Okulda Akvaryum Dünyası Yeni Fotoğraflar Sayfa 616

Bjk.merveÇevrim Dışı

İl: Ankara
Bjk.merveÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 19 Temmuz 2011 23:28
Benim 430lt olacak yemiydi elektrik parası, ışığı v.s v.s ortalama dedim 120lt kışın en fazla 30tl yakar, masrafı olur. Bjk.merve2011-07-19 23:29:47

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

Emre ÜSTÜNTAŞÇevrim Dışı

İl: Bursa
Emre ÜSTÜNTAŞÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 19 Temmuz 2011 23:32
Tebrikler uzun zamandır konuyu takip edemiyordum çok büyük bir gelişmeler var maşllah. Akvirist abilerim kardeslerim hep ellerinden gelenleri yapmışlar tebrik ederim herkesi tek tek. Eğer BURSA da bir yere bişi lazım olursa balık konusunda yardımcı olaiblirm. Elimde sarı prenses yavrularım var hediye edip bir kardesimide ben sevindirmek isterim açıkçası

Bjk.merveÇevrim Dışı

Bjk.merveÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 19 Temmuz 2011 23:35
Evet Emre abi çok yol kattetik yavrulardan, yavru almaya başladık yani torunları gördük.

Emre ÜSTÜNTAŞÇevrim Dışı

İl: Bursa
Emre ÜSTÜNTAŞÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 19 Temmuz 2011 23:37
Maşallah Merve kardesim sevindim. Cihan abininde maşallahı var her yere yetişiyor :) 

Bjk.merveÇevrim Dışı

Bjk.merveÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 19 Temmuz 2011 23:40
Evet Emre abi, o bize akvaryum ve bu hobiyi tanıttı sevdirdi benim gibi yaklaşık 30 kişi var öğrenci olarak bu okulda 20 kişi mezun olduk ama, ilk iş gideceğimiz liselere  akvaryum kurmak.

cokmutluÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Kahramanmaras
cokmutluÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 20 Temmuz 2011 00:27
[QUOTE=Bjk.merve]Ama daha önce böyle hasta birine akvaryum alması için ön ayak olmuştuk ve o kız konuşamıyordu şimdi baya bir gelişme olmuş durumda ve formumuzdan Ahmet (karideskişehir)abi var onun gönderdiği tokaları hala takıyor, ben ara sıra ziyaretine gidiyorum akvaryum bakımını yapıyorum. İnsanların bakış açısı ama çocuğu hasta, belki iyi gelecekti kim bilebilir. [/QUOTE]
Kesinlikle haklısın Merveciğim, hastalık ne boyutta olursa olsun (zihinsel, bedensel, ruhsal) yahut maddi sıkıntılar, aşk yarası (), ne bileyim politika, vs.. İnsanların bu sorunları aşmalarının tek yolu kendilerini faydalı ve zevkli yollara kanalize etmesidir.. Şahsen o aileyi anlamak lazım biraz, "ilk bi kaç ay gelir bakar, ondan sonra başımıza kalır.. Atsan atılmaz, satsan satılmaz.. E zaten kız da çok uğraş istiyo, şimdi hiiiiç o balıkların mesuliyetini alamam.." şeklinde düşünmüşlerdir.. Ama, akvaryum hobisi sohbetleri forumunda da bi kaç kez bahsettiğim üzere kesinlikle ve kesinlikle evinde hastası olana bi akvaryum şart.. Evinde çocuğu olana bi akvaryum şart.. Evet uğraş gerektiriyor, vkit alıyor, e biraz da olsa masraf istiyor ama kesinlikle misli misli geri dönüyor.. Maddi geri dönüşden bahsetmiyorum, misal ben daha hiç yavru nedir görmedim (===) ama kızımızın bi sağlık problemi var ve ömür boyu tedavi görecek.. Buna rağmen o rutin kontrollerden bile korkmamaya başladı, arık daha neşeli, gelip gidip akvaryuma bakıyor, misafir çocukları akvaryuma vurmak istese veya balıkları ürkütse hemen müdahale ediyor, onlara balıklarımızın nasıl yaşadığını, yavrularlarsa bunun nasıl olacağını, hatta nasıl kusturulacağını anlatıyor ve daha henüz 4yaşında..

E yani uzun lafın kısası, o aile için söylenebilecek tek şey, keşke yakın çevrelerinde rahatsızlığı olan birilerinin evinde bir akvaryum görseler de ne sonuçlar getirdiğii anlayabilseler.. Sağlıklı balıklar, sağlıklı günler..

invulnerableÇevrim Dışı

Ziyaretçi Engelli
İl: Istanbul
invulnerableÇevrim Dışı
Ziyaretçi
Gönderim Zamanı: 20 Temmuz 2011 00:39

Lisede genelde öğrenciler hep değişmeyen sabit geleneklere bağlı kalıyorlar.İlokuldaki kadar ilgi çekeceğini düşünmüyorum.O çağlarda akıl bir karış havada oluyor.Ama yine de olgun öğrenciler her zaman vardır.

karideskisehirÇevrim Dışı

İl: Eskisehir
karideskisehirÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 20 Temmuz 2011 02:46
[QUOTE=cokmutlu] [QUOTE=Bjk.merve]Ama daha önce böyle hasta birine akvaryum alması için ön ayak olmuştuk ve o kız konuşamıyordu şimdi baya bir gelişme olmuş durumda ve formumuzdan Ahmet (karideskişehir)abi var onun gönderdiği tokaları hala takıyor, ben ara sıra ziyaretine gidiyorum akvaryum bakımını yapıyorum. İnsanların bakış açısı ama çocuğu hasta, belki iyi gelecekti kim bilebilir. [/QUOTE]
Kesinlikle haklısın Merveciğim, hastalık ne boyutta olursa olsun (zihinsel, bedensel, ruhsal) yahut maddi sıkıntılar, aşk yarası (), ne bileyim politika, vs.. İnsanların bu sorunları aşmalarının tek yolu kendilerini faydalı ve zevkli yollara kanalize etmesidir.. Şahsen o aileyi anlamak lazım biraz, "ilk bi kaç ay gelir bakar, ondan sonra başımıza kalır.. Atsan atılmaz, satsan satılmaz.. E zaten kız da çok uğraş istiyo, şimdi hiiiiç o balıkların mesuliyetini alamam.." şeklinde düşünmüşlerdir.. Ama, akvaryum hobisi sohbetleri forumunda da bi kaç kez bahsettiğim üzere kesinlikle ve kesinlikle evinde hastası olana bi akvaryum şart.. Evinde çocuğu olana bi akvaryum şart.. Evet uğraş gerektiriyor, vkit alıyor, e biraz da olsa masraf istiyor ama kesinlikle misli misli geri dönüyor.. Maddi geri dönüşden bahsetmiyorum, misal ben daha hiç yavru nedir görmedim (===) ama kızımızın bi sağlık problemi var ve ömür boyu tedavi görecek.. Buna rağmen o rutin kontrollerden bile korkmamaya başladı, arık daha neşeli, gelip gidip akvaryuma bakıyor, misafir çocukları akvaryuma vurmak istese veya balıkları ürkütse hemen müdahale ediyor, onlara balıklarımızın nasıl yaşadığını, yavrularlarsa bunun nasıl olacağını, hatta nasıl kusturulacağını anlatıyor ve daha henüz 4yaşında..

E yani uzun lafın kısası, o aile için söylenebilecek tek şey, keşke yakın çevrelerinde rahatsızlığı olan birilerinin evinde bir akvaryum görseler de ne sonuçlar getirdiğii anlayabilseler.. Sağlıklı balıklar, sağlıklı günler..
[/QUOTE]

Öncelikle size ve kızınıza geçmiş olsun dileklerimi sunuyorum Makbule Hanım. Bilmiyordum ve gerçekden üzüldüm. Yazınıza ben de şu örnekle katkıda bulunmak istiyorum. Eskişehir'de ilkokul yıllarımı geçirdim. O zaman bir arkadaşımın kardeşi vardı, 5-6 yaşlarında. Atlattıkları bir trafik kazasından sonra çok etkilenip aylarca konuşmamıştı ufaklık. Bende arkadaşımın anahtarını evde unutması ve ailesi gelene kadar bende kardeşiyle misafir olması ile tanımıştım. Kazadan sonra ilk kez odamdaki akvaryumu izlerken konuşmuştu. Daha sonra ailesi de eve bir akvaryum kurdu ve ufaklık onunla meşgale buldu kendisine. 1 ay kadar öncede bir mektupla, kendi yetiştirdiği bitkilerden hediye yollamış. Çok çok mutlu oldum. Şimdi o da büyüdü, ben de büyüdüm. İkimizinde güzel bir anısı oldu.
Kesinlikle bir eve akvaryum şart. Kaldı ki sadece akvaryum değil, her çocuğa, her aileye bir HOBİ şart. Ne olduğunun önemi yok. İster maket yap, ister kolleksiyon. Bütün bu hobiler insana sorumluluk bilincini aşılıyor, kendine vakit ayırmanın, kendi kendini mutlu etmenin hazzını veriyor.

Devrik cümleler kurduysam affola. 16 Saatlik mesainin ardından anca bu kadar oldu. :)

Bu arada Mervecim, akvaryum kurulumuna başlamanı sabırsızlıkla bekliyorum. Üretip, diğer arkadaşlarına dağıtman ümidiyle ilk bitkilerin benden. Ayrıca süper balıklı tokalar da aldım sana da. :) Haberin olsun.

demokrasiÇevrim Dışı

demokrasiÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 20 Temmuz 2011 08:35
Makbule abla ALLAH yardımcın olsun,umarım en kısa zamanda sağlığına kavuşur, sağlıklı bir insan olur. Akvaryuma bakış açın ne güzel bir anne olarak, Ben akvaryumu kabul ettirene kadar, benim ve Cihan amcanın anlındaki damar çatladı derlerya aynen öyle oldu valla. hele ikinci akvaryum olunca tümden gemileri yaktılar, malesef betalarımı vermek zounda kaldım.

onurzerenÇevrim Dışı

onurzerenÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 20 Temmuz 2011 08:45
[QUOTE=cokmutlu] [QUOTE=Bjk.merve]Ama daha önce böyle hasta birine akvaryum alması için ön ayak olmuştuk ve o kız konuşamıyordu şimdi baya bir gelişme olmuş durumda ve formumuzdan Ahmet (karideskişehir)abi var onun gönderdiği tokaları hala takıyor, ben ara sıra ziyaretine gidiyorum akvaryum bakımını yapıyorum. İnsanların bakış açısı ama çocuğu hasta, belki iyi gelecekti kim bilebilir. [/QUOTE]

[/QUOTE]

Tüm anneler sizin gibi olsa, Esraya katılıyorum baya bir konuşmadan sonra akvaryum aldık hemde nerdeyse bedavaya, Cihan amca sayesinde malzemeler bedava olunca, ailem anca olur dedi ve sonrada kendileride sevdiler akvaryumu, gerçi geçen bir ksım balığım (red top ndinmi )öldü ama sağ olsun Cihan amca bana yeni (sarıprenses)yavrulardan verdi.

cokmutluÇevrim Dışı

Özel Üye
cokmutluÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 20 Temmuz 2011 08:48
İşin aslı, kızım eğer tedaviyi bırakırsak zihin engelli veya beden engelli olabilir, vücudu büyüme hormonu salgılamıyor çünkü.. Ama tedaviyi ihmal etmediğimiz takdirde hiç bir eksiği yok yaşıtlarından.. Hatta bence önde bile denilebilir zeka olarak.. İyi niyetleriniz için teşekkür ederim arkdaşlar.. Herkese sağlıklı balıklar, sağlıklı günler..

demokrasiÇevrim Dışı

demokrasiÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 20 Temmuz 2011 08:55
Ablacım sizin gibi duyarlı anne olursa çok ileri gideceğinden eminim, 7 cücelerin durumu ne alemde?

cokmutluÇevrim Dışı

Özel Üye
cokmutluÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 20 Temmuz 2011 08:59
7cüceler dün akşam geldiler.. Sabah uyandığımda tüm yosunlar bitmişti, özenkle yosunlandırdığım taşları da ekledim va yarım tablet de sera spirulina tab verdim ama beğenmediler sanırım.. Ha bi de dışkıları renkli ama iplik gibiydi, sanırım stres yapmışlar..

perikızıÇevrim Dışı

perikızıÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 20 Temmuz 2011 09:07
Makbule abla bana 720lt akvaryum hediye geldi ama tam anlamıyla dizayn edemedim, babam çok karıştırıyor ve uygunsuz türleri besliyor. Kafasına göre herekt ediyor akvaryum.com gösterdim yinede dediğim dedik diyor.