Zamanlı Prizler Vasıtasıyla Su Değişimi.

akiFÇevrim Dışı

İl: Istanbul
akiFÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 12 Kasım 2006 10:25
Arkadaşlar zamanlı prizlerle alakalı bir kaç sorum olucak.

1- Zamanlı prizlerin fiyatlarını bilen varmı?
2- Zamanlı prizlerde maksimum zaman aralığı ne kadar?
3- Zamanlı prizlerde saat bazında değilde gün bazında çalışanları varmı (Misal 3 günde bir 5 dakika çalışıp kapanıcak)?

Aklımda bir proje var fakat nasıl gerçekleştireceğim konusu tartışmaya açık bir konu açıkcası. En azından kağıt üzerinde tasarımını yapabilirsem yakın zamanda sizlerle paylaşırım arkadaşlar ama şimdilik öncelikle zamanlama sorununu aşmam gerekiyor.
akiF2006-11-12 11:3:43

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

RAPTOR666Çevrim Dışı

İl: Bursa
RAPTOR666Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 12 Kasım 2006 10:32
1-Analogları kalitesine göre 10-30 ytl arası bulabilirsiniz, dijitaller daha pahalı olur ve  priz şeklinde diilde bi kumanda panosu üzerinde kullanılabilir tabi yenisi çıktıysa bilemiyorum

2-Analoglarda zaman aralığı 15 er dakikalık periyotlardadır her bir tırnak 15dk bu kaldırdığınız tırnağa göre zaman ayarı yapar

3-Dijitallerde günlük , haftalık hatta aylık ayar bile yapabilirsiniz buynlarda zaman aralığı diye bişi yoktur herhangi bi dakikada devreyi kapar yada istediğiniz zaman açar

akiFÇevrim Dışı

akiFÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 12 Kasım 2006 10:43
[QUOTE=RAPTOR666]1-Analogları kalitesine göre 10-30 ytl arası bulabilirsiniz, dijitaller daha pahalı olur ve  priz şeklinde diilde bi kumanda panosu üzerinde kullanılabilir tabi yenisi çıktıysa bilemiyorum

2-Analoglarda zaman aralığı 15 er dakikalık periyotlardadır her bir tırnak 15dk bu kaldırdığınız tırnağa göre zaman ayarı yapar

3-Dijitallerde günlük , haftalık hatta aylık ayar bile yapabilirsiniz buynlarda zaman aralığı diye bişi yoktur herhangi bi dakikada devreyi kapar yada istediğiniz zaman açar
[/QUOTE]

Bilgiler için teşekkür ederim. Ben çizime bir başlıyım bakalım. Sonu ne olacak.

akiFÇevrim Dışı

akiFÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 12 Kasım 2006 11:02

Düşündüğüm sistem bu arkadaşlar. Otomatik su değişim sistemi. Gerçi eminimki bunu ilk düşünen ben değilimdir. Bu sistemin işlevselliği tartışılır açıkcası. Ayrıca zaman senkranizasyonunu iyi ayarlamak gerekir. Aksi halde olası bir kaza kaçınılmaz olur. Bu sistemde ilk akla gelen ya elekrikler kesilir se ne olucak gibi bir soru akla gelebilir. Bu durumun engellenmesi için bir UPS kullanılabilir. Sistemi denermiyim bilmiyorum açıkcası. Şöyle bir baktığımda kolay ama masraflı bir sistem gibi görünüyor gözüme ama ilerde bir gün kafaya koyupta böyle bir sistem yaparsam ozaman daha detaylı bir şeyler yazabilirim fakat o güne kadar bir kova yardımıu ile manuel su değişimine devam.

Yanlız bu tür sistemleri daha önce tasarlamış hatta çalıştırıp hayata geçirmiş arkadaşlar varsa onlarında çizimlerini, görüş ve fikirlerini burada görmekten mutluluk duyarım. Saygılar..!

RAPTOR666Çevrim Dışı

RAPTOR666Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 12 Kasım 2006 11:09
Rica ederim görevimiz

eğer dijital kullanmak istersen basitçe şemasını yollayım

akiFÇevrim Dışı

akiFÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 12 Kasım 2006 11:15
Serkan bey verdiğiniz dijital zamanlı priz de gördüğüm kadarı ile çift kontak var. Bu durumda tek bir dijital prizde iş görür gibi fakat bu durumdada araya zamanı geldiğinde bir kesici gerekiyo. Aksi halde ya akvaryumdaki su tamami ile boşalır yada su taşar. En sağlıklıksı çift priz kullanmak gibi görünüyor. Yada 3 kontaklı priz varsa oda kullanılabilir gibi görünüyor. Hem maliyetide düşürür.

RAPTOR666Çevrim Dışı

RAPTOR666Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 12 Kasım 2006 11:17
Atık suyu taşırma istemiyle yaparsanız bir motor ve bir zaman saati kazancınız olur.

Temiz su deposuna ısıtıcı koymanız gerekir diye düşünüyorum depodan su tanka aktarıldıkça seviye azalacak ve şebekeden gelen su dinlenmemiş ve soğuk olacak sizin depodaki suya karışacağı için deponun bi anlamı kalmayacak

Şamandra ile birlikte akvaryuma temiz su doldurma zamanı geldiğinde şebekeyi kapatacak bi valf sistemi ile bu sorun çözülür ama onada bi zaman saati gerekir

SaNsÇevrim Dışı

[B]2316,2[/B]
SaNsÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 12 Kasım 2006 11:19

Bu priz tipi zaman rölelerini kullanırken, kullanım kılavuzuna dikkat edin. müsade edilenden fazla güce maruz bırakırsanız yangın kaçınılmaz olur. Bir sistemden bahsediyorsanız ve kontaklar açılıp kapanacaksa kumanda kutusu şart, yani kontaktör ve zaman röleleri.

akiFÇevrim Dışı

akiFÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 12 Kasım 2006 11:20
Evet haklısınız ben o kısmı düşünmememiştim. Bu durumda taşırma sistemi mantıklı görünüyorki, taşırma sistemi vasıtası ile kurtardığımız prizi şebeke suyunu kesmek için kullanabiliriz. Piyasada satılan ufak ve ucuz elektrikli valfler mevcut. Sanırım onlar vasıtası ile uygun bir açma kapama sitemi yapılabilir şebeke suyu için.

akiFÇevrim Dışı

akiFÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 12 Kasım 2006 11:23
[QUOTE=SaNs]

Bu priz tipi zaman rölelerini kullanırken, kullanım kılavuzuna dikkat edin. müsade edilenden fazla güce maruz bırakırsanız yangın kaçınılmaz olur. Bir sistemden bahsediyorsanız ve kontaklar açılıp kapanacaksa kumanda kutusu şart, yani kontaktör ve zaman röleleri.

[/QUOTE]

Aslına bakarsanız benimde aklıma ilk gelen kontaktörler ve zaman röleleri oldu. Kontrol kumanda (Genelde sanayide kullanılır) devrelerinde kullanılan türden. Fakat bu tür sistemler evlerde ne derecede kullanılabilir tartışılır. Ayrıca zamanlı prizlere oranla daha pahalıya malolacaktır diye düşündüm. Sonuçta zamanlı prizler ev ortamında güvenle kullanılan sistemler. Ciddi bir sorun çıkacağını sanmıyorum.

RAPTOR666Çevrim Dışı

RAPTOR666Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 12 Kasım 2006 11:27
Selcuk bey bu tip prizler 10A e kadar dayanabilir buda yaklaşık 2200W ederki kimsenin bu güçte filtresi olduğunu düşünmüyorum

Akif bey bir açık kontakla iki kafa motorunu çok rahat çalıştırabilirsiniz ama ikinci motora gerek yok taşırma sisteminde

akiFÇevrim Dışı

akiFÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 12 Kasım 2006 11:38
Serkan bey aklıma daha farklı bir fikir geldi. Sizin söyledikleriniz üzerine.

Tek piriz tek kafa motoru. Sistemde atık su taşırma sistemi sayesinde akvaryumdan atılacak. Dinlendirme tankındaki su belirli bir seviyeye geldiğinde ilgili şamandra vasıtası ile şebeke suyu kesilecek. Vakti zamanı geldiğinde priz vasıtası ile devreye sokulan kafa motoru devreye girdiğinde priz ikinci bir görevide devreye sokucak. Oda şebeke suyunu kesicek olan valf. Tek prizin kontakları kullanılarak rahatlıkla bu tür bir sistem tasarlanabilir ve hayata geçirilebilir diye düşünüyorum.

RAPTOR666Çevrim Dışı

RAPTOR666Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 12 Kasım 2006 11:44
Doğru valfi ve kafa motorunu paralel bağlayabilirsiniz ama sebeke suyu nun debisi daha fazla olmalı ki motoru karşılayabilsin şamandra nasılsa fazlasını dengeleyecektir

akiFÇevrim Dışı

akiFÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 12 Kasım 2006 11:55
Lise zamanlarında benzer bir valf tarzı elektromanyetik anahtarlar kullanıyorduk. O tarz bir anahtar vasıtası ile ki işin içine su girince valf oluyor, bu tarz bir açma kapama devresi yapılabilir. Priz çift kontaklı. İlk kontakta valfi açık tutar. Zamanı geldiğinde kafa motorunu devreye sokar ve soktuğu gibi valfide kapatır.