Işık Terimleri

 • İlk başta göz korkutucu gelebilir. Bu terimler size verildiğinde ne olduklarını bilemiyor olabilirsiniz. Peak ışıklandırma Firması'ndan Chris Terry sorularımızı yanıtladı.

  CRI nedir?
  CRI - (Color Rendering Index, Renk Sunum İçeriği) - Renk Sunumu bir ışık kaynağının cisimlerdeki renk üretimidir. 0-100 arasında değerlendirilir. 100 en canlı rengi gösterir. 80 CRIlık bir ışık kaynağı 60 CRIlıktan daha canlı ışık verir.

  Kelvin nedir?
  Kelvin Sıcaklığı ışık kaynağının kendisinin genel rengini ifade eder. Bir ışığı sıcak ya da soğuk olarak ifade ettiğinizde onun kelvini hakkında bilgi vermiş olursunuz. Düşük kelvinler (ör. 3000K) sıcak ışığı, yüksekler ise ör (8000K) düşük sıcaklığı belirtir. 5000-6500 arası Kelvin gün ışığına karşılık gelir.
  1000 K: kandil, yağ lambası
  2000 K: Gün batımı, gün doğumu. Yüksek basınçı sodyum lambalar.
  2700 K: Sıcak beyaz florasanlar.
  2850 K: Klasik telli ev ampülleri
  3000 K: Stüdyo lambaları
  3500 K: Kuartz halojen lambalar.
  4000 K: Flaş ampüller.
  4100 K: Soğuk beyaz florasanlar.
  5000 K: Mavi flaş lambaları, elektronik flaş, ortalama gün ışığı.
  6000 K: Açık öğlen güneşi, standart Metal Halide (HID) lamba.
  7000 K: Biraz kapalı gökyüzü.
  8000 K: Bulutlu, sisli gökyüzü.
  10,000 K: Tam kapalı gökyüzü.
  11,000 K: Güneşsiz, mavi gök yüzü.
  20,000 K: Açık havada, dağdaki gölgeler.

  Lümen nedir?
  Işık Enerjisinin ölçüsüdür. Diğer bir deyişler bir ışık kaynağından toplam çıkış lümenle ifade edilir. Lümen ne kadar yükse ışık o kadar parlak gözükür. 1 lumen = 0.00146 W

  Lüks nedir?
  Özgül ışık miktarıdır. Metrekare başına düşen lümenden hesaplanır.

  Watt nedir?
  Watt güç birimidir. Genellikle lümenle karıştırılır. Lümen bir lambanın parlaklığını belirtir, watt ise o lambanın yanarken harcadığı gücü. AYNI TİPTE BİR LAMBA'NIN yüksek wattlısı yüksek lümen, düşük wattlısı düşük lümen verir. 1 lumen = 0.00146 W

  Starter ve balast arasında ne gibi farklılıklar vardır?
  Starter lambaya ani bir ark atar ve lamba yandıktan sonra başka bir iş yapmaz. Arabadaki marş motorunun arabada yaptığı görevi yapar diyebiliriz. Balast ise devrenin düzenleyicisidir. Lamba çalışırken devamlı olarak voltajı ve akımı düzenler. Bazı balastlar başlatıcıları kendi bünyesinde barındırır.

  Elektromanyetik ve elektronik balast arasındaki fark nedir?
  Elektromanyetik balast başlatmasını ve düzenlemesini ana gövdeye monte edilmiş bakır kanatlar üzerinden manyetik olarak yapar. Elektronikler ise lambayı bileşenleri (direnç, kapasitör, diyot, transistör vb.) yardımıyla çalıştırır. elektronikler, daha hafiftir, enerjiden daha fazla tasarruf ettirir, daha küçüktür, çok daha hafiftir, soğuk şekilde çalışır ancak biraz daha pahallıdır. Nemden korunmasına da dikkat edilmeli akvaryumun nem alınmayacak bir bölgesine yerleştirilmelidir.

  Yazan: Curt Dunaway
  Kaynaklar:
  http://www.aquarticles.com/articles/management/Dunaway_Lighting_Terms.html
  http://www.succulent-plant.com/light.html

Üye Yorumları