksesuar yok.Siz aksesuar olarak ne kullanıyorsunuz?Kendi akvaryumunuzu koyarmısınız veya güzel gördüğünüz akvaryumları paylaşırmısınız?

Burada çok başarılı bir çalışma var.Fakat çok maliyetli.Herkezin yapabileceği örnekler paylaşırmısınız?
kewellsantos2010-04-02 23:54:41

MeMTyÇevrim Dışı

MeMTyÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 03 Nisan 2010 00:09
Arkadaşım sen kaplumbağa bakmak istiyorsan 100 lira garanti cepten cıkarıcan ilk aşama için 

ISITICI 20 TL
FİLTRE 20 TL
UVB LAMBA 15 TL

aksesuar spot lamba akvaryum flan derken 100 lira

kewellsantosÇevrim Dışı

kewellsantosÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 03 Nisan 2010 00:27
Yahu hiç kimse beni anlamıyor.Burada malzemelerle sorunum yok.Görünüm hakkında sorunum var.Ben bir sürü akvaryum gördüm.Çoğunda aksesuar bile nerdeyse yok.Canlı bitki koyulamıyor.Bence kaplumbağa akvaryumlarında aksesuar sorunu var.
Burada güzel gördüğünüz akvaryumları paylaşın.Arka fon olsun,aksesuar olsun.İlk 2 resim gibi olmasın.

MeMTyÇevrim Dışı

MeMTyÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 03 Nisan 2010 00:29
Canlı Bitki Koyulmamasının sebebi yemeleri =)) 

kewellsantosÇevrim Dışı

kewellsantosÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 03 Nisan 2010 00:30
Arkadaşım bence yazıyı oku koyulamıyor yazdım.
Zaten benim sorum bu değil.Ya yardım et yada backspace tuşuna bas.
kewellsantos2010-04-03 00:32:13

MeMTyÇevrim Dışı

MeMTyÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 03 Nisan 2010 00:31

bence örnek ve güzel bir akvaryum

oznYSLÇevrim Dışı

oznYSLÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 03 Nisan 2010 00:39
Değişik kayalar, yiyemeyeckleri yapma bitkiler, kağıttan resimli arka fonlar vs. kullanarak renklendirilebilir. Sınır yok yani. Yeter ki hijyenik olsun ve canlıyla ters düşmesin. Bütçe ve yer de uygunsa yaratıcılığın sınırı yoktur.

oznYSL2010-04-03 00:40:30

Dj_ReXÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Mugla
Dj_ReXÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 03 Nisan 2010 00:56
Size güzel örnekler gösteremem dekor bolluğu ile ilgili ama tavsiye edebilirim birkaç şey. 

Öncelikle dip için kum seçiminiz çok önemli. Hafif olursa kum uçar ve görüntü çirkin olur. Benim tavsiyem iri taneli dere çakılları. Dip için idealler. Sonra gelelim dekorunuza;

Birincisi : Eğer kaplumbağanız RES ise bitki bakmak çoğu zaman hayal olacaktır, 1.sebep yemeleri, 2.si ise yemese bile dağıtmaları oluyor. Bu yüzden burada ya çok sert ve gövdeli bitkiler kullanmalıyız ya da kaliteli plastik yapımı süs bitkiler kullanmalıyız. 

Kullandığınız bitkileri mümkünse ağır kayalara sabitleyiniz. Kaliteli dekor yapma istiyorsanız taban alanınız en az 70 cm genişliğinde ve 110 cm boyunda olsun. En güzeli 150*70 alanındaki tabanlar benim görüşüm. Aslında imkan varsa kare yapmak en iyisi fakat onun da bakımı zor olabiliyor. 

Neyse bu tarz bir tabanda arkaya boyca ve hacimce geniş kayalar kullanırsanız, yerinden oynatmaları mümkün olmayacaktır. Bu içeride balık ta besleyebileceğiniz anlamına gelir. Balıklar bu tarz bir dekorun içinde kolayca saklanabilirler. 

İkinci unsur geniş ve heybetli bir kütük kullanmak, bu kütük mümkünse su dışına kadar ulaşmalı, bu sayede dinlenme alanı ve doğal bir görüntü oluşturacaktır. Kütüğü akvaryumun ortasına sabitleyeceğinizi düşünürsek kavgaları da minimalize eder. Çünkü kütüğün arkasından manevra yapıp kavgadan kurtulmak mümkün olacaktır kaplumbağa için..

Arkaya da kayalık alanı tamamlayacak bir kayalık fon seçtiğiniz vakit bana göre dekor tamamdır. Daha fazlası gereksiz ve de bakım zorluğu fazla olacaktır. 

Benim akvaryum tanıtım linkinden de görebilirsiniz, bu büyüklükte bir akvaryumda 2 Emys Orbicularis besliyordum (120*70*60h). Dekoru dediğim gibi yapacağım yazın, o zaman dekor için ayıracak bütçem yoktu, sadece ekipman kalitesini ön planda tutmuştum ve küçük bir kütüğüm vardı, yavaş yavaş eksiklerimi tamamladım, kısmet olursa yazın paylaşırım yeni dekoru.

Saygılar.

kewellsantosÇevrim Dışı

kewellsantosÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 03 Nisan 2010 12:19
[QUOTE=oznYSL] Değişik kayalar, yiyemeyeckleri yapma bitkiler, kağıttan resimli arka fonlar vs. kullanarak renklendirilebilir. Sınır yok yani. Yeter ki hijyenik olsun ve canlıyla ters düşmesin. Bütçe ve yer de uygunsa yaratıcılığın sınırı yoktur.

[/QUOTE]
Son bana iyi bir fikir verdi.
kewellsantos2010-04-03 14:41:25

aebatirelÇevrim Dışı

aebatirelÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 08 Eylül 2011 20:21
Ben bir akvaryumda balıkta koyduklarını görmüştüm.

(meraklı)Çevrim Dışı

İl: Bursa
(meraklı)Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 10 Eylül 2011 11:00
 İşte bunlar başkasından bir ornek devamı için tıklayın http://www.akvaryum.com/Forum/kaplumbaga_akvaryumu_-_melekondu_k204909.asp

izmirliyavuzÇevrim Dışı

izmirliyavuzÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 13 Şubat 2012 15:29
izmirliyavuz2012-02-21 19:35:53