T5 lambaya tasarrfu ampul balastı olurmu?

hedayseÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Tekirdag
hedayseÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 07 Ocak 2011 15:57
Arkadaşlar merhaba, elektrikçide gördüğüm 40 küsür cm uzunluktaki 15w T5 daylight floresana 15w tasarrfu ampul 'ün balastı uyum sağlarmı çalıştırır mı? Deneyen bilen arkadaşlar yardımcı olurlarsa sevinirim...

Teşekkür Edenler: [T]186810,kuscublikcikadir[/T]

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

Rafi60Çevrim Dışı

Özel Üye
İl: Tokat
Rafi60Çevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 08 Ocak 2011 02:27

hedayseÇevrim Dışı

Özel Üye
hedayseÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 08 Ocak 2011 09:27
Göktuğ Bey Tasarruf ampul balastlarının T8 floresanları çalıştırdığını biliyorum, benim öğrenmek istediğim T5 floresanları çalıştırır mı? aslında tasarruf ampullerde T5 olarak geçiyor düşününce çalıştırır denilebilinir ama kesin bir bilgi edinmek istiyorum.

Saygılar...

hedayseÇevrim Dışı

Özel Üye
hedayseÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 23 Mart 2011 16:09
Arkadaşlar geçtiğimiz günlerde T5 sisteme geçiş yapmak istedim ve istanbulda bir firmadan T5 balast ve T5 floresan aldım. Balast 14...35w. arası 2 floresanı çalıştıran çift çıkışlı bir balast idi ve floresan ise 840 kodlu 4000K gün ışığı. Balastların bağımsız olarak floresan çalıştırdığını söylemişti firma ve biz tek floresan bağladığımızda balastlar yandı. Sonradan firmadan bilgi veren arkadaşın yanlış bilgi verdiği ortaya çıktı ve balastları geri iade etmek zorunda kaldık.

Neyse lafı uzatmayalım, bu esnada tankıma kapakta yaptım ve yeni tesisatı kullanma esnasında bu aksaklıktan dolayı heveim kursağımda kaldı, bu moral bozukluğu ile ertesi sabah ışıksız kalan tankıma denemek için elimde T8 floresanlarda kullandığım normal 32w balstı bağladım. Yanmayacağını düşündüğüm balastı bağladığımda T5 floresanım yanmıştı. Bundan esinlenerek tasarruf ampul balastı deneme kararı aldım.
Elimdeki tasarruf ampullerin içinde 21w floresanıma uygun olanı seçtim = 24w tasarruf ampulun cam aksamını kırdım. Mevcut kasa zaten üst taraftan açılıyor, açıp 220w girişlerini kestim, ampule giden 4 ucuda kestim ve duy kısmını kasadan ayırdım. Ampul üstündeki mevcut bağlantı kablolarını lehim ile alıp 2x0,75 kablo ile değiştirdim. sonra tekrar kasa üstüne monteleyip kapattım ve T5 floresana bağladım.
Sonuç mükemmel şekilde çalıştı.

Şimdi kafama takılan şudur= T5 balst diye halk olarak kandırılıyormuyuz, T8 floresan balastı (32w olan) T5 ampulu çalışıtırdı. Ondan öte tasarruf ampul balastıda sorunsuz T8 leri çalıştırdığı gibi T5 floresanı da çalıştırdı.

Mantık balastların hepsinde aynı o zaman onu görüyorum, nedir bu durumun tam olarak açılımı?

serkan_cetinkolÇevrim Dışı

Kıdemli Akvarist
[C]2,2,4700[/C]
İl: Istanbul
Kıdemli Akvarist
Gönderim Zamanı: 24 Mart 2011 12:51
Merhaba.Tasarruflu lambalar da bir nevi T5 sistemdir.Güç değerleri tuttuğunda sıkıntı olacağını sanmam.

T8 balast T5 floresanı çalıştırır.Gereken gücü sağladıktan sonra lamba yanar.Ancak gereken verim alınamaz.Lamba ömrü kısalır, ışıkta başlangıç anı ve sonrasında sürekli titreşim olacağından ışık kaynağı gereken spektrumdan uzaklaşabilir, canlıları strese sokabilir.

5-10 liralık balastlarda güvenlik ve akım ile ilgili güvenilir bir teknolojik sistem olmayacağı için T8 çalıştırırken bile kaliteli balastlar tercih etmek en doğrusu bence.

ata326Çevrim Dışı

ata326Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 24 Mart 2011 12:57

Tahminimce tasarruf ampulleri için kullanılan balast T5 floresanın ateşlemesini yapmakta zorlanacaktır. Serkan Bey'in dediği gibi floresanların ömrünü de kısaltacaktır uygun balastları kullanmamak.

5-10 lira tasarruf etmek için bu tür bir şey yapılması bence pek mantıklı değil. Kaliteli bir elektronik balast aldığınızda uzun vadede sizi kara geçireceğinden eminim.

hedayseÇevrim Dışı

Özel Üye
hedayseÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 24 Mart 2011 16:26
Serkan Bey, şu anda 21w T5 840 gün ışığı floresanımda 24w tasarrfu ampulden söküp kablolarını 2 x 0,75 kablo ile leğimlediğim balastı kullanıyorum. Floresanın ışıklandırmasında gözle görülür bir fark hissetmedim, yani titreşim felanda söz konusu olmadı. Ama 32w T8 balastı bağladığımda floresanın bir ucunda kararma yaptı ki muhtemelen watt  değirinin yüksek olmasından kaynaklandı diye düşünüyorum. Yani Serkan Bey sizinde dediğiniz gibi sanırım Tasarruf ampullerde T5 olduğu için balastında sıkıntı olmadı.

İbrahim bey tasarruf balastı T5 floresanı çalıştırdı ve 4 gündür günde 4 + 4 8 saat aydınlatma yapıyorum.  Aslında derdim tasarruf değildi baştan gidip T5 uyumlu balast bile aldım lakin böyle bir yöntem varken neden T5 balast alayım diye artık düşünmüyor değilim.

En çok kafamın almadığı da bizler T5 T8 balast karmaşası ile kandırılıyormuyuz? Teknik yönden tam detayını bilmediğim için mesela bakınca 21w floresana 20w lık tasarruf ampul balastı bağlayabilirdim ve 24w bağladım. Tamam Watt lar yaklaşık tutturuluyor, ama hani amper vs diğer değerlerde neye dikkat etmeli. Mesela benim yanan ve iade ettiğim balastlar 14...35w 0,080A diyordu tasarrufta ise 24w 0,20A diyor.

Kafama takılan başka bir şey ise ampul değerinden yüksek bir balast takıldığında enerji tüketimi ne kadar oluyor, balast değerimi ampul değerimi. Yani 30w bir flo.ya 40w bir balast bağlandığında tüketim 30w mı olur, 40w olur ise aradaki 10w lık değer ne olur?

Kıdemli Akvarist
[C]2,2,4700[/C]
Kıdemli Akvarist
Gönderim Zamanı: 24 Mart 2011 18:33
Hakan bey merhaba.Son sorunuza  ilk önce yorum yapayım.40 watt'lık bir balast 30 watt'lık floresanı yakar, kalan 10 watt ısıya dönüşür.Bu durumda floresan ömrü oldukça kısalır, verim alınamaz.

T5 - T8 balast farkına gelince.Uzun bir zaman önce bu konuda küçük bir araştırma yapmıştım.T5 balastlarında yanlış hatırlamıyorsam 'flicking' adında titreşim önleyici bir teknoloji var.Bu sayede ilk yanma ve daimi yanmada herhangi bir risk oluşmuyor.Yine adını hatırlayamadığım terimlerden oluşan, floresan ömrüne etki eden, güvenliği yüksek tutan birkaç teknolojik söylemler vardı.

Ama o dönem anlamıştımki T5 balastlara verilen para boşuna değil.Gerçekten önemli teknolojik özellikler içererek bize aynı doğrultuda avantaj sunuyorlar.

Kullandığınız tasarruf ampül balastlarında da benzer teknolojilerin olup olmadığı hakkında bir fikrim yok.Kullanıp verim alırsanız epey ucuza mal edilmiş bir aydınlatma sistemine sahip olacaksınız 
serkan_cetinkol2011-03-24 18:35:42

FistanÇevrim Dışı

İl: Izmir
FistanÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 24 Mart 2011 18:59

40wattlık elektronik balastlar 5 tl
32 watt 3.50 tl
Tasarruf ampulleri ile Ugrasmaya degmez diye düşünüyorum.
Kaliteli bu diyip 15 liraya satanlarda var tabi.sakınınız.

hedayseÇevrim Dışı

Özel Üye
hedayseÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 25 Mart 2011 09:56

Özcan Bey, fiyatlar konusunda haklısınız. Zaten önceden T8 ler için kullandığım ve dediğiniz 5 TL 'na aldığım 32w balastı takıp denedim ama floresan 21w,  +11w fazlası vardı floresanın uçlarında karartma yaptı. Bu sebeple 24w tasarruf ampul balastı kullandım.

körfez41Çevrim Dışı

Özel Üye
İl: Kocaeli
körfez41Çevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 01 Nisan 2011 01:23
[QUOTE=Fistan]

32 watt 3.50 tl
Kaliteli bu diyip 15 liraya satanlarda var tabi.sakınınız.[/QUOTE]

Sizin verdiğiniz fiyatlar T8 lambalar için geçerli...

T5 floyu yakacak balastı o fiyata almanız mümkün değil, asgari 20 lirayı gözden çıkarmanız gerekir.

hedayseÇevrim Dışı

Özel Üye
hedayseÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 01 Nisan 2011 17:48
[QUOTE=körfez41] [QUOTE=Fistan]

32 watt 3.50 tl

T5 floyu yakacak balastı o fiyata almanız mümkün değil, asgari 20 lirayı gözden çıkarmanız gerekir.
[/QUOTE]

Gökhan Bey; T5 floresanlar için floresanın gücünde veya 2-3w üstünde bir tasarruf ampul balastı kullanabilirsiniz. Ben şuana kadar bir sıkıntı yaşamadım. O kadar masraf yapmadan çözüm oluyor.

FistanÇevrim Dışı

İl: Izmir
FistanÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 01 Nisan 2011 18:07

[QUOTE=körfez41]
[QUOTE=Fistan]

32 watt 3.50 tl

T5 floyu yakacak balastı o fiyata almanız mümkün değil, asgari 20 lirayı gözden çıkarmanız gerekir.[/QUOTE]
T5 T8 ayrımı yok ki balastlarda?
Öyle olsa ben 39 watt T5 floresanımı 5 liraya aldigim elektronik balast ile 1.5 yıldır yakamazdım.

TÜMERÇevrim Dışı

Özel Üye
[B]14776,1[/B]
İl: Ankara
TÜMERÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 04 Nisan 2011 10:55
Konuyla  bağlantısından  emin  değilim  ama  ,  11 w lık  pl  tipi  ampullerin  2  tanesini  t8  florasan  için  aldığım  elektronik   balasta  bağlayıp  çalıştırdım  yaklaşık 5  dakika  yandıktan  sonra  balasttan  önce  bir   cızırtı  sesi  sonra bir  kıvılcım  çıktı :) Anlayacağınız  cortladı,   t5-t8    ile  pl  ampullerin  bildiğim  kadarıyla   çalışma  prensipleri  benzer,  en  azından  florasanlar  hepsi :)  Elektrik  mevzularından  pek  anlamamakla  beraber  sadece  dikkatli  olmakta  fayda  görüyorum  eğer   benim denemem  sırasında  sigorta  atmasaydı  ya da  bu  olay benim  olmadığım bir  sıra  ortaya  çıksaydı  yangın da  çıkabilir di,  tabi  Edison  binlerce  denemeden  sonra  ampulü  keşfetmiş  ve   ona sen  bu işi  yaparken  binlerce  kere  hata  yapıp  yanıldın diyenlere  "hayır  ben  ampul  yapmamanın  binlerce  yolunu  buldum"  demiş ya,  bu  hesapla  denemelere  devam  dikkate selam ,vesselam