Uzun bir sucul sistem hikayesi

muarremÇevrim Dışı

İl: Antalya
muarremÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 20 Mart 2012 00:30
Mükemmel bir calişma. Güzel bir kitap okuyor gibi zevk aldim.

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

ZiyaretçiÇevrim Dışı

Ziyaretçi
ZiyaretçiÇevrim Dışı
Ziyaretçi
Gönderim Zamanı: 20 Mart 2012 19:50
Çok beğendiğm bir konu. Yani dört senelik bir tank. Vay be dedirtiyor insana ister istemez. Sizi tebrik ediyorum. Tankınızın gelişimi her etapta ayrı bir güzel.

yhakanÇevrim Dışı

[C]2,1,18724[/C] [B]1064,3[/B]
İl: Istanbul
yhakanÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 21 Mart 2012 11:25
[QUOTE=acemibalık]Hakan bey benim sormak istediğim ilk sayfalarda akvaryumda gördüğüm ve hatta yavrularınıda gördüğümü sandığım arı karideslerle kristal karidesler sonraki fotoğraflarda yok acaba başka akvaryumamı aldınız yoksa öldülermi kirazlar sonuna kadar devam ediyorlar. Teşekkürler.[/QUOTE] 

Yıllarca gördüğüm hemen her tür karidesten küçük bir grup ekledim sisteme. Hemen hepsi de üremelerine rağmen bir süre sonra yokoldular. Maalesef kiraz karidesler dışında sistemde nesillerini sürdürebilen olmadı.

[QUOTE=metubo]Hakan Bey, ofiste sabahtan beri tüm ayrıntıları ile okudum. Çok harika bir çalışma sizinki. Kendini hiç bir kalıba sokmadan, zaman ve şartlar dahilinde gelişimini devam ettiren müthiş bir çalışma olmuş. Bu konuda başarınız takdire şayen. 
Herkesin merak ettiği gibi ben de bu hobi de bitkilerle yeni yeni haşır neşir olan biri olarak Salon bitkisi olarak yaşantısına devam eden bitkinizin akıbetini ve onu nasıl temin edebileceği mi sormak istiyorum. 
Bu konuda yardımcı olabilirseniz bende yeni paludaryum hazırlıklarına başlayacağım..  [/QUOTE]

Çok teşekkür ederim yorumunuz için. Syngonium, evet hala bir kaç kök ile küçük bir saksıda yaşamını salon bitkisi olarak devam ettiriyor. Tamamen karasal alana adapte olması oldukça uzun zaman aldı, ancak son birkaç yıldır gayet iyi durumda, biraz önce çektiğim fotoyu aşağıya ekliyorum.

Syngonium türü olduğunu bildiğim ancak tam adının syngonium podophyllum olduğunu sandığım bu tür üzerinde yaklaşık 10 yıldır çalışıyorum. Birkaç yıl önce başka bir platformda bu bitkinin tanıtımı ile ilgili bir yazı yazmıştım, burada da oldukça meraklısı var gördüğüm kadarı ile, aşağıya o tanıtımı kopyalıyorum:

Tam hatırlamıyorum, 7-8 yıl evvel bir akvaryumcuda rastladım kendisine.

" Değişik bir bitki, yeşil beyazlı sert yaprakları var, dayanıklı bir şeye benziyor " düşüncesiyle aldım. 

Şöyle bir şeydi:

Yukardaki resim alıntıdır: http://www.ivanov.ch/

Daha sonra yaptığım araşatırmada syngonium ailesine mensup olduğunu anladım. Aslında bir kara bitkisi idi, ve akvaryumda da yavaş yavaş yaprakları erimeye başlamıştı.

Hemen paludaryumumun karasal bölümüne naklettim.

İlk resimleri:

İlk 6-7 ay fazla birgelişim göstermedi. Ama erime durmuş ve büyüme başlamıştı:

Arkada yeni yaprakları ile gözüküyor:

Birkaç ay sonra iyice boy atmış hali:

2007 AGA yarışmasına gönderdiğim foto:

Daha da boylandığı daha sonraki dönem:

Bu dönemde fazlaca boy atan dallar eğiliyor ve kötü bir görünüm oluşturuyordu. Hem budamak hem de üretmek amacıyla bu dalları kesip diktim, ancak bir türlü köklendirip yeni yavrular elde edemedim.

Uzayan dalların birinin arkadaki duvara yaslandığını farkedince hiç ellememeye karar verdim:

Gördümki yeni çıkardığı bir organ ile duvara tutunmaya çalışıyordu, merakla ne olacağını bekledim:

Bir süre sonra iki dal daha duvara tutunmaya başladılar:

Ve inanılmaz bir hızla büyüyerek, tek resim karesine sığmamaya başladılar:

Bakın nasıl duvara yapışmışlar:

2008 AGA vakti geldiğinde çoktan tavana ulaşmışlardı:

Oda içine bir çardak mı yapsam diye düşünmeye başlamıştım:

Evet, kesinlikle bir çardak yapmam gerek:

Kuş da hazır; tam doğal ortam:  :)

Tabii bu fikrim ev halkı tarafından biraz garip karşılandı ve kabul görmedi. İyice uzayan dallar artık ağır gelmye başlamıştı. Zor bir kararla işe giriştim.

Budamadan önce son kareler:

Hazin son:

Budanan dalları boğum yerleri üzerinden açılı bir şekilde küçük parçalara bölerek demet haline getirdim ve tanktan aldığım suya gübre de ilave ederek vazoya koydum.

Döndük yani en başa:

Bir şarkı vardı, duvardaki resminle avunur gönlüm gibi sözleri olan. 

Duvardaki izinle avunur gönlüm:

Kestiğim dallar bir sürede vazodaki su içinde kaldı, köklenmeye başlayınca da normal bir saksıya saksı toprağı ile diktim. Uzun zaman bol sulama yaptım, bir süre sonra diğer salon bitkileri ile beraber haftada bir on günde bir sulamaya başladım, birkaç yıldır gayet iyi durumda normal bir saksı bitkisi olarak hayatını devam ettiriyor.

Bu arada son birkaç aydır 200 litrelik akvaryumumda bitkiyi tam sucul ortama adapte etmeye çalışıyorum, ancak henüz tam başarılı olduğum söylenemez.  Aşağıdaki fotoda bitkinin tam sucul hali görünüyor.

yhakan2012-03-21 11:36:20

metuboÇevrim Dışı

İl: Izmir
metuboÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 22 Mart 2012 17:45
Hakan Bey açıklamanız ve fotoğraflar için çok teşekkür ederim. Sizden sonra bende biraz araştırdım. Çünkü hoşuma gitmişti bitki. Sucul bitki olarak nitelendirenler de var, %80 nemli ortam istediğini söyleyende, salonda mevsime göre sulama programı yazanda. Sanırım sizinde söylediğiniz gibi bağlı olduğu ailenin farklı varyeteleri farklı sonuçlar veriyor. Ama sayenizde kendisini tanımış oldum ve benim için Japon Şemsiyesi (Cyperus Alternifolius)'den sonra 2. sırada yer alıyor artık. 
Haziran gibi Paludaryum çalışmasına başlayacağım inşallah. O zaman yardımlarınızı isteyeceğim. 

yhakanÇevrim Dışı

yhakanÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 23 Mart 2012 01:21
Seve seve yardımcı olurum. Bu bitkiyi değerini bilerek sahiplenecek akvaristlerle paylaşmaktan da memnun olurum, öm atmanız yeterlidir.

sedatı_egoÇevrim Dışı

İl: Bilecik
sedatı_egoÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 23 Mart 2012 09:49
Hakan bey keşke İnsanlar sizin gibi sabırlı olabilseler ;) elinize ,emeğinize sağlık sabah sabah çok güzel resimler izlettiniz bana :) teşekkür ederim.

saygılar

yhakanÇevrim Dışı

yhakanÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 24 Mart 2012 01:12
Teşekkürler yorumlarınız için, fotoğraf makinesinin hafıza kartında bulduğum eski birkaç fotoyu yüklemek istiyorum, bu halini unutmuşum, fotolara bakınca mossların nasıl hızla geliştiklerini farkettim.

yhakanÇevrim Dışı

yhakanÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 19 Şubat 2014 13:58
Herkese selamlar, Tankın son birkaç fotoğrafını eklemek istiyorum, aslında sistemde herhangi bir sorun yok, ancak tank ve sehpası artık miadını dolduralı çok oldu. Cam çiziklerle dolu ve artık çok matlaştı, sehpa ve çıtalar da artık çürüdü, dökülmek üzereler, ben de artık içindekileri başka yeni bir tanka taşımaya karar verdim. Yaklaşık 10 yıldır aktif olan sistemin artık son bir kaç günü.