Metal King Cobra Lace

exheminÇevrim Dışı

İl: Antalya
exheminÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 10 Ekim 2010 17:33
Bekliyoruz...

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

AltıparmakÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Istanbul
AltıparmakÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 11 Ekim 2010 23:00
Herkeze Selam;

En son güncel fotorafı 27 temmuz'da sayfa 3'te yayınlamışım, o zaman 2 - 2,5 aylık olduğundan söz etmişim. Aşa yukarı 5 -5,5 Aylık oldu balıklarımız. Bu sürede daha erişkin ve büyük halde olamaları gerekirdi. Artemia ile beslemiş olsaydım Tebessüm Yinede çok bişey kaybettiğimi düşünmüyürorum.

Uzun lafın kısası...

METAL KING COBRA LACE HIGH DORSAL

Bir çok lepistes yetiştiricisi var ülkemizde, onlarında deneyimleri tecrübe ve bilgi birikimlerine dayanaraktan, bir kaç sorum olacak.

Bir balık üzerinde çalışıyoruz fakat tanımlamaları en başta doğru yapar isek doğru adımlar atmamıza yardımcı olucak düşüncesindeyim.

Öncelikle snakeskins, cobra, king cobra vs gibi desenli balıklarda JAPANESE kavramını neye bakarak anlayabiliriz ?

Bu konuda bilgisi olan arkadaşlar var mı ?

1. ve 3. Fotorafta balığın belini görüyoruz. Turuncu renk uzanıyor. JAPANESE sınıfına sokabilirmiyiz ? 

Bu doğru olur mu ?

Daha net fotoraflar çekmeye çalışacam.

Kuyruk ve üst yüzgecin LACE görünümü kazanması biraz daha zaman alıcağa benziyor, çünkü desen zamanla sıklaşıyor. İlk sayfadaki erkek kadar sıkı bir desene sahip olacağını zaman göstericek.

Bir diğer sorum ise; renk konusunda olucak. Bir çok standart çerçevesinde çeşitli kartelalar var. Şu resimlere baktığımızda ne tam bir kırmızı nede tam bir turuncu görebiliyorum. Renk açısından alacağı konum ne olabilir ?

Metal gövde zaman içinde yaşlandıkça kat kat renk koyuluğu artıyor. Sanki evlerimizin duvarlarını boyadığımız gibi, her fırça darbesiyle koyulaştığı gibi.

2. ve 6. Fotoraflardaki 2. Batım dişi, artemia ile büyüdü. Aradaki boy farkını erkeğe kıyasla anlayabiliriz. Bununla birlikte High Dorsalin, 3. sayfadaki asıl dişimize oranla kısa kalmasınıda artemia'ya bağlıyorum.

Güzel nokta şu ki, dişilerde turunculuğu yakalamaya başladım. Bunu başka yollarla kolaylıkla temin edebilirdim fakat deneyim kazanmak gözlemlemek ve daha iyi anlamak adına uğraşıyorum.

Türün ilerleyen aşamaları için güzel bir başlangıç dişisine sahibim gibi düşünüyorum.

Soy ağacını sıralıcak olursak,

1. Batım Başlangıç =  HDF Yellow Lace Erkek X HDF Blue Grass Dişi ( Tam blue Grass Değil )

Gelen yavru HDF Blue Grass Dişi ( Tek örnek ) ( Tam Blue Grass Değil )

2. Batım Başlangıç = HDF Yellow Lace Erkek X NF Metal Tonajlı sarı bir dişi ( Sayfa:1 - 3. Resim )

Gelen yavru HDF Red Lace Erkek

1. Batım Gelen Dişi X 2. Batım Gelen Erkek

Gelen Yavru = 2 Dişi 1 Erkek

Gelen Dişilerden biri renksiz bir diğeri Turunculaşmaya başladı azda olsa. Her 2 Dişide metal pul yapısına sahip.

Erkek İse sarı renk almaya başlayınca verilidi.

Bu yazdığım yavru adetleri çalışmayı sadeleştirmek için kendime ayırdıklarım. Diğer yavruların arasından neler çıktı bilemiyorum. Malum yer ve tank ihtiyacını karşılamak biraz zor oluyor. O yüzden az yavru ile sürdürdüm.

1 Batım Dişi ve 2. Batım Erkekten

Şuan elimde olan 5 Yavru daha var 3. Batımdan onlanlarıda hafif renklemeler başlayınca yine dağıtacağım ki, hem hobici arkadaşlar, deneyim gözlem ve tecrübe kazansınzlar hemde lepistesin gelişmesine adına katkı sağlamış olalım.

Koloniye birde Ocean Blue Grass Dişisi Eklendi. Bakalım ne gibi sonuçlar elde edilecek.

Bir çok arkadaşa farklı renkte erkek ve farklı türde dişiler verdim. Umarım ilerleyen günlerde onlarda konuya çalışmalarıyla destek verirler. Hem böylelikte balığın baskınlığını anlamış oluruz.

Fotarafları erkeğin üzerinde yoğunlaştırdım daha görsel olduğu için ilerleyen günlerde bahsettiğim diğer batım ve balıklarıda ayrıntılı birçimde aktarmaya çalışacağım.

HDF = High dorsal fin
NF = Normal fin

Kısaca yazmak adına kullandım litarütürde nasıl geçiyor bakmadım.

Bunlar tespit ve sorularım.

Umarım balıklarımızı geliştirmek adına yarar sağlayacak bilgiler paylaşabiliriz.

Net olmayan fotoraflar için üzgünüm.

Saygılar

Beta AkvaryumÇevrim Dışı

Kurumsal Üye
Beta AkvaryumÇevrim Dışı
Kurumsal Üye
Gönderim Zamanı: 11 Ekim 2010 23:27
Merhabalar,

Gayretlerinden ötürü tebrik ederim, koloniye yeni türleri eklemen heyecan verici :)

Umarım beklenenleri verirler...

interaquaristik.de adresinde satışa sunulan ve tatlı su artemialarını araştırmanı tavsiye ederim.

Saygılarımla

aykılıçÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Eskisehir
aykılıçÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 11 Ekim 2010 23:37
Hakkaten çok güzelmiş insan söyleyecek söz bulamıyor.. 

Kartal77Çevrim Dışı

Özel Üye
Kartal77Çevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 12 Ekim 2010 00:26
Tebrikler burak,gayet güzel bir tür,devamı gelir umarım artık senden bir enternasyonel derece bekliyoruz :)

AltıparmakÇevrim Dışı

Özel Üye
AltıparmakÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 12 Ekim 2010 00:43
Yılmaz abi teşekkürler yorumun için :)

Daha öğrenmemiz gereken çok şey var. Yolun çok başındayız. Ben yada bir başkasının derece alması beni çok mutlu eder.

Umuyorum ki ileride bu balığa gönülden bağlanıcak genç kardeşlerimiz, deneyimli hobiciler olucaktır. Onların çalışmalarını eserlerini takip etme şansımız olur.

Bu balık adına yapılacaklar işler hiç bir zaman bireysel olarak gerçeklemez. Çok yolumuz var deneyimleri paylaşıldıkça bir noktaya varabiliriz.

Saygılar...

katmerogluÇevrim Dışı

Özel Üye
katmerogluÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 12 Ekim 2010 00:43
Burak abi gerçekten soy ağacı kapsamlı olmuş.Red Lace güzelmiş Tebessüm
Bakalım turuncu erkekle Ocean Blue Grass Dişisinden gelen yavrular nasıl olucak.

AltıparmakÇevrim Dışı

Özel Üye
AltıparmakÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 12 Ekim 2010 00:51
Ümit kardeşim;

Soy ağacı daha başlangıç aşamasında. Daha çok genişleyecek. Mümkün mertebe dar bir alanda tutmaya çalışıcam.

Şu aşamadan yönelmem gereken nokta düzgün vucut yapısında ve renginde dişiler olucaktır.

Red Lace demek aslında çokta doğru olmaz yukardada yazdım ama umduğum için yazdım. Kuyruk daha ne kadar gelişir bilemiyorum. Hep birlikte görmüş olucaz.

Sana Ocean Blue Grass vermem'deki neden şu aslında. Metal gövdeli balıkların dişileri genelde siyah bir pul yapısına sahip, tabi bu bizim elimizde yok şu aşamada yavaş yavaş oluşuyor. Sendeki dişide ise bu otomatikman var. Ama mavi rengin etkisi ne derece olur onuda artık sen paylaşıcaksın Tebessüm Purple'mı olur Blue'mu olur yoksa çok farklı şeylermi görücez.

Saygılar...

ateshÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Ankara
ateshÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 12 Ekim 2010 01:02
 Burakcım başarılarının devamını dilerim inşallah istediğin sonuçları alırsın. Özellikle üzerinde çalıştığın tür gerçekten zor bir tür solid renklere göre rengin nasıl olucağı nasıl kalacağı ve özellikle cobra,snakeskinlerde özelliği sabit tutma gerçekten çok zor bir durum.

İlerleyen zamanda erkek bu hallede bile göz alıcıyken zaman içerisinde gayet güzel renkleri oturucak tam oturduğunda işte ozaman ortaya çok daha güzel göz alıcı birşeyler çıkacak.

AltıparmakÇevrim Dışı

Özel Üye
AltıparmakÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 12 Ekim 2010 01:16
Saol Ateş abi;

Güzel noktalara deyinmişsin.

Erkeğin göz alıcılığı, elimde olan bir çok nadir ve özel tür varken bunun üzerine yoğunlaşmamı sağlıyor.

2. Planda RREA Metalic Pink Ribbon Fin'ler var. Onlarlada çok güzel noktalara ulaşma çabasındayım. Yakında umarım onlarıda paylaşırım.

Umarım bu 2 tür emeklerimin karşılığını gösterirler.

ateshÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Ankara
ateshÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 12 Ekim 2010 01:21
 Göstericektir muhakkak doğru renkleri ve doğru türleri seçtiğin sürece sorun olmaz bence belki bir tek sorun sabitlemek istediğin durumda tank sayısının limitli olması bu durumda sorun yaratabilir onun dışında sorun olmicaktır. Sonuçta hybrid balıklar güzel sonuçlara ulaşıcaksın.

PloutosÇevrim Dışı

Özel Üye
PloutosÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 12 Ekim 2010 01:49
Burağım öncelikle başarılar dileyerek başlıyım . Erkegin kuyruk gelişimi olarak daha yolu var gibi görünyor  ama bu haliyle bile çok güzel .İkinci olarak dişinin maşallahı var.Sanırım bununda nedeni senin belirttiğin gibi artemianın etkisinden dolayı .Tür olarak güzel türleri düşünmüşsün ama renkler ve vücuttaki desenlerden ötürü nasıl bir yol izlemiyi düşünüyorsun merak ediyorum . Son bi soru olarakda dişi ve erkeğinde hdf olduğundan doğan yavrulardan ölüm yada ölü doğan oldumu? 

AltıparmakÇevrim Dışı

Özel Üye
AltıparmakÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 12 Ekim 2010 12:01
[QUOTE=atesh] Göstericektir muhakkak doğru renkleri ve doğru türleri seçtiğin sürece sorun olmaz bence belki bir tek sorun sabitlemek istediğin durumda tank sayısının limitli olması bu durumda sorun yaratabilir onun dışında sorun olmicaktır. Sonuçta hybrid balıklar güzel sonuçlara ulaşıcaksın.[/QUOTE]

Tank limitini yukseltmeye çalışıyorum. Ekstra tanklar mevcut elimde, detaylı olarak biliyorsun zaten diğer mevzularıda. Umarım yeter Tebessüm

[QUOTE=grkn_]Burağım öncelikle başarılar dileyerek başlıyım . Erkegin kuyruk gelişimi olarak daha yolu var gibi görünyor  ama bu haliyle bile çok güzel .İkinci olarak dişinin maşallahı var.Sanırım bununda nedeni senin belirttiğin gibi artemianın etkisinden dolayı .Tür olarak güzel türleri düşünmüşsün ama renkler ve vücuttaki desenlerden ötürü nasıl bir yol izlemiyi düşünüyorsun merak ediyorum . Son bi soru olarakda dişi ve erkeğinde hdf olduğundan doğan yavrulardan ölüm yada ölü doğan oldumu? [/QUOTE]

Gürkan Teşekkürler yorumun için;

Evet seninde dediğin gibi erkeğin daha çok yolu var görselliğini tam anlamıyla kazanabilmek adına.

Dişiyede maşallah diyelim nazar değmesin. Sorun şu ki Artemia ile beslemek balıkları kontrol altında tutamama neden oluyor.

Nedenide şu, artemia verdikten sonra iyiside kötüsüde hepsi bir anda büyüyor. Ve fark edip elemek bence, daha zorlaşıyor.

Ölüm oranı hiç yok ! Zaten balıklar çok genç. İlk sayfadaki balıklardan yavru aldığımda çok kaybım olmuştu.

yeniçeri 34Çevrim Dışı

Özel Üye
yeniçeri 34Çevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 12 Ekim 2010 14:22
Burak, balıkların harika. Umarım istediğin gibi devam ettirebilirsin soyu. Senin için önemli olan çiftleştirmek veya yavru almak değil; daha ötesi ve bu konuda başarılı olacağına inanıyorum. Balıkların oldukça güzel ve sağlıklı. Başarılar dilerim. Yeni makinandan yeni fotoğraflar bekliyorum. :)