Lepistes Yavrularım Çok Yavaş Büyüyorlar.

Marimo.Çevrim Dışı

İl: Izmir
Marimo.Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 24 Şubat 2024 12:51
Lepistes yavrularım 5 aylık oldu ama hâla renklenmediler ve boyları çok küçük (sadece 3 tane erkek balığım erken renklenip yetişkin dişilerin peşinde gezmeye başladı) ve boyları yetişkinlerime yakınlaşamadı bile başka yerlerdeki lepisteslere bakıyorum 3 ayda yetişkin boyuna gelmişler. Lepisteslerimin gelişimi durmadı daha doğurmaya başlamadılar fakat bu kadar yavaş büyümeleri garip geldi. Yaşadıkları akvaryum 80 litre yetişkinlerle beraber yaşıyorlar artemia vermiyorum yakında çıkartıp vermeye başlayacağım. Lepistes yavrularımın gelişimi neden bu kadar yavaş olabilir.

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/240485/240220241248571.jpg[/IMG]

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

aliÇevrim Dışı

İl: Konya
aliÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 24 Şubat 2024 14:19
Sebebi kendiniz "artemia vermiyorum" diyerek belirtmişsiniz zaten. 5 ay sonra artemiaya başlamanın pek anlamı olmaz. Yanık kalmıştır guppyler. Çok boylanacaklarını sanmam artık.

Çoğu üretici full artemia ile besler yavruları yeterince boylanana kadar. Etçil balık yavrularının sağlıklı gelişiminin iki olmazsa olmazı temiz su ve taze hayvansal protein. En iyi taze protein kaynaklarından biri de artemia.

Beğenenler: [T]166949,Murat60[/T]
Teşekkür Edenler: [T]240485,Marimo.[/T]
+1: [T]125030,GhostKoi[/T]

HobiciMithrandirÇevrim Dışı

İl: Nigde
Gönderim Zamanı: 24 Şubat 2024 15:03
Renksiz dediğiniz balıkların büyük kısmı dişi.Balıklarınız yerli diye tabir edilen türler, zaten çok da renk pigmenti içermez dişileri. Özel türler kadar renklenmelerini beklemek hata olur ki o türlerin beslenme ve üremeleri bile planlanarak üretiliyor.

Artemia uzun vadede gerek lepistes gerekse diğer tatlı su balıklarında ciddi sindirim problemlerine yol açıyor.
Artemia yerine mikro kurt, grindal veya su piresi edinip kendi üretiminizi yapın.

Tatlı kırmızı biber(kapya) verin. Proteinsel ağırlıklı yemleri haftada 4-5 öğün verin.

Marimo.Çevrim Dışı

Marimo.Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 24 Şubat 2024 15:11
Artık renklenemezlermi ve yavru verme şansları yokmu? Hiç yavruladıklarını görmedim burada aşşağı yukarı 50 tane yavru balık var.

[QUOTE=HobiciMithrandir]Renksiz dediğiniz balıkların büyük kısmı dişi.Balıklarınız yerli diye tabir edilen türler, zaten çok da renk pigmenti içermez dişileri. Özel türler kadar renklenmelerini beklemek hata olur ki o türlerin beslenme ve üremeleri bile planlanarak üretiliyor.

Artemia uzun vadede gerek lepistes gerekse diğer tatlı su balıklarında ciddi sindirim problemlerine yol açıyor.
Artemia yerine mikro kurt, grindal veya su piresi edinip kendi üretiminizi yapın.

Tatlı kırmızı biber(kapya) verin. Proteinsel ağırlıklı yemleri haftada 4-5 öğün verin.
[/QUOTE] Dişilerimin kuyrukları kırmızı bahsettiğim renklenme kuyruklarının kırmızı olması. Sizce bu balıkların artık anne babalarının boyuna yaklaşıp yavru verme şansları 0 mı?

Gönderim Zamanı: 24 Şubat 2024 15:23
Neden boyutları büyümesin ki. Yabancı makalelerde ilk 3 ayda şu kadar boyuta gelmeyen balık bir daha asla büyümez gibi bir ibare görmedim ben senelerdir lepistes beslememe rağmen.
Dişileriniz zaten şuan bile hamile kalmıştır, arka kısımlarında siyahlık var mı onu kontrol edin.

* Akvaryumda ısıtıcı kullanmıyorsanız da balıkların büyüme hızları hayli düşüyor.
24-25 derecede 4 ayda yetişkin boya gelecek balık, ısıtıcısız 7-8 ayda yetişkin boya gelip daha uzun yaşıyor.

Beğenenler: [T]125030,GhostKoi[/T]

Marimo.Çevrim Dışı

Marimo.Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 24 Şubat 2024 15:27
[EDIT]Marimo.,2024-02-24 15:30:31[/EDIT]

GhostKoiÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Antalya
GhostKoiÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 24 Şubat 2024 15:30
Uygun temiz su koşulları, yeterli hacim ve yukarda söz edilen doğru beslenmeyle 4. aydan itibaren yavrulamaya başlayacakları ve büyümelerinin 6 ay civarına kadar devam edeceği düşüncesindeyim. Potansiyellerinin gerisinde kalacakları kesin. Jumbo lepistes olamayacaklardır.

+1: [T]241824,HobiciMithrandir[/T]

Marimo.Çevrim Dışı

Marimo.Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 24 Şubat 2024 15:32
[QUOTE=HobiciMithrandir]Neden boyutları büyümesin ki. Yabancı makalelerde ilk 3 ayda şu kadar boyuta gelmeyen balık bir daha asla büyümez gibi bir ibare görmedim ben senelerdir lepistes beslememe rağmen.
Dişileriniz zaten şuan bile hamile kalmıştır, arka kısımlarında siyahlık var mı onu kontrol edin.

* Akvaryumda ısıtıcı kullanmıyorsanız da balıkların büyüme hızları hayli düşüyor.
24-25 derecede 4 ayda yetişkin boya gelecek balık, ısıtıcısız 7-8 ayda yetişkin boya gelip daha uzun yaşıyor.[/QUOTE] (Yanlışlıkla düzeltmeye çalışırken bütün mesajı sildim.) Hamile olmadıklarına eminim hiçbir belirti yok arkalarında siyahlık yok. Erkekler tarafından kovalandıklarınıda hiç görmedim.

Gönderim Zamanı: 24 Şubat 2024 15:40
Dişi balıkların yandan fotoğrafını yükler misiniz.

Marimo.Çevrim Dışı

Marimo.Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 24 Şubat 2024 16:18
[QUOTE=HobiciMithrandir]Dişi balıkların yandan fotoğrafını yükler misiniz.
[/QUOTE]tekrar yandan baktığımda yarısından fazlasının hamile olabileceğini düşündüm tabi yavrulamaları için karınlarının dikdörtgen olmasını beklediğimdem farketmedim. (Kötü fotoğraf kalitesi için üzgünüm hem akvaryumun dip çekim günü geldi hemde sarı ışıktan dolayı hiçbirşey görülmüyor bende parlaklığı kıstım ama sonuç yinede kötü oldu) [IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/240485/240220241616101.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/240485/240220241616131.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/240485/240220241616171.jpg[/IMG]

Sizce bu boyutlarıyla kaç yavru verirler? Yavrulama akvaryumuna alıcam doğurmaya yakın olduğunu düşündüklerimi.

Gönderim Zamanı: 24 Şubat 2024 17:00
Yavru vermezler umarım, bu kadar balıkla bile zar zor idare eden bir akvaryum gibi duruyor fotoğraftan.
Karşı camı göremiyorum nerdeyse hiç filtrasyon yok.
En kısa sürede biraz pistia ve su mercimeği benzeri su yüzeyinde duran bitkiler bulmanızı tavsiye ederim, en azından nitrat vs.belirli bir dengeye gelir.

Yandan fotoğraf derken dişilerin karın ve anüs bölgesinin yakından görünümünü istemiştim.

Marimo.Çevrim Dışı

Marimo.Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 24 Şubat 2024 17:15
[QUOTE=HobiciMithrandir]Yavru vermezler umarım, bu kadar balıkla bile zar zor idare eden bir akvaryum gibi duruyor fotoğraftan.
En kısa sürede biraz pistia ve su mercimeği benzeri su yüzeyinde duran bitkiler bulmanızı tavsiye ederim, en azından nitrat vs.belirli bir dengeye gelir.

Yandan fotoğraf derken dişilerin karın ve anüs bölgesinin yakından görünümünü istemiştim.[/QUOTE]
İçerisi pis değil sadece cam yerine plastik kap kullandığım için bayağa bir yosun var 2 tane cüce vatozum baş edemiyor her hafta %25 su değişimlerini ve dip çekimini yapıyorum gerçi suyunu tamamen boşaltsamda o sarı renk gitmeyecek aldığımdada yan taraflardan içi puslu görünüyordu ve zaten evin zemininde olduklarından ve sadece üstten baktığımdan oradaki yosunları pek önemsemiyorum sonuçta bir zararları yok. Su mercimeği almayı düşünmüştüm ama bu seferde balıkları görebileceğim hiçbir açı kalmayacak zaten sadece yukardan bakabiliyorum. (Lepistes otu almak istiyorum fakat civarlarda bulamadım arayıştayım) Yavru vermez umarım demeniz biraz beddua gibi oldu [:D]. Yavrulara zaten başka bir akvaryumda bakacağım. Bide bu balıkların yanına Moli almayı planlıyordum fakat siz böyle söyleyince 2. Bir akvaryuma koymaya karar verdim. Yanlarından fotoğraf çekmeyi denedim ama kamera ışığını görünce korkuyorlar çok bulanık çıkıyor.

[QUOTE=HobiciMithrandir]Yavru vermezler umarım, bu kadar balıkla bile zar zor idare eden bir akvaryum gibi duruyor fotoğraftan.

Yandan fotoğraf derken dişilerin karın ve anüs bölgesinin yakından görünümünü istemiştim.[/QUOTE]
+ Olarak 1 tonluk bir su tankı alıp üzerini kesip yavrulara orada bakmayı planlıyorum sonuçta 50 balık çok fazla yavru yapabilir bu yavrular için 80 lt lik akvaryumlar bir zamandan sonra eziyet olur sonuçta bu yavrularda zamanla büyüyecek.

Beğenenler: [T]241824,HobiciMithrandir[/T]

Gönderim Zamanı: 24 Şubat 2024 17:36
[QUOTE=Marimo.]
İçerisi pis değil sadece cam yerine plastik kap kullandığım için bayağa bir yosun var 2 tane cüce vatozum baş edemiyor her hafta %25 su değişimlerini ve dip çekimini yapıyorum gerçi suyunu tamamen boşaltsamda o sarı renk gitmeyecek aldığımdada yan taraflardan içi puslu görünüyordu ve zaten evin zemininde olduklarından ve sadece üstten baktığımdan oradaki yosunları pek önemsemiyorum sonuçta bir zararları yok. Su mercimeği almayı düşünmüştüm ama bu seferde balıkları görebileceğim hiçbir açı kalmayacak zaten sadece yukardan bakabiliyorum. (Lepistes otu almak istiyorum fakat civarlarda bulamadım arayıştayım) Yavru vermez umarım demeniz biraz beddua gibi oldu [:D]. Yavrulara zaten başka bir akvaryumda bakacağım. Bide bu balıkların yanına Moli almayı planlıyordum fakat siz böyle söyleyince 2. Bir akvaryuma koymaya karar verdim. Yanlarından fotoğraf çekmeyi denedim ama kamera ışığını görünce korkuyorlar çok bulanık çıkıyor.

+ Olarak 1 tonluk bir su tankı alıp üzerini kesip yavrulara orada bakmayı planlıyorum sonuçta 50 balık çok fazla yavru yapabilir bu yavrular için 80 lt lik akvaryumlar bir zamandan sonra eziyet olur sonuçta bu yavrularda zamanla büyüyecek. [/QUOTE]

Ben balıkların halihazırda şuan zaten hamile olduklarını ve doğru koşullarda kesinlikle büyüyeceklerini düşünüyorum. Fizyolojik olgunlaşmama tamamen ortama bağlıdır. Zira yanık gibi genetik temeli olmayan bir teoriyi hiçbir yabancı forumda görmüyorum.

Yavru vermezler umarım cümlesini kurmamın sebebi beddua değildi aslında, sonuçta memeli canlılar değiller yavru bakımları yok bu yüzden doğurmalarının veya doğurmamalarının onlar açısından pek bir etkisi yok. Sadece yavrulamaya başladıklarında 50 olan sayı 200+ sayılara çıkacak bu da yavaş yavaş balık ölümleri olacak demek.

5 pp plastik saklama kaplarında üretim yapılmasının kısa vadede sorun teşkil edeceğini sanmıyorum, salınım vs.için çok uzun süre gerekir.

Marimo.Çevrim Dışı

Marimo.Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 24 Şubat 2024 18:02
[QUOTE=HobiciMithrandir]

Ben balıkların halihazırda şuan zaten hamile olduklarını ve doğru koşullarda kesinlikle büyüyeceklerini düşünüyorum. Fizyolojik olgunlaşmama tamamen ortama bağlıdır. Zira yanık gibi genetik temeli olmayan bir teoriyi hiçbir yabancı forumda görmüyorum.

Yavru vermezler umarım cümlesini kurmamın sebebi beddua değildi aslında, sonuçta memeli canlılar değiller yavru bakımları yok bu yüzden doğurmalarının veya doğurmamalarının onlar açısından pek bir etkisi yok. Sadece yavrulamaya başladıklarında 50 olan sayı 200+ sayılara çıkacak bu da yavaş yavaş balık ölümleri olacak demek.

5 pp plastik saklama kaplarında üretim yapılmasının kısa vadede sorun teşkil edeceğini sanmıyorum, salınım vs.için çok uzun süre gerekir.

[/QUOTE]
Şuanlık tek sorun yosun gibi duruyor ama satan kişi beni bu konuda zaten uyarmıştı fakat cüce vatozlar bu yosunlara yetişemiyor. Bu yosunlar için başka bir çözüm yöntemi varmı? Jiletle kazıyabilirim fakat bu seferde çizebileceğimi düşünüyorum. En son jilet ile kazıma yöntemine geçmeyi planlıyorum. Bu balıklardan şuanlık kaç yavru beklemeliyim 80 litrelik bir yavru akvaryumum var sıva filesi ile geniş bir yavruluk yapıp doğum yaklaşanları oraya alıcam yavrularda akvaryuma düşecek. Bu balıklardan gelen yavruları teker teker sayamayacağım için yavrulayacakları miktarı tahmin etmek istiyorum. + Olarak artemia nın yanında dana yüreği ve marketten alınmış karides veya bazen denizden tuttuğum karagözleri parçalayıp versem balıklara faydalı olurmu deniz balıklarını vermek sorun teşkil edermi?