YENİ BİTKİLİ AKVARYUM KURULUMU YOSUN SORU

BUGRACAGATAYÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Istanbul
BUGRACAGATAYÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 26 Temmuz 2008 21:02
[QUOTE=quat]

Tekrar merhabalar Buğra bey.Sadece micro gübrelemek sanırım yeterli olmayacaktır,çünkü bu fosfatı bitkilerin kullanabilmesi için nitrat şart. Benim nacizane tavsiyem fosfat ve nitrat testi edinmeniz ve nitrati uygun seviyeye getirmeniz olacakki sudaki fosfat miktarı aşağıya çekilsin.Temennileriniz için teşekkürler.saygılar... ali/marmaris

[/QUOTE]

Tavsiyeleriniz için teşekkür ederim bunu mutlaka değerlendireceğim.Ama şuanda malesef test kiti edinme şansım yok ancak bir arkadaşımda bulursam mutlaka testleri yapacağım.

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

BUGRACAGATAYÇevrim Dışı

Özel Üye
BUGRACAGATAYÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 26 Temmuz 2008 21:16
[QUOTE=onuruygun][QUOTE=BUGRACAGATAY]

Vallahi doğru söylüyorsun ama ne yapacağımı bende şaşırdım kıpırdayamıyorum yerimden.

Senin gönderdiğin gübrelerle ilgili şöyle birşey diyebilirim fosfat ve nitratı 1,3 lt ve 1,2 lt (senin verdiğin ölçülere göre birininki 75 gr sı sanıtorum)saf sular için ölçülerini hazırladım potasyumu ise 1 lt için akü suyu aldım ve onunla yaptım yarın sana kaç lt ne kadar kullandığımı belirtirim.

Ama onur bunun gübrelemeyle alakası olduğunu sanmıyorum çünkü be tatildeyken gübreleme yapılmadı ve bu sorunla tatil dönüşü karşılaştım.

[/QUOTE]

Abi gübrelemenin de biraz etkisi olabilir ama sen 35 dediğine göre ben işin artık sıcaklıktan kaynaklandığını düşünmeye başladım. Malum sıcakta bitkilerin besin tüketimi açısından verimi düşüyor ve ortam yosunlara kalıyor.

Benim balkonda duran ve 45 dereceyi bulan kovamda bile sakal yosun çıkmıştı. Epey dayanıklı bir canlı... Bitkilerin zorlandığı durumda bile sapasağlam duruyor.
[/QUOTE]

Onur bende büyük bir olasılıkla ondan olduğunu düşünüyorum.En kısa zamanda halledeceğim fan olayını.

Gübreleri hangi ölçülerde yatığımın bilgilerine ulaştım şimdi senin verdiğin ölçülere göre;

Fosfat      0,5 lt ye 35 gr     ben 1,25 lt 85 gr olarak yaptım

Nitrat       0,6 lt ye 25 gr     ben  1,2 lt 50 gr olarak yaptım

İnşallah ölçüler doğrudur. .

onuruygunÇevrim Dışı

Kıdemli Akvarist
İl: Kocaeli
onuruygunÇevrim Dışı
Kıdemli Akvarist
Gönderim Zamanı: 27 Temmuz 2008 00:19
[QUOTE=BUGRACAGATAY][QUOTE=onuruygun][QUOTE=BUGRACAGATAY]

Vallahi doğru söylüyorsun ama ne yapacağımı bende şaşırdım kıpırdayamıyorum yerimden.

Senin gönderdiğin gübrelerle ilgili şöyle birşey diyebilirim fosfat ve nitratı 1,3 lt ve 1,2 lt (senin verdiğin ölçülere göre birininki 75 gr sı sanıtorum)saf sular için ölçülerini hazırladım potasyumu ise 1 lt için akü suyu aldım ve onunla yaptım yarın sana kaç lt ne kadar kullandığımı belirtirim.

Ama onur bunun gübrelemeyle alakası olduğunu sanmıyorum çünkü be tatildeyken gübreleme yapılmadı ve bu sorunla tatil dönüşü karşılaştım.

[/QUOTE]

Abi gübrelemenin de biraz etkisi olabilir ama sen 35 dediğine göre ben işin artık sıcaklıktan kaynaklandığını düşünmeye başladım. Malum sıcakta bitkilerin besin tüketimi açısından verimi düşüyor ve ortam yosunlara kalıyor.

Benim balkonda duran ve 45 dereceyi bulan kovamda bile sakal yosun çıkmıştı. Epey dayanıklı bir canlı... Bitkilerin zorlandığı durumda bile sapasağlam duruyor.
[/QUOTE]

Onur bende büyük bir olasılıkla ondan olduğunu düşünüyorum.En kısa zamanda halledeceğim fan olayını.

Gübreleri hangi ölçülerde yatığımın bilgilerine ulaştım şimdi senin verdiğin ölçülere göre;

Fosfat      0,5 lt ye 35 gr     ben 1,25 lt 85 gr olarak yaptım

Nitrat       0,6 lt ye 25 gr     ben  1,2 lt 50 gr olarak yaptım

İnşallah ölçüler doğrudur. .
[/QUOTE]

Abi fosfatın olarak 100 litreye 1 ml atıldığında fosfatı 0,48 ppm arttırıyor. Benim verdiğimde ise 0,5 artıyor. Bu durumda hiç fosfat olmayan 100 litrelik suya 1 ml atılsa yeterli fosfat sağlanır. (0,2-1 ppm arası olması gerekir.)

Nitratta ise ikimizin derişimleri de tamamen aynı. 1 ml çözelti 100 litre akvaryuma eklenince nitrat 0,25 ppm artıyor.

BUGRACAGATAYÇevrim Dışı

Özel Üye
BUGRACAGATAYÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 27 Temmuz 2008 09:39

Onurn ozaman karışımla ilgili bir sıkıntımız yok,  doğru ölçülerde yapmışmıyım?

onuruygunÇevrim Dışı

Kıdemli Akvarist
onuruygunÇevrim Dışı
Kıdemli Akvarist
Gönderim Zamanı: 27 Temmuz 2008 16:59
Evet abi, ölçüler doğru.

BUGRACAGATAYÇevrim Dışı

Özel Üye
BUGRACAGATAYÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 27 Temmuz 2008 19:54
Tamam Onur doğru ölçülerde yaptığıma sevindim.

BUGRACAGATAYÇevrim Dışı

Özel Üye
BUGRACAGATAYÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 03 Ağustos 2008 22:05
Merhaba;

Arkadaşlar bu sakal yosundan kurtulmak için çokmu aceleci davranıyorum bilmiyorum ama hala akvaryumda görmek beni çok üzüyor.Yavaşta olsa hala yayılma yaşıyorum.Gübreleme ile ilgili bilgi vermem gerekirse ,Cuma,Pazar ve Salı günleri  micro gübre 3 ml , potasyum 10ml ve nitrat 0,5 ml şeklinde veriyorum fosfatı tamamen kestim.Test kitim olmadığı için herhangi bir ölçüm yapamıyorum.Işıklandırmayı 06:00-10:00 ve 17.00-22:00 saatleri arası yapıyorum.Yemlemeyi günde 1 kereye düşürdüm.Yoğun yosun olan bitkilerimin tamamını budadım ki bu bana çok bitki kaybına sebep oldu daha öncede dediğim gibi yavaşta olsa ilerleme oluyor.Sea 2 adet var ama sakal yosunlarla ilgilenmiyorlar.

Bunlar haricinde yapmam gereken birşeyler varsa yardımlarınızı bekliyorum.Yoksa kurtulmak için çokmu aceleci davranıyorum.

sinan m.dÇevrim Dışı

Özel Üye
sinan m.dÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 04 Ağustos 2008 03:16
Merhabalar. Sakal yosunu bendede vardı. Su değişimini 2 günde bir %20-30 gibi yapıyordum. Potasyumu haftalık tek doz uygulamanız daha yararlı diye biliyorum. Yemlemeyi tamamen kesmiştim, 5 sae o kadar sakal yosunu yiyorduki cennete düşmüş gibilerdi. Ama aç olduklarında. Yem atınca ilgilenmiyorlar. Yem atmayınca da neonların karınları içe çöküyor. Bence yemlemeyi haftada 2 kere yapın, çok az atmanız kafi gelir. Ben 10 gün sonra yaprakların üzerini kaplayan alglerin yavaş yavaş kaybolduğunu gördüm, sonra tamamen kayboldular. Tanktan hiç yaprak çıkarmamıştım. Yaprakların üzerini kazımaya pek çalışmadım. Zaten çıkmıyorlar. Mikro element, potasyom ve nitrat uygulamanıza devam edin , su değişimini aksatmayıp yemi de kesin bence. Kısa sürede kurtulmanızı diliyorum.
Saygılarımla.

BUGRACAGATAYÇevrim Dışı

Özel Üye
BUGRACAGATAYÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 04 Ağustos 2008 20:30
Merhaba;

Sinan bey potasyumla ilgili yanlış yazmışım özür dilerim.Potasyumu sadece cuma günleri 10 ml şeklinde veriyorum.Sae leri aslında hiç yem yerken görmedim ama hiç sakal yosun yerken görmedimde desem yeridir.Yemlemeyi birde sizin dediğiniz şekilde yapalım bakalım bir değişiklik olacakmı inşallah biran önce kurtulurum bu illetten.Bazen akvaryuma bile bakmak gelmiyor içimden.

BUGRACAGATAYÇevrim Dışı

Özel Üye
BUGRACAGATAYÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 12 Ağustos 2008 20:14
Merhaba;

Bildiğiniz üzere uzun zamandır yoğun bir sakal yosunla uğraşıyorum ve ne yaptıysam sorunu çözemedim yoğun bir şekilde bitkilerin üstünü kaplamaya devam ediyor.Yosunun önüne geçmek için neler yaptığımın bilgilerini size vereceğim , yapmam gerekenler konusunda bana yardımcı olursanız çok sevinirim çünkü artık bu illetten usandım.

Işıklandırma:06:00-09:00    15:00-17:00      20:00-23:00 topalam 8 saat 3*18w

Haftada iki gün 19 lt su değişimi Perşembe ve pazartesi günleri.

Gübrelemede fosfatı tamamen kesip aşağıdaki şekilde bir günreleme yapıyorum.

cuma

Micro gübre 3 ml

Nitrat            3 ml

Demir           1 ml

Potasyum      15 ml

pazar

Micro gübre 3 ml

Nitrat            3 ml

Demir           1 ml

salı

Micro gübre 3 ml

Nitrat            3 ml

Demir           1 ml

Yemleme:Pazartesi , Çarşamba ve Cuma günleri yapıyorum.

Elimde ölçüm setleri olmadığı için ölçüm yapamıyorum arkadaşlar.Akvaryum sıcaklığını 33-34 derecelerden 30 a kadar düşürdüm.

Saygılar. .

BUGRACAGATAY2008-08-12 20:15:23

sinan m.dÇevrim Dışı

Özel Üye
sinan m.dÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 12 Ağustos 2008 21:46
Merhabalar. Bence demir eklemesini kesmelisiniz. Zaten bildiğim kadarıyla dere kumu kullanmışsınız. Ayrıca yüksek demir seviyeleri de sakal yosunu oluşumuna etkili diye biliyorum.
Tunç Bey'in yazılarının birinde tankta demir miktarı "0" a inmeden demir eklemeyin diye tavsiyesini okumuştum.
Eski tankımda dere kumu varken bende de sakal yosunu olmuştu. Şimdiki tankımda dere kumu yok ve saç yosunu var Smile
Sanırım yüksek Fe seviyesi hakikaten sakal yosununu tetikliyor.
Ama illa yosun olacaksa saç yosununu tercih ederim, en azından elle rahatlıkla çıkıyor.

Sevgiler.

BUGRACAGATAYÇevrim Dışı

Özel Üye
BUGRACAGATAYÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 12 Ağustos 2008 22:00
Sinan bey bir ara micro gübre hariç tüm npk gübrelemeyi kesmiştim ama oluşum yinede devam etti.Demir fazalalığı bende gözlemliyorum bu atalar gövdelerin ortalarından kökler çıkmaya başladı.

mustafaerdogarÇevrim Dışı

Kıdemli Akvarist
[B]6033,1[/B] [C]3,2,38529[/C]
mustafaerdogarÇevrim Dışı
Kıdemli Akvarist
Gönderim Zamanı: 13 Ağustos 2008 09:46
Abi malum konu 17 sayfa olmuş; bazı bilgileri tam olarak bulamadım. Aşağıda yazdığım konularda tekrar bilgi verebilirsen yardımcı olmak için elimden geleni yaparım.

- Akvaryumun boyutları ve aldığı net su hacmi
- Florasanların marka ve modelleri
- Filtre olarak kullandığın ekipman ve içeriği  ile  temizleme şekli ve sıklığı
- Co2 ile ilgili bilgi
- Şu an akvaryumda bulunan balıklar (her bir türün isimleri ve sayıları)
- Bitkiler (tür isimleri ile)

BUGRACAGATAYÇevrim Dışı

Özel Üye
BUGRACAGATAYÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 13 Ağustos 2008 11:21
Merhaba;

Mustafa istediğin bilgileri aşağıda verdim.Bitkilerde inanılmaz bir gelişim gözlemliyorum ve harika bir fotosentez var son bir haftada ama ne hikketmetse yosundada gelişim arttı önünne geçemiyorum bir türlü.

65*26*40 net 65 lt su alıyor.

3*18w osram gün ışığı 06:00-09:00    14:00-16:00      19:00-23:00

Mayalı sistem saniyede bir kabarcık şeklinde.

Balıklar:1 adet çöpcü , 2 adet sae  , 5 adet tül kuyruk zebra, 1 adet macrakanta , 2 adet black neon , 1 adet beta , 3 adet bronz tetra , 3 adet kırmızı gözlü tetra 

Bitkiler:10 kök kadar zeytin , 20 kök kadar rotala rotundifolia , 20 kök kadar cobomba , 3 kök Echinodorus tenellus

Filitre olarak atman iç filitre kullanıyorum saatte 500 lt debılı
BUGRACAGATAY2008-08-13 18:23:19