lepistesin doğum zamanı yaklaştığında belirtileri

eng_771Çevrim Dışı

İl: Balikesir
eng_771Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 07 Kasım 2012 21:14
1- Erkekler balığın anüsüne vurmaya başlar ve peşinden ayrılmaz. 
2- Doğuma 1-2 saat kala balığın anüsünde küçük bir çıkıntı oluşur.

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

cavexleÇevrim Dışı

İl: Antalya
cavexleÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 07 Kasım 2012 22:17
Aşırı şişlikten karnındaki siyah kısmın orda bir damar belirir.

dekremerÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Tokat
dekremerÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 09 Kasım 2012 16:05
Damar mı? Ben bugüne dek damar filan görmedim. Benim lepistesler damarsız mı şimdi? Bir yanlışın olmasın dostum?

pufutÇevrim Dışı

İl: Izmir
pufutÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 23 Ağustos 2013 00:53
            Arkadaslar lepistesim hamile , karni daha cok buyuk degil ve erkekler cok pesinde kosmuyor ama bugun cok halsizlesti surekli toprak altinda duruyor yemeyi azaltti ve benegi gayet siyah. Sizce dogumzamani yaklastimi yoksa hasta mi??

egemen62Çevrim Dışı

İl: Ankara
egemen62Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 25 Ağustos 2013 00:26
İyi geceler arkadaşlar

Paylaşımın 1. sayfasında Tuğçe Hanımın eklediği fotograf balığın doğurmasına kısa bir süre kaldığını gösteriyor Biyolojik adını tam bilmiyorum şöyle ifade edeyim yavruların "anne karnından çıktığı nokta" (kesinlikle anüs değildir yoksa her dışkıladığında karnında yavru kalmaz) bu noktada kabarma başladı ise doğum çok yakın demektir.

Ayrıca Engin Kakıcı Beyin 1.tesbiti çok yanlış erkek lepistesler cinsel aktivitesi en yüksek balıklardır onlar için dişi hamile imiş yeni doğum yapmış farketmez peşini bırakmazlar pek çok formda kitapta okumuşsunuzdur 1 erkek 3 dişi koyun derler sebebi erkekleri özellikle doğumu yakın dişilerden mümkün olduğuca uzak tutmaktır. Belki Engin bey bu tesbiti kendi akvaryumunda bu dengeyi sağlayamadından gözlemlerine dayanarak ifade etmiştir.

2.tesbitindeki Anüs te benim ilk paragrafım ile ters düşüyor eğer vaktiniz bolsa dişi lepistesinizin doğumunu baştan sona izleyin yemleyebilirsiniz yem de alır balığın yaşına ve koşullara göre doğum 4-5 saat ile anormal durumlarda 24 saate kadar uzar dışkı yaptığı anüs ile doğum yaptığı delik farklıdır gene Tuğçe Hanımın Fotosuna dikkatlice bakarsanız yavruların doğacağı kabaran bölge ile anal yüzgeç arasında anüs bulunur

Tekrar iyi geceler

Beğenenler: [T]188146,Xzyfos[/T]

samet5151Çevrim Dışı

İl: Bartin
samet5151Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 03 Eylül 2013 16:26
arkadaşlar benim hamile lepisteslerim var. Birinin karnı iyice siyahlaştı çok hızlı nefes alıp veriyor bu yüzden fanusumun içine bitkiler koyup balığı oraya aldım. dün gecede yavrunun gözlerini karnında gördüm. ama ne zamana doğurur bilmiyorum. sizce ne zamana doğurur. 

renkliÇevrim Dışı

İl: Izmir
renkliÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 11 Eylül 2014 21:27
Oldukça eski bir konu ama, daha önce duyduğum bir ifadeyi de sizinle paylaşmak istedim;

Doğumu yaklaşan lepistesimizin yanaklarında kızarıklık, kararma gibi bir değişim olurmuş...

Bunu gözlemleyen var mı acaba?

Berfin67Çevrim Dışı

İl: Zonguldak
Berfin67Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 12 Eylül 2014 13:50
Şu an dişi lepisteslerimden biri (20 gün önce doğum yaptı) karnı epeyni şişiti hem siyahlığı çoook büyüdü bende onu ayrı akvaryuma aldım 20 lt bir yavru akvaryumum. Var geçen sefer doğurdu yavrularda orda akvaryum yapay bitkili ama epey büyük yumuşak ve çok dallı bi bitkim var yavrular giriyo qma anne giremiyo saklanma alanı da çok anne ise kendini filtrenin yanına çekti kuyruğunu oraya dayadı öyle duruyo korkmadığı sürece hareket etmiyo ve kuyruğunu kasıyo sizce yakında doğurur mu (bazende yavaşcana suyun dibine iniyo veya dolaşıyyo)

Birde resim nasıl konuyor resmini atcamda

Teşekkür Edenler: [T]181713,smcosgun[/T]

egemen62Çevrim Dışı

egemen62Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 12 Eylül 2014 22:35
İyi geceler Beyza Hanım

Balığınızın doğumuna daha en az 10 gün  var

Normal şartlarda lepistesler 30 günde bir doğururlar balığınızın fotosuna bakıldığında  şişkinliğin normal olduğu görülüyor yani daha doğurma ihtimali sıfır

Size birkaç ufak tavsiyede bulunayım öncelikle balığınızı tekrar esas akvaryumunuza alın anladığım kadarı ile hayvan akvaryum değişikliğinden dolayı streste buda doğal herhangi birimizi bir anda yakalayıp sık boğaz edip hiç bilmediğimiz bir yere bıraksalar bizde aynı stresi yaşardık

Ayrıca mümkünse akvaryumunuzu bolca bitkilendirin bitkilerinizi seçerken en kolay yaşayabilen ve çoğalabilen türlerden seçin bırakın balıklarınız kendi ortamlarında rahatça doğursun ben 40 senedir canlı doğuran beslerim ne yavruluk kullandım nede doğum yapacak balığı başka bir akvaryuma aktardım eğer doğum anına denk gelirseniz akvaryumun ışığını kapatın kayıp minimum seviyede olur hani merak edip seyredeyim derseniz balıkları yemleyin karınları doysun iyice yavruya saldırmasınlar ama dikkat edin genede saldırabilirler

Aynı akvaryumda çoğalma işinde bir takım ince noktalar vardır

Birincisi balıklarını aç bırakmayın mümkünse günde en az 3 öğün besleyin hatta 5 öğün yaparsanız çok iyi olur (ama yemi az az vererek zaten bir müddet sonra sizde ne kadar yediklerini tesbit edeceksiniz

İkincisi akvaryumunuzda 2-3 anaç lepistes doğum yaptıktan sonra bütün balıklarınız yavru balıklara alışacaktır etraflarında dolaşmaları hiçbir tehlike yaratmayacaktır

Ama öncelikle bol bitki

Tekrar iyi geceler

Berfin67Çevrim Dışı

Berfin67Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 13 Eylül 2014 00:19
Saolun fakat ana akvaryumda melek balıkları var ne kadar yetişkinlere dokunmasalarda yavruları rahatlıkla yiyorlar biliyorum çünkü daha önce denedim be işte bu yüzden dişiyi ayırdım
Ayrıca diğer dişilerden birini hamile değildi aldığımda (bilerek hamile almadım) 2 hafta oldu ve 2 saat önce doğurmuş karnı hafif şişti karaltısı vardı ama normaldi çook genişlememişti , nese melekler tüm yavruları. Yemiş nerdenmi anladım balığın karnı şişken içe çökmüş ve karaltısı nerdeyse yok olmuş ama çok hırpalanmış ve erkek habire onu kovalıyo hemde hep şimdi balık kendine geldi ama aynısı buna olur diye korkuyorum

egemen62Çevrim Dışı

egemen62Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 14 Eylül 2014 00:23
Tekrar iyi geceler Beyza hanım bence siz şu anda bir dönüm noktasındasınız ya melek yada canlı doğuran birisini tercih etmeniz şart ikisi bir arada imkansız sizde bu imkansızı fazla zorlamayın bence neden derseniz yavru lepisteslerinizi melekler her zaman yer doğuracak lepistesi ayırdığınızı varsayalım ama iş güç okul derken atladığınız bir lepistesinizin yavruları her daim meleklere yem olacaktır bu tabiat kanunu ayrıca ergen lepisteslerinizde meleklerinizi her daim didikleyeceklerdir bu da lepisteslerin doğasında var

Şimdi esas konuya gelelim melekmi lepistesmi bence siz hem kolaydan hem zordan başlamışsınız ( bu kurduğum cümle üzerine kitap yazılır lepistesmi kolay melekmi kolay :) )

ben 40  senedir lepistes besledim ve hala devam ama bence siz melek yapın ve tadına varın

daha sonra bu mesajımı dikkate alarak istediğiniz ırkı besleyin

tekrar iyi geceler

Berfin67Çevrim Dışı

Berfin67Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 14 Eylül 2014 01:05
Yanıt için saolun fakat yakında 100lt tanka geçicem melekler şimdikinde kalcak falan yani ayırıcam merak etmeyin (;

egemen62Çevrim Dışı

egemen62Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 14 Eylül 2014 01:09
Yeni tank alırken forum daki ve internetteki satış ilanlarını dikkate alırsan avantajlı olabilirsin sıradan bi akvaryumcudan alacağının 1/4 fiyatına alabilirsin ama iyi incelemen ve araştırman koşulu ile

Berfin67Çevrim Dışı

Berfin67Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 14 Eylül 2014 12:57
Yok satın almıcam abimin tankı var 100lt kullanmıyo bana vercek