Mavi-kırmızı sakura- mavi kaplan ve kaplan

koray77Çevrim Dışı

Özel Üye
İl: Kocaeli
koray77Çevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 07 Şubat 2012 04:07
Fotoğraf:En yakınzamanda ekliyeceğim makinamda sorun var.

Boyut (cm):60cmx28cmx38cm
Kapasite (litre):55litre
Canlılar:Sakura karides,Kaplan karides,mavi kaplan karides.

Neocaridina heteropoda "Purple Velvet" yada chocolate sakura

http://www.rendo-shrimp.de/Chocolate-Sakura-shrimp

Malzemeler:Sera floradepot,Aqualacy, Terminalia Catappa Yaprağı,T5 lamba:

4900 Kelvin

Akvaryum ve teraryumlarda en uygun bitki gelişimleri için kırmızı-mavi renkli ışık
● Balık ve bitkilerin doğal renklerini yoğunlaştırır
● Akvaryumun egzotik hissini geliştirir
● Güçlü bitki gelişimi için fotosentezi artırır
Renk üretimi
endeksi: 72 Ra
sınıfı: 2A (iyi)
Enerji verimlilik sınıfı: B 

24w

Akvaryum Bakımı:Haftada 2 sefer %5 su değişimi.

Kullanılan Yemler:Tetra discus,dainichi,mama ve ileriki günlerde özel yapım renk yemleri(renk pigmentlerini küçük miktarlarda saan biryer bulmaya çalışıyorum)

Aslında akvaryum yenibir akvaryum değil uzun süre önce kurulmuştu fakat bakım falan yoktu içerisinde sadece 1 adet beta vardı 2 seneden beri faal bir akvaryum bugün biraz düzenledim,şuanda içerisinde Timur EKER hocamdan aldığım sakura ve kaplanlar mevcut lakin ekstra olarak burada yine Timur hocamın karides gönderdiği bir akvaryumcudan aldığım sakura ve kaplanlarda var bunu belirtmemin sebebi akvaryumcudan aldığım sakuraların ikiside strese girdiklerinde yada ara ara mavi renk alıyorlar daha önce akvaryuma koyarken kısmen mavi renk almışlardı bugün akvaryum ile uğraşırken zarar vermemek adına ayrı bir akvaryuma almıştım 5-10 dk sonra baktığımda bir karidesin tamamen mavi olduğunu gördüm göz yanılmasımı diye düşündüm ve o karidesi çay bardağına koydum ama göz yanılması falan değildi kıpkırmızı sakura tamamen maviydi bordo yada kırmızı mavi değildi beni gerçekten çok şaşırttı,bende bu mavi rengin üzerine gitmeye karar verdim zaten daha önce fiyat araştırması yapmıştım 2 adet 30 cm lik nano daha kurmak gibi bi düşüncem vardı fakat 30 cm lik akvaryum ve ısıtıcıya 80 tl gibi bir fiyat verince bende kendim yapmaya karar verdim 4 adet 30x30x30 yada 25x25x30h luk nano daha kurucam silikonları aldım camcı ile de konuştum fakat tek eksik odada bunları koyucak yer onun içinde raf tarzı birşeyler düşünüyorum rafı halledersem 1 hafta sonra akvaryumlar faal hale gelir diye umuyorum burdan yine timur hocama teşekkür ediyorum verdiği bilgiler için .

Makinamda sorun olduğu için resim ekleyemiyorum fakat benzer kariderslerin esimlerini ekliyeyim dedim.
Bu yarısı mavi olana benziyor

Ve yine bedeki karideslere benzeyen ksakuraların videosu
[VID]http://www.youtube.com/watch?v=K97RYA6T-H0[/VID]

21.02.12
Akvaryuma yine timur hocamın buradaki petshopa göndermiş olduğu mavi kaplanlardan aldım 5 adet mavi kaplan var 2e-3d şeklinde 2 dişi yumurta aldı sakuralardanda 2 adet dişi yumurta aldı özellikle birtanesi çok dolu yumurta alan sakura diye yazdığım karides aslında mavi ve kırmızı renge sahip sakuralardan umuyorum ki yavrularının arasında ona benzeyen hatta ondan daha koyu ve daha yoğun mavi renge sahip yavrular çıkacak eğer bu olursa seçici üretim ile bu kanın üzerine gitmeyi düşünüyorum sanırım yavrular renklerini alana kadar bende tasarladığım 4 adet karides akvaryumunu kurmuş olurum;altdaki mesajdaki planarya tuzağını bende uyguladım 1 saate yakın bir süre oldu ama görünürde sadece birkaç adet var zaten pek sık görmüyordum sadece merak üzerine denedim tam da düşündüğüm gibi fazla yemleme olmadığı için akvaryumda planarya sayısı çok az.

23.02.12

Bugün 1 tane daha sakura yumurta almış ama lekesiz bir kırmızı değil rengi buyüzden pek de sevindirmedi beni bakalım belki onun yavrularının arasında düzgün karidesler çıkar.

23.02.12

Mavi kırmızı olan sakuralarımın 2. side yumurta almış umuyorum ki kayıpsız şekilde yavru alıp aralarından annelerine benzeyen yavrular çıkar.Yine 1 tane de düz sakura tumurta almış.

10.03.2012

Mavi kaplan ve sakuralar yavrularını bıraktılar (mavi kaplanların yavrular oluşmadan attığını düşünüyorum ) 

13.03.2012

Akvaryumda birsürü yavru var çok sayıda yavru olması sevindiriyor fakat mavi kaplanlarımın yavrularını görememem de canımı sıkıyor.Saç yosununu ışığı azaltarak çözmek istemiyordum ama olacak gibi değildi bu sebeple akvaryumun ışığını 2+2 şeklinde yakarak biraz daha uzun sürse de bu şekilde çözmek için timer ı ayarladım.Yine timur eker in zet pet shopa gönderdiği mavi kaplanlardan 2 adet dişi aldım bir tanesinin resmini çekebildim.

koray772012-03-13 21:09:39

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

Ümit BirkolÇevrim Dışı

Kurumsal Üye
İl: Izmir
Ümit BirkolÇevrim Dışı
Kurumsal Üye
Gönderim Zamanı: 07 Şubat 2012 09:07
Bildiğim kadarı ile mavi inci olarak isimlendirilen tür kiraz ve zaten aynı tür olan sakuralar ile çiftleşebiliyor. Sizin karideslerde böyle bir durum olabilir diye düşündüm. Doğru mudur bilemiyorum, sadece tahmin.

koray77Çevrim Dışı

Özel Üye
koray77Çevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 09 Şubat 2012 20:59
Bugün su değerlerini ölçtüm:
PH:7,8
KH:10
GH:14
NO2:0
NO3:10
CL2:0

Timur hocamın sitesinde GH:20 KH:16 diyor bu seviyeye nasıl yükseltirim ?

koray77Çevrim Dışı

Özel Üye
koray77Çevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 21 Şubat 2012 05:44
Bu videoyu gördükten sonra sanırım karides besliyenler planaryaları akvaryumdan uzaklaştırmak isteyecek.
[VID]http://www.youtube.com/watch?v=WuHd_cP7FeY[/VID]

Bunun yoluda aşşağıda videoda yem olarak jumbo karides kullanılmış ben sezondan kalma bir parça lüfer eti kullandım sizde tavuk kullanabilirsiniz.

[VID]http://www.youtube.com/watch?v=saU7S2ybskw&feature=related[/VID]

koray77Çevrim Dışı

Özel Üye
koray77Çevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 23 Şubat 2012 03:04
Heralde resim yüklemeden şu eksik bu fazla gibi yorumlar alınmıyor mesela ışık yada tabanda kullanılan malzemeler !!!

İlk mesajımda bahsettiğim mavi kırmızı sakuradan flaşlı yada flaşsız istediğim gibi asıl rengini gösteren bir fotoğraf çekemedim yine aynı şekilde mavi kaplanımda da öyle çıplak gözle neredeyse siyah gözüken mavi kaplanım makina ile çekildiğinde rengi daha açık görünüyor çizgileride belli oluyor.

ZiyaretçiÇevrim Dışı

Ziyaretçi
ZiyaretçiÇevrim Dışı
Ziyaretçi
Gönderim Zamanı: 23 Şubat 2012 13:31
Fotolar çok net olmasada güzel karidesler yalnız kumun arasına baya nitrat birikmiş dikkatli olun.

koray77Çevrim Dışı

Özel Üye
koray77Çevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 23 Şubat 2012 19:22
Azönce ölçtüğüm su değerleri.

PH:7,8
KH:7
GH:14
NO2:0
NO3:10
CL2:0

acemibalıkÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Bolu
acemibalıkÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 23 Şubat 2012 19:48
Fotoğraftaki salyangozu satınmı aldınız yoksa bitkilerle yumurtasımı geldide büyüdü.

fantastik3Çevrim Dışı

Özel Üye
fantastik3Çevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 23 Şubat 2012 19:56
Planaryadan bezmiş biri olarak kesin ve güvenli çözüm olan No-Planaria ürününü öneriyorum. Bakteriyel döngüye, bitkilere ve karideslere hiç bir zararı yok! Üç günde kesin çözüm!

koray77Çevrim Dışı

Özel Üye
koray77Çevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 23 Şubat 2012 22:45
[QUOTE=acemibalık]Fotoğraftaki salyangozu satınmı aldınız yoksa bitkilerle yumurtasımı geldide büyüdü. [/QUOTE]

Muhittin bey bu salyangoz boynuzlu nerite 4-5 tl idi sanırım adedi.

Mtulu bey akvaryum da zaten planarya ile ilgili bir sıkıntım yok sadece işe yarıyormu diye denedim çok nadir olarak 1-2 mm boutunda görüyorum onlarda suyüzeyinde oluyor.

ddexÇevrim Dışı

İl: Ankara
ddexÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 23 Şubat 2012 23:38
Merhaba, karideslere söylenecek söz yok :) yalnız akvaryum daha fazla bakım istiyor sanırım su bulanık gibi, çok saçaklı görüntüler var. Bir de genel görünümden bir kare yok öyle bir fotoğraf da olsa fena olmazdı. Son olarak fotoğraf demişken flashsız sadece akvaryum ışığı açıkken fotoğraflamayı deneyin fotoğraflar sizin de belirttiğiniz gibi çok iyi değil.
ddex2012-02-23 23:39:04

koray77Çevrim Dışı

Özel Üye
koray77Çevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 24 Şubat 2012 00:01
[QUOTE=ddex]
Merhaba, karideslere söylenecek söz yok :) yalnız akvaryum daha fazla bakım istiyor sanırım su bulanık gibi, çok saçaklı görüntüler var. Bir de genel görünümden bir kare yok öyle bir fotoğraf da olsa fena olmazdı. Son olarak fotoğraf demişken flashsız sadece akvaryum ışığı açıkken fotoğraflamayı deneyin fotoğraflar sizin de belirttiğiniz gibi çok iyi değil.
[/QUOTE]

Hakan bey akvaryumun suyu aslında oldukça berrak fakat şu 1 haftadır boyları yaklaşık 20 cm i bulan saç yosunları ile problem yaşıyorum değişen hiç birşey yok ışık olsun su değişimleri olsun tek fark canlı yükü oda 5 adet mavi kaplan ama onların da bukadar fazla yosuna sebep olabileceklerini hiç mi hiç zannetmiyorum karartma ile halledilebilicek bir sorun ama genelde vaktimi odamda geçirdiği için akvaryumun ışığı kapalı kaldıkça sıkıntı basıyor o yüzden erteliyorum saç yosunu problemini .Flaş konusunda yeteneksizim bu akvaryumun yanında büyük olan amerikan tankı bulunuyor camı çok kalın ışığı ayna gibi yansıtıyor o yüzden genel bir fotoğraf çekemiyorum flaşlı,flaşsız da net çekemiyorum iso ayarı 1000 de iken ancak net çekebiliyorum ama oda nerdeyse siyah beyaz .Pro makinem yokki tripodum olsun (:

koray77Çevrim Dışı

Özel Üye
koray77Çevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 07 Mart 2012 01:02
Dün ilk yavrularımı gördüm ya mavi kaplan yada sakuraların yavrusu hangisi emin değilim mavi kaplan yumurtaları attı gibi geliyordu ama bellide olmaz.Akvaryumda yavru karidesleri ararken copepode ve rotiferlerin olduğunu gördüm yavru karidesleri bırakıp onları aramaya başladım 5dk sonra düşündüğümden misli misli fazla olduklarını gördüm copepode ları akvaryum camına çok yaklaşarak dişi erkek ayırt edebilecek şekilde görebiliyorum biraz daha büyük olsalarmış keşke çok ilginç canlılar.

koray77Çevrim Dışı

Özel Üye
koray77Çevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 13 Mart 2012 21:10
Zet petshop dan aldığım yeni mavi kaplan dişilerinden birtanesi.