Su Kaplumbağası Bakımı ve Akvaryum

pelerinlikediÇevrim Dışı

Özel Üye
[B]6658,2[/B] [B]8038,3[/B]
İl: Istanbul
pelerinlikediÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 18 Ekim 2011 16:01
[QUOTE=minik_lili]Kaplumbağanın felç olduğunu nasıl anlarız sürekli mi felç olan yeri içeri alır yoksa arada olsa da olur mu?

İyi günler! Benim minik kaplumbağam lili nin bir vitamini var.O vitamin yemin üzerine atılıyormuş ama ben yeme atamıyorum nasıl olur kullanılışını anlatır mısınız.Bu arada yem kaplumbağaya verirken suyun içine mi atılıyor?Birde kaplumbağa yemden ilk atışta kaç tane yemesi normal bu sorularıma cevap alırsam sevinirim hepinize iyi günler.

[/QUOTE]
Felç sorusunu anlamadım.
Vitaminin kutusunda yazdığı gibi kullanacaksınız. Markası adı ne?
Kafası kadar yemi suya atıyorsunuz, o da yiyor.

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

CurlyÇevrim Dışı

İl: Izmir
CurlyÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 20 Ekim 2011 00:50
Merhaba.
Yeni aldığım kaplumbagam aldığım günden beri (5gündür) yem yemiyo. Kurutulmuş karides aldım ondan veriyorum. Kıyma da verdim belki yer diye ama hiç bir şey yemiyo. Suyunda ısıtıcısı var kuru alan da yaptım. Odada ne zaman bi hareket olsa hemen saklanıyo. Kuru alana da çıkmadı daha hiç. Korkaklığını yenmesi için ne yapabilirim? Acaba açlıktan ölür mü, nasıl yediricem yemini? Çok üzülüyorum bu haline, lütfen yardım edin :(:(

pelerinlikediÇevrim Dışı

Özel Üye
pelerinlikediÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 20 Ekim 2011 17:25
Yemi suya atıyorsunuz değil mi? 5 gündür yemiyorsa hasta olabilir.

CurlyÇevrim Dışı

CurlyÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 20 Ekim 2011 20:23
Suya atıyorum ve bu gün yemeye başladı sonunda :) hasta olduğunu sanmıyorum ama çok korkak hep saklanıyo. odada biri olmdığında hareket ediyo sadece. kuru alana neden çıkmadığını anlayamadım bi türlü. acaba hep böyle korkak mı olur yoksa alışır mı?

pelerinlikediÇevrim Dışı

Özel Üye
pelerinlikediÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 21 Ekim 2011 14:30
Zamanla alışır, korkutmadan yemi sizin verdiğinizi de belli ederek yem verin elinize almayın alışacaktır.

CurlyÇevrim Dışı

CurlyÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 22 Ekim 2011 00:40
Peki çok teşekkür ederim gerçekten :)

UlduzÇevrim Dışı

UlduzÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 23 Ekim 2011 00:42
Bu sorunun yeeri burası mı bilmiyorum, daha yeni üyeyim...
Kaplumbağam Rıfkı, 10 aydır aydır bizimle ve ilk aldığımız günden beri güzel bir akvaryumu, ısıtıcısı, filtresi, gece ve gündüz lambaları var. Suyu 28-29 derecelerde. Bir süredir sağa batık yüzüyor. Bizi farketmediği zamanlarda baloncuk yapıyor ama biz yanına gittiğimizde baloncuk yapmayı bırakıyor. Yanında durduğumuz sürece de yapmıyor.

İştahında herhangi bir sorun yok. Günde 10 kere yem versem yiyecek gibi duruyor. Çok hareketli. Sağa batık yüzmesinden dolayı korktum ve veterinere götürdüm. Veteriner kabuğunun sertliğinin çok iyi olduğunu sadece kabuk değiştirdiğini söyledi. Gözleri gayet iyi herhangi bi şişme yok dedi. Solunum problemi olamayacak kadar hareketli olduğunu da ekledi.

Gündüzleri zaman zaman taşının üstüne çıkıp keyif yapıyor. Göbeğinde herahngi bir renk değişimi yok. Suyun dibine batabiliyor. Sadce bazı günler biraz zorlanır gibi oluyor en dipte durmakta ama ertesi gün hiç zorlanmadan altlarda da gezebiliyor.

Ama durup dururken sağına hafif batık yüzmesi de tuhaf gelmiyor değil.

Bu konuda bilgisi olanların yardımcı olmasını rica edeceğim.
Veteriner şu an görünürde ciddi bir şeyi olmadığını bi süre takip etmemi önerdiğini söyledi ve telefonunu verdi. Antibiyotik iğne Rıfkıyı korkutabilir, riskli olur diye de ekledi. Kendisi pek küçükmüş henüz.

Rıfkının tam yaşını bilmesem de bana hediye geldiğinde 1 lira kadardı kabuğu. Belki de daha da minik.
Ulduz2011-10-23 00:44:19

pelerinlikediÇevrim Dışı

Özel Üye
pelerinlikediÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 23 Ekim 2011 13:12
[QUOTE=Ulduz]Bu sorunun yeeri burası mı bilmiyorum, daha yeni üyeyim...
Kaplumbağam Rıfkı, 10 aydır aydır bizimle ve ilk aldığımız günden beri güzel bir akvaryumu, ısıtıcısı, filtresi, gece ve gündüz lambaları var. Suyu 28-29 derecelerde. Bir süredir sağa batık yüzüyor. Bizi farketmediği zamanlarda baloncuk yapıyor ama biz yanına gittiğimizde baloncuk yapmayı bırakıyor. Yanında durduğumuz sürece de yapmıyor.

İştahında herhangi bir sorun yok. Günde 10 kere yem versem yiyecek gibi duruyor. Çok hareketli. Sağa batık yüzmesinden dolayı korktum ve veterinere götürdüm. Veteriner kabuğunun sertliğinin çok iyi olduğunu sadece kabuk değiştirdiğini söyledi. Gözleri gayet iyi herhangi bi şişme yok dedi. Solunum problemi olamayacak kadar hareketli olduğunu da ekledi.

Gündüzleri zaman zaman taşının üstüne çıkıp keyif yapıyor. Göbeğinde herahngi bir renk değişimi yok. Suyun dibine batabiliyor. Sadce bazı günler biraz zorlanır gibi oluyor en dipte durmakta ama ertesi gün hiç zorlanmadan altlarda da gezebiliyor.

Veteriner şu an görünürde ciddi bir şeyi olmadığını bi süre takip etmemi önerdiğini söyledi ve telefonunu verdi. Antibiyotik iğne Rıfkıyı korkutabilir, riskli olur diye de ekledi. Kendisi pek küçükmüş henüz.

Rıfkının tam yaşını bilmesem de bana hediye geldiğinde 1 lira kadardı kabuğu. Belki de daha da minik.
[/QUOTE]
Anladığım kadarıyla Siz gerektiği gibi bakıyorsunuz kaplumbağaya, Baloncuk akciğer sıkıntısından olur normalde veteriner de bir muayenede problem görmemiş, söylenecek bir şey yok sanki. Protein ağırlıklı kaliteli yemlerle beslenmesini güçlendirebilirsiniz.

UlduzÇevrim Dışı

UlduzÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 25 Ekim 2011 00:13
[QUOTE=pelerinlikedi] [QUOTE=Ulduz]Bu sorunun yeeri burası mı bilmiyorum, daha yeni üyeyim...

[/QUOTE]
Anladığım kadarıyla Siz gerektiği gibi bakıyorsunuz kaplumbağaya, Baloncuk akciğer sıkıntısından olur normalde veteriner de bir muayenede problem görmemiş, söylenecek bir şey yok sanki. Protein ağırlıklı kaliteli yemlerle beslenmesini güçlendirebilirsiniz.
[/QUOTE]

Bakabileceğim en iyi şekilde bakmaya çalışıyorum ona. Çok seviyorum çünkü... Dediğiniz gibi protein ağırlıklı yemle beslemeye başladım 2 gündür Rıfkı'yı.

Elimde 2 yem var.
Biri Sera raffy P ki hafta içi her gün bu yemden  veriyordum.
Hafta sonları ise Sera raffy I veriyordum.

2 gündür yalnızca raffy I'yı veriyorum. Suyuna Biyo Tortvit 30 cc vitamin damlatıyorum suyuna.

Ama hala yan yüzüyor ve suyun dibine batamıyor. Batmaya çalıştığında çok kısa süre kalıp balon gibi yukarı çıkıyor geri...

pelerinlikediÇevrim Dışı

Özel Üye
pelerinlikediÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 25 Ekim 2011 13:14
Üşütme semptomları gibi, azar azar çiğ akciğer kıyıp verin, ne taraftasınız bilmiyorum ama fatih ve çapa' da dostel veteriner  kliniğinde ethem bey veya büyükçekmecede doğa vet. kaplumbağa hakkında terübeliler. kuru alanı sudan sıcak ve cereyandan uzak olsun. gözlerine dikkat edin, şişmeye başlarsa tehlikeli. hastalanmadan iyileştirirmek daha kolay, halledersiniz. geçmiş olsun.

UlduzÇevrim Dışı

UlduzÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 25 Ekim 2011 17:29
[QUOTE=pelerinlikedi]Üşütme semptomları gibi, azar azar çiğ akciğer kıyıp verin, ne taraftasınız bilmiyorum ama fatih ve çapa' da dostel veteriner  kliniğinde ethem bey veya büyükçekmecede doğa vet. kaplumbağa hakkında terübeliler. kuru alanı sudan sıcak ve cereyandan uzak olsun. gözlerine dikkat edin, şişmeye başlarsa tehlikeli. hastalanmadan iyileştirirmek daha kolay, halledersiniz. geçmiş olsun.[/QUOTE]

Çok teşekkür ederim önerileriniz için. Akciğer işini hemen yarın yapmaya başlıcam. Kuru alanın sıcaklığını da ölçüp ek lambasıyla ayarlayayım hemen.

Bakırköyde oturuyorum. Ama Çapa tarafında uzun süre yaşadım. İyi bilirim oraları.

Bikaç ay önce Rıfkı'nın başında çıkan minicik beyaz nokta için burdaki bi veterinere gitmiştim ve verdiği ilaçarla 1 haftada iyileşmişti Rıfkı. Bu sefer de ona gittim ama Çapadaki veterinere de bi göstereyim ben. İçim rahat etsin.

Çok çok teşekkür ederim tekrardan.

pelerinlikediÇevrim Dışı

Özel Üye
pelerinlikediÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 25 Ekim 2011 23:30
[QUOTE=Ulduz][QUOTE=pelerinlikedi]Üşütme semptomları gibi, azar azar çiğ akciğer kıyıp verin, ne taraftasınız bilmiyorum ama fatih ve çapa' da dostel veteriner  kliniğinde ethem bey veya büyükçekmecede doğa vet. kaplumbağa hakkında terübeliler. kuru alanı sudan sıcak ve cereyandan uzak olsun. gözlerine dikkat edin, şişmeye başlarsa tehlikeli. hastalanmadan iyileştirirmek daha kolay, halledersiniz. geçmiş olsun.[/QUOTE]

Çok teşekkür ederim önerileriniz için. Akciğer işini hemen yarın yapmaya başlıcam. Kuru alanın sıcaklığını da ölçüp ek lambasıyla ayarlayayım hemen.

Bakırköyde oturuyorum. Ama Çapa tarafında uzun süre yaşadım. İyi bilirim oraları.

Bikaç ay önce Rıfkı'nın başında çıkan minicik beyaz nokta için burdaki bi veterinere gitmiştim ve verdiği ilaçarla 1 haftada iyileşmişti Rıfkı. Bu sefer de ona gittim ama Çapadaki veterinere de bi göstereyim ben. İçim rahat etsin.

Çok çok teşekkür ederim tekrardan.
[/QUOTE]
Tecrübeli veteriner olan Ethem bey bazı saatler orada oluyor, önceden randevu alın. Giderken de, havalar çok soğuk, hayvanı üşütmemeniz gerek belki de bekleseniz daha iyi olur.

ManyafobiÇevrim Dışı

ManyafobiÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 26 Ekim 2011 04:11
Merhabalar. Kaplumbağa konusunda da forumda da yeniyim ve böyle bir forumun var olduğunu görmek beni çok mutlu etti. 2 tane kaplumbağam var kırmızı yanaklı. 2 tane vefat eden kaplumbağam oldu, petshop'ların yanlış bilgi vermesi ve acemilik :( neyse... Şuanki keratalarımın bir tanesi 2 aydan fazladır bizimle bir de ona arkadaş aldık yaklaşık 1 ay kadar önce, biraz daha minik bu yeni arkadaşı. Başlarda yabancıydı ufaklık ancak sonradan alıştı çok şükür. İkisinin de iştahı yerinde, birisi 4 diğer 5-5 buçuk cm civarında. Ancak bazı sorularım olacak, bizim kerata yeni gelen ufaklığa kötü davranıyor gibi ya da oyun mu yapıyor ya da kur mu kıskançlık mı bilmiyorum. Onun önünden yem kapmalar, üstüne çıkmalar (çok fazla yapıyor) ama bu normal bi üstüne çıkma değil resmen eziyor gibi ufaklığı. Bu bir agresiflik belirtisi mi yani endişelenmeli miyim bu konuda? Yem olarak o kurumuş kurtcuk muydu adı ondan veriyorum, vitamin veya daha iyi beslenmeleri için sanırım bu yetmezmiş yanında ne verebilirim? Son olarak akvaryumum biraz küçük gibi bu iki keratam için, kaç  boyutlarında bir akvaryum almalıyım sizce? Yardımcı olabilirseniz hem benim için hem keratalarım için çok iyi olacaktır, selamlar...

pelerinlikediÇevrim Dışı

Özel Üye
pelerinlikediÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 26 Ekim 2011 14:00
[QUOTE=Manyafobi]Merhabalar. Kaplumbağa konusunda da forumda da yeniyim ve böyle bir forumun var olduğunu görmek beni çok mutlu etti. 2 tane kaplumbağam var kırmızı yanaklı. 2 tane vefat eden kaplumbağam oldu, petshop'ların yanlış bilgi vermesi ve acemilik :( neyse... Şuanki keratalarımın bir tanesi 2 aydan fazladır bizimle bir de ona arkadaş aldık yaklaşık 1 ay kadar önce, biraz daha minik bu yeni arkadaşı. Başlarda yabancıydı ufaklık ancak sonradan alıştı çok şükür. İkisinin de iştahı yerinde, birisi 4 diğer 5-5 buçuk cm civarında. Ancak bazı sorularım olacak, bizim kerata yeni gelen ufaklığa kötü davranıyor gibi ya da oyun mu yapıyor ya da kur mu kıskançlık mı bilmiyorum. Onun önünden yem kapmalar, üstüne çıkmalar (çok fazla yapıyor) ama bu normal bi üstüne çıkma değil resmen eziyor gibi ufaklığı. Bu bir agresiflik belirtisi mi yani endişelenmeli miyim bu konuda? Yem olarak o kurumuş kurtcuk muydu adı ondan veriyorum, vitamin veya daha iyi beslenmeleri için sanırım bu yetmezmiş yanında ne verebilirim? Son olarak akvaryumum biraz küçük gibi bu iki keratam için, kaç  boyutlarında bir akvaryum almalıyım sizce? Yardımcı olabilirseniz hem benim için hem keratalarım için çok iyi olacaktır, selamlar...
[/QUOTE]
Agresiflik olsaydı ayıramayacağınız şekilde ısırırdı. Sorun yok gibi. Kontrol etmeye devam edin.