Su Kaplumbağası Bakımı ve Akvaryum

xx m.can xxÇevrim Dışı

İl: Içel
xx m.can xxÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 10 Nisan 2008 16:16
Arkadaşlar sizlere bir soru sormak istiyorum kaplumbağamı 3 gün önce aldım ve yemekğini çok güzel yiyor ama tek bir sorun var kayanın üzerine çıkmıyor hep suda duruyor neden sizce yeni alındığı için mi???

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

ZiyaretçiÇevrim Dışı

Ziyaretçi
ZiyaretçiÇevrim Dışı
Ziyaretçi
Gönderim Zamanı: 10 Nisan 2008 16:25
M.Can Bey yeni alındığı için veya kayanızın üstü yeterince sıcak (32-34 C) olmadığı için çıkmıyor olabilir.
Eğer resim koyabilirseniz belki kayanın yerleşimi hakkında fikir verbiliriz.

Bir de keşke ayrı konu açsaymışsınız.

xx m.can xxÇevrim Dışı

İl: Içel
xx m.can xxÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 10 Nisan 2008 16:39
resim koymayı bilmiyorum ama yinede tşkler yeterince sıcak olmadığından olabilir ok...

ZiyaretçiÇevrim Dışı

Ziyaretçi
ZiyaretçiÇevrim Dışı
Ziyaretçi
Gönderim Zamanı: 10 Nisan 2008 16:42
Dikkat edin 32 34 derece arasında olsun ne geçirin ne de aşağısında tutun sıcaklığı.Kötü sonuçlar doğabilir.

ilker67Çevrim Dışı

İl: Zonguldak
ilker67Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 06 Temmuz 2008 20:19

Kaplumbağamı 1989 senesinde aldım.Tam 18 yıldır bizimle.Ben yıllardır uygun şartlarda bakamamanın üzüntüsünü yaşadığım için kimseye kaplumbağa tavsiye etmiyorum.Kaplumbağa minikliğinde akvaryumun içinde mutlu mesut yaşıyordu fakat yıllardır bu akvaryum onun hücresi haline dönüştü.Kaplumbağanın ebatları elim kadar var ve yaşaması için ancak büyük bir havuz gerekiyor.Şu anda 15cm suyun içinde yaşıyor ve suyu bir kaç günde br değiştiriyoruz.Tabi ki aydınlatma,su sıcaklığı ölçümü falan yok,temizliği ise diş fırçası ile yapılıyor.

Ben evden çıktığımdan beri bakımıyla babam ilgileniyor.Kaplumbağamızı ilk aldığımızdan beri şu ucuz krem rengi Japon balığı yemini ana besin olarak veriyoruz.Onun dışında kestane kurdu,tavuk eti,kırmızı et, ekmek içi, balık, peynir ve çok çeşitli besinler verdik.Babamlar tatile gittiğinde senede 2 ay küvete alıyorum orada biraz daha mutlu oluyor,genelde günlük olarak neredeyse 30-40 tane yani bir avuca yakın Japon yemi yüketiyor.Kışın ise ne verirseniz verin genelde 2 ay kadar yemek yemez.Yazları ise yemleri suyun  üzerinde tutarsam zıplayarak elimden kapar.
Şimdiye kadar 2 kere kaçtı, birisinde saatlerce bulamamışlar ama kurumak üzereyken kurtardık.
Sonuç olarak hiç de doğal ya da iyi şartlarda bakılmamasına rağmen 18 yıldır ölmedi en az bu kadar da yaşar gibi geliyor.Arkadaşlar bana bu açıdan kızabilirsiniz ama 16-17 yaşlarında bilinçsizce aldığım bir canlıydı ve büyüdüğü için akvaryumcular ya da başka birisi kesinlikle almıyor.Geçenlerde küçük bir hayvanat bahçesine hediye etmek istedim onlar bile almadılar.
Sonuç olarak gerekli şartları sağlayamayacaksanız kesinlikle almayın.
ilker672008-07-06 20:30:27

PoetisaÇevrim Dışı

İl: Istanbul
PoetisaÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 04 Ağustos 2008 00:25
Ben dün bir kaplumbağa aldım o palmiyeli kap içinde ama bugün internette biraz araştırma yapınca bunun çok yanlış olduğunu anlayıp çapı 70 cm kadar olan bir plastik leğene taşıdım Pembe'mi.

Altına küçük taş döşemiştim ama bir arkadaşın dediğine göre yutup boğulabiliyorlarmış. Bu yüzden taşları temizledim. Şimdi dipte midye kabukları var sadece. Ortaya da bir tabağı ters çevirerek bir kuru alan oluşturdum, masa lambamı oraya koyup ısıtıyorum. Ama leğen klimalı odada duruyor. Bir sorun olur mu? (Klima çok soğuk ayarda değil 25-28 derece arasında ve ara ara çalışıyor. )

Ayrıca üniversiteye gidip yerleşene kadar yani 2 ay kadar bu leğende kalması lazım Pembe'nin. Çünkü burada bir akvaryum kurarsam, sonra istanbul'a taşımak çok zor olacak. Bu iki ay dayanabilir mi?

Bir de benim 50 cm. Lik bir akvaryumum var ama filtre ve ısıtıcı olmadığı için leğende bakmayı tercih ettim. Yaz olduğu ve izmir'de olduğum için ısınmanın çok sorun olacağını düşünmüyorum. Yanılıyor muyum? (pembe'nin kabuğu henüz 3,5 cm)

Ben dün 2 yem attım ama yemedi, bu sabah uyandığımda ise yemler kaybolmuştu. Yemiş midir, yoksa yem suda dağılmış mıdır?(çok tortu yoktu. ) Ayrıca salatalık da yemiyor. Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. Herkese iyi geceler...
Poetisa2008-08-08 22:47:11

till.doomsdayÇevrim Dışı

İl: Eskisehir
till.doomsdayÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 04 Ağustos 2008 01:09
[QUOTE=Poetisa]Ben dün bir kaplumbağa aldım o palmiyeli kap içinde ama bugün internette biraz araştırma yapınca bunun çok yanlış olduğunu anlayıp çapı 70 cm kadar olan bir plastik leğene taşıdım Pembe'mi.

Altına küçük taş döşemiştim ama bir arkadaşın dediğine göre yutup boğulabiliyorlarmış. Bu yüzden taşları temizledim. Şimdi dipte midye kabukları var sadece. Ortaya da bir tabağı ters çevirerek bir kuru alan oluşturdum, masa lambamı oraya koyup ısıtıyorum. Ama leğen klimalı odada duruyor. Bir sorun olur mu? (Klima çok soğuk ayarda değil 25-28 derece arasında ve ara ara çalışıyor. )

Ayrıca üniversiteye gidip yerleşene kadar yani 2 ay kadar bu leğende kalması lazım Pembe'nin. Çünkü burada bir akvaryum kurarsam, sonra istanbul'a taşımak çok zor olacak. Bu iki ay dayanabilir mi?

Bir de benim 75 cm. Lik bir akvaryumum var ama filtre ve ısıtıcı olmadığı için leğende bakmayı tercih ettim. Yaz olduğu ve izmir'de olduğum için ısınmanın çok sorun olacağını düşünmüyorum. Yanılıyor muyum? (pembe'nin kabuğu henüz 3,5 cm)

Ben dün 2 yem attım ama yemedi, bu sabah uyandığımda ise yemler kaybolmuştu. Yemiş midir, yoksa yem suda dağılmış mıdır?(çok tortu yoktu. ) Ayrıca salatalık da yemiyor. Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. Herkese iyi geceler...
[/QUOTE]

İmzanıza isminizi yazarsanız size hitab etmemiz kolaylaşacaktır Poetisa Hanım/Bey...
Kırmızı Yanaklı kaplumbağalardan bahsediyorsunuz sanırım.Bu kaplumbağaların sağlıklı bir şekilde yaşabilmeleri ve hayatta kalabilmeleri için bazı şartları yerine getirmemiz gerekmektedir.
Taşıdığınız leğen, ölüm fanusu dediğimiz palmiyeli kaptan çok daha iyi ancak o şekilde ne kadar idare eder bilemem. Su sıcaklığının 28 derecede ve sabit şekilde kalması çok önemli. Bu yüzden yaz kış su ısıtıcısını akvaryum içinde tutarız. Kaplumbağanız çok çok küçük olduğu için sabit olmayan su sıcaklığı, ufak bir esinti v.s durumlardan daha çabuk etkilenecektir. Kaplumbağanın kesinlikle klimanın karşısında durmamasına özen gösterin. Taşları almanız iyi olmuş. Kum ve taşları yeme-yutma gibi hareketlerde bulunabiliyorlar. Kuru bölgeye 20 cm. yukarıdan doğrulttuğunuz masa lambanızı(su ısıtıcısı olmadığından)sürekli açık tutmanızı öneririm.
Size ve yaşadığı ortama alışması zaman alacaktır. Yem yememesi çok normal. Siz sabah-akşam yem vermeye devam edin, ancak yemediği yemleri bir kaç saatten fazla suda tutmayın. Salatalık veya bitki vermeyin yemeyecektir. Yeşillikleri 1 yaşından önce pek yemezler. Bu süre içinde kaliteli markaların stick yemlerini, arasıra da kurutulmuş karides vermenizi ve vitaminini de unutmamanızı tavsiye ederim.
Pembe'ye sağlıklı günler...Smile

PoetisaÇevrim Dışı

PoetisaÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 04 Ağustos 2008 01:18
Teşekkür ederim.
İmzamı düzenledim:)

Sanyu marka yem kullanıyorum. Günde 2 tane veriyorum. Şu an için vitaminim yok. Ne marka, nasıl bir vitamin önerirsiniz?
Dibine kum ya da midye kırığı döşeyeyim mi yoksa onu da yer mi?
Tavuk, yumurta, vb. vermeyi denemeli miyim, yoksa küçük olduğu için yemez mi?

Bir de merak ettiğim şey: Yemesinde zarar olan herhangi bir besin maddesi var mı?

Tekrar teşekkürler ve iyi geceler.

till.doomsdayÇevrim Dışı

till.doomsdayÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 04 Ağustos 2008 02:01

Elif Hanım ben teşekkür ederim.

Sanyu da iyi markadır fakat daha iyileri var piyasada(Daha lezzetli imiş :) ) Sera ve Tetra marka yemlerin stick ve gammarus yemlerini tercih ederseniz yem yemesi kolaylaşacaktır.  'Sera Reptilin' veya 'Beaphar' marka vitaminler kaplumbağalar ve sürüngenler için özel üretilen vitaminlerdir ve kaplumbağalarımızın ihtiyacı olan ( D3 ve A  da olmak üzere)tüm vitaminleri içermektedir. Ben Sera'yı kullanıyorum ve haftada 1 kez, yemlerine 4-5 damla damlatarak 1 dk. kadar bekliyorum yemin emmesini ve o şekilde yediriyorum.
Haşlanmış yağsız tavuk göğsünü ve haşlanmış yumurta beyazını denemelisiniz. Özellikle hasta ve iştahı olmayan kaplumbağalarda iştah açıcıdır. Normal yem yemeye başladıktan sonra bile ayda 2-3 kez verirseniz faydası olacaktır.
Kaplumbağalar ne verirseniz yerler:) Ama sağlıklı büyümelerini ve ömürlerinden çalmak istemiyorsak bazı gıdaları vermemeliyiz. Tavsiye ettiğim yemler ihtiyacı olan tüm maddeleri içerir. Protein,yağ,lif,kalsiyum v.s.. Kaplumbağalara tuzlu,yağlı,acı ve baharatlı gıdaları kesinlikle vermemeliyiz. Yeşillik yemeye başladığında kıvırcık marul, karahindiba yaprağı,fesleğen,roka,ebegümeci,tüm su bitkilerini(özellikle su mercimeği) hergün verebilirsiniz. Arada bir(ayda 4-5 kez) havuç,gül yaprağı,acısız dolmalık biber,çarliston biber verebilirsiniz. Vermemeniz gerekenler ise, ıspanak,maydonoz, bezelye,kereviz, lahanagiller,domates ve turuçgillerdir.
Arada bir elma,muz,kiraz gibi meyveleri de verebilirsiniz.
1 yaşına doğru tüm saydığım meyve ve yeşillikleri vermenizde, dolayısıyla alıştırmanızda fayda var. Her gün yeşillik yemesi hazır yemleri ise 2-3 günde bir yemesi sağlığı açısından faydalıdır. Aynı zamanda ömrünü de kısaltmamış oluruz.

Kum, küçük taş, midye kırığı v.s koymamanız çok daha iyi olacaktır. İsterseniz en az kafalarının 2-3 katı büyüklüğünde taşlar koyabilirsiniz.

Kolay gelsin.
tortoise_0002008-08-04 02:04:37

kabaltahÇevrim Dışı

Özel Üye
[B]2399,3[/B]
İl: Edirne
kabaltahÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 04 Ağustos 2008 03:04
Tülin hanım lütfen yanlış anlamayın amacım sizi yermek yada haksız çıkarmak değil. Ben genelde bu bölüme yazmıyorum, siz devamlı kaplumbağalar hakkında sorulan sorulara yardımcı olmaya çalışıyorsunuz, takdir ediyorum.
 Önerilerinizde dikkatimi çeken birkaç nokta oldu kendi düşüncemi yazma ihtiyacı duydum, hatalı olduğumu düşünüyorsanız beni düzeltebilirsiniz.

Sanyu iyi bir marka değildir, temel yem olarak kullanıldığında içindeki yetersiz kalsiyum ve vitamin oranları yüzünden beslenme kaynaklı hastalıklara sebebiyet verebilir. Ayrıca suyu kaliteli yemlere oranla çok kirlettiğini düşünüyorum. İllaki kullanılacaksa yukarıda sizinde yazdığınız gibi düzenli olarak vitamin ve kalsiyum takviyesi uygulanmalıdır.

Gammarus bence kullanılması gereksiz bir yemdir, üzerinde yazan besin değerleri genelde canlı hayvanın besin değerleridir, kurutulmuş hali lif ve kalsiyum açısından iyi olsada genel besin değeri çok düşüktür. Kaliteli bir yem kullanılıyorsa kullanılması gereksizdir diye düşünüyorum.

Yumurta beyazı kuru besin değerlerine göre %91 saf proteinden (amino asitlerden) oluşur, içinde karbonhidrat, yağ ve vitamin eser miktardadır bu yüzden dengesiz bir besindir. Hayvanın doğada da yumurta yemediğini hesaba katarsak karaciğerini çok zorlayabilir o yüzden riskli ve verilmemesi gereken bir yiyecek olduğunu düşünüyorum. Ayrıca suyu çok kirletir.

Kaplumbağalara verilmez diye saydıklarınzın yanında marul, muz ve kiraz da verilmez. Marul, ıspanak ve lahanayla aynı sebepten verilmez. Muz ve kiraz da şeker oranı çok yüksek olduğu için verilmez, %12-%13.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağaları hayata etobur olarak başlar ve yaşları ilerledikçe otobur ağırlıklı beslenmeye başlarlar, sanırım buna dayanarak  1 yaşına kadar bitkisel beslenmeye alıştırılıp 1 yaşından sonra ağırlıklı bitkisel beslenmesini tavsiye etmişiniz ama o otobur ağırlıklı beslenmeye geçiş daha ilerleyen yaşlarda, hayvan yetişkin olduktan sonra olur, eğer gelişme çağındaki bir kaplumbağayı bu kadar bitkisel beslerseniz gelişme eksiklikleri gösterecek ve gereğinden yavaş büyüyecektir hatta vücut deformasyonlarıda olabilir. Bahsettiğiniz gibi genel bitkisel beslenmeye geçiş en azından hayvan cinsel erginliğe ulaştıktan ve büyümesi iyice yavaşladıktan sonra yapılmalıdır. Buda erkeklerde 2,5-3 , dişilerde 4-5 yaş civarıydı yanlış hatırlamıyorsam.

Lütfen bu yazdıklarımı size cephe alarak yazdığımı düşünmeyin yukarıda aksini iddia ettiğim noktaların bazıları uzun vadede kaplumbağaya zarar verebilir o yüzden yazma gereği duydum.
Saygılar..

oracleÇevrim Dışı

oracleÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 07 Ağustos 2008 21:49

[QUOTE=kabaltah]

Kaplumbağalara verilmez diye saydıklarınzın yanında marul, muz ve kiraz da verilmez. Marul, ıspanak ve lahanayla aynı sebepten verilmez. Muz ve kiraz da şeker oranı çok yüksek olduğu için verilmez, %12-%13.

[/QUOTE]

Su kaplumbağalarına marul verilmez bilgisi yanlış.
1 cisi ana besin maddesi yapmadıktan ve aşırıya kaçmadıktan sonra kırmızı yanak su kaplumbağalarına marul verilebilir, zararı yoktur çünkü zararlı bir içerik barındırmıyor. Zaten pek çok profesyonel yaklaşımlı sitede verilebilecek yeşillikler arasında mutlaka vardır. Marulun kıvırcığın birçok türevi var bu türevler arasında bazıları içerik açısından diğerlerine göre daha iyidir. Aşırı kullanım halinde ise kalsiyum ve mineraller açısından yetersizlik yaratabilir ama  kaplumbağalarımıza özel yemler verdiğimiz , salt marul ile beslemediğimize göre marul vermekte sakınca yoktur.

İkincisi marulun , kaplumbağalar için önerilmeyen lahana ve ıspanakla da hiç alakası yok. Ispanak , kalsiyumla etkileşime geçerek heba olmasına yol açan oxalic asit içerdiği için , lahana ise kaplumbağa da guatr sorunlarına yol açabileceği için önerilmez.

Marul su kaplumbağalarına verilebilir ama kara kaplumbağalarına asla önerilmez. Çünkü esas besin maddesi olarak kullanılacak ve kara kaplumbağalarının hiç bir gereksinimine cevap veremeyecektir.

oracle2008-08-07 21:49:46

kabaltahÇevrim Dışı

Özel Üye
[B]2399,3[/B]
İl: Edirne
kabaltahÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 08 Ağustos 2008 21:48
[QUOTE=oracle]
[QUOTE=kabaltah]

[/QUOTE]

Su kaplumbağalarına marul verilmez bilgisi yanlış.
1 cisi ana besin maddesi yapmadıktan ve aşırıya kaçmadıktan sonra kırmızı yanak su kaplumbağalarına marul verilebilir, zararı yoktur çünkü zararlı bir içerik barındırmıyor. Zaten pek çok profesyonel yaklaşımlı sitede verilebilecek yeşillikler arasında mutlaka vardır. Marulun kıvırcığın birçok türevi var bu türevler arasında bazıları içerik açısından diğerlerine göre daha iyidir. Aşırı kullanım halinde ise kalsiyum ve mineraller açısından yetersizlik yaratabilir ama  kaplumbağalarımıza özel yemler verdiğimiz , salt marul ile beslemediğimize göre marul vermekte sakınca yoktur.

İkincisi marulun , kaplumbağalar için önerilmeyen lahana ve ıspanakla da hiç alakası yok. Ispanak , kalsiyumla etkileşime geçerek heba olmasına yol açan oxalic asit içerdiği için , lahana ise kaplumbağa da guatr sorunlarına yol açabileceği için önerilmez.

Marul su kaplumbağalarına verilebilir ama kara kaplumbağalarına asla önerilmez. Çünkü esas besin maddesi olarak kullanılacak ve kara kaplumbağalarının hiç bir gereksinimine cevap veremeyecektir.

[/QUOTE]

Marul da kalsiyum emilimini engeller ve uzun vadede kemik erimesine sebep olur, bunu tartışmayacağım çünkü tecrübe ile sabittir. Zararsız bitkisel besinler verebilecekken zararlı birşeyi arada sırada da olsa vermenin bana göre bir anlamı yok.

PoetisaÇevrim Dışı

PoetisaÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 13 Ağustos 2008 05:09
Acaba kapluluşumun akvaryumuna koyduğum filtrenin kafa kısmının yarım santim kadar dışarıda kalması sorun yaratır mı yoksa filtre tamamen suyun içinde mi olmalı?

till.doomsdayÇevrim Dışı

till.doomsdayÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 13 Ağustos 2008 05:30

Tamamının su içinde olması gerekiyor.