sump yapımı

veletifoÇevrim Dışı

İl: Istanbul
veletifoÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 16 Aralık 2008 22:59

ARKADASLAR SİTEDE SUMP YAPIMINI ARAŞTIRIYORUM YANLIZ AKLIMA BİR KAC SORU TAKILDI.

İÇ MOTOR İLE YAPILAN SUMP LARDA ;
-İÇ MOTOR TANKTAKİ SUYU EMİYOR SUMP FİLİTRESİNE YOLLUYOR FİLİTRE EDİLEN SU TEKRAR TANKA GÖNDERİLİYOR.
-BEN BU MANTIGI ANLADIM.
   *BURDAKİ EMİŞ SIRASINDA ELEKTRİKLERİN GİTTİĞİNİ DÜŞÜNÜRSEK TANKTAKİ SU HALA EMİLMEYE DEVAM EDER(BENZİN DEPOLARINDAN  BENZİN ÇEKME MİSALİ).
 *SUMP FİLİTRE TANKININ İÇİ SUYLA DOLUP TAŞMAZ MI?
 *AKVARYUMDAKİ SUYU ÇEKMEZMİ?
 *BU NASIL ENGELLENİYOR?

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

akinozerÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Kocaeli
akinozerÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 16 Aralık 2008 23:38

İç motor işle yapılan sumplar derken neyi anlatmak istediğinizi anlamadım ama demek istediğiniz iç sump ise taşma olma olasılığı zaten yok. Ama standart bir sumptna bahsediyorsanız sump gider borusunu akvaryumunuzda su seviyesinin olmasını istediğiniz yere kadar ayarlıyosunuz ve sumptan tanka basılan su borudan taşarak sumpa iniyor elektrik kesintisinde ise akvaryumun suyunu tamamen boşaltmaz çünkü sump gider borusu yüzeyden emiş yapıyor.

akinozer2008-12-16 23:41:32

RcALTINÇevrim Dışı

İl: Istanbul
RcALTINÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 17 Aralık 2008 00:39

Kafa motoru sump tankında bulunmalıdır, ana tankta değil. Sistem çalışır durumdayken motor suyu yukarı basmalı, bu sırada yukarıdan taşan su başka bir boru ile tekrar sump tankına akmalı ve filtre edilerek tekrar yukarı basılmalıdır. Elektrikler gittiğinde ana tanka su akışı kesileceğinden su seviyesi artamaz ve tank taşmaz...

aaksuÇevrim Dışı

İl: Kayseri
aaksuÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 18 Aralık 2008 16:59
Sump yapmadan önce taşırma sistemleri hakkında bilgi sahibi olmalısınız. Bu yöntem öncelikle akvaryumu deldirmekle mümkündür. Ama kurulu akvaryumu boşaltıp deldirmek zahmetli olacağından ( nispeten büyük akvaryumlarda) overflow olarak adlandırılan taşırma sistemlerinden kullanmanız gerekecektir. Bu arada su basımı sadece sumptan akvaryuma olacaktır. Sumpta artan suda taşırma sistemiyle sumpa otomatik gider. Yani hiç bir şekilde taşma olmaz.

Saygılar....