Su Üstü Bitkisi Türü

OsirisÇevrim Dışı

İl: Izmir
OsirisÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 07 Haziran 2010 22:14

Arkadaşlar tesadüfen bulduğum bu bitkinin ismini bilen var mı acaba ? Aldığım akvaryumcununda hiçbir fikri yok, atıyor, tutuyor. İsmini türünü bilmediğim için ihtiyacınıda belirleyemiyorum haliyle. Yardımcı olrsanız sevinirim.
Şimdiden teşekkürler.
Adem TANIŞ2010-07-28 14:04:31

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

menimen14Çevrim Dışı

İl: Bolu
menimen14Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 07 Haziran 2010 22:31
Çok farklı ve güzel bir şeye benziyor.

Kartal77Çevrim Dışı

Özel Üye
İl: Istanbul
Kartal77Çevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 07 Haziran 2010 23:20
Çok güzelmiş,mutasyon geçirmiş bir pistia gibi,umarım üretmeyi başarırsınız.
Sitenin suüstü bitkiler bölümüne baktım ama bulamadım.

RüzgardegirmeniÇevrim Dışı

Kıdemli Akvarist
İl: Manisa
RüzgardegirmeniÇevrim Dışı
Kıdemli Akvarist
Gönderim Zamanı: 07 Haziran 2010 23:22
Bu bitkiyle ilgili tek bildiğim güçlü ışıkta birkaç kişinin çürüttüğü.Tam adını ben de bilmiyorum.

mustafaerdogarÇevrim Dışı

Kıdemli Akvarist
[B]6033,1[/B] [C]3,2,38529[/C]
mustafaerdogarÇevrim Dışı
Kıdemli Akvarist
Gönderim Zamanı: 07 Haziran 2010 23:27
Bitkiniz Eichornia crassipes. Su sümbülü olarakta bilinir.

acemibalıkÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Bolu
acemibalıkÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 07 Haziran 2010 23:38
Bu bitki bazen su sümbülü diye sitelerde satılıyor, doğada nasıl bir ortamda yetişiyorsa ona yakın bir ortamı olmalıki zarar görmesin. Umarım yaşatırsınız.

Koksal GurkanÇevrimiçi

Özel Üye
Koksal GurkanÇevrimiçi
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 08 Haziran 2010 08:25
Kaça aldınız? Tek bir adet mi vardı?

Kartal77Çevrim Dışı

Özel Üye
Kartal77Çevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 08 Haziran 2010 11:11
Yüksek ışık istediği yazıyor, özellikle T8 yerine T5 florasanlar daha faydalı olabilir.Birde sıvı gübre tavsiye ediliyor çeşitli forumlarda.Umarım akvaryum için fazla büyük gelmez ve  böyle güzel çiçeklerini de görürsünüz :)

darkruseÇevrim Dışı

Özel Üye
darkruseÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 08 Haziran 2010 12:12
[QUOTE=unotim123]Bu bitkiyle ilgili tek bildiğim güçlü ışıkta birkaç kişinin çürüttüğü.Tam adını ben de bilmiyorum.[/QUOTE]

Kesinlikle yüksek ışıkta zarar görüyorlar. Çok fazla ilgilenemediğim bir zamanda bende 7-8 kökü bu şekilde bozdum. Akvaryumlara, en azından üstü açık olmayan ufak akvaryumlara uygun olmadığını düşünüyorum.

OsirisÇevrim Dışı

İl: Izmir
OsirisÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 08 Haziran 2010 21:50
Yardımcı olan tüm arkadaşlara teşekkürler. Sümbülü İzmir-Kemeraltından aldım 5 liraya ancak yaptığım araştırmalar sonucu pekte kapalı alanlarda bakılıcak bir tür değil daha çok havuz ve hatta kanalizasyon atıklarının döküldüğü ırmakları en azından sulama suyuna çevirmek amaçlı kullanımda bire birmiş yani benim anladığım çok fazla gübre ihtiyacı olan açık alanda bakılabilecek bir su üstü bitkisi almışım. Neyse en azından karideslerim çok mutlular yaklaşık 50 tanesi kökünden hiç ayrılmıyor bakalım ileriki günlerde nasıl olucak durumu merakla bekliyorum...

Herkese saygılar...

pusat58Çevrim Dışı

Özel Üye
İl: Sivas
pusat58Çevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 08 Haziran 2010 22:09
[QUOTE=Osiris]Yardımcı olan tüm arkadaşlara teşekkürler. Sümbülü İzmir-Kemeraltından aldım 5 liraya ancak yaptığım araştırmalar sonucu pekte kapalı alanlarda bakılıcak bir tür değil daha çok havuz ve hatta kanalizasyon atıklarının döküldüğü ırmakları en azından sulama suyuna çevirmek amaçlı kullanımda bire birmiş yani benim anladığım çok fazla gübre ihtiyacı olan açık alanda bakılabilecek bir su üstü bitkisi almışım. Neyse en azından karideslerim çok mutlular yaklaşık 50 tanesi kökünden hiç ayrılmıyor bakalım ileriki günlerde nasıl olucak durumu merakla bekliyorum...

Herkese saygılar...

[/QUOTE]

İyi birşey o zaman bulabilirsem birkaçtanede ben alayım filtreyi çıkarırız.

gulayÇevrim Dışı

Kıdemli Akvarist
gulayÇevrim Dışı
Kıdemli Akvarist
Gönderim Zamanı: 09 Haziran 2010 12:29
Ben bu bitkiyi geçen yıl sonbaharda Bauhaus'ta görmüştüm, nilüferler gibi tekli plastik kutular içinde satılıyordu.

izzettanjuÇevrim Dışı

Kıdemli Akvarist
İl: Mugla
izzettanjuÇevrim Dışı
Kıdemli Akvarist
Gönderim Zamanı: 19 Haziran 2010 00:07
   Ben de bu bitkiden bir hafta kadar önce 5 kök aldım. Su sümbülü denildi bana da. Çardak altında, gölgede  dev bir saksıda duruyorlardı. Umarım resimlerdeki gibi güzel çiçeklerini görmek nasip olur.

ADNADNANÇevrim Dışı

ADNADNANÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 27 Temmuz 2010 11:00
Bu ve bunun gibi bir çok bitkiden yüzlerce ve belki binlercesi İstanbul Müftülüğünün içindeki İstanbul Üniversitesine bağlı galiba biyoloji bölümünde bulabilirsiniz.  Elimdeki su bitkilerinden hediye etmek istediğimi belirtmiştim. Kendisi de seve seve kabul etti. Bir iki tane istesenizde verir diye tahmin ediyorum. Bölüm başkanı ile bir kaç defa görüştüm.Burada çok fazla hem karasal bitkiler var. Ayrıca çeşit olarak çok olmamakla beraber sayı olarak çok fazla sucul bitkiler de var. Çok geniş bir alana kurulmuş durumda. Hem sera kısımları var hem de açık alan şeklinde. Kesinlikle gezip görmenizi tavsiye ederim. Bir de büyük bir havuzları var. İçinde de gerçekten çok güzel lepistesler, moliler, platiler var. Bir de en son gittiğimde bu havuzda ilk önve yaprak zannettiğim bir canlı gördüm. Malesef çok uğraştıysam da fotoğraflayamadım.  Geçekten de su üzerindeki bir yaprak gibiydi. Sizlerden de giden olursa bir baksın derim.