Kuluçka Makinası Nedir? Nasıl Çalışır?

taylanshnÇevrim Dışı

İl: Tekirdag
taylanshnÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 11 Nisan 2010 20:58
Merhaba arkadaşlar. Öncelikle konuyu doğru yere mi açtım bilmiyorum. Eğer yanlış yere açtıysam özür dilerim.
Kuluçka makinasının çalışma mantığı nedir? Hangi tür balıkların yumurtaları için kuluçka makinesi kullanılabilir? Bu sorularıma cevap verirseniz memnun olurum. Şimdiden teşekkürler.

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

ihtiyarÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Istanbul
ihtiyarÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 11 Nisan 2010 21:13
Kuluçka diye arama yaparsananız fazlasıyla bilgi sahibi olursunuz.

CmshnÇevrim Dışı

İl: Istanbul
CmshnÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 11 Nisan 2010 21:16
Kuluçka makinesi ağızda kuluçka yapan balıkların yumurtalarının oraya aktarılıp ağızdaki gelişimlerini taklit eden alettir.
En azından ben böyle biliyorum.

Beğenenler: [T]81103,Kınayu[/T]
Teşekkür Edenler: [T]195252,AlfistAkvarist[/T]
+1: [T]81103,Kınayu[/T]

Kral_AfatÇevrim Dışı

Kurumsal Üye
İl: Diyarbakir
Kral_AfatÇevrim Dışı
Kurumsal Üye
Gönderim Zamanı: 11 Nisan 2010 21:18
[QUOTE=v!LLoo]Merhaba arkadaşlar. Öncelikle konuyu doğru yere mi açtım bilmiyorum. Eğer yanlış yere açtıysam özür dilerim.
Kuluçka makinasının çalışma mantığı nedir? Hangi tür balıkların yumurtaları için kuluçka makinesi kullanılabilir? Bu sorularıma cevap verirseniz memnun olurum. Şimdiden teşekkürler.
[/QUOTE]

Selamlar
Açıklama-EGG THUMBER (KULUÇKA MAKİNASI)
EGG THUMBER Kuluçka makinamız yüksek verimli ve sağlıklı balıklar üretebilmeniz için tasarlanmış ve uzun süredir başarı ile bütün testleri geçmiştir.Doğru kullanımda min.%95 verimle çalışır. 
EGG THUMBER KULUÇKA MAKİNESİ Döllenmiş yumurtaların dişi balığın ağzından alınarak , kusturularak, gelişim sürecini tamamlamasında kullanılan düzeneğe Kuluçka Makinesi ( Egg Thumber ) denir. Dişi balığın strese girmesi, genç ve tecrübesiz olması, yumurtaları kusması , tükürmesi , yutması, diğer balıkların dişi balığı zorlayarak yumurtalarını yemesi nedenlerle, çoğu zaman kuluçka süresini ağızda tamamlayamazlar. Bu gibi durumlarda Kuluçka Makinesine ( Egg Thumber ) ihtiyaç duyulmaktadır. Balıklar kuluçka döneminde yıpranmazlar ve formdan düşmezler. Balıklarınız formdan düşmedikleri için bir sonraki kuluçka dönemi daha erken olur Kuluçka döneminde balığınız stres veya başka etkenlerden dolayı yumurtaları yutabilir veya tükürebilir. Kuluçka makinesi ile bu riski ortadan kaldırabilirsiniz. Kuluçka makinesi kullanarak riski çok aza indirmiş olursunuz. Güvenle kullanabileceğiniz, çok memnun kalacağınız bu ürün birçok defa test edilmiştir ve sorunsuzca yavrular alınmıştır. Ürünü nasıl kullanırız : balığının ağzına aldığı yumurtalar 3.günden itibaren bu tüpün içerisine sağılır. Sağılan yumurtalar, alt kısımda (fileli bölümün altı) kalacak şekilde üst kapak kapatılarak ve hava bağlantısı yapılarak akvaryumun sakin bir köşesine yerleştirilir. Havalanan yumurtalar diğer balıklar zarar vermeden korunarak , balık türü özelliğine göre değişkenlik gösterir şeklide ortalama 15 gün içerisinde yumurtadan çıkarlar.Kullanacağınız türler ise Sarı Prenses, Frontosa Brundi, Cüce Vatos ve Albino Cüce Vatos,Denendiğini bildiğim diğer türler ise; Leptosama, Tropheus, Yunus. İlk etapta aklıma gelenler bunlar, daha sonra ekleme yapabilirim.Yardımcı olmuşsam ne mutlu bana.Bir kaç resim ekliyorum

Kral_Afat2010-04-11 21:18:45

Teşekkür Edenler: [T]214103,mustafa59[/T]

tugberk_gÇevrimiçi

İl: Ankara
tugberk_gÇevrimiçi
Gönderim Zamanı: 11 Nisan 2010 21:18

Kuluçka makinası cem şahin arkadaşın da dediği gibi ağızda kuluçka yapan balıkların. Erken doğurması yada gününden önce kusturulması sonucunda kullanılan bir alettir. Gerekli olmadıkça kullanılmasını önermem.
tugberk_g2010-04-11 21:20:11

taylanshnÇevrim Dışı

taylanshnÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 11 Nisan 2010 21:27
Yorumlar için teşekkür ederim. Ama aklımda hala bir soru işareti var.Tetra balıklarının yumurtaları da bunun içine konulabilir mi? Sonuçta bu balıklar da yumurtalarını yiyorlar.

tugberk_gÇevrimiçi

tugberk_gÇevrimiçi
Gönderim Zamanı: 11 Nisan 2010 21:29
Yumurtaların yenmesiyle alakalı değil. Nasıl tavuk yumurtalarının üstüne oturuyorsa. Bazı akvaryum balıkları da bu şekilde yumurtalarını balık oluncaya kadar kuluçka ederler. Tetra grubu balıklarda kullanılması uygun değildir.

RadinantÇevrim Dışı

İl: Kocaeli
RadinantÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 11 Nisan 2010 22:27
Aşağıdaki linkte detaylı anlatım bulunmaktadır.Lütfen konu açmadan önce   Arama butonunu kullanarak arama yapınız.

Saygılar

taylanshnÇevrim Dışı

taylanshnÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 12 Nisan 2010 09:43
Arama yaptım. Aramam sonucunda üstte verdiğiniz linki de buldum fakat benim merak ettiğim nasıl yapıldığı değil, ne işe yaradığı ve nasıl çalıştığıydı. Bu yüzden bu başlığı açtım.

batubayÇevrim Dışı

batubayÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 12 Nisan 2010 18:41
Kuluçka makinasının çalışma prensibi; yukarıdan hava verilir ve bu hava kabarcıkları suda hafiften hafiften akıntı oluşturara yumurtaların mantarlaşmasını engeller.Ne işe yaradığına gelince daha çok balık almak istiyorum yada anaç bitkin bitap düşmesin diye 13-14. gün anaç kusturulur ve bu egg thumbler ona annelik eder.

ali ilcelÇevrim Dışı

[C]2,1,98011[/C] [B]7383,2[/B]
İl: Bursa
ali ilcelÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 23 Ekim 2010 20:01
Arkadaşlar benım kulucka makinamda havalanma bunlara göre az 2 cm falan havalanıyorlar sorun olmaz değilmi? peki yem olayı falan gerektirmiyor heralde?

PuPPeT666Çevrim Dışı

Özel Üye
İl: Izmir
PuPPeT666Çevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 23 Ekim 2010 21:19
Taşıyıcı anne.
Balık kusturulup yumurtalar kuluçka makinesinin içine koyulur akvaryum camının içine sabitlenir.
Alt kısmındaki hava taşının ucu,bir hortumla hava motoruna bağlanır.Bu hava içerde sirkülasyon oluşturur ve suyun içinde yumurtaların dönmesini,mantarlaşmamasını sağlar.
Saygılar...

ali ilcelÇevrim Dışı

[C]2,1,98011[/C] [B]7383,2[/B]
İl: Bursa
ali ilcelÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 24 Ekim 2010 23:01
[QUOTE=Jigsawcpt]Arkadaşlar benım kulucka makinamda havalanma bunlara göre az 2 cm falan havalanıyorlar sorun olmaz değilmi? peki yem olayı falan gerektirmiyor heralde?[/QUOTE]

Sikkin

tugberk_gÇevrimiçi

tugberk_gÇevrimiçi
Gönderim Zamanı: 26 Ekim 2010 09:30
Merhaba Ali kardeşim;
2 cm havalanma olayını pek anlayamadım ama balıklar keselerinden yani benim deyişimle karınlarındaki büyük yumurta sarılarından kurtulana ve serbest olarak yüzüşe geçene kadar yem verilmemelidir. Sadece suyu kirletir.